سیستم صوتی (بخش اول)

ایران خودرو

سیستم صوتی *

انواع مدل‌‌ها

این خودرو مجهز به سیستم‌های صوتی متنوعی است. پیش از مطالعه این بخش، نوع سیستم صوتی تعبیه شده در خودرو خود را بررسی و شناسایی کنید و سپس به مطالعه توضیحات مربوط به همان بخش بپردازید.

انواع مختلف سیستم صوتی بکار رفته در این خودرو عبارتند از:

  • سیستم صوتی لوح فشرده‌/‌ام‌پی‌۳ (CD/MP3)
  • سیستم ناوبری چند رسانه‌ای *

توجه

سیستم صوتی برحسب مدل بوده و ممکن است در خودروی شما نوع دیگری از سیستم مالتی‌مدیا نصب شده باشد. دفترچه راهنمای خاص سیستم مالتی‌مدیا همراه با خودرو تحویل می‌گردد.

سیستم صوتی CD/MP3

توجه

تمام تصاویر مربوط به سیستم صوتی برحسب مدل بوده و ممکن است در خودروی شما نوع دیگری از سیستم مالتی مدیا نصب شده باشد. دفترچه راهنمای خاص سیستم مالتی مدیا همراه با خودرو تحویل می‌گردد.

اقدامات احتیاطی به هنگام استفاده از رادیو

در وهله اول به یاد داشته باشید همواره باید توجه شما به کنترل خودرو باشد. در حین حرکت در جاده همواره توجه خود را به جاده معطوف دارید.

این سیستم صوتی فقط قادر به پخش لوح‌های فشرده استاندارد با قطر دایره ۱۲۰ سانتیمتری می‌باشد.

این سیستم صوتی فقط قادر به پخش انواع لوح‌های فشرده به شرح زیر می‌باشد:

CD-DA, CD-ROM, CD-R, CD-RW, MP3

– هرگز برای تمیز کردن لوح‌های فشرده از مایعات حلال حاوی مواد ضد‌عفونی کننده و اسپری‌های آنتی‌استاتیک استفاده نکنید.

– همواره محیط داخل خودرو و لوح‌های فشرده را پاکیزه نگه دارید و از نفوذ گرد و غبار به لیزر سیستم صوتی جلوگیری نمایید.

– حرکات ناگهانی و دست‌اندازهای جاده‌ای احتمالا منجر به پرش صوت می‌شوند.

– اگر دمای واحد مرکزی بسیار بالا باشد، پیغام “TOO HOT” بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود.

– برای دیسک‌های MP3، سیستم صوتی خودرو بیش از ۲۵۵ فایل، ۵۱۲ پوشه و تراک و ۳۲ سطح پوشه را پشتیبانی می‌کند.

– در حالت USB سیستم صوتی این خودرو بیش از ۵۱۲ تراک، ۱۲۸ پوشه و ۸ سطح پوشه را پشتیبانی می‌کند.

احتیاط

در این قسمت، دکمه “Press” نشان‌دهنده زمان فشردن دکمه به مدت کمتر از ۲ ثانیه است و دکمه “Press and hold” نشان‌دهنده زمان فشردن دکمه برای مدت بیش از ۲ ثانیه است.

دکمه جستجوی پوشه

در حالت پخش لوح‌های فشرده MP3 یا پورت USB می‌توان از این دکمه و دکمه تنظیم صدا برای حرکت بین پوشه‌ها استفاده نمود و پس از رسیدن به پوشه مورد نظر با فشردن دکمه “Enter” به آن پوشه وارد شد.

دکمه تنظیمات منو

هنگامی که سیستم صوتی روشن باشد، دکمه SET  را فشار دهید تا وارد تنظیمات منو شوید. تنظیماتی از قبیل افکت‌های صوتی، تنظیم صدا، تاریخ، زمان، باند فرکانس و زبان سیستم را می‌توان در این منو تغییر داد.

با چرخاندن دکمه تنظیم صدا به سمت راست می‌توانید وارد منوی بعدی شوید.

با انتخاب گزینه “Exit ” با دکمه تنظیم صدا میانی می‌توانید از رابط کاربری تنظیمات منو خارج شوید.

دکمه مرورگر

در حالت رادیو می توانید دکمه SCN را فشار دهید تا بین ایستگاه‌های رادیویی مختلف و باندهای FM/AM، ایستگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

عملکرد رادیو

تنظیم شبکه‌های رادیو به روش‌های زیر قابل انجام است:

تنظیم دستی، تنظیم مروری، ایستگاه‌های رادیویی پیش‌فرض، حافظه تنظیم اتوماتیک.

ساده‌ترین راه، استفاده از ایستگاه‌های رادیویی پیش‌فرض است. عملکرد این قسمت به شرح زیر است (بررسی اجمالی):

انتخاب باند رادیویی

سلسله مراتب باندهای رادیویی عبارتند از:

FM1→FM2→FMAST→AM1→AMAST→FM1

دامنه فرکانس باند FM از ۸۷/۵ تا ۱۰۸ مگاهرتز می‌باشد و دامنه فرکانس باند AM از ۵۳۱ تا ۱۶۲۹ کیلوهرتز است.

ذخیره اتوماتیک ایستگاه‌های رادیویی

با فشردن دکمه AST، عملکرد ذخیره اتوماتیک ایستگاه‌های رادیویی را فعال نمایید. ایستگاه‌های رادیویی که با بالاترین کیفیت سیگنال دریافت شده‌اند، به‌طور اتوماتیک در ۶ شبکه در FMAST ذخیره می‌شوند.

ذخیره دستی ایستگاه‌های رادیویی

ایستگاه رادیوی مورد نظر خود را تنظیم کرده و سپس با فشردن کلید PRESET آن ایستگاه را برای استفاده‌های بعدی در حافظه سیستم ذخیره نمایید. در پایان ذخیره‌سازی صدای بیپ شنیده می‌شود و نام و دامنه فرکانس ایستگاه ذخیره شده بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌گردد. در این صورت ایستگاه رادیویی مورد نظر شما در حافظه سیستم ذخیره شده است. با تکرار دستور بالا تا ۵ ایستگاه رادیویی مطلوب خود را درون حافظه ذخیره نمایید.

بازخوانی ایستگاه‌های رادیویی ذخیره شده

باند رادیویی مورد نظر را انتخاب کنید و از دکمه‌های پیش‌فرض ۱ تا ۶، یک عدد را که نشان‌دهنده ایستگاه رادیویی مورد نظر شماست، فشار دهید. سیستم، اطلاعات نام و فرکانس ایستگاه رادیویی مورد نظر را نمایش میدهد.

تنظیم صدا

هنگامی که سیستم در حالت رادیو است با چرخاندن دکمه تنظیم صدا، حجم صدای مورد نظر را تنظیم نمایید.

با چرخاندن دکمه تنظیم صدا در جهت موافق عقربه‌های ساعت، صدا زیاد و در جهت عکس صدا کم می‌شود.

تنظیمات افکت صدا

وارد منوی افکت‌های صدا شوید و دکمه تنظیم صدا را بچرخانید. در این منو انواع افکت‌های صدا شامل صدای بم، زیر، فیدر، بالانس صدا و بلندی صدا وجود دارد.

تنظیمات مورد نظر خود را با چرخاندن دکمه تنظیم صدا اعمال نمایید.

جبران حجم صدا

سیستم صوتی خودرو شما مجهز به مکانیزم جبران حجم صدا می‌باشد که طبق این مکانیزم، میزان حجم صدا بعنوان متغیری از سرعت خودرو در نظر گرفته شده و طبق تنظیمات پیش فرض تغییرات لازم را اعمال می‌کند. حالت‌های مختلف این مکانیزم شامل منحنی بالا، متوسط، کم و بی صدا در نظر گرفته شده است. فرکانس  صدا با میزان سرعت نمایان میشود.

تنظیمات ساعت

نمایش خاموش/‌روشن ساعت؛ تنظیمات ساعت شامل ساعت، دقیقه و تنظیمات نوع نمایش ساعت (۱۲ ساعته یا ۲۴ ساعته).

تنظیم تاریخ

قسمت‌های مختلف تنظیمات تاریخ شامل سال، ماه و روز در این قسمت قابل تنظیم می‌باشند. زمانی که موتور خودرو خاموش ولی آیتم نمایش ساعت روشن باشد، انواع پارامترهای سال، ماه، روز، تاریخ و اطلاعات هفتگی نمایش داده می‌شوند.

تنظیمات زبان

در این قسمت دو زبان چینی و انگلیسی به‌طور پیش فرض در نظر گرفته شده است.

تنظیمات باند

انواع باندهای رادیویی شامل آسیا و اقیانوسیه، اروپا، آمریکای لاتین و آفریقا در این قسمت در نظر گرفته شده‌اند که با چرخاندن دکمه تنظیم صدا قابل تغییر هستند.

احتیاط

هنگامی که یک ایستگاه رادیویی را ذخیره می‌نمایید، ایستگاه رادیویی قبلی که در همان دکمه پیش فرض ذخیره شده است، پاک شده و ایستگاه رادیویی جدید جایگزین می‌شود.

پخش فایل‌های موجود در CD/MP3

یک CD/MP3 وارد تراک مربوطه نمایید؛ برچسب لوح فشرده باید رو به بالا باشد. بارگذاری اتوماتیک، اطلاعات روی لوح فشرده را بازخوانی کرده و پخش فایل‌ها آغاز می‌شود. در همین زمان، اطلاعاتی از قبیل شماره تراک و مدت زمان پخش آن روی صفحه، نمایش داده می‌شود.

هنگامی که یک لوح فشرده داخل دستگاه قرار دارد دکمه CD/MP3 را فشار دهید تا MEDIA را به عنوان منبع صوتی انتخاب شده و پخش MEDIA آغاز شود. با فشردن متوالی دکمه یکی از منابع صوتی زیر را انتخاب نمایید.

CD-MP3→USB →AUX IN

دستورالعمل کارکرد CD/MP3

– اگر درجه حرارت داخل خودرو بسیار پایین باشد، بهتر است بلافاصله پس از روشن کردن بخاری خودرو، سیستم صوتی را روشن ننمایید. در غیر اینصورت لوح فشرده یا قسمت‌های اپتیکال سیستم صوتی مرطوب شده که منجر به بروز اختلال در سیستم صوتی می‌شود.

– از اسپری نمودن هرگونه مایع به داخل سیستم صوتی اجتناب نمایید.

– هیچگونه شی خارجی داخل شیار لوح فشرده ننمایید مگر CD/MP3.

– از قراردادن هرگونه لوح فشرده با شکل و سایز غیر‌متعارف، دارای برند غیر‌استاندارد، برچسب‌های مخدوش و آسیب‌دیده و یا بسته‌بندی‌های آسیب دیده به داخل سیستم صوتی خودداری نمایید.

– از چسباندن هرگونه برچسب و کاغذ بر روی لوح فشرده جدا خودداری نمایید. از خراشیدن سطح پشت لوح فشرده خودداری نمایید.

– اگر سطح لوح فشرده بر اثر هرگونه آلودگی کثیف شده باشد برای تمیز کردن سطح آن باید از یک دستمال نرم استفاده نمود؛ با حرکات بسیار آرام، دستمال را از مرکز لوح فشرده به سمت طرفین حرکت دهید.

– هرگز برای تمیز کردن لوح فشرده از اسپری حالت‌دهنده مو، عامل آنتی‌استاتیک و یا مواد شیمیایی فرار مانند بنزین یا تینر استفاده ننمایید.

– هرگز سطح سیگنال لوح فشرده را هنگامی که لوح فشرده در حال اجرا شدن است، لمس ننمایید. لوح فشرده را از لبه خارجی یا مرکز آن در دست بگیرید.

– به هنگام دست انداز و در حین حرکت در جاده‌های ناهموار ممکن است صدا با کمی اختلال به گوش برسد.

پخش فایل های موجود در USB

حالت USB

سیستم صوتی خودرو شما از فایل های با فرمت MP3 و WMA پشتیبانی می‌کند.

این حالت از پارتیشن FAT32 پشتیبانی کرده و همچنین USB‌های سری ۲ نیز قابل پخش هستند.

دامنه موج پشتیبانی شده توسط این سیستم صوتی (۴۸ و ۲۴ ، ۱۲ ، ۴۴.۱ ، ۲۲ ، ۱۱ ، ۳۲ ، ۱۶ ، ۸) کیلو‌هرتز می‌باشد.

بیت‌ریت پشتیبانی شده نیز در دامنه ۸ کیلو‌بیت تا ۳۲۰ کیلو‌بیت بر ثانیه می‌باشد.

احتیاط

هنگامی که فایل موجود بر روی USB در حال  پخش است، به یک‌باره USB را از شیار آن خارج ننمایید؛ در غیر اینصورت فایل‌های شما ممکن است آسیب ببینند.

عملکرد AUX

پورت ورودی (Input)

پورت ورودی سیگنال صوتی در واقع پورت استاندارد ۳/۵ میلیمتری است.

پخش صوتی AUXIN

پس از اینکه دستگاه قابل حمل کاربر به سیستم متصل شد باید دستگاه قابل حمل را روشن نمایید تا پخش موزیک آغاز شود. حال سیستم را روشن نمایید و دکمه انتخاب منبع صوتی را مکرراً فشار دهید تا به حالت AUX بروید. حال می‌توانید به موزیکی که در دستگاه قابل حمل در حال پخش است از طریق بلندگوهای خودرو گوش دهید.

سیستم ناوبری مالتی‌مدیا *

اقدامات احتیاطی در مورد عملکردهای سامانه موقعیت‌یابی جهانی GPS توصیه اکید می‌شودکه قبل از استفاده از این سامانه حتماً  دفترچه راهنما را مطالعه نمایید.

GPS هنگام استفاده برای بار اول و یا عدم‌استفاده از آن به مدت طولانی، برای تکمیل موقعیت‌یابی و بازخوانی اطلاعات حدودا به بیش از ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

زمانی که این سیستم فعال است همواره در نظر داشته باشید که سامانه موقعیت‌یابی جهانی GPS خودرو ممکن است دچار اختلال فاصله و یا از دست دادن سیگنال شود. چنین شرایطی به عوامل مختلفی همچون محیط رانندگی (جاده‌های همجوار یا مشترک)، شرایط آب و هوایی (بارانی یا مرطوب)، محیط کاربری (استیکرهای امواج ضد‌الکترومغناطیسه درون خودرو)، درجه هوای بسیار بالا یا بسیار پایین، منطقه دریافت‌کننده (منطقه قرارگیری ساختمانی، زیرگذر و یا تونل) بستگی دارد.

این سیستم مجهز به دوربین هشدار‌دهنده سرعت و یا محدودیت سرعت نیست. بنابراین تأکید می‌گردد طبق قوانین و مقررات تردد در جاده رانندگی نمایید.

خطر

هنگام پیروی از دستورالعمل‌های سامانه موقعیت‌یابی جهانی GPS قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را به بهترین شکل ممکن رعایت نمایید و از جاده غافل نشوید. رانندگی کردن فقط با تکیه بر راهنمایی‌های سامانه موقعیت‌یابی جهانی GPS ممکن است منجر به عدم توجه شما به قوانین راهنمایی و رانندگی شود و چه بسا حادثه‌آفرین بوده و منجر به تصادف گردد.

هنگام رانندگی باید به رابط کاربری سیستم ناوبری نگاهی بسیار سریع و کوتاه بیندازید و سعی نکنید تنظیمات اضافی مانند تنظیمات مقصد و مشاهده را اجرا نمایید. در غیر اینصورت ممکن است عدم توجه کافی شما به رانندگی حادثه‌آفرین باشد.

بهتر است از سامانه موقعیت‌یابی جهانی GPS به هنگام توقف خودرو استفاده نمایید.

از فرو کردن هرگونه شئ خارجی در شیار لوح فشرده اجتناب ورزیده و از آن محل در برابر نفوذ آب مراقبت نمایید. در غیر اینصورت سیستم شما دچار اختلال شده و ممکن است موجب بروز آتش‌سوزی یا شوک الکتریکی شود.

به هنگام صاعقه و رعد برق هرگز آنتن خارجی را لمس ننمایید. در غیر اینصورت خطر بروز شوک الکتریکی ناشی از برق گرفتگی وجود دارد.

هشدار

– در حین رانندگی همواره دقت نمایید دکمه تنظیم صدای سیستم صوتی به اندازه‌ای تنظیم شود که صداهای محیط بیرون نیز در حد لزوم به گوش برسد در غیر این صورت ممکن است نحوه رانندگی تحت تأثیر آن قرار گرفته و منجر به تصادف گردد.

– از سامانه موقعیت‌یابی جهانی GPS فقط زمانی استفاده نمایید که موتور خودرو روشن است، در غیر این صورت شارژ باتری تحت تأثیر قرار گرفته و ضعیف می‌شود.

– به ابزارهای ماشین و نقاط آسیب‌پذیر ضربه وارد ننمایید. لوازمی مانند ال‌سی‌دی صفحه نمایش و صفحه لمسی در برابر اعمال فشار و ضربه آسیب‌پذیر هستند.

– برای تمیز کردن صفحه نمایش ابتدا سیستم صوتی را خاموش نمایید و سپس با یک دستمال مخصوص اقدام به تمیز کردن نمایید. دستمال زبر یا آغشته به مواد شیمیایی و یا مواد حلال آلی مانند بنزن، الکل و تینر منجر به بروز اختلالاتی از قبیل از کارافتادگی یا زوال زودرس دستگاه می‌شوند. بنابراین هرگز از مواد مذکور برای تمیز کردن آن استفاده ننمایید.

– برای لمس صفحه لمسی یا LCD از ابزار تیز همچون نوک انگشت استفاده نکنید. قطعا به صفحه لمسی آسیب می‌رسد.

– پس از آنکه USB و یا وسایل جانبی به سیستم متصل شد، هرگز زمانی که فایل موجود در آنها در حال بازخوانی یا پخش هستند، آنها را از سیستم صوتی جدا ننمایید در غیر این صورت وسایل شما آسیب‌دیده و ممکن است دچار از کار افتادگی گردند.

– زمانی که سیستم صوتی خاموش است و یا متوقف شده است می‌توانید وسایل جانبی مورد نظر را از آن جدا کنید.

– فایل مجوز بروز رسانی و ارتقا سیستم ناوبری، داخل SD کارت ذخیره شده است. برای به‌روزرسانی و ارتقا رایگان باید فقط از محصولاتی که از طریق شرکت ایران خودرو عرضه یا تهیه می‌شوند، استفاده نمایید. محصولات دیگر از این قاعده مستثنی هستند (برای به‌روزرسانی و ارتقاء به دفترچه راهنمای GPS مراجعه فرمایید).

– هنگامی که محصول دچار اختلال شده و یا قابل استفاده به صورت معمول آن نباشد، دست از استفاده کشیده و در اسرع وقت با مرکز خدمات مشتری شرکت ایساکو تماس حاصل فرمایید.

مشخصه های محصول

– صفحه نمایش: صفحه نمایش بزرگ ۷ اینچی با وضوح تصویر بالا

– رادیو: دارای ۲۰ ایستگاه رادیویی پیش‌فرض تحت باندهای AM و FM و همچنین ۳۰ ایستگاه رادیویی اتوماتیک ذخیره شده

– پشتیبانی از سخت افزار USB 2.0

– دارای ۶ افکت صوتی برای تنظیم صدا

– صفحه نمایش: صفحه نمایش ۷ اینچی دارای وضوح تصویر ۸۰۰ ×۴۸۰ و با تعداد پیکسل ۱۶۷۰۰۰

– پشتیبانی از دوربین دنده عقب یا دوربین کنترل فاصله هنگام پارک کردن

– پشتیبانی از کلیدهای کنترل صوتی بر روی غربیلک فرمان

– عملکرد حافظه: هنگامی که سیستم صوتی را مجدداً روشن می‌نمایید، سیستم آخرین عملکرد قبل از خاموش شدن را اجرا می‌کند.

– عملکرد ناوبری: هنگام گوش دادن به موسیقی، تماشای فایل تصویری و یا دیدن تصاویر، به‌طور همزمان رابط ناوبری در دسترس مستقیم است و داده‌های نقشه نیز اجرا می‌شود.

* درصورت نصب در خودروی شما

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک