رانندگی ۲۰۶ بخش هشتم

ایران خودرو

رانندگی ۲۰۶ بخش هشتم

ترمز پژو ۲۰۶

صفحه قبل (رانندگی ۲۰۶ بخش هفتم) فهرست دفترچه راهنمای پژو ۲۰۶ صفحه بعد ( نگهداری خودرو پژو ۲۰۶ )

سیستم ترمز ضدقفل (ABS) و سیستم توزیع نیروی ترمز الکترونیکی (EBD)

– سیستم ABS به سیستم توزیع نیروی ترمز الکترونیکی کمک می‌کند؛ در ضمن باعث بهبود پایداری و افزایش فرمان‌پذیری خودرو شما به خصوص به هنگام ترمز گرفتن بر روی جاده‌های لغزنده یا ناهموار می‌گردد.

– هنگام فعال شدن سیستم ABS همانند ترمزگیری معمولی با افزایش فشار پا، نیروی ترمزی افزایش می‌یابد.

یادآوری

– در صورت تعویض چرخ‌ها حتماً به این نکته توجه کنید که آنها مورد تایید شرکت سازنده باشند.

– سیستم ضدقفل ABS هنگام خطر و احتمال قفل شدن چرخ‌ها به‌طور اتوماتیک عمل می‌کند.

اشکال در سیستم ترمز ضدقفل ABS روشن شدن این چراغ اخطار که با یک علامت صوتی و یک پیغام روی صفحه نمایش همراه است، وجود اشکال در سیستم ترمز ضدقفل ABS را نشان می‌دهد که می‌تواند باعث عدم کنترل خودرو به هنگام ترمزگیری شود.

اشکال در سیستم توزیع نیروی ترمز الکترونیکی روشن شدن این نشانگر همراه با چراغ اخطار STOP ترمز و هشدار دهنده صوتی و پیغام تصویری، اشکال در سیستم توزیع نیروی ترمز الکترونیکی را نشان می‌دهد که می‌تواند باعث عدم کنترل خودرو به هنگام ترمزگیری شود.

در هر دو حالت توقف الزامی است و باید با نمایندگی مجاز شرکت ایران خودرو تماس حاصل نمایید.

سیستم کمکی به هنگام ترمز اضطراری

– این سیستم در صورت وجود اضطرار باعث می‌شود که خیلی سریع بتوانید به فشار و نیروی ترمز ایده‌آل برسید و به این ترتیب فاصله توقف را کاهش دهید.

– این سیستم بنا بر سرعت عمل پدال ترمز عمل می‌کند. سیستم کمکی زمانی عمل می‌کند که مقاومت پدال کاهش و تأثیر عمل ترمز گرفتن افزایش یافته باشد.

– فلاشرها یا چراغ‌های خطر چشمک‌زن هنگام ترمز گرفتن اضطراری بنابر قدرت شتاب به‌طور خودکار روشن می‌شوند و قطع آن توسط راننده به صورت دستی صورت می‌گیرد.

اخطار ترمز پژو ۲۰۶

– سیستم ترمز ABS در حالت عادی با کوچک‌ترین لغزش و حرکت پدال عمل می‌نماید. در شرایط اضطراری در هنگام استفاده از ترمز، آن را محکم فشار دهید و پای خود را از روی پدال برندارید.

– این سیستم هیچ‌گاه نباید عاملی برای تشویق به شتاب گرفتن ناگهانی و رانندگی کردن با سرعت بیشتر محسوب شود. بنابراین نمی‌تواند جایگزین دقت، احتیاط و مسئولیت هنگام رانندگی شود. این عملکرد یک سیستم کمکی است که هنگام رانندگی در وضعیت بحرانی، رفتار خود را متناسب با شرایط ایجاد شده در رانندگی کنترل می‌نماید. 

– در هنگام رانندگی بر روی سطوح لغزنده، توجه داشته باشید که مسافت توقف شما بیشتر خواهد بود. پس از عبور خودرو از گودال آب و یا در صورت شستشوی خودرو که منجر به خیس شدن مجموعه دیسک و لنت‌ها می‌شود، اقدام به ترمزگیری نمایید تا شرایط ترمزها به حالت نرمال درآید.

اختلال در عملکرد سیستم

– وجود هرگونه اختلال در عملکرد سیستم توسط یک هشدار دهنده صوتی اعلام می‌گردد و با پیغام “اختلال در عملکرد گیربکس” روی صفحه نمایش و علامت “-” و با چشمک زدن توام چراغ‌های برف و مسابقه روی داشبورد همراه است.

– در این حالت گیربکس به روش کمکی (بلوکه شدن بر روی سومین دنده) عمل می‌کند؛ یعنی در حالت ایده‌آل کار نمی‌کند. در این زمان شما می‌توانید وجود ضربه‌ای شدید را به هنگام تغییر وضعیت دسته دنده از P به R و از N به R را احساس کنید. (این ضربه برای گیربکس خطری ندارد) در محدوده مقررات محلی با سرعتی بیشتر از Km/h 100 نرانید. هرچه سریع‌تر به یک نمایندگی مجاز شرکت ایران خودرو مراجعه فرمایید.

با رگلاژ همراه باشید و از دفترچه راهنما پژو ۲۰۶ محصول ایران خودرو استفاده نمایید.

هشدار ترمز پژو ۲۰۶

در صورت خرابی باتری اگر دسته دنده در وضعیت P قرار داشته باشد، تغییر وضعیت دسته دنده غیرممکن است؛ به خصوص به دسته دنده فشار نیاورید زیرا خطر مختل شدن کار گیربکس اتوماتیک وجود دارد.

ترمز دستی

برای قفل کردن (کشیدن) ترمز دستی هنگامی که خودرو خود را متوقف و پارک می‌کنید، ترمز دستی را به سمت بالا بکشید.

ترمز دستی

خلاص (رها) کردن ترمز دستی

دسته آن را گرفته و دکمه روی آن را فشار دهید سپس ترمز دستی را به سمت پایین هدایت کنید.

ترمز دستی هنوز آزاد نشده یا بد آزاد شده روشن شدن این چراغ و چراغ Stop ترمز که با اعلام یک هشدار دهنده صوتی (خودرو در حال حرکت) و نمایش پیغام “ترمز دستی را فراموش کرده‌اید” روی صفحه نمایش همراه است، نشان دهنده این موضوع است که ترمز دستی هنوز آزاد نشده یا بد آزاد شده است.

اخطار

هنگام توقف در یک محل شیب‌دار، چرخ‌ها را به سمت پیاده رو بچرخانید و ترمز دستی را بکشید.

 

صفحه قبل (رانندگی ۲۰۶ بخش هفتم) فهرست دفترچه راهنمای پژو ۲۰۶ صفحه بعد ( نگهداری خودرو پژو ۲۰۶ )
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک