1. خانه
  2. /
  3. ویدئو
  4. /
  5. جذاب‌ترین تبلیغ سیستم ترمز...

جذاب‌ترین تبلیغ سیستم ترمز خودرو

جذاب‌ترین تبلیغ سیستم ترمز خودرو

واژه ترمز از زبان روسی وارد زبان فارسی شده است.

تُرمُز ابزاری است برای بازداشتن یک وسیله از حرکت. ترمزها برای آهسته و متوقف کردن خودرو، دوچرخه و موتورسیکلت در حال سرعت هستند و اطمینان شخص راننده، به خوبی عمل آنهاست. ترمز بر چند نوع است و بیشتر بوسیله هوا یا آب یا روغن کار می‌کند. انواع سیستم‌های ترمز عبارتند از:

سیستم ترمز هیدرولیکی

معمول‌ترین سیستم ترمز بوده، که به سیستم بوستر خلائی نیز معروف است.

در این سیستم با توجه به فشار خلایی که در ورودی هوای موتور قرار داشته و با استفاده از پمپ فشاری روغن (چه به صورت اهرم کنترل شونده بوسیله انسان و چه بوسیله سیستم کنترل کننده الکترونیکی)، نیروی ترمز چندین برابر شده و به بوسترها انتقال می‌یابد. انتقال نیروی ترمز از پدال به چرخ ها.

از این سیستم ترمز هنگامی که خودرو خاموش است، نمی‌توان استفاده کرد و یا حداقل نمی‌توان به آن اعتماد داشت. به همین دلیل در بیشتر خودروها اکیدا توصیه می‌شود که حتی برای جابه‌جایی کوچک (دنده خلاص یا هل دادن)، خودرو را روشن کنید چراکه امکان ترمز گیری ناقص و خارج شدن خودرو از کنترل وجود دارد.

سیستم ترمز دستی

ترمز دستی به ترمز پارک نیز معروف است و برای ساکن نگه داشتن خودرو، از آن استفاده می‌شود.

سیستم ترمز پنوماتیکی

این سیستم ترمز به‌وسیله نیروی کمپرس باد (همان نیروی پنوماتیکی) عمل می‌کند که به‌جای نیروی خلاء و استفاده از مایع روغن ترمز ف از نیروی کمپرس باد برای به حرکت درآوردن بوسترها استفاده می‌شود. این سیستم در خودروهای سنگین و نیمه سنگین بیشترین استفاده را دارد.

سیستم ترمز الکتریکی

در این سیستم، که جایگزینی مناسب برای سیستم هیدرولیکی یا بوستر خلائی به حساب می‌آید، عملگرهای این سیستم کاملا الکتریکی است و جایگزین اهرم‌بندی سیستم بوستر خلایی و هیدرولیکی شده است.

این سیستم را با نام سیستم ترمز خشک نیز می‌شناسند، زیرا فاقد هرگونه مایع هیدرولیک و سیستم خطوط هیدرولیکی است.

در ادامه شما را به تماشای یکی از جذاب‌ترین ویدئو های تبلیغاتی با موضوع ترمز خودرو دعوت می‌کنیم.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]
نویسنده: گروه رگلاژ
تاریخ: ۱۱ آذر ۱۳۹۷
نظرات کاربران

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید