سیستم صوتی خودرو

سایپا

چگونگی عملکرد سیستم صوتی خودرو در سراتو

چگونگی عملکرد سیستم صوتی خودرو

امواج رادیویی FM و AM از برج های فرستنده‌ای که در اطراف شهر شما قرار دارند ارسال می‌شوند.

این امواج بوسیله آنتن خودروی شما جمع آوری و بوسیله رادیو دریافت و از طریق بلندگوها پخش می‌شوند. وقتی یک سیگنال قوی رادیویی توسط سیستم رادیو دریافت شود، مهندسی دقیق سیستم صوتی شما باعث پخش آن با بهترین کیفیت ممکن می‌شود.

اما در بعضی از مواقع سیگنال ارسال شده به خودروی شما زیاد قوی و صاف نیست. این وضعیت به عواملی ماننده فاصله از ایستگاه فرستنده، نزدیکی به ایستگاه‌های قوی دیگر رادیو یا وجود ساختمان‌ها، پل‌ها و یا موانع بزرگ دیگر منطقه بستگی دارد.

دریافت امواج فرستنده‌های AM از فواصل دور نسبت به FM بهتر است، دلیل این امر ارسال امواج AM با فرکانس‌های پایین است. این امواج رادیویی بلند دارای فرکانس پایین، می‌توانند خمیدگی کره زمین را به صورت انعکاسی به جای حرکت مستقیم به اتمسفر، طی کنند. علاوه بر این، آن‌ها موانع را دور می‌زنند به همین دلیل می‌توانند پوشش امواج بهتری را فراهم نمایند.

امواج FM با فرکانس‌های بالا ارسال می‌شوند و نمی‌توانند دچار خمیدگی شده، سطح زمین را پوشش دهند. به همین دلیل در مسافت‌های نسبتا کوتاه از ایستگاه فرستنده، امواج محو می‌شوند.

همچنین امواج FM به سادگی توسط ساختمان‌ها، کوه‌ها یا موانع دیگر تحت تاثیر قرا می‌گیرند. این حالت‌ها ممکن است منجر به شرایطی از شنیدن شوند که باعث تصور وجود مشکل در دستگاه رادیو شود. شرایط ذکر شده در زیر عادی بوده و حاکی از وجود مشکل در سیستم رادیو نمی‌باشد.

سیستم صوتی خودرو

محو شدن– همان طور که خودروی شما از ایستگاه فرستنده دور می‌شود، سیگنال ضعیف شده و صدا شروع به محو شدن می‌کند. در صورت وقع این امر، توصیه می‌شود ایستگاه قوی تر دیگری را انتخاب کنید.

صداهای نامنظم / پارازیت– سیگنال‌های ضعیف یا موانع بزرگ بین فرستنده و رادیوی شما می‌توانند سیگنال را مختل کرده، باعث ارتعاش صدا یا پارازیت شوند. کم کردن سطح صدای زیر ممکن است این تاثیر را تا برطرف شدن اختلالات، مقداری کاهش دهد.

تعویض ایستگاه– با ضعیف شدن سیگنال FM، سیگنال قوی دیگری با فرکانسی نزدیک به فرکانس انتخابی شما ممکن است کم کم توسط رادیوی شما دریافت شود. این حالت به دلیل طراحی رادیو می‌باشد، چرا که رادیو باید به واضح‌ترین سیگنال پاسخ و آن را دریافت کند. اگر این اتفاق رخ داد، ایستگاه دیگری را با سیگنال قویتر انتخاب کنید.

اختلال به دلیل تقاطع چند سیگنال با هم سیگنال‌های رادیویی دریافت شده از چند جهت مختلف، باعث ارتعاش و پارازیت صدا می‌شود. این حالت می‌تواند به علت سیگنال‌های مستقیم و انعکاس یافته دریافتی از یک ایستگاه یا سیگنال‌های دریافتی از دو ایستگاه با فرکانس‌های نزدیک بهم باشد.

اگر این اتفاق افتاد ایستگاه دیگری را تا برطرف شدن این شرایط انتخاب کنید. استفاده از تلفن همراه یا دستگاه بی سیم زمانی که در داخل خودرو از تلفن همراه استفاده می‌شود، ممکن است تجهیزات صوتی داخل خودرو دچار پارازیت شوند. این امر به معنی وجود اشکال در تجهیزات صوتی نیست. در چنین وضعیتی سعی کنید تلفن همراه را تا حد ممکن از دستگاه صوتی دور کنید.

هشدار

هنگامی‌که از سیستم‌های ارتباطی نظیر تلفن همراه یا دستگاه بی سیم در داخل خودرو استفاده می‌کنید، آنتن‌های بیرونی جداگانه‌ای باید برای آن‌ها در خودرو نصب شود. هنگامی‌ که تلفن همراه یا دستگاه بی سیم به تنهایی توسط آنتن داخلی خود دستگاه در خودرو مورد استفاده قرار گیرد، امکان تداخل امواج این دستگاه‌ها با سیستم الکتریکی خودرو وجود داشته و تاثیرگذاری نامطلوب آن‌ها بر عملکرد ایمن خودرو متحمل است.

اخطار

در هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید. برای استفاده از تلفن همراه باید در مکانی ایمنی توقف کنید.

مراقبت از CD

اگر دمای داخل خودرو بالاست، قبل از روشن کردن سیستم صوتی خودرو شیشه‌ها را به منظور تهویه خودرو پایین دهید.

از بکارگیری مواد فرار نظیر بنزین و تینر، تمیز کننده‌های معمولی و اسپری‌های مغناطیسی تولید شده برای دیسک‌های آنالوگ، برای تمیز کردن CD خودداری کنید.

یادآوری پخش کپی ناسازگار با سیستم- سی دی‌های صوتی حفاظت شده

بعضی از CD‌ها حفاظت شده در برابر کپی  شدن که با استانداردهای بین‌المللی CD‌های صوتی هماهنگی ندارند (کتاب قرمز)، ممکن است توسط سیستم صوتی خودرو شما به درستی پخش نشوند.

لطفا توجه داشته باشید اگر CD شما در سیستم صوتی به نحو صحیح قادر به پخش نباشد، ممکن است مشکل ناشی از این CDها بوده و دستگاه به خودی خود ایرادی نداشته باشد. لطفا آن CDها را تعویض کنید.

[تعداد: 3   میانگین:  4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک