راهکارهایی برای کاهش مصرف سوخت

راهکارهایی برای کاهش مصرف سوخت

چطور می‌توان مصرف سوخت خودرو را کاهش داد

مواردی در بررسی ماهیانه مشکلات خودرو وجود دارد که توجه منظم به آنها باعث می‌شود مصرف سوخت خودرو بهینه شود. و هزینه‌های مصرفی شما برای اتومبیلتان به شکل محسوسی کاهش یابد. در این مقاله این نکات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آیا مثل راننده‌های مسابقه‌ای با سبز شدن چراغ شتاب می‌گیرید؟

موثرترین راه بر افزایش مصرف سوخت بنزین، شتاب گرفتن بین دو نقطه و عدم توجه به محدودیت سرعت است. در اکثر موارد، سرعت بهینه نسبت به مسافت پیموده شده در خودروها بین ۶۰ الی ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است. اگر به مدت زیادی خارج از این بازه سرعت رانندگی کنید، مصرف بنزین به شدت افزایش خواهد یافت. به چراغ‌های راهنمایی و رانندگی توجه کنید، در صورتی که چراغ زرد و یا قرمز می‌بینید پای خود را از روی پدال گاز برداشته و سرعت را افزایش ندهید.

آیا از تهویه مطبوع بی‌رویه استفاده می‌کنید؟ (کولر خودرو)

در هر زمانی از سال امکان مصرف بیش از حد بنزین با استفاده بی رویه از تهویه مطبوع (کولر) وجود دارد، چه تابستان و چه زمستان باشد. روشن نگه داشتن و درجا کار کردن خودرو در حال انتظار و یا در ترافیک‌های سنگین و یا چراغ قرمزهای طولانی مدت نیز از دیگر موارد مصرف بی رویه بنزین می‌باشد. همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که خرابی نشانگر دمای خودرو امکان مصرف بیش از حد بنزین را فراهم می‌کند.

آیا معمولا فعال سازی سیستم کروز کنترل خودرو را فراموش می‌کنید؟

 بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که سیستم کروز کنترل جهت استفاده در هنگام رانندگی‌های طولانی مدت و برای استراحت کردن است. اما واقعیت این است که استفاده از کروز کنترل به بهترین شکل مانع از افزایش و کاهش ناگهانی و بی مورد سرعت که خود از مهم‌ترین عوامل مصرف بی رویه بنزین در خودرو است، می‌شود.

آیا معمولا فعال سازی سیستم کروز کنترل خودرو را فراموش می‌کنید؟

آیا تعمیرات دوره‌ای خودرو را پشت گوش می‌اندازید؟

روغن خودرو به طور معمول باید هر ۵،۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ کیلومتر تعویض شود. اگر چند دوره سرویس تعویض روغن را انجام ندهید، خواهید دید که کارایی مصرف سوخت به کمترین حالت می‌رسد. و سوخت خودرو به هدر می‌رود. لذا توصیه رگلاژ این است که به طور میانگین هر چند ماه یک بار سرویس تعویض روغن را انجام دهید. همچنین به روشن شدن چراغ چک موتور توجه کنید.

آیا با وجود کم شدن فشار لاستیک‌ها به رانندگی ادامه می‌دهید؟

 رانندگی با لاستیک‌هایی که دارای مقدار مطلوب فشار هوا هستند، منجر به کاهش نیروی رو به پایین خودرو و کاهش مصرف بنزین می‌شود. با نادیده گرفتن این امر، شما با مصرف بسیار بالایی از بنزین در خودرو خود رو به رو می‌شوید. این مشکل لزوما در صورت خالی شدن تمام باد تایر ایجاد نمی‌شود، بلکه فقط کافی است هر چند ماه یک بار (که دوره زمانی توصیه شده برای بررسی فشار لاستیک‌های خودرو است) فشار هوای تایرها را چک نکنید. از این رو بررسی این نکته در خودروها بسیار حائز اهمیت است. در صورت رعایت کردن موارد ذکر شده می‌توانید بخش عمده‌ای از پول خود را با عدم مصرف بی رویه بنزین، پس انداز کنید. انتخاب با شماست.

کم شدن فشار لاستیک‌ها

نکته: در پایان توصیه می‌شود چنانچه مهارت لازم در عیب‌یابی و باز و بست قطعه ندارید، از دستکاری قطعات حساس خودرو خو‌دداری کنید.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت و چت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن رزرو کنید”

[تعداد: 7   میانگین:  4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک