• Homepage
  • >
  • ویدئو
  • >
  • سومین دوره نمایشگاه خودرو تهران به کار خود پایان داد + (فیلم)

سومین دوره نمایشگاه خودرو تهران به کار خود پایان داد + (فیلم)

سومین نمایشگاه خودرو تهران

سومین دوره نمایشگاه خودرو تهران به کار خود پایان داد

نمایشگاه خودرو تهران پس از ۴ روز در شهر آفتاب، محل دائمی جدید نمایشگاه‌های پایتخت به کار خود پایان داد.

این نمایشگاه در حالی برگزار شد که بازگشت تحریم‌ها و نوسانات اخیر ارزی به همراه تکانه‌های مختلف اقتصادی صنعت خودرو و کلیه فعالیت‌های وابسته به این صنعت را در کشورمان با چالش‌های عظیم مواجه کرده است.

سومین نمایشگاه خودرو تهران

 

بدنه برش خورده رهام

بدنه برش خورده رهام

پروفیل برش خورده ستون رهام

پروفیل برش خورده ستون A متعلق به رهام

نمونه گلی (Clay Model) سایپا رهام

نمونه گلی (Clay Model) سایپا رهام

سپر و داشبورد کوئیک

سپر و داشبورد کوئیک

حضور قطعه‌سازان

در سومین نمایشگاه پیاپی خودرو تهران که ۳ سال پیش پس از ۱۱ سال به این شهر بازگشته بود، به رغم ۲ سال گذشته، قطعات خودروهای تولیدی در ایران محور اصلی بود. همچنین در این نمایشگاه عدم حضور تمامی برندهای واردکننده خودرو که سال پیش حضوری پررنگ داشتند و غیبت خودروسازان بزرگی چون کرمان خودرو، گروه خودروسازی مدیران و بهمن خودرو قویا به چشم می‌آمد.

از جمله خودروهای شاخص حاضر در این نمایشگاه می‌توان به «رهام» خودرو ملی جدید سایپا همراه با نمونه گلی در مقیاس کوچک و نمونه برش خورده اشاره کرد که زیر و بم این سدان داخلی را به‌صورت کامل به نمایش می‌گذاشت. 

۲۰۷ صندوقدار همراه با سقف تمام شیشه‌ای و نمونه سفارشی این خودرو که توسط آپکو آماده شده بود نیز ستاره آبی‌پوشان جاده مخصوص در این نمایشگاه بود. البته خبر خوش تولید پژو ۳۰۱ با داخلی‌سازی بالا طی سال ۹۸ نیز از آورده‌های امیدوارکننده ایران خودرو برای نمایشگاه سوم محسوب می‌شد. همچنین در سالن سمت راست ۲ خودروساز جویای نام چینی هر کدام با ارائه ۲ محصول در کلاس کراس‌اوورهای متوسط و بزرگ فضایی نسبتا جذاب ساخته بودند.

سومین نمایشگاه خودرو تهران

سومین نمایشگاه خودرو تهران

سومین نمایشگاه خودرو تهران

چینی‌های شاخص

هن تنگ که قرار است توسط عظیم خودرو ۲ کراس اوور X5 و X7 را در سایت بروجرد به تولید برساند یکی از غرفه‌های شلوغ نمایشگاه بود و در مقابل آن نیز غرفه کمپانی بیسو قرار داشت که با تلاش‌های سیف خودرو و تکنولوژی فنی گروه خودروسازی مرتب در صدد است با عرضه دو مدل T3 و T5 سهم مناسبی از بازار کراس‌اوورهای رده ۲۰۰ میلیون تومان در ایران نصیب خود کند. البته عظیم‌خودرو در بخش پشتی غرفه خود شاسی‌بلند فول سایز فوتون ساوانا را نیز به نمایش گذاشته بود.

غرفه مجموعه ۴۵۸ در این نمایشگاه یکی از جذاب‌ترین‌ها بود. این غرفه با ارائه یک پورشه ۷۱۸ آبی رنگ و نمایش لوتوس الیز، لکسوس NX (خارج از سالن) و رنو تلیسمان کمی فضا را به نفع خودروسازان برتر بین‌المللی تلطیف می‌کرد.

هن تنگ ایکس 5

 

سومین نمایشگاه خودرو تهران

کراس‌اوور ۷ نفره بیسو تی ۵ که بر اساس یک ون شکل گرفته، با تکیه بر قیمت نسبتا مناسب و فضای حمل ۷ سرنشین می‌تواند در آینده موفقیت‌های زیادی را نصیب سیف خودرو و مرتب کند.

 

بیسو تی 5

محصولات هن تنگ (تصویر بالا مدل ایکس ۵) و بیسو (تصویر وسط مدل تی ۵ و تصویر پایین تی ۳) از ستاره‌های نمایشگاه کم‌ستاره امسال بودند.

 

 

سومین نمایشگاه خودرو تهران

پورشه ۷۱۸ کیمن در غرفه ۴۵۸

لوتوس الیز در غرفه 458

لوتوس الیز در غرفه ۴۵۸

خودرو من کو؟

نمایشگاه کم رمق امسال خالی از حاشیه نیز نبود. حضور مسالمت‌آمیز جمعیت‌هایی از اقشار مختلف مردم با پلاکاردها و نوشته‌های «خودرو من کو؟» در اعتراض به عدم تحویل خودروهای ثبت نامی اگرچه جای بسی تاسف داشت اما نمونه‌ای تازه از پیگیری مطالبات مردم از خودروسازان را به نمایش گذاشت. فضایی اعتراضی اما آرام و مسالمت‌آمیز که بر ضرورت توجه بیشتر خودروسازان به حقوق مشتری و همکاری بیشتر نهادهای مسئول با خودروسازان در راستای عمل به تعهدات به تعویق افتاده تاکید می‌کرد.

اما پارکینگ نمایشگاه نیز در نوع خود خالی از جذابیت نبود. وجود مدل‌های مختلف هاوال به رغم حضور نیافتن گروه خودروسازی بهمن از جمله مدل H9 و H2 – که اولی در بازار قیمتی قریب به یک میلیارد یافته- در پارکینگ نمایشگاه و خودنمایی سمند تغییرشکل یافته به صورت کاستوم- که چند سال پیش روی جلد مجله ماشین قرار گرفته بود- در این فضا را می‌توان از جذابیت‌های پارکینگ نمایشگاه دانست.

سومین نمایشگاه خودرو تهران

فیس لیفت دستی و شخصی سمند LX

فیس لیفت دستی و شخصی سمند LX

 

سومین نمایشگاه خودرو تهران

وانت جدید پادرا (جانشین نیسان آبی یا زامیاد ۲۴)

 

رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون

سومین نمایشگاه خودرو تهران بیانه‌ای تمام و کمال از شرایط امروز صنعت خودروسازی ایران بود. نمایی نه‌چندان امیدوارکننده از کوچک شدن سبد محصولات خودروسازان و نابودی شرکت‌های واردکننده خودرو. این نمایشگاه نشان می‌داد حال صنعت خودروسازی ایران از آنچه تصور می‌شود هم بدتر است و دومین صنعت بزرگ کشورمان نیاز یک خانه‌تکانی اساسی و تغییر راهبرد دارد تا بتواند دست کم روی پا بایستد. شاید دوران حمایت‌های بی‌دریغ یارانه‌ای دیگر گذشته باشد و شاید بتوان با تزریق بخشی از توانمندی‌های مدیریتی کشور از سایر بخش‌ها به صنعت خودروسازی مسیر این صنعت را اصلاح کرد.

گرچه بسیاری حال و اوضاع امروز صنعت خودرو کشور را مستقیما به تحریم‌ها ارتباط می‌دهند و قیاس خودروسازی ایران با کشورهای هم‌رده در دهه‌های گذشته را ناصواب می‌دانند، پرسش اصلی بسیاری از مردم این است که چرا صنعتی با این حجم از تولید و حمایت دولتی باید همچنان با یک تصمیم آنی دولت‌های بیگانه و معاند اینچنین آسیب ببیند و نتواند محکم و استوار بایستد؟

صنعت خودرو ایران به هر روی مجموعه‌ای است که سال‌های سال با سرمایه‌های ملی توسعه یافته و به جایگاه امروز خود رسیده است و برخلاف همه مشکلات و انتقادات همچنان با تغییر نگاه در مدیریت کلان می‌تواند حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشد. به عقیده بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو ایران به‌سان بیماری است که باید تب کند و شاید این تب را بتوان با گذر از تحریم‌های امروز محقق کرد.

سومین نمایشگاه خودرو تهران

عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

بازگشت تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده آمریکا تحت فرمان رئیس‌جمهوری بی خرد این کشور، دونالد ترامپ و هدف گرفتن صنعت خودروسازی ایران به‌صورت مستقیم را می‌توان ضربه‌ای محکم بر پیکره این صنعت قلمداد کرد. اما این زهری نیست که پادزهر نداشته باشد. شاید با یک عقب‌گرد کوچک در تولید بخش‌های های‌تک خودرو مانند ECU و تولید مغز متفکر خودروهای ساده و قدیمی‌تر در داخل در راستای دورخیز برای خودکفایی در تولید این قطعات، همچنین ایجاد شرایط مناسب سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری از سوی نوخودروسازان جهانی چون چینی‌ها، هندی‌ها، برزیلی‌ها و روس‌ها- البته تحت مدیریت دقیق و انتخاب گزینه‌های آینده‌دار- در صنعت خودرو ایران به شرط شراکت در بازارهای صادراتی و شبکه قطعه‌‌سازی همراه با توانمندسازی دانشگاه‌های صنعتی داخلی بتوان طی یک بازه ۱۰ ساله تلاش‌های چند دهه‌ای دولت و ملت برای توسعه صنعت خودروسازی در ایران را به ثمر نشاند.

با وجود همه بدهی‌ها، ضررهای هنگفت و تعطیلی‌های پی‌درپی می‌توان گفت: «هنوز برای اصلاح مسیر دیر نیست.»

امیدواریم صنعت خودرو ایران بتواند به‌زودی راه اصلی خود را پیدا کرده و با تکیه بر پتانسیل‌های داخلی و استعدادهای جوانان ایرانی در مسیر پیشرفت همه‌جانبه گام بردارد. صنعت خودرو ایران بیمار است، اما دردش لاعلاج دارد!

سومین دوره نمایشگاه خودرو تهران

 

 

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار