با یادگیری این عادات در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید

با یادگیری این عادات، در مصرف سوخت خود صرفه جویی کنید

قیمت سوخت این روزها بسیار بالا است و همچنان سه برابر بیشتر از شش سال گذشته است.

و آیا شما می‌دانید چه چیزی حتی بدتر است؟

با توجه به مطالعات اخیر، قیمت‎ها در چند سال آینده همچنین رو به افزایش خواهد بود. این خبر باعث شده است که رانندگان در سفرهای خود تجدید نظر کنند، اگر شما نیز یکی از آن‌ها هستید، به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید چگونه در مصرف سوخت خود صرفه‌جویی کنید.

 مصرف سوخت و صرفه جویی

با این حال، هر جا که یک مشکل وجود دارد، یک راه حل نیز وجود دارد. در این مقاله، شما چند مورد از عادات صرفه‌جویی در مصرف سوخت و نکات زیست محیطی را یاد خواهید گرفت.

عاداتی که باید برای صرفه جویی در مصرف سوخت یاد بگیرید

پس چگونه می‌توانید در مصرف سوخت صرفه جویی کنید؟

هوشمند باشید و تصمیمات درست بگیرید.

به این نکات توجه کنید تا دوستدار محیط زیست شوید و در حین انجام این کار در میزان مصرف خود نیز صرفه‌جویی کنید.

منطقی باشید – یک وسیله نقلیه با مصرف سوخت بهینه انتخاب کنید

در حال حاضر، شما اگر یک خودروی پر مصرف دارید، نمی‌توانید انتظار صرفه جویی در مصرف سوخت داشته باشید!

بنابراین، بهتر است این مدل قدیمی را با یک وسیله نقلیه مدرن تر و با کارآیی بهتر تعویض کنید. به این ترتیب، نه تنها شما قادر خواهید بود در مصرف سوخت خود صرفه جویی کنید، بلکه از مزایای استفاده از یک خودروی جدید نیز لذت خواهید برد. علاوه بر این، بیایید با آن مواجه شویم، چند سال است که شما مالک این خودروی پرمصرف هستید؟

فرض کنید شما وسیله نقلیه خود را که ۲۰ مایل به ازای هر گالن با قیمت گاز ۳٫۷۸ دلار می پیماید را با یک مدل بهینه تر تعویض کنید که ۳۰ مایل به ازای هر گالن می پیماید که باعث می شود ۹۴۵ دلار در سال ذخیره کنید. در عرض چند سال، شما می توانید تفاوت قیمت بین مدل قدیمی و جدید خود بدست بیاورید. بنابراین مهمترین و معقول ترین نکته در مورد صرفه جویی در مصرف سوخت این است که یک وسیله نقلیه با کارایی بالا انتخاب کنید.

تنظیمات لازم را انجام دهید – موتور خودروی خود را تعمیر کنید

دلایل زیادی وجود دارد که چرا ماشین شما مصرف سوختی که شما انتظار دارید را ارائه نمی دهد. شاید شمع های جرقه زن موتور با مشکل مواجه شده اند، شاید فیلتر هوای شما با گرد و غبار مسدود شده است یا وسیله نقلیه شما فقط نیاز به کمی تعمیر و نگهداری دارد. بنابراین، اگر شما احساس می کنید که ماشین شما نیاز به یک سرویس دارد، به نزدیکترین تعمیرگاه ماشین بروید و از آنها بخواهید یک تنظیمات و آچارکشی ساده برایتان انجام دهند.

می دانید چرا؟ فقط یک تنظیمات ساده می تواند مصرف سوخت شما را تا ۴٪ بهبود بخشد.

از درجه مناسب سوخت استفاده کنید – از گزینه معمولی استفاده کنید

کتابچه راهنمای ماشین خود را بخوانید تا متوجه شوید کدام نوع سوخت برای ماشین شما مناسب تر است. اکثر اتومبیل ها فقط با نوع سوخت معمولی به خوبی کار می کنند، بنابراین نیازی به استفاده از سوخت های درجه بالاتر که گران تر نیز می باشند نیست. سوخت های معمولی حدود ۲۰ سنت کمتر از سوخت های درجه بالاتر قیمت دارند. علاوه بر این، به جای پر کردن مخزن سوخت به طور مداوم، معمولا بهتر است آن را کاملا پر کنید.

به دنبال بهترین قیمت سوخت باشید

اگر فکر می کنید سوختی که برند دیگری دارد و دارای قیمت بالاتری می باشد در عین حال باکیفیت تر است، شما سخت در اشتباه هستید. همه برندهای تجاری بنزین عملکرد مشابهی ارائه می کنند، بنابراین به دنبال یک ایستگاه سوخت گیری در منطقه خود باشید که قیمت کمتری را دارد. شما می توانید به صورت آنلاین یا از دوستان یا اعضای خانواده خود این ایستگاه ها را پیدا کنید. با توجه به مطالعات اخیر، قیمت سوخت ممکن است در عرض چند خیابان تا ۱۰٪ متفاوت باشد.

لاستیک های خود را بررسی کنید- لاستیک های کم باد مصرف سوخت را افزایش می دهند

آیا می دانستید که لاستیک های کم باد ممکن است کشش ایجاد کنند که می تواند تا ۳ درصد مصرف سوخت را افزایش دهد؟ شاید نه، اما حالا شما متوجه شدید! بنابراین، یک بادسنج خریداری کنید و باد تایرهای خود را بررسی کنید. برای محاسبه فشار دقیق تایرهای، کتابچه راهنما را بخوانید. معمولا اغلب لاستیک ها باید فشاری در حدود ۳۰ تا ۳۵ PSI داشته باشند. اگر اینگونه نباشد، باید فشار آنها را با یک دستگاه باد تنظیم کنید، مراقب باشید بیش از حد آنها را باد نزنید.

نحوه صرفه جویی در مصرف گاز در هنگام رانندگی

 

نحوه صرفه جویی در مصرف گاز در هنگام رانندگی

Hypermiling را امتحان کنید- بهترین راه برای صرفه جویی در مصرف سوخت

برای کسانی که معنی این کلمه را نمی دانند، بیایید کمی شما را روشن کنیم. به عبارت ساده، hypermiling به معنای استفاده از تکنیک های ساده برای به دست آوردن بیشتر مسافت پیموده شده به ازای میزان سوخت ثابت است.

برخی از رایج ترین تکنیک ها عبارتند از:

 • به آرامی سرعت خود را افزایش دهید، سرعت خود را ثابت حفظ کنید و سعی کنید خودروی خود را بیشتر در سرازیری ها قرار دهید.
 • هنگام رانندگی در بزرگراه، با سرعت ۶۰ مایل در ساعت حرکت کنید.
 • لاستیک های خود را برای کاهش ایجاد کشش و بهبود کارایی سوخت باد بزنید. فشار لاستیک های خود را به طور مداوم چک کنید.
 • تا حد امکان، از کروز کنترل استفاده کنید. این به خصوص برای مسیرهای طولانی کارآمد است. شما می توانید در مصرف گاز صرفه جویی کنید و در عین حال استراحت کنید. اما فراموش نکنید که چشم و تمرکز خود را بر جاده نگه دارید.
 • حرکت در پشت کامیون های بزرگ کمک می کند تا از مقاومت در برابر باد و ایجاد کشش فرار کنید. این کار را تا حد امکان انجام دهید، اما خیلی به آنها نزدیک نشوید.
 • در صورت امکان از تهویه هوا استفاده نکنید و پنجره ها را برای ورود هوای تازه پایین بکشید.

 

به آرامی سرعت خود را افزایش دهید – با سرعت منطقی حرکت کنید

از رفتارهای تهاجمی در حین رانندگی اجتناب کنید، مانند ترمز ناگهانی، تغییرخط و شتاب دهی ناگهانی. همه این کارها می تواند کارایی سوخت خودروی شما را تا ۲۰٪ کاهش دهد. شما مجبور نیستید با یک ماشین ورزشی که در کنار شما قرار دارد مسابقه دهید و نیازی نیست دختر بلوندی که سوار بر یک خودروی کانورتیبل است را تحت تاثیر قرار دهید. فقط به تدریج سرعت خود را افزایش دهید و از رانندگی لذت ببرید.

به یاد داشته باشید که شما برای حرکت کردن با اتومبیل هزینه هایی را پرداخت کرده اید، بنابراین باید از آن لذت ببرید. رانندگی منطقی، پیش بینی شرایط ترافیکی و حفظ فاصله ایمن از سایر وسایل نقلیه نه تنها باعث صرفه جویی در مصرف سوخت شما می شود، بلکه شما و سایر رانندگان را در شرایطی ایمنی نگه می دارد.

رانندگی سازگار با محیط زیست را تمرین کنید

همان طور که قبلا ذکر شد، ماشین شما هر بار که به سرعت شتاب می گیرد یا به طور ناگهانی ترمز می کنید، سوخت خود را از دست می دهد. بنابراین، برای افزایش بهره وری ماشین خود، از این روش های رانندگی سازگار با محیط زیست پیروی کنید:

 • برای دست یابی به کمترین میزان مصرف بنزین و کاهش انتشار گازهای خروجی از مخزن خودروی خود، با بالاترین دنده و کمترین دور موتور رانندگی کنید. البته این فقط برای وسایل نقلیه با دنده دستی امکان پذیر است.
 • برای کاهش میزان استهلاک گیربکس خودروی خود و صرفه جویی در مصرف سوخت، زمانی که شرایط اجازه می دهد، از حالت دنده ای استفاده نکنید. به عنوان مثال، زمانی که ممکن است، از دنده سوم به پنجم بروید.
 • هنگام حرکت در سراشیبی ها پای خود را از روی پدال گاز بردارید. این باعث می شود که سوخت از مخزن به موتور ارسال نشود، بنابراین مصرف سوخت به حداقل می رسد.
 • هنگام رانندگی در بزرگراه یا در مواقع سفر، از حالت رانندگی سازگار با محیط زیست یا کروز کنترل استفاده کنید. به این ترتیب، می توانید بهره وری سوخت خودروی خود را افزایش دهید.
 • خودرویی را انتخاب کنید که دارای آیرودینامیک بهتری است. بهبود آیرودینامیک باعث کاهش ایجاد کشش و بهبود میزان مصرف سوخت می شود.

از این نکات پیروی کنید تا طلایی شوید.

شما با صرفه جویی در مصرف سوخت نه تنها پول خود را ذخیره می کنید بلکه سازگارتر با محیط زیست نیز می شوید.

به محیط زیست بیاندیشید!

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک