سرویس و نگهداری روزانه

پارس خودرو

سرویس و نگهداری روزانه

مراقبت روزانه به بررسی‌های معمول اشاره می‌کند که هر روز انجام می‌شود تا خودرو کاملاً در شرایط فنی بدون عیب باقی بماند. بخش عمده‌ی این موضوع مربوط به بررسی و غبار‌زدایی، مانند تمیز کردن ظاهر خودرو و بررسی مکانیزم امنیت و نیز اتصال بین قطعات است. مراقبت‌های روزانه را می‌توان در زمان بسیار کمی انجام داده و با برطرف کردن خطرات احتمالی، آسایش و ایمنی رانندگی را تضمین نمود. از این رو انجام این کار از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین در طول بررسی، لازم است که از مناسب بودن وضعیت تهویه محیط اطراف اطمینان حاصل نمایید تا از مسمومیت و آسیب دیدن در اثر گازهای سمی خروجی از موتور جلوگیری شود. برخی از اقداماتی که بایستی انجام شوند در ذیل آورده شده است:

۱- لاستیک‌ها را به‌صورت چشمی بررسی نمایید. اگر لاستیک‌ها کم باد به نظر می‌رسند، فشار باد آنها را توسط فشار‌سنج اندازه گرفته و در صورت کم بودن فشار، فوراً لاستیک‌ها را باد کنید و مطمئن شوید فشار همه‌ی آنها بین ۱۹۵ تا ۲۰۵ کیلو پاسکال است. همچنین از سفت بودن پیچ و مهره‌ی چرخ‌ها اطمینان حاصل نمایید.

۲- هر روز پیش از رانندگی زیر خودروی خود را بررسی نمایید که در صورت نشتی روغن یا آب متوجه شوید (ریزش آب ناشی از سیستم تهویه مطبوع طبیعی است). اگر نشتی رخ نداده بود، بررسی نمایید که میزان سوخت و خنک کننده‌ها کافی باشند. در غیر اینصورت آنها را تا حد تعیین شده، پر کنید.

۳- بررسی نمایید که تمام قسمت‌های الکتریکی مهم مانند بوق، مجموعه داشبورد، برف پاک‌کن، آب‌پاش شیشه، چراغ‌های جلو، چراغ‌های ترمز، چراغ جانبی جلو و چراغ‌های راهنما به‌طور طبیعی کار کنند. اگر درست کار نمی کنند، فوراً آنها را تعویض نمایید.

۴- داخل خودرو و خارج آن را تمیز کنید. گرد و خاک و گل موجود در داخل و خارج خودرو را پاک نمایید، قسمت‌های رنگ شده خودرو را با احتیاط پاک نمایید. گرد و خاک و آلودگیهای روی شیشه‌ها، آینه‌ها و چراغ‌های بیرون خودرو را تمیز کنید. تمیزکاری خودرو می‌تواند به وسیله‌ی غبارگیر، پارچه گردگیری، مواد خشک‌کن و سیستم مه‌زدایی خودرو انجام شود.

بررسی منظم

شما باید بررسی‌های لازم را به‌طور منظم برای خودروی خود انجام دهید. اگر از روش بررسی اطمینان ندارید، به جدول راهنمای سرویس و نگهداری این دفترچه مراجعه کنید.

۱- مقدار سوخت موجود در باک را بررسی نمایید.

۲- سطح مایع خنک‌کننده را پس از هر بار پر کردن مخزن بررسی نمایید تا در محدودهی مجاز باشد.

۳- سطح مایع شیشه‌شوی داخل مخزن را هر ماه بازدید نمایید. اگر بنا‌به شرایط جوی مجبور هستید مکرراً از آن استفاده کنید باید پس از هر بار پر کردن، سطح مایع شیشه‌شوی موجود در مخزن را کنترل کنید.

۴- برف پاک‌کن را هر ماه بازبینی کنید و اگر شیشه‌ها را به درستی پاک نمی‌کند ممکن است دچار ساییدگی، ترک و یا صدمات دیگر شده باشد. در این صورت آن را تعویض نمایید.

۵- میزان روغن گیربکس را هر ماه چک کنید.

۶- میزان روغن ترمز و کلاچ را نیز هر ماه بررسی نمایید.

۷- مطمئن شوید که پدال ترمز به صورت عادی کار می‌کند.

۸- از عادی بودن عملکرد ترمز دستی نیز اطمینان حاصل نمایید.

۹- فشار هوای لاستیک‌ها، وضعیت ساییدگی آنها و نیز وجود اجسام خارجی در آنها را به صورت ماهانه بازبینی نمایید.

۱۰- وضعیت باتری خودرو و نیز وجود خوردگی در قطب‌های آن را به صورت ماهانه کنترل کنید.

علاوه بر اینها شرایط عملکرد سیستم تهویه مطبوع را هر هفته بررسی کنید. هر هفته سیستم گرمایش و سرمایش تهویه مطبوع را روشن کنید تا از عملکرد عادی آن اطمینان حاصل نمایید. عملکرد صحیح چراغ‌های جلو، چراغ‌های مه‌شکن، چراغ‌های جانبی، چراغ‌های عقب، چراغ‌های راهنما، چراغ‌های ترمز و چراغ پلاک را هر ماه بررسی نمایید. درب صندوق عقب و سایر درب ها (از جمله درب‌های عقب) را کنترل کنید که به نرمی باز و بسته شده و به درستی قفل شوند. وضعیت صدای بوق را نیز بررسی نمایید.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک