صنعت خودروی ژاپن از سوی ترامپ مشمول تخفیف شد

صنعت خودروی ژاپن از سوی ترامپ مشمول تخفیف شد/ افزایش تعرفه واردات خودرو به آمریکا روی صنعت خودرو ژاپن تاثیر نخواهد داشت

اخیرا در دیداری که میان شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی ایالات متحده آمریکا صورت گرفته، تعیین شده چنانچه آمریکا تصمیم به افزایش تعرفه‌ها بگیرد برای صنعت خودروی ژاپن تخفیف‌ها و مشوق‌هایی قائل شود.

 

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که ژاپنی اعلام کردند در صورت اعمال تعرفه بالا بر خودروهایشان، ایالات متحده را ترک خواهند کردند. موضوعی که می‌توانست برای طرفین زیان جبران ناپذیری به بار بیاورد. صنعت خودروی ژاپن سالانه ۴٫۲ میلیون دستگاه خودرو با ارزش ۱۰۰ بیلیون دلار به سراسر جهان صادر می‌کند و سهم آمریکا از این تعداد ۱٫۷ دستگاه است. همچنین آمار و ارقام می‌گویند ۲۵ درصد از بازار خودروی آمریکا در اختیار ژاپنی‌‌ها قرار دارد. 

 

صنعت خودروی ژاپن از سوی ترامپ مشمول تخفیف شد

البته به نظر می‌رسد هدف دونالد ترامپ نیز از این افزایش تعرفه‌ای ژاپنی‌ها نباشد و او بیشتر روی خودروسازان اروپایی تمرکز کرده است. به عنوان مثال بی ام و که یکی از بهترین‌ها و بزرگترین‌ها در صنعت اتومبیل دنیاست، بزرگترین سایت خودروسازان خارجی را در ایالت کالیفرنیا احداث کرده و مشغول بهره برداری از آن است. نکته جالب اینکه بخش عظیمی از محصولات این سایت به جمهوری خلق چین صادر می‌شوند. مقامات ب ام دابلیو اعلام کرده‌اند در صورت بالا رفتن تعرفه‌ها به احتمال بسیار بخش بالایی از تولیدات سایت خود را به چین منتقل خواهند کردند و در این کشور مشغول به تولید خودروهای ب ام و خواهند شد. در صورت چنین اقدامی ۲۵ درصد از سهم تولیدات سایت بی ام دبلیو در کالیفرنیا کاسته خواهد شد و نتیجه آن ضرر به اقتصاد ایالات متحده آمریکاست.

 

صنعت خودروی ژاپن از سوی ترامپ مشمول تخفیف شد

به هر روی باید دید دونالد ترامپ در آینده کدام مهره را روی صفحه شطرنج تجارت جهانی خواهد غلتاند و در نهایت چالش‌ها و جنجال‌های او با چین و اتحادیه اروپا چه نتیجه‌ای در پی دارد. اما آنچه آشکار است آمریکا با اتخاذ چنین سیاست‌هایی در دنیای سیال و به هم پیوسته صنعت بازرگانی امروز جهان نه تنها اقتصاد خود را شکوفا نخواهد کرد بلکه موجب کاهش رشد اقتصادی خود و انزوای تجاری خواهد شد.

[تعداد: 3   میانگین:  5/5]
این نوشته در اخبار ارسال شده و با برچسب گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک