1. خانه
  2. /
  3. پادکست
  4. /
  5. رگلاژ کست – شماره...

رگلاژ کست – شماره ۶

آیا میدانید دیفرانسیل چیه؟ چه کاربردی در خودرو دارد؟ و کارش چیست؟

در این این پادکست شما را با سیستم دیفرانسیل و چگونگی عملکرد آن در ساختار خودرو از زبان کارشناس فنی آشنا می کند. با ما همراه باشید.

 

متن فایل صوتی – ۶

با سلام

سلام خدمت ماشین دوستا و دوستانی که علاقه دارن اطلاعاتی درباره ماشینشون بدست بیارن.

بنده منوچهری کارشناس فنی رگلاژ

امروز هم طبق قولی که به شما دادیم پنجشنبه ها هفته اول و سوم هر ماه با پادکست های خودرویی در خدمت شما عزیزان هستم.

موضوع این پادکستمون شناخت دیفرانسیل و کارکرد اونه.

اصولا دیفرانسیل دستگاهیه که نیروی تولید شده از موتورو وقتیکه خودرو بطور مستقیم و تو سطح صاف حرکت میکنه بطور مساوی بین چرخهای عقب تقسیم میکنه و موقع دور زدن ویا به چپ وراست رفتن و موقع گردشها یا دست اندازها نیروی موتور رو به نسبت نیاز بین چرخهای عقب تقسیم میکنه .

حالا شما رو با قطعات دیفرانسیل آشنا میکنم :

این قطعات توی پوسته یا جعبه ای که معمولا اونو کله گاوی میگن قرار دارن . توی این جعبه دنده قطعاتی مثل کرانویل ؛ دنده پینیون ؛ چهار تا دنده هرز گرد کوچیک و دوتابلبرینگ و دو تا سری پلوس چرخها قرار گرفته.

 سئوال میشه که کار دیفرانسیل چیه ؟

خدمتتون عرض کنم که نیروی موتور بوسیله سیستم کلاچ به جعبه دنده منتقل میشه و بوسیله گاردون به دیفرانسیل واز دیفرانسیل به پلوس ها و چرخها منتقل میشه و اون موقعست که خودرو به حرکت در میاد .

با گردش میل گاردون دنده پینیون هم میچرخه و چون دنده کرانویل با دنده پینیون درگیر ه کرانویل رو به حرکت درمیاره و همزمان هرزگردارو میچرخونه

حالا اگه چرخای ماشین تو سطح صاف حرکت کنه دنده هرزگرد با دندههای پلوس حرکت چرخشی نداره ولی اگه حرکت چرخها هماهنگی نداشته باشن . مثلا خودرو در حال گردش باشه باید اون چرخی که توی قوس یا زاویه مرکز قرار گرفته آهسته گردش کنه تو این وضعیت دنده های هرزگرد بر خلاف دنده های پلوس به حرکت در میان و باعث سریعتر چرخیدن یکی از دنده های پلوس  چرخی که مقاومت کمتری رو تحمل میکنه  میشن.

حالا سراغ کار دنده های هرزگرد میریم:

دنده های هرزگرد رو تو اصطلاح دیشلی میگن و تعداد اونا ۲ یا ۴ تاس و نقش مهمی تو دیفرانسیل دارن ؛ کار اونا تنظیم دور چرخ تو سر پیچاس توی گردشا وقتیکه چرخ ماشین تو زاویه داخلی قوس قرار بگیره . طبعا نسبت به چرخ دیگه  که در خارج از قوس قرار گرفته با دور کمتر میچرخه

توی این وضعیت دنده های هرزگرد چرخ داخل قوس با گردش جانبی خودش ایجاد مقاومت میکنه و برخلاف دنده های پلوس دور کمتری رو طی می کنه و باعث می شه که ماشین به راحتی دور بزنه.

و در انتها پلوس و ارتباط اون با دیفرانسیل :

پلوس میله فولادی قوی ایه که از یه طرف به چرخها وصل میشه و از طرف دیگه بوسیله هزار خار با شیارای دنده پلوس  ؛ در امتداد کرانویل به دیفرانسیل وصل میشه

شما می تونید ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آدرس اینترنتی ما www.reglazh.com

تا پادکستی دیگر بدرود.

پایان

[تعداد: 4    میانگین: 4.8/5]
نویسنده: گروه رگلاژ
تاریخ: ۴ مرداد ۱۳۹۷
دیدگاه‌های کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک