صرفه‌جویی در مصرف سوخت

ایران خودرو

صرفه‌جویی در مصرف سوخت

چهار عامل اصلی مؤثر در مصرف سوخت

۱- وضعیت مکانیکی موتور فیلتر هوا: فیلتر هوای کثیف و مسدود شده از بازدهی موتور می‌کاهد. فیلتر هوا را در فواصل تعیین شده، تعویض کنید.

۲- سیستم سوخت‌رسانی: سیستم انژکتور و پمپ بنزین را از نظر نشتی وارسی کنید.

بنزین: کیفیت بنزین نه تنها در مصرف سوخت تأثیر دارد بلکه در دراز مدت بر شرایط مکانیکی و عملکرد خودروی شما نیز تأثیر خواهد داشت.

اخطار

خودروی خود را زمانی که روشن است در اماکنی که احتمال تماس با مواد و اجناس قابل اشتعال (مانند: علف، برگ و …) وجود دارد، قرار ندهید.

هشدار

بنزین قابل استفاده در موتور خودروی شما بنزین بدون سرب سوپر با اکتان ۹۵ می‌باشد.

۳- وضعیت خودرو

فشار باد تایر: کم بودن فشار باد تایر، به میزان ۳ درصد بر مصرف سوخت می‌افزاید.

حمل بار: حمل ۱۰۰ کیلوگرم بار در داخل شهر، ۳ درصد مصرف سوخت را بالا می‌برد.

۴- مقاومت در برابر باد: رانندگی با خودروی دارای باربند خالی به میزان ۱۰ درصد بر مصرف سوخت می‌افزاید لذا به محض اتمام استفاده، باربند و بادشکن روی کاروان و نیز آینه‌های آن را باز کنید. هنگام رانندگی از پایین کشیدن شیشه‌ها اجتناب کرده و بهتر است از شبکه‌های تهویه استفاده نمایید.

رانندگی

شروع حرکت: به محض روشن کردن موتور نباید با سرعت برانید. به آرامی رانندگی کنید. موتور را در حالت توقف، گرم نکنید بلکه چند کیلومتر اولیه را با سرعت متوسط برانید تا موتور گرم شود.

دور موتور: رانندگی با دور موتور خیلی بالا و یا خیلی پایین، بر مصرف سوخت می‌افزاید. برای اجتناب از بالا رفتن بیهوده دور موتور، سریعا از دنده بالاتر استفاده کنید. همیشه از دنده مناسب با وضعیت جاده و شرایط رانندگی آرام استفاده نمایید. از شتاب گرفتن ناگهانی اجتناب کنید. قبل از کم شدن سرعت در سربالایی و پیش از سبقت و شتاب گرفتن به دنده پایین‌تر بروید (به خصوص از دنده ۵).

تجهیزات الکتریکی: فقط در صورت نیاز از تجهیزات برقی استفاده کنید. گرمکن شیشه عقب برای رفع بخارگرفتگی و یخ‌زدگی شیشه‌ها، به میزان ۱۰ درصد بر مصرف سوخت می‌افزاید.

وضعیت جاده و آب و هوا

مسیرهای کوتاه: سرد بودن موتور در ۵ کیلومتر اولیه رانندگی به میزان ۲۵ درصد بر مقدار مصرف سوخت می‌افزاید.

جاده های پرپیچ و خم یا ناهموار: رانندگی در چنین جاده‌هایی ۱۰ درصد بر مصرف سوخت خواهد افزود.

باد: وجود باد در موقع رانندگی مصرف سوخت را افزایش می‌دهد. در چنین مواقعی سرعت خودرو را کم کنید. مصرف بهینه سوخت با سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت می‌باشد.

هشدار

– برای جلوگیری از بالا رفتن بیش از اندازه دور موتور، در دور بالاتر از ۶۵۰۰، تزریق سوخت به موتور قطع می‌گردد.

– هرگز قبل از گرم شدن موتور آن را زیر بار نبرید (با سرعت حرکت نکنید).

– اگر موتور با سوئیچ خاموش نشد، پدال ترمز را فشار دهید، دنده را درگیر کنید و پا را از روی کلاچ بردارید تا موتور خاموش شود.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک