شستشوی خودرو

ایران خودرو

شستشوی خودرو

توصیه‌های کیفی

۱- توصیه می‌شود شستشوی خودرو در وضعیت عادی هوا هفته‌ای یک بار صورت پذیرد.

۲- حتی‌المقدور شستشوی خودرو می‌بایست در سایه انجام شود.

۳- توجه داشته باشید که شستشوی را حداقل بعد از نیم ساعت از اتمام کارکرد خودرو شروع کنید.

۴- هنگام شستشو‌/‌خشک کردن خودرو استفاده از لباس‌ها یا وسایل تیز و برنده و زبر که منجر به صدمه به رنگ خودرو می‌شوند، مجاز نیست. استفاده از دستکش پلاستیکی در حین شستشو توصیه می‌گردد. ضمناً جهت محافظت از بدنه خودرو هنگام شستشو از آب ولرم یا سرد استفاده گردد. آب داغ اکیدا استفاده نشود. همچنین توصیه می‌گردد از واکس‌ها و مواد جلادهنده که ساینده و فرسایشی نیست، استفاده گردد.

۵- در حین شستشو‌/‌خشک کردن خودرو نمی‌بایست روی رکاب اتومبیل ایستاد یا روی سقف و بدنه خودرو فشار وارد کرد. همچنین توصیه می‌گردد جهت پاک کردن، برق انداختن و جلوگیری از خط و خش روی بدنه خودرو از دستمال چرمی یا کتانی استفاده گردد.

۶- به دلیل این که غبارهای ترمز بسیار خورنده‌اند، برای شستشوی خودرو ابتدا چرخ‌ها شسته شده و با تعویض دستمال و ظرف آب، بقیه قسمت‌های خودرو از بالا به پایین شستشو گردد. همچنین در صورت استفاده از رینگ‌های آلومینیومی و صفحات فلزی کرومی، جهت شستشو می‌بایست از یک پارچه نرم و تمیز آغشته به مخلوط آب و صابون ملایم استفاده گردد. لازم به ذکر است که سطوح رینگ‌ها مانند سطوح رنگ شده بدنه خودرو حساس بوده و توصیه می‌گردد از مواد شیمیایی قوی، شیمیایی و اسیدی و همچنین مواد فرسایشی و خورنده سطوح مانند مواد جلادهنده کرومی استفاده نشود. مواد جلادهنده کرومی صرفاً جهت جلادهی صفحات فلزی کرومی روی رینگ‌های آلومینیومی استفاده گردد.

۷- حداکثر دمای آب مصرفی جهت شستشوی خودرو ۶۰ درجه سانتیگراد، حداکثر فشار bar 65، فاصله بین نازل و محل شستشو ۱۰ سانتیمتر و زاویه پاشش ۲۵ درجه می‌باشد. این زاویه در واقع زاویه‌ای است که خروجی آب از نازل در دو سوی محور طولی (در امتداد خروج آب) می‌سازد. مطابق با شکل زیر:

زاویه‌ خروجی آب از نازل

۸- ویژگی شوینده مناسب برای شستشوی خودرو:

  • قدرت قلیایی ضعیفی داشته باشد.(۹-PH=7)
  • از روان کنندگی خوب برای حفاظت لایه شفاف از خط و خش و اثرات مارپیچی برخوردار باشد. ترجیحا از شوینده‌های مایع استفاده گردد.
  • عاری از موادی باشد که پس از خشک شدن روی خودرو اثر می‌گذارند.
  • حاوی عوامل براق کننده برای حفظ براقیت و خشک شدن سریع باشد.

۹- در مورد خودروهایی با رنگ متالیک و دو پوششه استفاده از کارواش‌های اتوماتیک که از برس‌های دوار جهت شستشو استفاده می‌نمایند، چندان توصیه نمی‌شود.

۱۰- در صورت مشاهده هرگونه لکه‌ای مانند فضله پرندگان، شیره درختان و … به دلیل نفوذ آن در رنگ بدنه، توصیه می‌گردد بلافاصله نسبت به شستشو و رفع لکه از سطح رنگ اقدام لازم صورت گیرد.

۱۱- در صورت نشت آب به صندوق عقب و قسمت‌های داخلی خودرو، آن را حتما خشک کنید.

۱۲- از قرار دادن و خشک کردن زیر پایی بر روی بدنه خودرو خودداری فرمایید. استمرار در عمل خشک کردن زیر پایی روی بدنه خودرو در مدت زمان طولانی، منجر به تغییر رنگ بدنه خودرو خواهد گردید.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک