سرویس و نگهداری

پارس خودرو

سرویس و نگهداری

پیشگیری از زنگ زدگی

تا زمانی‌که راننده تمام کارهای مربوط به خودرو را به‌طور مناسب و به موقع انجام دهد، خودرو به مدت طولانی در بهترین شرایط استفاده قرار گرفته و از صدمه دیدن ناشی از زنگ‌زدگی در امان می‌ماند.

۱) متداول‌ترین دلایل زنگ‌زدگی عبارتند از:

الف- وجود موادی مانند نمک، گرد و خاک و رطوبت بر روی قسمت‌هایی از شاسی که در معرض دید نیستند.

ب- خراشیده شدن پوشش محافظ رنگ سطحی بدنه به دلیل تصادف‌های خفیف یا برخورد سنگ که منجر به زنگ‌زدگی می‌شود.

ج- استفاده از خودرو در شرایط محیطی خاص و یا موقعیت‌های ویژه.

• محلول‌های نمکی، قلیایی و یا گرد و غبار حاوی مواد شیمیایی که روی سطح جاده‌ها وجود دارند می‌توانند باعث تسریع خوردگی شوند. در نواحی ساحلی، هوا دارای محلول نمک است. نیز در مناطقی با آلودگی صنعتی، گرد و غبار موجود در هوا دارای مواد شیمیایی است.

• در نواحی با رطوبت بالا، سرعت زنگ‌زدگی ممکن است افزایش یابد. به‌خصوص در مناطقی که دمای آن بالاتر از نقطه‌ی انجماد است.

• در نواحی مرطوب، برخی قسمت‌های بدنه ممکن است در طول زمان زنگ بزند؛ اگرچه قسمت‌های دیگر بدنه خشک نگه داشته شوند.

• اگر دما بیش از حد بالا باشد، احتمال زنگ‌زدگی در بخش‌هایی از خودرو که به دلیل تهویه ضعیف خشک نشده‌اند یا بخار هوا امکان خروج از محل مورد نظر را نداشته است، افزایش می‌یابد.

از همه‌ی موارد ذکر شده در بالا باید اجتناب شود تا از زنگ‌زدگی جلوگیری به عمل آید، به‌خصوص برای قسمت‌های داخلی بدنه. در صورتیکه رنگ قسمت‌هایی از خودرو پوسته شده یا کاملاً از بین رفته است باید در اسرع وقت تعمیر شود.

۲) برای جلوگیری از زنگ‌زدگی بدنه باید موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

الف- به‌طور مداوم خودرو را تمیز کنید: در صورتیکه این عمل را به‌طور منظم انجام دهید، علاوه بر اینکه همواره بدنه خودرو تمیز خواهد بود، از زنگ زدگی و خوردگی بدنه نیز جلوگیری می شود. البته بایستی توجه داشته باشید که برای تمیز کردن خودرو موارد زیر را رعایت نمایید.

• اگر در جاده‌ای که محلول نمکی یا قلیایی وجود دارد، رانندگی می‌کنید و یا در زمستان نزدیک دریا هستید برای جلوگیری از زنگ‌زدگی باید حداقل یک‌بار در ماه شاسی خودرو را تمیز کنید.

• هنگام تمیز کردن شاسی خودرو و توپی چرخ، استفاده از آب یا بخار با فشار بالا روشی مؤثر است. به‌خصوص برای گل و لای و گرد و غباری که به راحتی در معرض دید نیست. اگر این عوامل مانند گل مرطوب و سایر آلودگی‌ها از خودرو پاک نشوند، باعث زنگ‌زدگی بیشتر خواهند شد. از جمع شدن آب یا خاک در محل‌هایی که سوراخ یا مجرای تخلیه وجود دارد مانند قاب دور درب‌ها جلوگیری نمایید زیرا امکان بسته شدن این مجاری وجود داشته و در نهایت امکان زنگ‌زدگی وجود دارد.

• بعد از فصل زمستان بهتر است قسمت‌های داخلی و زیرین بدنه را به‌طور کامل تمیز کنید. پس از شستشو و پیش از رانندگی باید توجه داشته باشید که سیستم ترمز به‌طور کامل خشک شده باشد.

ب- سطوح رنگی بدنه را بررسی و تمیز کنید. اگر ترک یا خراشی بر روی لایه‌ی رنگ پیدا شد باید سعی کنید فوراً از رنگی با سرعت خشک شدن بالا برای تعمیر آن قسمت استفاده کنید تا از زنگ زدگی ناشی از این ترک جلوگیری به عمل آید. اگر سطحی فلزی در مناطقی که رنگ آنها از بین رفته است مشاهده شد باید از یک فرد متخصص برای تعمیر آن قسمت کمک بگیرید.

ج- بررسی کنید که آب یا گرد و خاک که به راحتی باعث زنگ‌زدن می‌شوند در قطعات و کف بدنه وجود نداشته باشد. همچنین به‌طور منظم چک کنید که کف خودرو خشک نگه داشته شود. نیز در صورتیکه مواد شیمیایی، مواد شوینده، محلول نمک و غیره در خودرو باشد باید توجه بیشتری نسبت به تمیزی کف خودرو داشته باشید. موارد بالا پیش از انتقال باید در ظرفی مناسب قرار داده شوند. در صورت هرگونه نشتی باید فوراً آن‌را تمیز کنید.

د- از پارک کردن خودرو در پارکینگ مرطوب و با تهویه ضعیف اجتناب کنید. اگر شستشوی خودرو را در پارکینگ انجام دهید یا پس از آنکه در جاده‌ای برفی و مرطوب رانندگی کردید، پارکینگ نیز ممکن است مرطوب شود که می‌تواند منجر به خوردگی شود. حتی اگر پارکینگ بسیار خشک است، زنگ زدن بدنه ممکن است به دلیل تهویه‌ی ضعیف و مرطوب بودن خودرو رخ دهد.

تمیز کردن و واکس زدن خودرو

۱) در صورتیکه دمای بدنه بالا نباشد، شما می توانید از آب و شامپوی مخصوص تمیز کردن خودرو استفاده کرده و خودرو را بشویید. پس از تمیز کردن، خودرو را با آب تمیز شستشو دهید. هرگونه شیء کثیف ممکن است باعث خط افتادن رنگ بدنه شود. همه‌ی مواد شیمیایی که توسط هوا انتقال می‌یابند، می‌توانند به رنگ خودرو آسیب برسانند. رانندگی در نواحی کنار دریا و یا پارک کردن خودرو در نواحی ساحلی یا مناطقی که دارای محلول نمک است، ممکن است احتمال زنگ‌زدگی را افزایش دهد. بنابراین باید خودرو را به‌طور منظم تمیز کنید. خودرو را می‌توان در مکان‌های شستشوی اتوماتیک خودرو، تمیز نمود اما امکان خراشیده شدن رنگ خودرو با برس‌ها وجود دارد. خراشیدگی ممکن است درخشندگی و دوام رنگ را کاهش دهد. به‌خصوص برای رنگ‌های تیره این پدیده ممکن است بیشتر مشاهده شود. در صورتیکه همه‌ی شرایط مناسب و فراهم باشند، می‌توانید تمیز کردن خودرو را شخصاً انجام دهید.

مراحل شستشوی خودرو مطابق زیر است:

الف- هنگام شستشوی خودرو باید ابتدا گل و لای چسبیده به تمامی قسمت‌های بدنه را با فشار آب پاک کنید. به منظور پاک کردن گل و لای یا رسوب نمک و مواد قلیایی که محکم چسبیدهاند باید از آب با فشار بیشتر و شستشو در زمان طولانی‌تر بهره جست. هنگام تمیز کردن از مواد شوینده متداول که خیلی قوی نیستند با رعایت تمام نکات مطرح شده جهت پیشگیری از وارد شدن آسیب به رنگ و بدنه خودرو استفاده کنید. از شوینده‌های متداول که برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای شستن خودرو استفاده نکنید. برای شستن خودرو باید پارچه شستشو را در ماده تمیز کننده فرو کنید و پارچه را آهسته روی بدنه بکشید تا گرد و غبار و کثیفی جذب ماده تمیزکننده شوند و برطرف گردند.

ب. بعد از تمیز کردن با ماده تمیزکننده باید مواد باقیمانده بر بدنه خودرو را با آب پرفشار بشویید تا بدنه کاملاً از وجود این مواد پاک شود وگرنه بعد از خشک شدن خودرو، آثار این مواد بر روی بدنه خودرو باقی می‌ماند. در هوای گرم پس از پاک کردن هر قسمت از خودرو آن را با آب تمیز و با فشار بشویید. پس از اینکه یک قسمت بدنه بطور کامل تمیز شد به سراغ قسمت دیگر بروید. بعد از تمیز کردن کل بدنه باید آن‌را با حوله نرم خشک کنید تا تمام آب باقی مانده روی بدنه خشک شود در غیر اینصورت لکه آب بر روی سطح بدنه باقی خواهد ماند. برای خشک کردن پارچه را با فشار روی بدنه نکشید تا آثار آن روی بدنه باقی نماند.

۲) بدنه را واکس بزنید و پولیش کنید تا سطح بدنه تمیز و شفاف شود.

پس از آنکه بدنه خودرو را شسته و کاملاً خشک نمودید، بدنه را واکس بزنید. حتی اگر از ترکیبی از تمیزکننده‌ها و واکس خودرو استفاده می‌کنید باید مطابق مراحل ذکر شده عمل نمایید.
اگر ذرات آسفالت به بدنه چسبیده است باید با محلول مناسب (مانند تربانتین) آنها را پاک نمایید. اگر هرگونه حشره یا صمغ و امثال اینها به بدنه خودرو چسبیده است باید با آب گرم یا آب صابون آنها را پاک کنید (از شوینده‌های تجاری هم می‌توانید استفاده کنید). نباید بدنه را با بنزین یا حلال‌های قوی دیگر پاک کنید وگرنه ممکن است به رنگ بدنه آسیب وارد شود. تمام سطوح رنگ شده و فلزی تزئینات داخلی خودرو را واکس بزنید. بعد از واکس زدن به بدنه با اسپری آب بپاشید. اگر آب روی واکس بنشیند و در جهات مختلف جاری شود، نشان می‌دهد که بدنه بخوبی واکس زده نشده و باید مجدداً واکس زده شود.

آسیب دیدگی رنگ سطح بدنه خودرو

در مواردی که رنگ بدنه خراشیده شده است برای جلوگیری از زنگ‌زدگی باید در اسرع وقت با استفاده از رنگ فوری قسمت‌های آسیب دیده را رنگ کنید. به منظور رنگ کردن سطح بدنه با
رنگ فوری توصیه می‌شود که رنگ را کاملاً هم بزنید تا یکنواخت شود سپس با قلم رنگ روی قسمت‌های خراشیده بزنید. قبل از رنگ زدن باید قسمت آسیب دیده را تمیز و خشک کنید. بهتر است از حداقل مقدار رنگ برای پوشش دادن قسمت‌های آسیب دیده استفاده کنید و اگر اطمینان دارید که رنگ به خوبی قسمت‌های آسیب دیده را پوشش می‌دهد از رنگ زدن نواحی اطراف که رنگ سالم دارند، اجتناب کنید. همچنین توصیه می‌شود که از حداقل مقدار رنگ استفاده نمایید.

تمیز کردن داخل خودرو

ابتدا با جارو برقی قسمت‌های آلوده به گرد و خاک را به خوبی تمیز کنید؛ سپس با یک تکه پارچه یا اسفنج تمیز که برای چند دقیقه در محلول آب صابون قرار داده شده است، قسمتهای کثیف را دستمال بکشید. نباید سطوح داخلی خودرو را با حلال‌ها، رقیق کننده‌ها، بنزین یا مواد شوینده متداول مانند شیشه پاککن تمیز کنید.

نکات زیست محیطی

با تمیز نگه داشتن و رسیدگی به رنگ خودرو در زیبایی محیط زیست شهری سهیم باشیم.

رنگ خودرو

از مهم‌ترین آلاینده‌های رنگ خودرو، کرم (Cr) می‌باشد لذا در هنگام استفاده از رنگ خودرو به ویژه در تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌ها مراقب نشت و ریزش آن به آب و خاک باشیم.

 

 

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک