شناخت قطعات اصلی موتور خودرو

شناخت قطعات اصلی موتور خودرو

شناخت قطعات اصلی موتور خودرو به صورت مختصر و مفید

اصولاٌ دارنده یک خودرو می‌بایست حداقل قطعات اصلی موتور خودرو را بشناسد. در ادامه شناخت موتور خودرو با وظایف و کارکرد قطعات کلیدی موتور آشنا شود. در این صورت هنگام مواجه با مشکل در موتور خودروی خود، از قبیل صدای موتور خودرو، می‌تواند برخورد درست‌تری با مشکل داشته باشد. در اینجا ما با معرفی موتور خودرو بحث را آغاز می‌کنیم.

موتور خودرو چیست؟

هر خودرویی قسمتی دارد که موتور در آن جای گرفته است. موتور، یعنی مهم‌ترین قسمت ماشین، از یک سری قطعات به هم متصل شده تشکیل شده است. با شرح کوتاهی از قطعات اصلی موتور خودرو ماشین شما هم می‌توانید مثل یه کارشناس در کاپوت خودرو خودتان را باز کنید و به بررسی مشکل موتور خودرو خود بپردازید.

 • بلوک سیلندر

بلوک سیلندر محلی است که در آن سیلندرها تعبیه شده است. حرکت رفت و برگشت پیستون درون سیلندرها انجام می‌شود. بد نیست بدانید حرکت پیستون، انرژی خود را از احتراق حاصل از سوخت و اکسیژن می‌گیرد. به عبارت دیگر این بلوک قطعه­‌ای ریخته­‌گری از جنس چدن یا آلومینیوم می‌­باشد که در مواقع فوند‌انسیون تشکیل یک موتور احتراق داخلی را به وجود می­‌آورد. به طوری که محل نصب میل‌لنگ، رینگ پیستون و شاتون، سرسیلندر، کارتل، منیفولد گاز و کلیه قطعات جانبی را فراهم می­‌سازد. از این رو دقت در ساخت و ماشین کاری بلوکه سیلندر و همچنین نوع آلیاژ آن به جهت تحمل سرما و گرمای بیش از حد جهت جلوگیری از ترکیدن از اهمیت بالایی برخوردار می‌­باشد.

 

بلوک سیلندر - engine block

 

 • سرسیلندر

سرسیلندر محل قرارگیری اتاقک احتراق، شمع و سوپاپ‌های دود و هوا که در انجام واکنش احتراق نقش دارند، می‌باشد. این قطعه آلومینیومی قسمت بالای بلوک سیلندر که محفظه اتاق احتراق و سوپاپ‌های دود و بنزین، منیفولد گاز و هوا، میل سوپاپ‌ها، محل نصب شمع موتور و تایپیت‌ها را شامل می‌شود. همچنین بخاری آب و روغن نیز داخل قطعه سرسیلندر جهت خنک کاری محفظه احتراق موتور خودرو طراحی شده است.

 

سرسیلندر - cylinder head

 

 • واشر سرسیلندر

به طور خلاصه قطعه واشر سرسیلندر باعث آب‌بندی سطوح اتصال سرسیلندر به بلوک سیلندر می‌شود. از طرف دیگر مانع نشت مایعات به خارج از بلوک سیلندر می‌گردد. اگر بخواهیم کمی بیشتر توضیح دهیم جنس این قطعه از مواد نسوز و بسیار با کیفیت فولادی می‌باشد. به خاطر نقش مهم آن که جلوگیری از قاطی شدن آب و روغن و آب بندی محفظه احتراق می‌باشد، باید از بهترین مارک‌های شناخته شده در بازار استفاده گردد. هر چند که این قطعه هم دارای طول عمر مفید است. می‌بایست به دلیل مستهلک شدن به موقع تعویض گردد تا از هزینه‌های اضافی جلوگیری به عمل آید.

 

واشر سرسیلندر - Head Gaskets

 

این قطعه یکی از اصلی‌ترین اجزا موتورهای احتراق داخلی است. وظیفه اصلی آن تبدیل حرکت خطی پیستون‌ها به حرکت دورانی می‌باشد. به این مفهوم که این قطعه نیرویی که بر اثر حرکت رفت و برگشت پیستون ایجاد می‌شود را به حرکت دورانی برای چرخش و حرکت چرخ‌ها تبدیل می‌کند. همانند میل سوپاپ، میل‌لنگ نیز یک قطعه مصرفی نیست و به ندرت پیش می‌آید که خراب شود. خرابی این قطعه زمانی رخ می‌دهد که روغن کافی به یاتاقان‌های میل ‌لنگ نرسد. بر اثر خشک کار کردن خودرو یاتاقان زده و میل ‌لنگ را دچار خراش و آسیب نماید.

 

میل لنگ - Crankshafts

 • میل سوپاپ

با نام دیگر به نام میل بادامک وظیفه اصلی باز و بسته کردن سوپاپ‌های ورودی و خروجی را دارا می‌باشد. در حقیقت این قطعه توسط بادامک‌هایی که دارد، زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌های دود و هوا را انجام می‌دهد. سوپاپ‌های ورودی همان سوپاپ‌های ورود سوخت و هوا به داخل سیلندر است. سوپاپ‌های خروجی همان سوپاپ‌های خروج دود از سیلندر است. عواملی که می‌تواند به میل‌سوپاپ آسیب برساند، اُفت فشار روغن و یا کمبود روغن در موتور خودرو می‌باشد. 

 

میل سوپاپ - Camshafts

 

 • پیستون

پیستون جزئی از موتورهای رفت و برگشتی، پمپ‌ها و کمپرسورهای رفت و برگشتی، استوانه‌های نیوماتیکی و مکانیزم‌های مشابه‌ آن است. این قطعه در داخل سیلندر قرار می‌گیرد و حرکت رفت و برگشتی را انجام می‌دهد. پیستون بخش متحرکی است که در داخل یک سیلندر قرار می‌گیرد. نقش پیستون در موتورها، انتقال نیرو از گازهای در حال انبساط در داخل سیلندر به میل‌لنگ با استفاده از یک میلهٔ رابط یعنی همان شاتون است. در پمپ‌ها و کمپرسورها، نقش پیستون برعکس شده و نیرو از میل‌لنگ به پیستون منتقل می‌شود تا سیال داخل سیلندر را فشرده یا تخلیه نماید.

 

پیستون - piston

 

شمع‌ها یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سیستم احتراق محسوب می‌شوند. ایجاد جرقه جهت احتراق مخلوط سوخت و هوا را بر عهده دارد. وقتی شما استارت می‌زنید باعث ایجاد جرقه‌ای در شمع‌ها شده که این خود سبب احتراق مخلوط هوا و سوخت درون سیلندرها و در نهایت روشن شدن موتور می‌شود. تعداد شمع‌ها در هر خودرو با تعداد سیلندرها برابر است، اگر چه که بعضی از کمپانی‌های سازنده برای هر سیلندر از دو شمع استفاده می‌کنند. به مرور زمان شمع‌ها تحلیل رفته و کهنه می‌شوند و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. وقتی شمع‌ها تحلیل می‌روند به سختی باعث احتراق مخلوط هوا و سوخت می‌شوند. که نتیجه این امر روشن نشدن یا بد روشن شدن موتور خودرو است. اگر یکی از شمع‌ها از کار بیفتد ماشین کماکان روشن شده اما به سختی حرکت می‌کند. در بعضی از ماشین‌ها تعویض شمع‌ها کاری فشرده و سخت است. گاهی مستلزم باز کردن سری شمع‌ها نیز است.

 

 

شمع - spark plug

 

تسمه تایم قطعه‌ای از جنس لاستیک است. این قطعه به صورت دندانه‌ای می‌باشد تا مانع از لغزیدن تسمه شود. وظیفه اصلی آن اطمینان حاصل کردن از زمان‌بندی صحیح باز و بسته شدن سوپاپ‌ها با توجه به حرکت پیستون‌ها در سیلندر است. به طور خلاصه می‌توان گفت که این قطعه میل‌لنگ و میل‌سوپاپ را به منظور زمان‌بندی دقیق به یکدیگر متصل می‌کند. در نتیجه تسمه تایم حرکات پایین و بالای موتور را با یکدیگر هماهنگ می‌کند. البته در حال حاضر گروهی از خودروهای جدید در موتور به جای تسمه از زنجیر تایم استفاده می‌کنند که ماندگاری بسیار طولانی‌تری دارد.

 

 

تسمه تایم - timing belt - timing chain - cambelt

 

فلایویل یکی از مهم­ترین قطعات در خودرو می‌­باشد که نقش انتقال قدرت از موتور خودرو به گیربکس را ایفا می‌­کند. فلایویل قطعه­‌ بشقاب مانند سنگینی است که به وسیله­ پیچ و مهره به میل ­لنگ متصل شده است. وظیفه آن ذخیره و یکنواخت ساختن حرکات موتور و همچنین دارای نشانه‌ای جهت عملکرد سنسور سرعت برای ثبت دور موتور می‌باشد. برای این قطعه از چرخ طیار و چرخ لنگر نیز در زبان فارسی استفاده ­می­‌شود.

 

 

فلایویل - flywheel

 

 • شاتون

شاتون قطعه‌ای است اهرمی شکل که در موتور خودروها پیستون را به میل لنگ متصل می‌کند. این قطعه وظیفه اتصال پیستون و میل لنگ به یکدیگر را به عهده دارد. گفته می‌شود که نیروی خطی پیستون را به نیروی چرخشی میل لنگ تبدیل می کند. این قطعه تا حد امکان سبک ساخته می‌شود ولی در عین حال به اندازه لازم سخت و محکم (جنس فولاد) می‌باشد. این استحکام برای شاتون ضروری است تا ضربات ناشی از احتراق را تحمل کند.

 

 

 

شاتون - connecting rod

 

 • سوپاپ دود و هوا

جهت ورود هوا و خروج اگزوز کانال‌های هوا و دود در سر سیلندر تعبیه شده است که این کانال‌ها بوسیله سوپاپ‌های دود و هوا از محفظه احتراق جدا می‌شوند. وظیفه سوپاپ دود و هوا باز و بسته کردن محل ورود مخلوط سوخت و هوا و خروج دود از اتاقک احتراق را به عهده دارند. این قطعات در زمان‌بندی خاصی که برای موتور خودروها طراحی شده است باز و یا بسته می‌شوند. در حقیقت این زمان‌بندی توسط میل سوپاپ به اسبک‌های دود و هوا و سپس به سوپاپ‌ها تحمیل می‌شود.

 

 

سوپاپ - poppet valve

 

 • فنر سوپاپ

فنر سوپاپ فنری است که کمک می‌کند تا سوپاپ در جای خود ثابت شود. این فنر با فشاری که بر سوپاپ‌ها ایجاد می‌کند تسهیل حرکت این قطعات را به عهده دارند. به عبارت دیگر فنر سوپاپ موجب می‌گردد تا وجه سوپاپ بر روی نشیمنگاه سوپاپ محکم نگهداشته شده و بدین ترتیب از هر گونه نشتی در زمان‌های تراکم و احتراق جلوگیری شود.

 

 

فنر سوپاپ

 

 • رینگ‌های پیستون

رینگ در اصطلاح به حلقه‌های فلزی گفته می‌شود که روی پیستون قرار می‌گیرد. این حلقه‌ها که از جنس چدن ساخته شده‌اند. رینگ‌های پیستون وظیفه آب‌بندی حرکت پیستون‌ها در سیلندرها را بر عهده دارند. این قطعات مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت ناشی از احتراق در محفظه احتراق سیلندر دارند. همچنین از قابلیت ارتجاعی خوبی نیز برخوردارند.

 

رینگ پیستون - piston ring

 

خب، این طور که به نطر می‌رسه با خواندن این مقاله شناخت مناسبی از قطعات اصلی موتور خودرو ماشین خودتان پیدا کرده‌اید. رگلاژ قصد دارد با معرفی تک تک قطعات خودرو به شما دارندگان خودرو اطلاعات و آگاهی مناسبی را ایجاد نمایید.


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

 • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
 • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک ترین، محبوب ترین و منصف ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
 • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
 • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
 • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچکترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده اند.
 • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت مندی مشتریان خود تلاش خواهد نمود.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 138   میانگین:  3.9/5]

29 دیدگاه برای “شناخت قطعات اصلی موتور خودرو

 1. داود گفته:

  احسنت عالی بود
  لطفا ریز بشید و از اجزای داخلی کولر خودرو و غیره هم مطلب ارایه دهید
  ممنون

  • manochehri گفته:

   با سلام
   دادود عزیز درود بر شما ممنون از اینکه مقاله ما رو مطالعه و نظرتون رو اعلام کردید.
   خدمت شما اعلام کنم که تیم کار شناسی رگلاژ قبلا در این زمینه مقاله تولید و منتشر کرده اند .و در حال تهیه مقاله ای جدید تر و تکمیل تر نیز میباشد .که احتمالا در چند روز آینده منتشر خواهد شد.

 2. ستاره گفته:

  ممنون‌ ازینکه‌ این اطلاعات مفید رو به اشتراک میذارید، یه سری سوال تو ذهنم بود که واقعا این مقاله کمکم کرد.

 3. Kamran گفته:

  با تشکر از مطالب مفیدتون و حسن نیت شما.. همیشه موفق و پادار باشید. مطالبتون ارزنده بود

 4. هادی عبادی گفته:

  سلام

  یه سوال داشتم، من به دلیل خراب شدن باتری، ماشینم رو با هل دادن روشن کردم.
  الان احساس می کنم تسمه تایم از تنظیم خارج شده چطوری بفهمم که تنظیم هست یا نه؟

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام هادی عزیز
   هل دادن در اکثر مواقع باعث می شود چند دندانه تسمه تایم جابه جا شود و توصیه می شود با هل خودرو را روشن نکنید و برای اطمینان از وضعیت خودروتون اگر آمپر دور موتور در حالت سلو نوسان دارد میتواند نشانه تنظیم نبودن تسمه تایم باشد.

 5. امیر اکبری خرم گفته:

  اقای باقری تسمه تایم ماشینم وقتی امدم حرکت کنم پاره شده، می تونم تا تعمیرگاه حرکت کنم یا باید ماشین رو بکسل کرد؟

 6. صادق کشاورز گفته:

  دورود بر شما
  ممنون از اینکه صادقانه جواب سوال ها رو میدهید
  جناب مهندس چند وقتی هست که صدای موتور ماشین بنده زیاد شده
  بردمش پیش مکانیک
  ایشان می گن باید یاتاقان تعویض بشه
  سوال بنده این هست که آیا بدون باز کردن موتور می توان یاتاقان را تعویض کرد؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 7. سعید پورمحمد گفته:

  سلام و خسته نباشید

  یه سوال داشتم

  خودرو من دود آبی داره
  وقتی بردمش تعمیرگاه، مکانیک گفت رینگ باید تعویض بشه!
  واقعن این کار ضروریه؟
  میدونی که هزینه ها خیلی زیاد شده
  اگر تعویض نکنم چه اتفاقی می افته؟

 8. ساسان مقدم گفته:

  مهندس ماشین رو قبل عید بردم تعمیرگاه واسه چک آپ
  مکانیک گفت سرسیلندر تاب برداشته!!!
  چرا این اتفاق افتاده
  من خیلی حساسم، خیلی حواسم به ماشینم بوده همیشه
  به موقع هم چکش کردم

  آلان باید چیکار کنم؟
  باید تعویض بشه؟

 9. مجتبی عسگری گفته:

  ممنون از مطلب مفیدتون، یه سوال دارم، نشانه های خراب شدن لاستیک سوپاپ چی می تونه باشه؟
  لازمه هر چند وقت یه بار تعویض بشه؟

 10. مهدی بابلی گفته:

  سلام سرسیلندر خودروی ۲۰۶ من ترک داره و آب رادیاتور کم میکنه،مشکل روغن سوزی هم داره
  اگر سرسیلندر را تعویض کنم هردو مشکل حل میشه؟هرکدوم ازینا حدودا چقدر هزینه میبره؟

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام و درود جناب بلبلی
   هزینه تعمیر بستگی دارد که پژو ۲۰۶ شما تیپ ۲ است یا تیپ ۵
   در هر حال شما باید رینگ و پیستون تعویض کنید و سرسیلندر نیز باید تعویض شود.
   جهت برآورد هزینه و رزرو تعمیرگاه با شماره ۷۲۴۹۱ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید همکاران ما در خدمتتان هستند.

 11. محسن گفته:

  سلام
  ممنون ازمطالب خوبتون.
  من تسمه تایمم رو عوض کردم ولی به نظر میرسه که جا داشت که بازهم کار کنه چون سالم هست و زدگی نداره . خواستم بدونم آیا امکان استفاده مجدد ازش هست؟؟

 12. ناص گفته:

  سلام
  جناب مهندس من مطلاب شمارا دنبال میکنم وخیلی علاقه به کار مکانیکی دارم وممنون از مطلاب بسیار زیبا واز این که اطلاعت خود با ما سهیم شدیدتشکر میکنم.
  میخواستم بدونم اگه کسی بخواد یه مکانیک خوب بشه چقدر باید پیش یه اوستا کار یا یه کار بلد کار کنه .
  ممنون میشم اگه پاسخ بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک