روشنایی

سایپا

روشنایی سراتو

عملکرد حفظ توان باتری

– هدف از این خصوصیت، جلوگیری از تخلیه شدن باطری است. هنگامی که راننده کلید خودرو را از قفل فرمان خارج کرده و درب سمت خود را باز می‌کند، سیستم به طور اتوماتیک چراغ های کوچک را خاموش می کند.
– با وجود این خصوصیت، اگر راننده خودرو را در شب کنار جاده پارک کند، چراغ های پارک به طور اتوماتیک خاموش می شوند.

اگر با وجود اینکه سوییچ خودرو خارج از قفل فرمان است لازم بود چراغ ها روشن بمانند، به صورت زیر عمل کنید:
۱) درب سمت راننده را باز کنید.
۲) با استفاده از کلید چراغ که روی ستون فرمان قرار دارد، چراغ های پارک را خاموش OFF و سپس روشن ON کنید.

کلید کنترل چراغ‌ها

کلید کنترل چراغ‌ها

کلید چراغ‌ها دارای دو موقعیت چراغ‌های جلو و پارک است.

برای فعال / غیرفعال کردن چراغ ها، توپی انتهای دسته راهنما را به یکی از موقعیت‌های زیر بچرخانید:
۱) موقعیت خاموش ON/OFF
۲) موقعیت چراغ های پارک
۳) موقعیت چراغ های جلو
۴) موقعیت روشنایی اتوماتیک AUTO

موقعیت چراغ‌های پارک

هنگامی که کلید چراغ ها در موقعیت پارک (اولین موقعیت) قرار دارد، چراغ های عقب، پلاک راهنمایی و رانندگی و صفحه نمایشگرها روشن می شوند.

موقعیت چراغ های جلو

موقعیت چراغ های جلو

هنگامی که کلید چراغ ها در موقعیت چراغ های جلو (دومین موقعیت) قرار دارد، چراغ های جلو، عقب، شماره راهنمایی و رانندگی و صفحه نمایشگرها روشن می شوند.

یادآوری

برای روشن کردن چراغ های جلو، سوییچ خودرو باید در موقعیت روشن ON قرار داشته باشد.

موقعیت روشنایی اتوماتیک  AUTO

هنگامی که کلید چراغ ها در موقعیت اتوماتیک AUTO  قرار دارد، چراغ های عقب و جلو بر حسب میزان روشنایی هوای بیرون، روشن یا خاموش می شوند.

هشدار

– برای کنترل مطمئن و بهتر سیستم روشنایی اتوماتیک، هرگز هیچ چیزی را روی حسگر ( ۱) جای داده شده بر روی صفحه جلو داشبورد، قرار ندهید.
– حسگر را با استفاده از پاک کننده های شیشه، تمیز نکنید. ممکن است پاک کننده شیشه، لایه نازکی از پاک کننده که می تواند مزاحم عملکرد حسگر شود را از خود بر جای  بگذارد.
– اگر شیشه جلو خودرو شما دارای پوشش رنگ یا هر نوع پوشش دیگر باشد، سیستم روشنایی اتوماتیک ممکن است درست کار نکنند.

عملکرد نور بالا

عملکرد نور بالا

برای روشن کردن چراغ های نور بالا، دسته راهنما را به طرف جلو فشار دهید (از خودتان دور کنید). برای نور پایین، دسته راهنما را به سمت عقب (خودتان) بکشید. با عمل کردن کلید چراغ های نور بالا، چراغ نمایشگر نور بالا روشن خواهد شد. برای جلوگیری از خالی شدن باتری، در زمان خاموش بودن موتور، از روشن باقی نگه داشتن طولانی مدت چراغ ها خودداری کنید.

برای روشن کردن لحظه ای چراغ های جلو، دسته راهنما را به سمت خودتان بکشید. پس از رها کردن، دسته راهنما به موقعیت عادی خود (نور پایین)، باز می گردد. برای استفاده از این خصوصیت به روشن کردن کلید چراغ های جلو نیاز ندارید.

چراغ های راهنما و چراغ های راهنمای تغییر خط حرکت در مسیر

برای روشن شدن چراغ های راهنما، سوییچ خودرو باید در موقعیت ON قرارداشته باشد. برای روشن کردن چراغ های راهنما، دسته راهنما را به بالا یا پایین حرکت دهید (A). فلش های سبز رنگ روی صفحه نمایشگرها، عملکرد چراغ های راهنمای فعال را نمایش می دهند. پس از کامل شدن دور خودرو، چراغ های راهنما به طور اتوماتیک خاموش می شوند. اگر پس از کامل شدن دور، فلش

سبز رنگ نمایشگر هم

چنان به چشمک زدن ادامه داد، به طور دستی دسته راهنما را به موقعیت خاموش ON/OFF باز گردانید.

برای اعلام تغییر خط حرکت در مسیر، دسته راهنما را کمی حرکت داده و آن را در این موقعیت نگه دارید (B). پس از رها کردن، دسته راهنما به موقعیت خاموش ON/OFF باز می گردد.

اگر چراغ نمایشگر چراغ های راهنما چشمک نمی زند یا به طور غیرعادی چشمک می زند، یکی از لامپ های چراغ های راهنما ممکن است سوخته و نیاز به تعویض داشته باشد.

یادآوری

اگر فلش نمایشگر چراغ های راهنما بطور غیرعادی سریع یا کند چشمک می زند، ممکن است یکی از چراغ ها سوخته یا یکی از اتصالات مدار برق کاملاً محکم نباشد.

چراغ های مه شکن جلو

چراغ های مه شکن جلو

از چراغ های مه شکن جلو برای ارتقاء دید و جلوگیری از تصادف در هنگام کم بودن دید بعلت مه، باران یا برف و نظایر آن ها، استفاده می شود. چراغ های مه شکن پس از چرخاندن کلید چراغ های جلو به موقعیت پارک، با چرخاندن کلید چراغ های مه شکن ( ۱) به موقعیت روشن، روشن می شوند.

برای خاموش کردن چراغ های مه شکن، کلید چراغ های مه شکن را به موقعیت خاموش ON/ OFF بچرخانید.

در هنگام روشن بودن، چراغ های مه شکن مقدار زیادی از جریان برق خودرو را مصرف می کنند. فقط در زمان کم بودن دید از چراغ های مه شکن استفاده کنید.

چراغ مه شکن عقب

چراغ مه شکن عقب

برای روشن کردن چراغ‌های مه شکن عقب، ON کلید و چراغ‌های جلو را به موقعیت روشن (را به ۱چرخانده و کلید چراغ مه شکن عقب) موقعیت روشن بچرخانید. پس از چرخاندن کلید چراغ مه شکن جلو به و قرار دادن کلید چراغ های ON موقعیت روشن جلو در موقعیت پارک، با چرخاندن کلید چراغ های مه شکن عقب، چراغ های مه شکن عقب روشن می شوند. برای خاموش کردن چراغ های مه شکن عقب، مجددا کلید چراغ های مه شکن عقب را به موقعیت خاموش چرخانده یا کلید چراغ های جلو را به موقعیت خاموش OFF بچرخانید.

سیستم تنظیم کننده ارتفاع شعاع نور چراغ های جلو 

برای تنظیم ارتفاع شعاع نور چراغ های جلو به نسبت تعداد مسافر و وزن بار موجود در قسمت بار کلید شستی تنظیم ارتفاع شعاع نور را بچرخانید.

هر چقدر عدد وضعیت کلید بیشتر شود، ارتفاع سطح شعاع نور جلو پایین تر است. همیشه ارتفاع شعاع نور چراغ های جلو را در سطح مناسب قرار دهید، در غیر اینصورت ممکن است نور چراغ ها چشم رانندگان دیگر جاده را آزار دهد. جدول زیر مثال مناسبی برای تنظیم درست کلید می باشد. برای شرایط بارگیری غیر از آنچه که در جدول زیر آمده است، ارتفاع شعاع نور را طوری تنظیم کنید که عدد آن نزدیک ترین عدد به عدد وضعیت مشابه در جدول باشد.

سیستم تنظیم کننده ارتفاع شعاع نور چراغ های جلو 

[تعداد: 1   میانگین:  3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک