در چه مواقعی باید آینه‌های بغل خودرو را تعویض کنیم؟

Replace A Broken Side View Mirror

آیا می دانید در چه مواقعی باید آینه‌های بغل خودرو را تعویض کنیم؟

شاید با خود فکر کنید که تعویض آینه بغل خودرو واجب نیست و بی اهمیت از کنار آن گذر خواهید کرد، اما بایدبدانید که به این نکته باید توجه نماید. حال سوال اینجاست که در چه مواقعی باید آینه‌های بغل خودرو را تعویض کنیم؟ با رگلاژ همراه باشید تا در ادامه به پاسخ خود برسید.

 زمان تعویض آینه بغل خودرو 

اگر کلمه آینه بغل را گوگل کنید احتمالا پیش از هر چیزی فیلم کمدی منوچهر هادی با بازی محمدرضا گلزار، یکتا ناصر، نازنین بیاتی و جواد عزتی توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. داستان از بین رفتن آینه بغل یک مازراتی گرن‌توریسمو و فلاکت‌های عامل ماجرا برای پرداخت خسارت به مالک مازراتی موصوف!

پوستر فیلم آینه بغل

آینه بغل در همه خودروها یک وسیله گران‌قیمت نیست اما برای خودروها یک وسیله کاملا اجباری و لازم به‌شمار می‌رود. قدیم‌ترها یعنی تا همین دو دهه پیش خیلی از پیکان‌ها و خودروهای قدیمی به جای مانده از دهه‌های ۴۰ و ۵۰ شمسی آینه بغل نداشتند و خیلی هنر می‌کردند یک آینه کوچک و کج و ماوج سمت راننده داشتند که حسابی به بقیه پیکره خودرو دهن کجی می‌کرد.

آینه بغل

اما از دهه ۷۰ به این سو همه ماشین‌های تولیدی و وارداتی به این قطعه حیاتی مجهز شدند و دیگر کمتر خودرویی می‌شد یافت که به یک آینه بغل معمولی مجهز نباشد. حال ممکن بود در بعضی خودروها این آینه به صورت دستی تنظیم شود و مجهز به گرمکن برای بخارزدایی نباشد و در برخی خودروها علاوه بر بهره از این آپشن‌ها از روی ریموت یا دکمه‌ای درون خودرو به صورت برقی تا هم بشود.

پیشرفت آینه بغل

البته طی ۵، ۶ سال اخیر داستان دراماتیک‌تر هم شده و بعضی خودروها در بازارهای جهانی مجهز به آینه‌های دیجیتالی به بازار معرفی شده‌اند. در کشور خودمان نیز بسیاری از خودروهای مدرن از آپشن دوربین ۳۶۰ درجه و نمایش گوشه‌های خودرو درون مانیتور بهره می‌برند و به این ترتیب نقش آینه جانبی خودرو تکمیل می‌شود.

از هرچه بگذریم باید گفت وجود آینه‌ها در خودرو یکی از الزامات رانندگی ایمن است. بنابراین در صورت خرابی، تعویض و تعمیر آنها می‌تواند بهترین کار جهت جلوگیری از حادثه باشد. آینه‌های بغل به عنوان یک وسیله ایمنی برای دیدن اطراف خودرو در هنگام رانندگی استفاده می‌شوند. اکثر خودروها حداقل دارای سه آینه هستند. یک وسط و دو آینه در دو طرف. 

آینه بغل لکسوس
لکسوس در برخی خودروهای مدل ۲۰۱۹ خود آینه بغل را با دوربینی مانند آنچه در شکل می‌بینید جایگزین کرده است.

 

بدون آینه بغل هرگز!

اگر به هر دلیل هر یک از آینه‌های چپ و راست خودرو شما آسیب دید و مثلا آینه نمایش دهنده آن شکست هرگز با اتومبیل‌تان رانندگی نکنید و بلافاصله آینه را تعویض کنید. آینه راست و چپ را از نمایندگی ماشین‌تان بخرید و حتما از آینه استاندارد محدب با دید گسترده‌ بهره بگیرید. موردی که در هر خودرو با توجه به استانداردهای طراحی آن وجود دارد.

تعویض آینه نیز بهتر است توسط یک صافکار صورت بگیرد و سوکت‌های آن به دقت نصب شوند. البته برخی آینه‌ها به رنگ بدنه هستند و در چنین مواردی باید آینه را به یک نقاش بسپارید تا آبتدا پوسته‌اش را رنگ کند. پس از خشک شدن پوسته صافکار می‌تواند وارد مرحله نصب آن شود.

حتما پس ار نصب آینه توسط صافکار از محکم و چفت شدن‌اش اطمینان حاصل کنید. بررسی صحت کارکرد بخش‌های الکترونیکی آینه از ادوات تنظیم تا راهنمای روی آن و تا شدن‌اش نیز از موارد مهمی است که باید حتما آنها را پیش از تحویل خودرو مورد بررسی قرار بدهید.

[تعداد: 3    میانگین: 3.7/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک