چگونگی رفع مشکلات سیستم فرمان خودرو

فرمان

سیستم فرمان خودرو

مشکلات مرتبط با سیستم فرمان خودکار خودرو می‌توانند به طرز شگفت‌آوری نا امید کننده باشند. همانند بسیاری از تجملات در زندگی، زمانی که به آنها عادت می‌کنید، آنها شروع به تبدیل شدن به نیازهای ما می‌کنند تا اینکه تنها تجملات باشند.

سیستم فرمان خودکار خودرو

اگر تا به حال به طور ناگهانی کنترل سیستم فرمان خودروی خود را از دست داده‌اید دقیقا می‌دانید که درباره چه چیزی در حال صحبت کردن هستیم.

فرمان اتومبیل به عنوان یک کالای لوکس در بسیاری از خودروها به کار می‌رود اما از یک گزینه استاندارد بسیار دور است. در یک موستانگ ۱۹۶۹ فرمان تمام هیدرولیک یک گزینه در دسترس کارخانه به هنگام تولید بود اما هزینه اضافی معادل ۹۴٫۹۵ دلار برای نصب به دنبال داشت.

امروزه نمی‌توان حتی تصور کرد که پیشرفته‌ترین خودروها از لحاظ صرفه اقتصادی نیز بدون سیستم فرمان خودکار خودرو ساخته شوند.

سیستم‌های فرمان تمام هیدرولیک خودرو از زمانی که گزینه موجود در موستانگ ۱۹۶۹ بود، خیلی پیشرفت کرده اند.

بسیاری از خودروها هنور از یک سیستم هیدرولیکی ساده استفاده می‌کنند اما برخی از آنها به سیستم‌های الکتریکی نزدیک شد‌ه‌اند.

مزیت سیستم الکتریکی این است که زمانی که کمک به برق مورد نیاز نیست، سیستم نمی‌تواند خاموش شود.

یک سیستم فرمان هیدرولیکی سنتی همیشه قدرت را از موتور تخلیه می‌کند زیرا پمپ هیدرولیکی در حال کار کردن است که آیا نیاز به کمک به فرمان دارید یا نه.

برخی از سیستم‌های فرمان برق از یک پمپ برقی برای فشار به سیال هیدرولیکی استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از هیدرولیک صرف نظر می‌کنند و فقط از یک موتور الکتریکی بزرگ برای کمک به چرخاندن چرخ‌ها استفاده می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد فوائد هر سیستم سعی کنید در مورد گزارشات خودرو و رانندهها از هر دو سیستم مطالعه کنید.

اگر شما با یک سیستم فرمان برقی مشکل دارید

به احتمال زیاد نیاز به بررسی یک مکانیک از خودروی خود خواهید داشت، چون آنها ابزار تشخیص کامپیوتری مناسب برای تشخیص آنچه که در سیستم نادرست است را دارند.

اگر خودروی شما سیستم هیدرولیکی قدیمی‌تری دارد و مشکلات مربوط به فرمان را با این نوع سیستم‌ها دارید ما راجع به آنچه که سیستم شما برای کار کردن نیاز دارد با شما صحبت خواهیم کرد تا بتوانید مشکل را خودتان پیدا کنید.

برای پرهیز از مشکلات مرتبط به سیستم فرمان خودرو، خودروی شما نیاز دارد

 • تسمه موتور مناسب و خوب
 • پمپ فرمان هیدرولیک مناسب
 • راه‌های انتقال تمیز
 • مقدار مناسب روغن فرمان خودرو

روغن فرمان

تسمه موتور مناسب و خوب

سیستم فرمان خودکار خودرو قدرت خود را مستقیما از موتور اتومبیل شما می‌گیرد. این کار با یک تسمه انجام می‌شود که از میل لنگ متصل به موتور به سمت پمپ سیستم فرمان حرکت می‌کند. برخی از خودروها تنها یک تسمه دارند که از تمام قرقره‌های خودروی شما عبور می کند و به آن تسمه seroentine گفته می‌شود. در حالی که وسایل نقلیه دیگر دارای تسمه‌های مجزا برای هر وسیله جانبی می‌باشند.

در هر صورت اگر این تسمه روی هم ساییده شده و یا پاره شود، قطعا باعث نقص سیستم فرمان شما خواهد شد. اگر شما در خودروی خود افت ناگهانی عملکرد سیستم فرمان خودرو را داشته باشید؛ به احتمال زیاد پارگی این تسمه دلیل اصلی آن است. اگر تسمه خودروی شما تنها سر و صدا ایجاد می‌کند می‌توان آن را به راحتی تعمیر کرد.

پمپ مناسب در این سیستم

از آنجا که پمپ سیستم فرمان خودکار خودرو نوعی ماشین ساده است، معمول‌ترین علت خرابی آن ضعف در عملکرد یاتاقان آن است.

این یاتاقان از شفتی که قرقره بیرونی پمپ را به پروانه درون آن متصل کرده، حمایت می‌کند. بعد از مایل‌ها استفاده از خودرو فرسودگی این یاتاقان امری غیر عادی نمی‌باشد. در بیشتر موارد یاتاقان فرسوده شروع به وز وز کردن خواهد کرد و دور موتور خودروی ما تغییر خواهد کرد. وقتی به شدت دچار فرسودگی می‌شوند نشتی‌های اطراف شفت پمپ پشت قرقره را ناشی می‌شود. حتی باعث تکان خوردن قرقره‌ها نیز می‌شود.

در این مورد جایگزین کردن پمپ همه چیز را به حالت عادی برمی‌گرداند.

راه‌های انتقال تمیز

نیروی حیاتی سیستم فرمان خودروی شما مایع هیدرولیکی پمپ شده از طریق آن است.

فشار بالای این سیال به عنوان یک نیروی محرک برای کمک کردن به چرخاندن تایرهای جلو یا از طریق یک فرمان خودکار استفاده می‌شود. مکانیزم واقعی برای تبدیل فشار بالا مایعات به حرکت در لاستیک‌ها نسبتا پیچیده است و از طریق چندین مسیر کوچک انجام می‌شود. اگر این راه‌ها مسدود شوند، می‌تواند باعث نقص در دستگاه فرمان خودکار خودروی شما شود.

متاسفانه به دلیل عدم توانایی در محاسبه اندازه گیری فشار سیستم فرمان هیدرولیک خودرو تشخیص گرفتگی‌ها امری بسیار دشوار است. اگر مسدود شدگی باعث مشکلات مربوط به فرمان خودروی شما شود، اولین کار که باید انجام دهید این است که روغن هیدرولیک را تعویض کنید. اگر اینکار جواب نداد، ناچار به تعویض کل جعبه فرمان و دنده هستید.

آخرین و متداول ترین مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید نشتی است

اول از همه ممکن است سیستم شما در واقع نشتی داشته باشد که در آن هوا به داخل سیستم کشیده می‌شود و باعث ایجاد صداهای نامناسبی از پمپ می‌شود. این نشتی ممکن است به دلیل ترک خوردن یا شل شدن شلنگی میان مخزن روغن و پمپ باشد. اگر سیستم شما به این شکل نشتی داشته باشد، متوجه خواهید شد که روغن فرمان شما به صورت کف آلود در آمده و پمپ شما به دلیل وجود هوا در سیستم صدا می‌کند. در این حالت شما می‌توانید این شلنگ‌ها را جایگزین کنید یا بست‌ها را محکم‌تر کرده تا نشتی متوقف شود.

ممکن است شما در قسمت درونی دارای نشتی باشید.

این نشتی می‌تواند در جایی که یک لوله پلاستیکی به یک خط سخت برخورد می‌کند یا عایق بندی موجود در سیستم فرمان خودرو که در محل اتصال میله فرمان قرار دارد، باشد. این آب بندی‌ها معمولا قابل استفاده نیستند. بنابراین برای بدست آوردن عایق جدید لازم است که تمام محفظه فرمان یا دنده را تعویض کنید که این امر ممکن است گران تمام شود.

[تعداد: 14   میانگین:  3.6/5]

16 دیدگاه برای “چگونگی رفع مشکلات سیستم فرمان خودرو

 1. رامین جلالی گفته:

  سلام
  ماشین من ام وی ام ۵۳۰ است
  هنگام دور زدن به سمت چپ یا راست فرمان را باید بیشتر از حد معمول بچرخانم و وقتی ماشین اصطلاحا صاف می شود فرمان کمی متمایل به چپ و یا راست باقی می ماند بعضی مواقع هم هنگام دور زدن یر پیچ فرمان کار نمیکند
  مشکل از کجاست؟
  با تشکر

 2. بهمن جليل پور گفته:

  باسلام و خسته نباشید به کارشناسان محترم من یک ماشین سراتو ٢٠٠٨ دارم متاسفانه فرمان ماشین یه مقدار پله می کنه و هنگام چرخش به چپ فرمان سفت میشود بخاطر این مشکل به تعمییرگاه مراجعه کردم و بعد از کارشناسی گفتند پمپ سالم و چهار شاخ سالمو جعبه فرمان باید تعویض گردد و بعد از تعویض دوباره دیدن هیچ تغییری نسبت به این ایراد نکرده است و دلیل سالم بودن پمپ و شیلنگ این بود که روی خرک هم در حالت خاموش نیز پله می کرد و گفتند به جلو بندی ساز مراجعه کن و من مراجعه کردم و بعد از بازدید ایشان گفتند تمام قطعات جلو بندی به تازگی تعمیر شده و هیچ گونه ایرادی نداره و به یک تعمییرگاه دیگر مراجعه کردم و ایشان نظرشان میل فرمان (میل تاسکوپی) لنگی دارد خواستم نظر شمارو نسبت به این موضوع بدانم

 3. ali hakhamanesh گفته:

  سلام پراید مدل۸۲ دارم یکدفعه فرمونش سفت شد . سر دوربرگردان تا اخر سمت راست پر میدم تا اخر میره بعد ساف نمیشه میترسم زور بزنم بشکه عیب از کجاست

 4. مصطفی امینی گفته:

  سلام ماشین ۴۰۵ ۹۴،چند روزه بعد رسیدن سرعت به دنده ۴ و ۵ فرمان سفت میشه و گذرا بین سفت نرم تغییر میکنه، پدال گاز و کلا ماشین حالت گرفته ای داره .. و تا خاموش و روشن شدن دوباره وضعیت همینه ، نشتی و کمبود روغن نداره ، از پمپ صدایی نمیاد ، هواگیری شده ، تسمه عوض شده،
  سفت شدن موقع پیچ بعضی اوقات کمتر میشه ، به نظر شما مشکل چیه? شیر فرمان یا پمپ?

 5. علی گفته:

  سلام خسته نباشی دوست عزیز من ی ۲۰۶ مدل ۸۳ دارم که روغن ریزی از جعبه فرمون داشت بازش کردم و شیر فرمون رو جدا کردم و کاسه نمد ها رو تعویض کردم الان که بستم روغن ریزی اصلا نداره اما فرمون سمت چپ نرم میچرخه اما به سمت راست سفت میچرخه لطفا راهنمایی کنید و اگر امکان داره چگونگی رفع این مشکل رو هم بگید

 6. شهرام گفته:

  سلام جناب باقری عزیز،
  بی ام و ۵۳۰مدل ۲۰۰۸ دارم که فرمان کمی خلاصی داره و ماشین سرو صدایی داره که از جلو بندی و کمک هانیست، تعمیرکار جلوبندی میگه از سیستم فرمون ولی چون روغن نزده دست نزن اما سر و صداش تو دست اندازها و جاده خاکی خیلی اذیت میکنه ،ایراد از کجا میتونه باشه؟خطرناک نیست؟چیکار کنم؟ممنون

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام شهرام عزیز
   در صورتی که واقعا جلوبندی و سیبک سالم و بدون ایراد است بله ایراد از سیستم فرمان می باشد و تا زمانی که روغن ریزی نداشته باشد یا هنگام پیچیدن صدا ندهد خطری ندارد.
   اما اگر اذیت میکنه و نیاز به تعمیرگاه دارید برای رزرو تعمیرگاه با شماره ۷۲۴۹۱ تماس حاصل فرمایید همکاران ما در خدمتتان هستند

 7. امیرحسین گفته:

  سلام خسته نباشید،فرمان ۴۰۵ من برقیه که خیلی نرمه و یه جورایی خطرناک،چطور میتونم یکم سفت ترش کنم

 8. حامد گفته:

  سلام. من پمپ هیرولیک و شلنگ هاش و جعبه فرمان رو کلا عوض کردم و نو کردم . کل هیدرولیکم صفره. ولی نشتی داره از لاستیک های جعبه فرمان .
  میگن یکم روغن ترمز بریز تو پمپ هیرولیک سفت شه لاستیک هاش.
  این کارو بکنم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک