چگونه در جاده پشت کامیون رانندگی کنیم؟

چگونه در جاده پشت خودروهای سنگین برانیم؟ 

چگونه در جاده پشت کامیون رانندگی کنیم؟ 

رانندگی در جاده پشت خودروهای سنگین از آن مشکلاتی است که تقریبا همه تجربه‌اش کرده‌اند. موضوعی که سبب می‌شود سرعت شما تا حد زیادی کاهش پیدا کند، اعصابتان تحت فشار قرار بگیرد و کاسه صبرتان لبریز شود.

اما بالاخره کامیون‌ها نیز بخشی از واقعیت جاده‌ها هستند و اگر این خودروهای سنگین و رانندگان زحمتکش آنها نباشند تبادلات بین شهری به شدت ضربه پذیر شده و جا به جایی بسیاری از ارزاق، داروها و سوخت با مشکل با مواجه می‌شود. باور کنید راننده این خودروها نیز خودشان قصد ندارند اسباب ناراحتی شما را فراهم کنند. ماجرا به محدودیت‌های جاده بستگی دارد. پس بیایید به جای حرص خوردن و خرد کردن اعصاب در این شرایط، چند نکته ساده را مد نظر قرار بدهیم تا در کنار خودروهای سنگین رانندگی آرام‌تری را تجربه کنیم.

۱-با نقاط کور کامیون‌ها آشنا شویم.

یکی از نقاط کور دقیقا در پشت کامیون وجود دارد. راننده کامیون نمی‌تواند این فضا را به طور دقیق مشاهده کند.

یکی دیگر از نقاط کور جلوی کامیون وجود دارد و لِینی که کامیون در آن است و همچنین لِین سمت راستش را شامل می‌شود.

یک نقطه کور هم کنار در سمت راست کامیون وجود دارد.

۲- صبور باشید.

هنگامی که در جاده در کنار یک کامیون رانندگی می‌کنید لازم است که با دقت رانندگی کنید و بدانید که کامیون‌ها نمی‌توانند در شرایط اضطراری به سرعت عکس العمل نشان دهند.

پس دقت داشته باشید که صبور بودن در رانندگی به اندازه دانستن نقاط کور دید کامیونها حائز اهمیت است.

۳-نزدیک به کامیون‌ها حرکت نکنید.

اگر نزدیک با یک کامیون حرکت کنید باعث می‌شود در نقطه کور پشت کامیون قرار بگیرید و اگر راننده از آن آگاهی نداشته باشد تغییر مسیر ناگهانی یا توقف کامیون شما را در خطر تصادف با عقب کامیون قرار خواهد داد.

بهترین فاصله از پشت کامیون چیزی در حدود ۲۰ الی ۲۵ برابر طول یک ماشین سواری است. همچنین اگر بسیار نزدیک پشت یک کامیون حرکت کنید نمی‌توانید علائم راهنمایی جاده را به خوبی مشاهده کنید.

یکی دیگر از دلایلی که نباید چسبیده به کامیونها حرکت کنیم این است که کامیونهایی که با سرعت بالا حرکت می‌کنند فشار باد زیادی تولید می‌کنند. هنگام رانندگی در شب اگر پشت یک کامیون قرار

گرفتید از نور پایین استفاده کنید، زیرا آینه‌های بغل کامیون می تواند نور ایجاد شده را به سمت شما بازتاب داده و موجب کوری چندثانیه‌ای شود.

۴- به آینه‌های کناری توجه کنید.

هنگامی که پشت یک کامیون در حال حرکت هستید سعی کنید حتی‌المقدور آینه‌های کناری آن در محدوده دید شما باشد.

اگر شما چهره راننده کامیون را در آینه‌ها دیدید بدان معناست که او نیز می‌تواند شما را ببیند و برعکس اگر چهره او را نبینید مطمئن باشید او نیز قادر به دیدن شما نیست.

اگر شما حتی دید یکی از آینه‌ها را از دست بدهید راننده کامیون دیگر نمی تواند خودرو شما را ببیند.

۵- جلو یک کامیون با فاصله زیاد حرکت کنید.

هنگامی که در جلوی یک کامیون در حال حرکت هستید با فاصله زیاد ار آن حرکت کنید. همچنین زمانی که در جلو کامیون هستید و قصد دارید مسیر خود را تغییر دهید مطمئن شوید که فاصله زیادی با کامیون دارید.

۶- به هنگام سبقت از کنار کامیون‌ها احتیاط کنید.

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار