عوامل موثر در کاهش مصرف سوخت خودرو

عوامل موثر در کاهش مصرف سوخت خودرو

 کاهش مصرف سوخت خودرو به چه عواملی بستگی دارد

شاید برای همه دارندگان خودرو کاهش مصرف سوخت خودرو یکی از مهمترین نگرانی‌ها باشد چرا که قیمت بنزین رو به افزایش است. دغدغه رانندگان به خصوص خودروهایی که نوع مصرفشان بنزین می‌باشد کاهش مصرف بنزین خودرو است که می‌تواند هم از نظر اقتصادی به راننده کمک کند و هم از نظر کاهش شاخص‌های آلودگی هوا بسیار مفید واقع شود.

بعضی از وسایل نقلیه پرمصرف هستند و شرکت سازنده هم بر مصرف بالای آن تاکید کرده است. ولی برخی از خودروها به دلیل پیدا کردن نقص فنی و یا مستهلک شدن آنها است که مصرف بالایی دارند. دارندگان این ماشین‌ها باید به منظور کاهش مصرف سوخت خودرو خود برخی از اقدامات لازم را انجام دهند. 

چک آپ ماهانه ماشین

با بررسی ماهیانه مشکلات ماشین و توجه منظم به آنها باعث می‌شود مصرف سوخت خودرو بهینه شود و هزینه‌های مصرفی شما برای خودروتان به شکل محسوسی کاهش یابد. در این کلیپ این نکات را مورد بررسی قرار می دهیم.

در این نوشتار قصد داریم تا بهترین و مفیدترین راه‌های کاهش مصرف سوخت را بیان نماییم تا با اصول اولیه آن آشنا شوید.

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های خودروسازی محصولاتی را تولید و عرضه می‌کنند که مصرف سوخت بسیار پایین دارند اما به دلیل برخی از مشکلات ایران مانند تعرفه‌ها، این خودروها وارد کشور نمی‌شوند.

همچنان خودروهای پر مصرفی که در داخل کشور تولید می‌شوند، متاسفانه فروش بیشتری هم در بازار دارند. پس امیدواریم تا با رعایت نکته‌هایی که در این مطلب ذکر می‌کنیم، به کاهش مصرف بنزین خودروتان و کاهش آلودگی هوا کمک نمایید.

اگر شما در مورد قیمت سوخت نگران هستید یا دغدغه‌های محیط زیستی دارید، می‌توانید با چند راه کار ساده میزان قابل توجهی در مصرف سوخت صرفه جویی نمایید.

راه هایی موثر برای کاهش مصرف سوخت خودرو

 • فشار تایر خودرو را حداقل یک بار در ماه بررسی کنید. لاستیک‌های کم باد، موجب افزایش مصرف سوخت می‌شوند. بدین صورت که میانگین ۴۰۰ میلی بار کاهش فشار باد در تایر خودرویتان موجب افزایش مصرف سوخت دو درصدی و کاهش عمر تایرها تا ۲۵ درصد می‌گردد.
 • استفاده از لاستیک مناسب، هرچه میزان اصطکاک لاستیک ماشین با زمین کمتر باشد، نیروی کمتری هم برای به حرکت در آوردن ماشین لازم است و درنتیجه مصرف بنزین هم کاهش می‌یابد. پس استفاده از لاستیک‌هایی که عاج‌های طرح دار دارند توصیه نمی‌شود. همچنین افزایش پهنای لاستیک باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد.
 • در بازه زمانی مشخص فیلتر هوای خودرویتان را بررسی و در صورت لزوم تعویض کنید. اگر فیلتر هوا کثیف باشد، ورود جریان هوا به موتور مختل می‌شود و بنزین بیشتری می‌سوزاند.
 • باک ماشین را زیاد پر نکنید چون ممکن است سرریز شود.
 • در سرعت‌های بالای ۴۰ کیلومتر بر ساعت به جای پایین کشیدن شیشه، از کولر با دور کند استفاده کنید.

 کاهش مصرف سوخت خودرو

 • در صورت امکان، از کروز کنترل استفاده کنید. این موضوع می‌تواند تا شش درصد مصرف سوخت خودرو را در بزرگراه‌ها کاهش دهد.
 • کابل باتری ماشین را حتما بازرسی کنید. پوسیده شدن کابل باتری سبب اختلال در انتقال جریان برق به قسمت مختلف خودرو می‌شود و همین موضوع باعث مصرف سوخت بیشتری می‌گردد. از این رو توصیه می‌شود کابل باطری هر چند مدت یک بار تمیز و بازبینی شود.

در این مقاله با چگونگی تعویض کابل باتری خودرو آشنا می‌شوید.

 • اجازه ندهید خودرویتان بیشتر از ۱ دقیقه درجا کار کند. چرا که مصرف سوخت را تا دو برابر افزایش می‌دهد. همچنین برای گرم کردن خودرو پیش از حرکت در حدود ۲۰ ثانیه صبر کنید. سپس با سرعت کم شروع به حرکت نمایید.
 • سعی کنید در صورت امکان با دنده سبک برانید. رانندگی با دنده سبک راهکاری برای صرفه جویی در مصرف سوخت می‌باشد. برای مثال رانندگی با سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت با دنده سه در حدود ۲۵ درصد سوخت بیشتری نسبت به رانندگی با همان سرعت با دنده پنج مصرف می‌کند.
 • با حفظ فاصله خود را با خودروی جلویی، از ترمزهای شدید بپرهیزید. تحقیقات نشان می‌دهد که تکنیک‌های رانندگی تا ۳۰ درصد م‌ تواند کارایی سوخت را تحت تاثیر قرار دهد.
 • تا جایی که امکان دارد از بردن لوازم غیر ضروری در سفرهایتان اجتناب نمایید. وسایل اضافی همچون باربند، که موجب ایجاد مقاومت در برابر باد می‌شوند را بردارید.

 کاهش مصرف سوخت خودرو

تعویض کابل باتری اتومبیل

 • هیچ وقت پیش از خاموش کردن ماشین گاز ندهید. این کار هم موجب هدر رفتن بنزین می‌شود و هم باعث فرسوده شدن سیلندرها خواهد شد.
 • در بازه‌های زمانی مشخص ترمزهای ماشین را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تنظیم کنید. اگر ترمز کامل تنظیم نباشد مقاومت زیاد و سوخت بیشتری مصرف می‌شود.
 • کیفیت بنزین نیز می‌تواند به عنوان یکی از مهم‌‌ترین نکات موجود در زمینه کاهش مصرف سوخت به شمار آید. از بنزین سوپر استفاده نمایید. بنزین سوپر دارای اکتان بالاتری است. این نوع از بنزین ضمن اینکه ضرر کمتری به موتور می ‌رساند، موجب بهبود عملکرد در خودرو می‌شود و در نتیجه مصرف سوخت را کاهش می‌دهد.
 • یکی دیگر از عوامل موثر بر کاهش مصرف سوخت خودرو، تنظیم فرمان است و باید به منظور آن به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه نمایید. خودروهای مختلف دارای زوایای خاصی برای قرارگیری چرخ‌هایشان هستند.
 • رانندگی درست یکی از مهمترین عوامل موثر در کاهش مصرف سوخت خودرو است. در زمانی که دور موتور به ۳۰۰۰ رسید عمل تعویض دنده را انجام دهند. تنظیم موتور و تعویض روغن در زمان مناسب نیز از مهمترین عوامل بهینه کردن مصرف سوخت است.

با رعایت این نکات نه تنها مصرف بنزین ماشین شما کاهش می‌یابد بلکه کمک بسیار بزرگی به محیط زیست کرده‌اید.

[تعداد: 2   میانگین:  2.5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک