سرویس اولیه

پارس خودرو

سرویس اولیه

خودروی BRILLIANCE H330 دارای عملکرد بسیار خوبی است. البته کارایی خودرو با گذراندن دوره آب‌بندی و سرویس اولیه به بهترین حالت خود می‌رسد. اگر خودروی شما جدید است و یا اخیراً سرویس شده است، حتماً باید برای استفاده از آن نکاتی که در ذیل به آنها اشاره شده است را رعایت کنید تا عملکرد مناسب خودروی خود را تضمین نمایید.

۱- از رانندگی در سرعت‌های بالا خودداری کنید و دقت کنید که سرعت خودرو و دور موتور از مقدار میانی تجاوز نکند. جهت اطلاع از حداکثر سرعت خودرو و دور موتور خودروی BRILLIANCE H330 به بخش «مشخصات فنی» مراجعه کنید. از اقداماتی نظیر شتاب گرفتن ناگهانی، رانندگی با یک دنده برای مدت طولانی، رانندگی با دنده‌ی سبک و سرعت کم یا دنده‌ی سنگین و سرعت زیاد که باعث وارد شدن صدمات خاصی به خودرو می‌شوند، خودداری نمایید.

۲- مطمئن شوید که وزن بار قرار گرفته در خودرو در دوره‌ی آب‌بندی بیشتر از % ۸۰ حداکثر بار مجاز نباشد وگرنه امکان آسیب دیدن قطعات خودرو وجود دارد. (مطابق پارامترهای وزن خودرو که در بخش «مشخصات فنی » این دفترچه آورده شده است).

۳- در طول دوره‌ی آب‌بندی خودرو از رانندگی در مسافت‌های طولانی اجتناب نمایید زیرا این کار زمان فعالیت مداوم موتور خودرو را افزایش داده و ممکن است منجر به استهلاک قطعات موتور شود. هنگام استارت زدن یا در حین رانندگی پدال گاز را تا انتها فشار ندهید.

۴- سعی کنید دفعات ترمزهای اضطراری را کاهش دهید وگرنه سیستم ترمز ممکن است تحت فشار قرار گیرد و فشار بار شاسی خودرو که به موتور وارد می‌شود، افزایش خواهد یافت. در صورت امکان در ۳۰۰ کیلومتر اول از ترمز اضطراری استفاده نکنید.

۵- پس از اینکه خودرو مسافت ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر را طی نمود باید سرویس اولیه خودرو را در طی دوره‌ی آب‌بندی انجام دهید. نمایندگیهای مجاز شرکت سایپا یدک می‌توانند بهترین خدمات را برای سرویس اولیه به شما ارائه کنند. به منظور تضمین کیفیت مناسب تعمیرات و بررسی خودرو و نیز دستیابی به بهترین شرایط برای خودرو، سرویس اولیه باید در نمایندگیهای مجاز شرکت سایپا یدک انجام شود.

موارد سرویس اولیه

۱- تعویض روغن موتور

۲- تعویض فیلتر روغن موتور

۳- تمیز کردن فیلتر هوای موتور و فیلتر تهویه مطبوع

۴- بررسی وجود نشتی در موتور و جعبه دنده

۵- بررسی سطح الکترولیت باتری و آب‌بندی سیستم تهویه مطبوع، سیستم ترمز.

۶- بررسی طبیعی بودن عملکرد کمک فنر، سیبک و اتصالات فرمان، گردگیر پلوس، سیستم تعلیق و فشار باد لاستیک‌ها

سرویس‌های ادواری

سرویس و نگهداری نامناسب و ناقص ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در رانندگی شود. برخی از اقداماتی که در این فصل شرح داده می‌شوند، توسط مالک خودرو و با استفاده از ابزار موجود در خودرو قابل انجام هستند. برنامه‌ی سرویس و نگهداری را بایستی براساس شرایط رانندگی تنظیم نمود.

شرایط سخت شامل موارد زیر است:

۱- رانندگی در جاده‌های پر گرد و غبار، نزدیک دریا یا مناطقی که نمک وجود دارد.

۲- رانندگی در جاده‌های ناهموار، خیس و یا کوهستانی

۳- رانندگی در هوای سرد

۴- در فصل‌های سرد، زمانی که موتور خودرو برای مدت طولانی خاموش می‌ماند و یا خودرو اغلب مسافت‌های کوتاه را طی می‌کند.

۵- استفاده‌ی پی‌در‌پی از ترمز به ویژه ترمزهای ناگهانی

۶- از خودرو برای بکسل کردن خودروهای دیگر استفاده می‌شود.

۷- هنگامی که بیش از ۵۰ درصد مدت زمان رانندگی در ترافیک سنگین و در هوای گرم با دمای بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد باشد.

۸- هنگامی که بیش از ۵۰ درصد مدت زمان رانندگی با سرعت‌های بالاتر از ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت و در هوای گرم با دمای بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد باشد.

۹- رانندگی با اضافه بار

تمامی شرایط رانندگی غیر از مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، شرایط عادی رانندگی محسوب می‌شوند و سرویس خودرو باید بر اساس برنامه‌ی سرویس و نگهداری در شرایط عادی انجام شود.

 

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک