ساییدگی نامتوازن تایرها را جدی بگیرید

ساییدگی لاستیک

به مرور زمان تمامی لاستیک ها تحلیل رفته و نیاز به تعویض شدن دارند.اما در حالی که این امر برای تمامی خودروها به وقوع می پیوندد,راه هایی وجود دارد تا راننده ها عمر لاستیک های خودروی خود را افزایش دهند.

خطوط تحلیل رفته و ساییده شدن روی لاستیک ها می تواند اطلاعات زیادی از نحوه حرکت خودرو و ساییدگی نامتوازن تایرها در طول مدت استفاده و نیاز به تنظیمات به خصوص بدهد.

شناسایی و بررسی آج لاستیک می تواند به شما کمک کرده و باعث شود تعمیرکار تغییرات و تعمیرات مناسبی را انجام دهد.

چگونگی عملکرد این سیستم

هنگامی که خودروی جدید یا گواهی شده از طرف نمایندگی را خریداری می کنید باید دارای ۴ لاستیک متناسب و یکسان باشد که فشار هوای درستی درون آن ها بر حسب psi یا پوند بر اینچ مربع باشد. به مرور زمان فشار موتور و حرکت خودرو باعث تحلیل رفتن لاستیک ها و نیاز به تعویض آن ها می شود.

وقتی یکی از لاستیک ها نیاز به تعویض پیدا می کند این امکان وجود دارد که تمامی لاستیک ها این نیاز را داشته باشند.

تعویض یکی از چرخ ها با برند یا سایز دیگر می تواند باعث از دست رفتن خودرو شود.

یک تعمیر کارمی تواند شما را در چگونگی تعویض تایرها راهنمایی کند.

علل رایجی که سبب این اتفاق می شود

 • تنظیم نبودن باد تایرها : فشار پیشنهادی و مناسب برای هر تایر در کنار آن و بر حسب psi درج شده است و نشانگر آن است که چه مقدار هوا باید داخل آن باشد.

کم باد یا پر باد بودن تایرها می تواند باعث نامتوازن تحلیل رفتن تایرها شود.لاستیک پر باد معمولا از وسط ها شروع به تحلیل رفتن و ساییده شدن می کند و این امر در لاستیک هایی که کم باد هستند از لبه های لاستیک اتفاق می افتد.

یک تعمیرکار می تواند به شما نشان دهد که مقدار فشار پیشنهادی در کدام قسمت لاستیک درج شده است.

 • تراز نبودن خودرو : خودروهای جدید از طرف تولیدکننده ها به صورت تراز ساخته می شوند تا به بازده ثابت و حفظ کارایی خودرو کمک کرده و عمر لاستیک ها را افزایش دهد.در خودرویی که از حالت بالانس خارج شده باشد لاستیک ها به طور صاف و مستقیم قرار نمی گیرند و خودرو برای حرکت در مسیر مستقیم کار سختی را انجام می دهد.

اگر خودروی شما به سمت راست یا چپ کشیده شود می توانید از بالانس نبودن تایرها مطلع شوید.در این حالت به هنگام رانندگی در مسیر مستقیم,فرمان با زاویه قرار دارد و باعث تحلیل رفتن تایرها می شود.

 • عدم جابه جایی چرخشی تایرها با یکدیگر : در خودروهایی که موتور در جلوی خودرو قرار دارد تایرهای جلویی نسبت به تایرهای عقب وزن بیشتری را تحمل می کنند.علاوه بر این وزن آن ها وظیفه ترمز کردن و چرخیدن را نیز دارند.

به همین دلیل جابه جایی لاستیک ها پیشنهاد شده است.بدین صورت که لاستیک های جلو با عقب و راست با چپ تعویض می شود.تایرهایی که تعویض نشدند باافزایش علائم ساییدگی و لاستیک های عقب با کاهش این علائم روبه رو می شوند.

روند انجام این پروسه توسط یک تعمیرکار سیار

یک تعمیرکر مجرب سیار به منزل و یا محل کار شما خواهد آمد تا دلیل تحلیل رفتن نامتوازن تایرهای خودروی شما را بررسی کند.

سپس یک گزارش بررسی با جزییات را آماده می کند که شامل دلیل بروز این مشکل و هزینه های برآورد شده برای تعمیرات آن است.

چگونگی انجام پروسه

یک تعمیرکار در ابتدا برای بدست آوردن اطلاعاتی از اینکه چه چیزی باعث بروز این مشکل شده است,لاستیک ها و نحوه ساییده شدن ان را بررسی می کند.

اگر مکانیک به کم/پر باد بودن تایرها مشکوک شود از فشارسنج تایر برای تعیین دقیق فشار درون آن استفاده می کند و عدد به دست آمده را با فشار پیشنهادی که روی تایر درج شده مقایسه می کند.

با توجه به اندازه گیری فشار تعمیرکار لاستیک را باد زده و یا مقداری از هوای درون آن را خارج می کند.ساییدگی در میانه لاستیک به معنی آن است که تعمیرکار مقداری ار باد درون تایر را خارج می کند.

درحالی که ساییدگی در لبه های تایر به معنی آن است که تعمیرکار مقداری باد به آن اضافه می کند.

اگر تشخیص تعمیرکار بالانس نبودن خودرو باشد باید قطعاتی که مرتبط با سیستم تعلیق خودرو است را تنظیم کنند که ممکن است در اثر ضربه یا فشار از حالت بالانس خارج شده باشند.

همچنین قطعات مرتبط با سیستم تعلیق خودرو به مرور زمان تحلیل رفته و خراب می شوند که باعث خارج شدن خودرو از حالت بالانس می شود.

در طول عملیات مرتبط با تراز کردن خودرو تعمیرکار سایر قطعات را نیز چک می کند تا در صورت لزوم تعویض شوند. تعمیرکار تمامی قسمت ها را تنظیم می کند و به همین دلیل خودرو بعد از آن در مسیر مستقیم حرکت خواهد کرد.

اگر ساییدگی های روی تایر بیشتر در لاستیک های جلو مشخص باشد,تایرها باید با یکدیگر جایگزین شوند. تعمیرکار تمامی لاستیک ها را باز کرده و یا هم جایگزین می کند.

در تمامی سرویس های تعمیراتی تعمیرکار آج موجود روی لاستیک ها را نیز چک می کند تا از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کند.تایرهای با آج خورده شده از کارایی کمتری نسبت به تایرهای جدید برخوردار هستند.

وقتی لاستیک ها را تعویض می کنید استفاده از یک مارک و یک سایز از اهمیت برخوردار است.

این سرویس تا چه اندازه اهمیت دارد ؟

با وخیم شدن ساییدگی و تحلیل رفتن تایرها,آن ها توانایی چسبندگی خود به سطح جاده را از دست داده و نیاز به تعویض پیدا می کنند.

اگر شما متوجه تحلیل رفتن نامتوازن تایرهای خودرو شوید,به خصوص در مواقعی که خودرو از حالت بالانس در می آید باید از یک تعمیرکار برای چک کردن خودرو استفاده کنید.

توجه کردن به علائمی نظیر به چپ و راست گشیده شدن خودرو می تواند به مانند یک نشانگر باشد که خودرو به تراز شدن نیاز دارد.بررسی و اصلاح دلایل ساییدگی تایرها می تواند به شما در ذخیره پول و زمان کمک کند.

[تعداد: 9    میانگین: 3.1/5]

6 دیدگاه برای “ساییدگی نامتوازن تایرها را جدی بگیرید

 1. مهدی گفته:

  سلام. وقتی فرمان ماشین به سمت راست میچرخه یه صدای ساییده شدن لاستیک به گلگیر میاد. دلیلش چی میتونم باشه.ممنون

 2. محمد گفته:

  سلام تایر عقب خودرو قسمت داخلش ساییدکى داره ماشینم سانتافه هست از دوستان خواهش میکنم راهنمایی کنین

 3. سعید گفته:

  سلام.لاستیک جلو سمت راننده ساییدگی داره از وسط تا لبه بیرونی ساییدگی بیشتر ی داره.باد لاستیکم خوبه بالانس هم کردم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک