شست و شو و مراقبت از خودرو

ایران خودرو

شست و شو و مراقبت از خودرو

شست و شو و مراقبت از خودرو

تمیز کردن سطح خارجی خودرو

برای حفظ جلای رنگ بدنه خودرو لطفا به نکات زیر توجه کنید:

– از آب داغ برای شستن خودرو استفاده نکنید.

– برای تمیز کردن گرد و خاک از روی بدنه‌های با رنگ متالیک، جهت جلوگیری از ایجاد خش و خراش از پارچه‌های نخی مرطوب استفاده گردد.

– از پودر رختشویی یا مایع ظرفشویی برای شستن خودرو استفاده نکنید.

– در هوای گرم، خودرو را زیر تابش مستقیم آفتاب نشویید.

– هنگامی که برای شستن از شلنگ استفاده می‌کنید، آب را مستقیماً به لاستیک‌های آب‌بندی پنجره‌ها، درب‌ها و همچنین اجزای ترمز نپاشید.

– از قرار دادن و خشک کردن زیرپایی روی بدنه خودرو خودداری نمایید.

– استمرار در عمل خشک کردن زیرپایی، روی بدنه خودرو در مدت زمان طولانی منجر به تغییر رنگ بدنه خودرو خواهد گردید.

 – اگر خودرو خیلی کثیف باشد، قبل از شستن ابتدا از شلنگ آب برای زدودن گرد و خاک روی بدنه استفاده کنید. سپس خودرو را با آبِ سرد یا ولرم به همراه شامپوی مرغوب بشویید. برای اطمینان از پاک شدن ذرات خاک از روی بدنه از آب فراوان برای شست و شو استفاده کنید. پس از شست و شو، خودرو را با آب تمیز آب‌کشی و با یک تکه جیر خشک کنید.

تمیز کردن زیرِ خودرو

هر چند وقت یک بار بویژه در زمستان، گل و لای چسبیده به قسمت‌های زیرین خودرو مثلاً محفظه چرخ‌ها و درزهای شاسی که به سادگی گل و لای در آنجا جمع می شوند را با آب بشویید.

برای شست و شوی سطوح خارجی از مواد زیر استفاده کنید:

– شامپوی خودرو

– واکس براق‌کننده

– پاک کننده لکه قیر

– مایع شیشه پاک‌کن

– محافظ لاستیک‌های آب‌بندی

– پاک کننده رینگ و رینگِ آلومینیومی

هشدار

در بعضی از سیستم‌های شست و شو با جریان آب پر‌فشار، آب به آب‌بندی‌های درب و پنجره نفوذ می‌کند و باعث خرابی قفل‌ها می‌شود. جریان آبِ پر‌فشار را مستقیماً به قسمت‌های حساس نگیرید.

نگهداری تجهیزات خودرو

قبل از نظافت، داخل اتاق خودرو را گردگیری کنید.

قسمت‌های پلاستیکی

ابتدا این قسمت‌ها را با شوینده‌های رقیق تمیز کنید، سپس محل را با پارچه نمدار پاک کنید. جلو داشبورد را برق نیندازید، این محل باید غیر براق باشد تا انعکاس آن در شیشه جلو مانع دید نشود.

موکت کف

از شوینده‌های خانگی رقیق شده مانند شامپو فرش استفاده کنید و برای جلوگیری از تغییر رنگ، آنها را در سایه خشک نمایید.

میکروفن موبایل هندزفری و سره دسته دنده سیستم کنترل سرعت هوشمند*

برای تمیز کردن دستگاه کافی است با یک دستمال و یا برس خشک، سطح بیرونی آن را پاک کنید. هرگز از وسایل پاک‌کننده زبر و خشن و یا مواد شیمیایی پاککننده برای تمیز کردن روی دستگاه استفاده نکنید.

هشدار

– نصب تجهیزات اضافی: برای اطمینان از عملکرد صحیح خودرو و برای اجتناب از پایین آمدن سطح ایمنی خودرو، به شما توصیه می‌کنیم از تجهیزات مورد تأیید سازنده که با خودرو مطابقت داشته و مورد تأیید گارانتی آن نیز می باشد، استفاده نمایید.

-تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی: هرگونه دستکاری بر روی مدار الکتریکی خودرو می بایست فقط توسط نمایندگی‌های مجاز صورت پذیرد چرا که یک اتصال غلط می‌تواند منجر به خرابی کلی اتصالات الکتریکی یا وسایلی که به آن وصل هستند، شود. هنگام نصب تجهیزات بعدی الکتریکی اطمینان حاصل نمایید که وسیله نصب شده به وسیله فیوز محافظت شده است. از محل قرارگیری فیوز و شدت جریان حداکثر آن آگاه باشید.

پاک کردن لکه‌های قیر

از الکل سفید برای زدودن لکه‌های قیر و چربی چسبیده به رنگ استفاده کنید. سپس محل را بلافاصله با آب و صابون بشویید تا بقایای الکل پاک شود.

حفاظت از بدنه خودرو

پس از شست و شو، رنگ خودرو را بررسی کنید. قسمت‌هایی از رنگ بدنه را که کنده شده یا خراشیده شده است، با نوک قلم رنگ کنید. چنانچه سطح بدنه لخت شده باشد، ابتدا بر روی منطقه آسیب دیده، رنگ آستری سپس رنگ اصلی بزنید و با لاک و قلم سطح آن را پرداخت کنید. این کار باید پس از شست و شوی خودرو و قبل از واکس زدن و پولیش کردن انجام گیرد.

تعمیر خسارات وسیع رنگ بدنه لزوماً باید با توجه به توصیه‌های کارخانه سازنده صورت پذیرد. در غیر این صورت اعتبار گارانتی خوردگی خودرو لغو می‌شود. برای اطمینان با نمایندگی مجاز ایران خودرو تماس بگیرید.

پولیش کردن رنگ بدنه

گاهی اوقات از پولیش مرغوب حاوی مواد زیر برای پرداخت رنگ استفاده کنید:

– ذرات ساینده نرم برای برداشتن لکه‌های سطحی بدون آسیب رساندن به رنگ

– مواد پرکننده برای برطرف کردن یا ترمیم خراش‌های روی بدنه

– واکس برای ایجاد پوشش حفاظتی بین رنگ و مواد خارجی

تیغه برف پاک‌کن

تیغه‌ها را در آب گرم و صابون بشویید.

از الکل سفید و یا پاک‌کننده‌های بنزینی استفاده نکنید.

شیشه‌ها و آینه‌ها

مرتبا شیشه‌ها را از داخل و خارج با مایع شیشه پاک‌کن مرغوب تمیز کنید.

شیشه جلو: شیشه جلو را بخصوص بعد از شست و شو و پولیش بدنه و نیز قبل از نصب تیغه برف پاک‌کن‌های جدید با مایع شیشه پاک‌کن بشویید.

شیشه عقب: سمت داخلی شیشه را توسط پارچه نرم و با حرکت چپ و راست تمیز کنید تا خسارتی به گرمکن‌های شیشه وارد نشود. شیشه را با مواد شوینده ساینده پاک نکنید، این کار به گرمکن‌های شیشه عقب صدمه می‌زند.

آینه‌ها: آینه‌ها را با آب و صابون بشویید. برای زدودن یخ از سطح آینه‌ها، از کاردک‌های پلاستیکی استفاده کنید.

توجه

هرگز از مواد پاک‌کننده ساینده یا کاردک‌های فلزی استفاده نکنید.

مجموعه‌های داخلی خودرو

صندلی‌ها: جهت پاک کردن آلودگی از سطح صندلی‌ها از مواد پاک‌کننده استاندارد استفاده نمایید.

داشبورد: جهت مراقبت از داشبورد نیازی به استفاده از روکش نمی‌باشد زیرا در مقابل نور خورشید، گرما و سرما مقاوم است.

برای پاک نمودن اثر چربی و سایر آلودگی‌های داشبورد فقط از مواد پاک کننده استاندارد استفاده کنید.

توصیه‌های کیفی در فرایند شستشوی خودرو

۱- توصیه می‌شود شستشوی خودرو در وضعیت عادی هوا، هفته‌ای یک بار صورت پذیرد.

۲- حتی‌المقدور شستشوی خودرو می‌بایست در سایه انجام شود.

۳- توجه داشته باشید که شستشوی را حداقل بعد از نیم ساعت از اتمام کارکرد خودرو شروع کنید.

۴- هنگام شستشوی/‌خشک کردن خودرو استفاده از لباس‌ها یا وسایل تیز و برنده و زبر که منجر به صدمه به رنگ خودرو می‌شوند، مجاز نیست. استفاده از دستکش پلاستیکی در حین شستشو توصیه می‌گردد. ضمناً جهت محافظت از بدنه خودرو هنگام شستشو، از آب ولرم یا سرد استفاده گردد. آب داغ اکیدا استفاده نشود. همچنین توصیه می‌گردد از واکس‌ها و مواد جلا‌دهنده که ساینده و فرسایشی نیستند، استفاده گردد.

۵- در حین شستشو/‌خشک کردن خودرو نمی‌بایست روی رکاب اتومبیل ایستاد یا روی سقف و بدنه خودرو فشار وارد کرد. همچنین توصیه می‌گردد جهت پاک‌کردن، برق انداختن و جلوگیری از خط و خش روی بدنه خودرو از دستمال چرمی یا کتانی استفاده گردد.

۶- به دلیل این که غبارهای ترمز بسیار خورنده‌اند، برای شستشوی خودرو ابتدا چرخ‌ها شسته شده و با تعویض دستمال و ظرف آب، بقیه قسمت‌های خودرو از بالا به پایین شستشو گردد. همچنین در صورت استفاده از رینگ‌های آلومینیومی و صفحات فلزی کرومی، جهت شستشو می‌بایست از یک پارچه نرم و تمیز آغشته به مخلوط آب و صابون ملایم استفاده گردد. لازم به ذکر است که سطوح رینگ‌ها مانند سطوح رنگ شده بدنه خودرو حساس بوده و توصیه می‌گردد از مواد شیمیایی قوی، شیمیایی و اسیدی و همچنین مواد فرسایشی و خورنده سطوح مانند مواد جلا‌دهنده کرومی استفاده نشود. مواد جلادهنده کرومی صرفاً جهت جلادهی صفحات فلزی کرومی روی رینگ‌های آلومینیومی استفاده گردد.

۷- حداکثر دمای آب مصرفی جهت شستشوی خودرو ۶۰ درجه سانتیگراد، حداکثر فشار ۴ تا ۵ بار، فاصله بین نازل و محل شستشو ۱۰ سانتیمتر و زاویه پاشش ۲۵ درجه می‌باشد. این زاویه در واقع زاویه‌ای است که خروجی آب از نازل در دو سوی محور طولی (در امتداد خروج آب) می سازد. مطابق با شکل زیر:

زاویه پاشش

۸- ویژگی شوینده مناسب برای شستشوی خودرو:

– قدرت قلیایی ضعیفی داشته باشد (۹-PH=7)

– از روان‌کنندگی خوب برای حفاظت لایه شفاف از خط و خش و اثرات مارپیچی برخوردار باشد. ترجیحا از شوینده‌های مایع استفاده گردد.

– عاری از موادی باشد که پس از خشک شدن روی خودرو اثر می گذارند.

– حاوی عوامل براق‌کننده برای حفظ براقیت و خشک شدن سریع باشد.

۹- در مورد خودروهایی با رنگ متالیک و دو پوششه استفاده از کارواش‌های اتوماتیک که از برس‌های دوار جهت شستشو استفاده می‌نمایند، چندان توصیه نمی‌شود.

۱۰- در صورت مشاهده هرگونه لکه ای مانند فضله پرندگان، شیره درختان و … به دلیل نفوذ آن در رنگ بدنه، توصیه می‌گردد بلافاصله نسبت به شستشو و رفع لکه از سطح رنگ اقدام لازم صورت گیرد. 

۱۱- در صورت نشت آب به صندوق عقب و قسمت‌های داخلی خودرو، آن را حتما خشک کنید.

نگهداری از چرم طبیعی خودرو*

چرم طبیعی نیاز به مراقبت دارد تا زیبایی و دوام خود را حفظ کند. هرگونه لک اعم از لک حاصل از مواد غذایی، الکل یا مایعات را با پارچه جاذب از روی چرم بردارید. در صورت ریختن آب روی چرم از سشوار یا برس برای خشک کردن چرم استفاده نکنید، فقط اجازه دهید به آرامی خشک شود. هرگز از پاک‌کننده‌های ظروف، حلال ها و صابون یا پولیش و پاک‌کننده‌های سایشی روی چرم استفاده نکنید. فقط از پاک‌کننده‌های مخصوص چرم استفاده کنید. این پاک‌کننده‌ها تمام لک‌ها و چربی‌ها را کاملاً پاک می‌کنند بدون آنکه از خود اثری باقی بگذارند.

برای اطمینان از عدم تأثیر نامطلوب شوینده بر رنگ و ظاهر چرم ابتدا روی بخش‌هایی که در معرض دید نیستند، آزمایش کنید.

لازم است سطح چرم را هر چند ماه یک بار تمیز کنید. ابتدا چرم را گردگیری کنید سپس برای تمیز کردن و محافظت کردن از سطح چرم از پاک‌کننده‌ها و محافظت کننده‌های چرم به صورت دورانی استفاده کنید.

استشمام بوی چرم در چند ماه اول طبیعی می‌باشد. در صورت امکان در زمان توقف اتومبیل در پارکینگ، یکی از شیشه‌های اتومبیل کمی پایین باشد. حتی‌الامکان از تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی بر سطح چرم جلوگیری شود.

از کشیدن هر نوع واکس بر سطح چرم خودداری نمایید زیرا باعث جذب گرد و غبار بر سطح چرم خواهد شد. روکش چرمی را می‌توان با یک پارچه نمناک تمیز کرد. چنانچه آلودگی سطح چرم زیاد باشد می‌توانید با استفاده از کف ایجاد شده از محلول شامپو و با استفاده از یک پارچه نخی سطح چرم را تمیز و سپس خشک نمائید. در صورت ایجاد سائیدگی یا رنگ رفتگی در اثر گذشت
زمان، جهت اصلاح مجدد آن به مراکز مجاز ایران خودرو مراجعه نمایید.

نگهداری از پارچه مصرفی در تزئینات داخلی خودرو*

این نوع پارچه همانند انواع دیگر نیاز به مراقبت دارد تا زیبایی و دوام خود را حفظ کند. بدین منظور هر‌گونه لک، اعم از لک حاصل از مواد غذایی، الکل یا مایعات را با ابر و شامپو فرش، از روی پارچه پاک کنید. هرگز از پاک‌کننده‌های ظروف، حلال‌ها و صابون یا پولیش و به خصوص پاک‌کننده‌های سایشی، روی پارچه استفاده نکنید.

هشدار

هرگونه لک را فقط با شامپو فرش و اسفنج از روی پارچه پاک کنید.

شست و شوی تیغه برف پاک‌کن

درآوردن تیغه‌های برف پاک‌کن

بازوی برف پاک‌کن را بلند کنید سپس تیغه آن را به گونه‌ای بچرخانید که زاویه مفصل تیغه با بازو ۹۰ درجه شود.

ضامن را به پایین بفشارید. (۱)

تیغه برف پاک‌کن را به داخل بفشارید تا از گیره بازویی جدا شود، سپس تیغه را بیرون بکشید. (۲)

جا‌زدن تیغه برف پاک‌کن

تیغه‌های برف پاک‌کن را تک‌تک تعویض کنید تا بتوانید از دیگری به عنوان الگوی سوار کردن مجدد استفاده کنید.

گریس، چسب‌های سیلیکون و مشتقات نفتی به کیفیت کاری تیغه برف پاک‌کن آسیب می‌‍رسانند.

تیغه‌های برف پاک‌کن را با محلول آب گرم و صابون بشویید و مرتباً آنها را بازدید کنید.

* درصورت نصب در خودروی شما

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک