راهنمای سرویس و نگهداری خودرو

پارس خودرو

راهنمای سرویس و نگهداری خودرو

اهمیت سرویس و نگهداری خودرو

با افزایش مسافت طی شده توسط خودرو و نیز تحت تأثیر فاکتورهای گوناگون، کارایی خودرو تغییر خواهد کرد که به سبب آن خواص دینامیکی، راندمان اقتصادی و قابلیت اطمینان به خودرو ضعیف می‌شود. از این رو هنگام استفاده از خودرو باید اقدامات لازم جهت نگهداری از خودرو را انجام دهید. انجام این کار، نه تنها منجر به صرفه‌جویی در مصرف سوخت، افزایش کارایی، عملکرد صحیح خودرو و افزایش مؤثر طول عمر خودرو می‌شود بلکه مشکلات و نقایص احتمالی خودرو را یافته و به سرعت برطرف و از بروز اشکال جلوگیری میکنید. انجام برنامه سرویس و نگهداری برای خودرو، بهترین روش برای صرفه جویی در هزینه است. برای خودروهای جدید و یا خودرویی که تعمیر اساسی شده، سرویس اولیه‌ی خودرو باید پس از طی مسافت ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر انجام شود. علاوه بر این، بایستی بسته به شرایط استفاده از خودرو آن را به صورت منظم سرویس نمود. بهتر است برای سرویس و نگهداری منظم و فراهم شدن بهترین سرویس‌دهی، به نمایندگیهای مجاز شرکت سایپا یدک مراجعه نمایید.

نکات مربوط به سرویس و نگهداری

۱- درحین بررسی خودرو، اگر نیاز به باز کردن یا تعویض قطعه‌ای بود باید بر اساس برنامه سرویس و نگهداری خودروی خود این کار را انجام دهید و توصیه می‌شود برای انجام این کار به نمایندگی‌های مجاز شرکت سایپا یدک مراجعه نمایید.

۲- اگر هنگام نصب مجدد قطعات بر روی خودرو برای جلوگیری از بروز مشکلات و سهولت مراحل، نیاز به علامت‌گذاری قطعات دارید باید این علامت‌ها را در موقعیت‌هایی بگذارید که اثری بر روی عملکرد و ظاهر قطعات نگذارد. در ضمن نکته های زیر باید رعایت شود:

الف) قطعات باز شده باید به ترتیب بسته شوند.

ب) قطعات تعویضی و قطعات دارای قابلیت استفاده‌ی مجدد را مشخص کنید.

ج) اگر نیاز به تعویض پیچ یا مهره دارید باید از یکسان بودن نوع آنها با پیچ و مهره‌ی اصلی مطمئن شوید و آنها را بر اساس مقدار نیروی گشتاور تعیین شده سفت نمایید.

۳- در صورتیکه برای باز کردن و نصب قطعات خودرو از ابزار مخصوص این کار استفاده نکنید، امکان آسیب رسیدن به خودرو و بروز حادثه وجود دارد. بنابراین صرف‌نظر از مرحله‌ای که برای باز کردن و نصب قطعات خودرو انتخاب می کنید حتماً از ابزار مخصوصی که برای انجام این کار تعیین شده است، استفاده نمایید.

۴- در صورتیکه قطعات زیر باز شده اند، آنها را با قطعات جدید تعویض نمایید:

الف) کاسه نمد

ب) واشر (به استثنای واشر درب سوپاپ)

ج) واشر

د) اورینگ

ه) واشر قفل شونده

و) اشپیل

ز) مهره‌ی قفلی

ح) پیچ و مهره‌ی یکپارچه

۵- در صورت نیاز به تعویض قطعات و برای جلوگیری از آسیب دیدن خودرو، از قطعات مورد تأیید شرکت سایپا یدک استفاده نمایید در غیر اینصورت شرکت سایپا یدک هیچگونه تعهدی در خصوص خودروی مشتری نخواهد داشت.

۶- در طول تعمیر توجه داشته باشید که بنزین، روغن موتور یا روغن ترمز بر روی خودرو نریزد؛ چون ممکن است باعث خوردگی و آسیب قطعات پلاستیکی و رنگ خودرو شود.

نکات ایمنی مربوط به تعمیر

هنگام کار بر روی خودرو همواره نکات ایمنی را مد‌نظر داشته و آن‌ها را رعایت نمایید تا از بروز خطرات و آسیب احتمالی پیشگیری نمایید. در ادامه به برخی از این نکات اشاره شده است:

۱- در صورت روشن بودن موتور باید انگشترها، کروات و امثال آنها را در‌آورده و دست‌ها، لباس‌ها و ابزار خود را از فن و تسمه‌ی موتور دور نگه دارید.

۲- نزدیک باک بنزین و باتری خودرو سیگار نکشید و آتش روشن نکنید.

۳- هنگامی‌که خودرو را توسط جک بالابر خودرو بالا برده اید، کسی نباید به فضای خالی زیر خودرو برود.

۴- هنگام انجام کار در زیر خودرو، برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم‌ها در اثر پایین افتادن اجسام و یا ریختن مایعات باید از عینک ایمنی استفاده کنید. علاوه بر این باید تجهیزات شستشوی چشم نیز در دسترس‌تان باشد.

۵- از تماس مکرر و طولانی مدت پوست خود با روغن موتور اجتناب ورزید. پیش از شروع به کار از کرم یا لوسیون برای محافظت از دست‌های خود استفاده کنید و پس از اتمام کار دست‌های خود را با صابون بشویید.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک