صندلی ایمنی کودک

ایران خودرو

صندلی ایمنی کودک

انواع صندلی ایمنی کودک

این دستورالعمل حاوی مراحل نصب سه نوع از رایج‌ترین صندلی‌های ایمنی کودک می‌باشد:

  • صندلی ایمنی نوزاد
  • صندلی ایمنی کودک
  • صندلی ایمنی خردسال

     

وضعیت نصب صندلی کودک

صندلی ایمنی نوزاد فقط به حالت “پشت به جاده” قابل استفاده می‌باشد.

انتخاب حالت‌های مختلف “رو به جاده” و “پشت به جاده” برای صندلی ایمنی کودک به سن و شرایط فیزیکی کودک بستگی دارد. به جز هنگام ضرورت، اکیدا از نصب صندلی کودک به صورت “رو به جاده” آن هم در صندلی جلو خودداری نمایید، زیرا هنگام بروز تصادف و عملکرد سیستم کیسه هوا، برخورد ناشی از کیسه هوا موجب جراحات جبران‌ناپذیر یا مرگ کودک می‌شود.

در مواردی که نصب صندلی ایمنی کودک به صورت “رو به جاده” در صندلی جلو ضرورت می‌یابد، صندلی سرنشین جلو را تا جایی که ممکن است به عقب بکشید.

صندلی خردسال فقط به حالت “رو به جاده” قابل استفاده است.

نصب سیستم صندلی ایمنی کودک

هنگام نصب صندلی ایمنی کودک همراه با کمربند ایمنی مخصوص، به دستورات دفترچه راهنمای سازندگان محصول دقت و توجه کنید.

برای سیستم ایمنی صندلی کودک با اتصالات ویژه آن نیز به دستورات ایزوفیکس صندلی کودک توجه داشته باشید.

کمربند ایمنی همراه با سیستم قفل جمع‌شونده اتوماتیک (ISOFIX)

به قسمت نصب کمربند ایمنی کودک در صندلی عقب با عنوان (استفاده از حالت قفل اتوماتیک) مراجعه نمایید.

کمربند ایمنی بدون سیستم قفل جمع‌شونده اتوماتیک

به منظور نصب سیستم صندلی ایمنی کودک با کمربند ثابت‌کننده، به قسمت راهنما مراجعه نمایید تا محل قرارگیری اتصالات را دقیقاً بیابید. تثبیت‌کننده کمربند را بین قسمت پشت سری و پشتی نصب نمایید.

هشدار

ثابت کردن هرگونه شی دیگری با تثبیت‌کننده کمربند یا متصل کردن به آن کار بسیار خطرناکی است و در این صورت از حالت کشش آن کاسته شده و کمربند آسیب می‌بیند و آسیب رساندن به سیستم ثابت کننده منجر به حوادث بسیاری می‌شود.

بستن تثبیت کننده کمربند به بالای پشت سری کار بسیار خطرناکی است. به هنگام بروز تصادف تثبیت‌کننده، کمربند به سمت پایین آمده و موجب حرکت صندلی ایمنی کودک و به دنبال آن منجر به جراحات جبران‌ناپذیر یا مرگ می‌شود.

بستن تثبیت‌کننده کمربند به دیگر اتصالات و پریزها کار بسیار خطرناکی است. به هنگام بروز تصادف، تثبیت‌کننده کمربند به سمت پایین آمده و موجب حرکت صندلی ایمنی کودک و به دنبال آن منجر به جراحات جبران‌ناپذیر یا فوت می‌شود.

نصب صندلی ایمنی کودک بر روی صندلی عقب (با استفاده از حالت قفل اتوماتیک)

هنگام استفاده از حالت قفل اتوماتیک صندلی ایمنی کودک طبق دستورالعمل مراحل نصب را طی نمایید:

۱- پشتی صندلی ایمنی را به سمت عقب رانده تا قفل شود.

۲- پشت سری را به بالا کشیده تا به حالت قفل برسد.

۳- صندلی ایمنی کودک را با تسمه کمربند ثابت نمایید.

۴- کمربند شانه را تا جایی که ممکن است از درون سیستم جمع‌شونده بیرون بکشید تا به حالت قفل سیستم جمع‌شونده برسد.

۵- به دقت صندلی ایمنی کودک را روی صندلی مورد نظر بگذارید. از جمع‌شوندگی نرم سیستم جمع‌شونده اطمینان حاصل نمایید. شنیدن یک صدای کلیک به هنگام جمع شدن حاکی از آن است که سیستم قفل اتوماتیک کار خود را به درستی انجام می‌دهد. اگر صندلی ایمنی کودک با کمربند ایمنی قفل نشود باید مراحل فوق را مجددا طی نمایید.

۶- اگر استفاده از تثبیت‌کننده کمربند به جهت حفظ ایمنی صندلی کودک شما لازم باشد به دستورات نصب دفترچه راهنمای سازنده محصول دقت و توجه لازم داشته و همواره اطمینان حاصل نمایید کمربند ثابت‌شونده پس از برداشتن پشت سری، به درستی داخل قلاب‌گیر کرده و در امتداد مناسب کشیده شده است.

محل قلاب‌های اتصال

محل تثبیت‌کننده کمربند

اقدامات احتیاطی برای صندلی ایمنی کودک

* صندلی ایمنی کودک را متناسب با سن و فیزیک بدنی کودک انتخاب نمایید.

* خودرو شما مجهز به کیسه هوای جانبی و کیسه هوای سرنشین می‌باشد. خم شدن کودک و یا تکیه دادن او به پنجره‌ها ممنوع می‌باشد، حتی هنگامی که کودک در صندلی ایمنی کودک نشسته است.

* قبل از باز کردن سیستم صندلی ایمنی کودک از آزاد کردن ضامن پشتی صندلی خودداری کنید. در غیر اینصورت پشتی سری به سمت جلو خم شده و موجب بروز صدمات جدی برای کودک می‌شود.

* هرگز از حالت “پشت به جاده” صندلی ایمنی کودک در صندلی‌ای که مجهز به سیستم کیسه هوای جلو می‌باشد، استفاده ننمایید (در حالت فعال). در غیر اینصورت به مرگ و صدمات جدی منجر می‌شود.

سیستم صندلی ایمنی کودک ایزوفیکس

دستورالعمل نصب:

۱- صندلی جلو را تا جایی که ممکن است به عقب برده و سپس حدود ۵۰ میلیمتر آن را به جلو حرکت دهید تا به قسمت مرکز کشویی صندلی برسید. حال فضای کافی برای نصب سیستم صندلی ایمنی کودک را در اختیار دارید (برای صندلی‌هایی که قابلیت کشویی ندارند مراحل نصب را از مرحله بعد آغاز نمایید).

۲- پشت سری را به بالاترین نقطه قفل آن کشانده و ثابت نمایید.

۳- مطابق با علایم نصب ایزوفیکس صندلی ایمنی کودک را به قلاب‌های ایزوفیکس ثابت نمایید. به دستورالعمل‌های سازنده محصول توجه نمایید.

در صورت مجهز بودن سیستم کمربند ایمنی کودکان به تثبیت‌کننده کمربند باید جهت حفظ ایمنی کودک، از نصب صحیح و صحت کارکرد تثبیت‌کننده کمربند اطمینان حاصل نمایید. هنگام نصب تثبیت‌کننده کمربند، دستورالعمل‌های سازنده سیستم کمربند ایمنی کودکان را جهت نصب مد‌نظر قرار دهید.

محل قلاب‌های اتصال

محل تثبیت‌کننده کمربند

اخطار

– این سری از خودرو های سواری فقط مجهز به دو قاب ایزوفیکس برای نصب صندلی ایمنی می‌باشند که در قسمت پشت سمت چپ و راست صندلی‌های عقب قرار داده شده‌اند. از کارکرد صحیح این گیره‌ها اطمینان حاصل نمایید.

– در تمام مراحل نصب صندلی ایمنی کودک همواره از دستورالعمل‌های نصب که توسط سازنده سیستم به شما ارائه شده است، پیروی نموده و به این ترتیب از بروز هرگونه حادثه منجر به مرگ و صدمات جدی که ممکن است طی تصادفات پیش آید، جلوگیری نمایید.

– در صورت عدم موفقیت در نصب ایزوفیکس صندلی ایمنی و استفاده از آن به صورت عادی مراتب را به اطلاع نمایندگی‌های مجاز ایران خودرو رسانده و با ایشان مشورت نمایید و یا در صورت لزوم برای انجام بررسی‌های لازم به نمایندگی‌های مجاز ایران خودرو مراجعه نمایید.

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار