سرسیلندر، عیوب سرسیلندر و واشر سرسیلندر

سرسیلندر، عیوب سرسیلندر و واشر سرسیلندر

در ادامه آشنایی با قطعات خودرو سرسیلندر و واشر سرسیلندر معرفی می‌گردد

 

موتور درون‌سوز یا احتراق داخلی

به موتورهایی گفته می‌شود که سوخت در داخل محفظه موتور سوزانیده می‌شود. یک موتور احتراق داخلی وسیله‌ای است که انرژی محبوس در سوخت‌های فسیلی نظیر بنزین، گازوئیل و یا نفت، گاز مایع  LPG را به انرژی مکانیکی تبدیل ‌می‌کند. و آن را در انتهای شفت میل‌لنگ، خارج از پوسته موتور ماشین، به صورت چرخش صفحه فلایویل در اختیار مصرف کننده می‌گذارد. بنابراین برای نیل به چنین هدفی نیازمند طراحی سیستم و قطعه‌ای هستیم که بتوانیم انرژی فوق را به طور مداوم تولید کنیم.

از آن جایی که در موتور خودروها جهت خنک کردن سیستم خنک کاری از آب و ضدیخ استفاده می‌شود. نقطه جوش آن ۱۰۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. لذا بایستی مسیر خنک‌کاری به وسیله فن رادیاتور به طور مرتب، با توجه به ترموستات به کار برده شده تا قبل از ۹۰ درجه سانتی‌گراد خنک کاری شود. تا به اجزا و قطعات موتور و سرسیلندر آسیبی نرسد.

 

سرسیلندر cylinder head- واشر سرسیلندر

سرسیلندر چیست

قطعه آلومینیومی قسمت بالای بلوک سیلندر که محفظه اتاق احتراق و سوپاپ‌های دود و بنزین، منیفولد گاز و هوا، میل سوپاپ‌ها، محل نصب شمع موتور و تایپیت‌ها و … را شامل می‌شود، گفته می‌شود. همچنین بخاری آب و روغن نیز داخل قطعه سرسیلندر جهت خنک کاری محفظه احتراق طراحی شده است.

جنس سرسیلندر

معمولا جنس سرسیلندر از آلومینیوم و یا آلیاژهای چدن (دندانه ریز) به صورت تزریقی یا ریخته‌گری ساخته می‌شود. سطح تماس با قسمت بلوکه سیلندر بسیار صیلقی و ماشین کاری می‌شود.

 

سرسیلندر cylinder head

انواع سرسیلندر

با توجه به چیدمان سوپاپ‌ها در انواع خودرو شکل سرسیلندرها نیز کمی با هم متفاوت است. اصولا سرسیلندرها را در چهار دسته Lhead-Fhead-Thead-Ihead ساخته و بررسی می‌کنند. از این میان به خاطر ردیفی بودن یا خطی بودن سوپاپ‌ها شکل ihead از بقیه مدل‌ها معروف‌تر است. از آیتم‌های اصلی قبل از نصب که بایستی به آن توجه داشت آب‌بندی سوپاپ‌ها، شیم‌گیری و سطح کاملا صاف و صیقلی کف سرسیلندر است. همچنین باید از تمیزی سطوح بلوک سیلندر و عدم وجود آب در سوراخ‌های محل نصب پیچ‌های سرسیلندر اطمینان حاصل کرد. چنانچه مقداری آب در محل نصب پیچ‌ها باشد، هنگام ترک کردن پیچ‌ها بدنه سیلندر می‌ترکد.

شایان ذکر است در خودروهای نسل جدید بیشتر از تایپیت هیدرولیک استفاده شده و مبحث فیلرگیری به فراموشی سپرده شده است. ولی آن چه که در همه‌ خودروهای امروزی لحاظ شده و بایستی بدان توجه ویژه داشت کم کردن فاصله سوپاپ‌ها با سر پیستون به دلیل تقویت خودروها و افزایش حجم تراکم است. چنان چه می‌دانید امروزه به خاطر کاهش صدا از تسمه تایم به جای زنجیر موتور استفاده می‌شود. لذا با توجه به این که فاصله سوپاپ‌ها با سرپیستون‌ها کم شده است، در صورت برهم خوردن تایمینگ خودرو حتما سوپاپ‌ها به سرپیستون برخورد کرده و کج می‌شوند. این اتفاق هزینه زیاد تعویض، تراشکاری و مکانیک را در پی خواهد داشت.

نکته

لذا توصیه می‌شود مطابق توصیه شرکت سازنده خودرو نسبت به تعویض تسمه تایم خودروی خود اقدام کنید. و از تیک‌آف کردن و روشن نمودن خودرو بدون استارت خودداری کنید. از دیگر مواردی که باید رانندگان محترم خیلی به آن توجه داشته باشند میزان گرم شدن آب و بالا آمدن آمپر آب می‌باشد. چنانچه موتور به دلیل عدم کارکرد فن رادیاتور یا خرابی ترموستات و هر عامل دیگری جوش بیاورد صد درصد رینگ و پیستون و واشر سرسیلندر آسیب می‌بیند. احتمال قاطی کردن آب و روغن (فرسایش قطعات) و چسبیدن رینگ و پیستون زیاد می‌باشد. بنابراین توصیه می‌گردد چند وقت یک بار شیلنگ‌های آب رادیاتور و سلامت عملکرد فن رادیاتور را مورد بررسی قرار داده و از آسیب موتور جلوگیری کنید.

 

سرسیلندر cylinder head

 

عیوب سرسیلندر بطور کلی شامل موارد زیر می‌باشد

 1. ترک خوردن

 2. تاب داشتن

 3. کربن گرفتن

 4. گشاد کردن گیت سوپاپ، سوختن و خرابی سیت سوپاپ

 

عیوب سرسیلندر cylinder head problem

 

ترک خوردن سرسیلندر

در صورت یخ زدن آب در سرسیلندر و یا زمانی که در حین تعمیر به دلیل بی احتیاطی ضربه‌ای به آن وارد شود سرسیلندر ترک می‌خورد. اگر ترک مویی و ریز باشد، با ریختن مواد درزگیر مخصوص از طریق رادیاتور به داخل سیستم خنک کننده تا ضمن چرخش آب داخل ترک‌ها نفوذ کرده و ترک‌ها را مسدود کند. در صورت زیاد بودن ترک‌ها در شرایط خاص می‌توان با دوختن و جوشکاری ترک را رفع کرد.

تاب داشتن سرسیلندر

علل تاب برداشتن سرسیلندر، باز و بستن غلط سرسیلندر در موقع گرم بودن سرسیلندر یا نامیزان بستن پیچ‌های سرسیلندر یا سوختن واشر سرسیلندر و یا گرم شدن بیش از حد موتور می‌باشد.

علائم تاب دیدگی سرسیلندر

الف: سوختن مرتب واشر سرسیلندر

ب: موتور دیر روشن شده و بد کار می‌کند

ج: کمپرس داخل کربراتور و اگزوز و کارتر و رادیاتور می‌گردد

د: گرم کردن زیاد موتور

 ه: مخلوط شدن آب و روغن

و: کمی کمپرس

کربن گرفتن سرسیلندر

در اثر احتراق مخلوط هوا و بنزین در داخل سیلندر به مرور مقداری دود در اطاق احتراق جمع می‎شود که در کارکرد موتور خودرو تاثیر دارد. این دوده علاوه بر اینکه حجم اطاق احتراق کاهش می‌دهد، خود باعث احتراق زودرس در موتور ماشین می‌شود. از علائم زیاد شدن کربن در اطاق احتراق می‌توان انفجار خودسوزی و بالا رفتن کمپرس موتور خودرو ماشین را نام برد.

علائم کربن گرفتن اطاقک احتراق سرسیلندر

 • پت پت کردن موتور در سربالایی و یا زیاد ضربه زدن موتور خودرو
 • دیر خاموش شدن بعد از بستن سوئیچ

عمده ایرادات مرتبط با سرسیلندر

 • ریزش آب از اگزوز عقب و مشاهده‌ دود سفید
 • قاطی شدن آب و روغن (روی درب روغن فوقانی موتور کف سفید مشاهده می‌شود)
 • عدم کشش موتور خودرو و جوش آوردن (مخصوصاً کولر روشن) و بالا رفتن آمپر آب
 • کم کردن مرتب آب رادیاتور
 • کارکرد طولانی مدت دور تند فن رادیاتور
 • مشاهده کمپرس موتور در رادیاتور یا منبع انبساط

واشر سرسیلندر cylinder head vasher

واشر سرسیلندر

جنس این قطعه از مواد نسوز و بسیار با کیفیت فولادی می‌باشد و به خاطر نقش مهم آن که جلوگیری از قاطی شدن آب و روغن و آب بندی محفظه احتراق می‌باشد، باید از بهترین مارک‌های شناخته شده در بازار استفاده گردد. هر چند که این قطعه هم دارای طول عمر مفید است و بایستی به دلیل مستهلک شدن به موقع تعویض گردد تا از هزینه‌های اضافی جلوگیری به عمل آید.

 

*سوالات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم*


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

 • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
 • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک ترین، محبوب ترین و منصف ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
 • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
 • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
 • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچکترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده اند.
 • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت مندی مشتریان خود تلاش خواهد نمود.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 16   میانگین:  4.9/5]

7 دیدگاه برای “سرسیلندر، عیوب سرسیلندر و واشر سرسیلندر

 1. عباس گفته:

  سلام و درود و تشکر از اطلاعات مفید شما .
  اینکه فرموده اید هر از چند گاهی باید واشر رو عوض کنیم ، منظور این است که باید هزینه ای مثل عزینه بیمه به صورت سالانه یا دو سالانه برای تعویض واشر در نظر بگیریم ؟ پس چرا یک خودرو چند سال بدون اتفاق خاصی در سر سیلندر کار میکند ؟ من دچار تناقض شده ام. لطفا توضیح میفرمایید؟

 2. علی حیدری گفته:

  سلام
  آقا دلیل تاب برداشتن سرسیلندر چیه؟
  باید سرسیلندر تاب برداشته رو تعویض کنیم؟
  من پرشیا ۹۴ دارم

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام جناب حیدری بزرگوار
   در شورتی که واشر سرسیلندر بسوزد و موتور بیش از حد داغ کند سرسیلندر تاب بر میدارد البته اگر زمان باز کردن سرسیلند موتور کامل سرد نشده باشد و در باز کردن سرسیلندر عجله به خرج دهند
   سرسیلند تاب بر میدارد و حتما باید تعویض شود.

 3. هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

  سلام و درود عباس عزیز
  برای موتور پژو xu7 به دلیل طراحی خاص خود به طور معمول بعد از حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر واشر سرسیلندر دچار افت کیفیت شدیدی می شود به نحوی که با کم شدن آب یا داغ کردن موتور واشر سرسیلند نیم سوز می شود که البته این اتفاق در خودروهای دوگانه سوز زودتر اتفاق می افتد و به همین دلیل اکثر کارشناسان فنی و مکانیک ها توصیه می کنند در صورت مشاهده علایم نیم سوز شدن واشر و قبل از اینکه کامل بسوزه و آب و روغن قاطی بشه نسبت به تعویض آن اقدام شود.

 4. محمدتقی شیرازی گفته:

  خدا قوت به رگلاژی های تلاشگر
  ممنون که با صبوری جواب سوالات رو میدید،
  مهندس باقری واشر سرسیلندر استاندارد با واشر سرسیلندر تعمیری چه فرقی داره؟
  تعمیری باشه ایراد داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک