فراری کالیفرنیا T در برابر پورشه ۹۱۱ توربو S

فراری و پورشه

فراری کالیفرنیا T در برابر پورشه ۹۱۱ توربو S

فراری و پورشه هر کدام نوعی از تفکر را در دنیای خودروهای اسپرت نمایندگی می‌کنند. یکی بر طراحی و پیکرتراشی و بعد هنری ماجرا تمرکز دارد و دیگری بر قابلیت‌های فنی و مهندسی.

فراری و پورشه

خدایان سوپراسپرت سازی

در این نوشتار دو دستگاه از قوی‌ترین خدایان سوپراسپرت سازی را به جان هم انداخته‌ایم. در واقع گل سر سبد مقایسه‌های جذاب را باید در مدل‌های کانورتیبل جست‌وجو کرد. در آب هوای متغیر انگلستان، شاید صحبت‌هایی که در بالاتر عنوان کردیم بی‌معنی باشد. زیرا هر لحظه و تحت هر شرایطی، احتمال ابری، ‌بارانی و حتی برفی شدن هوا در وسط تابستان برای چنین مجمع الجزایری عجیب و غریبی وجود دارد.

اسب سرخ فراری و گوزن شاخ دار اشتوتگراتی، حالا به توربوهای ریزه میزه‌ای مجهز شده‌اند و در جاده کنار دریا همچون اسب‌های وحشی سبک بال، ‌فریاد می‌زنند و می‌تازند. در ادامه با ما همراه باشید تا به دور از حواشی و خستگی‌های زندگی روزمره، کمی تفریح به تابستان‌مان اضافه کنیم.

نگاه کلی

فراری و پورشه

اول به سراغ فراری کالیفرنیا T می‌رویم. مدل جدید به صورت کاملا مشخصی باز طراحی شده است. گرچه پلت فرم آن مشابه نسل قبلی است. چهار صندلی، سقف بازشونده فلزی، موتور جلو، دیفرانسیل عقب و گیربکس هفت سرعته دوال کلاچ مانند گذشته است.

اما بزرگ‌ترین تفاوت نسبت به نسل قبل، استفاده از یک موتور ۳٫ ۹ لیتری V8 تویین توربو به عنوان اولین موتور توربو فراری بعد از عرضه مدل F40 در ۲۵ سال قبل است. البته این بار فلسفه توربو بازی ایتالیایی ها تغییر کرده است و فراری تنها برای افزایش قدرت و ایجاد هیجان بصری از توربو استفاده نکرده است.

  • قوانین زیست محیطی

قوانین محیط زیستی سفت و سخت، فراری را وادار به انجام چنین کاری کرده است. کالیفرنیا نسبت به نسل قبلی خود در حدود ۱۵ درصد مصرف سوخت کمتری دارد. عدد ادعایی فراری معادل ۲۴ مایل به ازای هر گالن (حدود ۱۱٫۸لیتر در یکصد کیلومتر) است، ‌اما در جاده ها و اتوبان‌های انگلستان به عدد ۱۸٫ ۵ مایل به ازای هر گالن (حدود ۱۶٫۲ لیتر در یکصد کیلومتر) می‌رسیم که چندان هم رقم اقتصادی‌ای به نظر نمی‌آید. به هرحال احتمالا سرعت بالای ما هم مزید بر علت شده است. این فراری توانایی رسیدن به سرعت ۱۲۴ مایل بر ساعت معادل یک فراری F40 را داراست و این پروسه شتاب گیری را در زمانی حدود ۱۱ ثانیه به انجام می‌رسد.

ترکشن خاموش

سیستم چهارچرخ متحرک و ترکشن کنترل خاموش، می‌تواند کاری کند که پورشه به اندازه دو برابر، سریعتر از فراری احساس شود. ۹۱۱ توربو S به همراه جعبه دنده PDK با رنگ سفید و تودوزی چرم قرمز کار شده در داخل کابین، ‌قطعا اتومبیل خواستنی و دلرباییست. ایده آل گرایانی که از ۹۱۱ ها نفرت دارند، دلایل خاص خود را مطرح می‌کنند؛موتور توربو با تاخیر در پاسخگویی، صدای نه چندان خاص موتور، فرمان بدردنخور، لرزش شاسی، در واقع این افراد بد سلیقه حس سواری ۹۱۱ را به اندازه یک پورشه پانامرا پایین می‌آوردند.

من با همه موارد بالا مخالفت نمی‌کنم، ‌باید اعتراف کرد که یک لرزش کوچک ساختاری وجود دارد، اما در فراری این لرزش حتی بیشتر هم حس می‌شود. فرمان پورشه همانند خودروهای موتور جلو برای شما نمی‌رقصد. موتور هم نیازمند وقت کوتاهی برای نشان دادن خود است.

  • حرکت انفجاری

وقتی موتور به صورت انفجاری کار می‌کند، ‌هرگز نیازمند بردن دور موتور به بالای ۵۰۰۰rpm نخواهید بود چرا که قطعا قبل از رسیدن به چنین دور موتوری، از شدت و سرعت شتاب گیری وحشت کرده و ناچار به فشردن ترمز یا سبک کردن دنده شده‌اید.

حتی لحظه‌ای توانایی فکر کردن به این که چه صدایی از موتور استخراج می‌شود را ندارید. با پرداخت ۱۶۰ هزار پوند، ‌شاید گزینه بسیاری را برای خرید داشته باشید، ‌اما یک مسئله هم وجود دارد. با پرداخت چنین بهایی، عملکردی که از ۹۱۱ می‌گیرید، تقریبا از هیچ مدل دیگری در دنیای خودروسازی دریافت نخواهید کرد.

اگر از چند مورد محدود دینامیکی خاص پورشه بگذرید. بقیه موارد آن می‌تواند شما را تا سال ها سرگرم کند. با قدرت تقریبا برابر این دو رقیب و سرعتی که به صورت مداوم بالا و پایین می‌شود، ‌سقف فلزی و پارچه‌ای متحرک، این دو مجسمه خوش تراش جهان خودروسازی شباهت بسیاری بهم دارند و رقابت آن ها بسیار سخت و نزدیک به نظر می‌رسد.

نقاط قوت و تفاوت ها

فراری و پورشه

پورشه به صورت قابل توجهی در یک مجموعه با سایز فوق‌العاده مناسب ساخته شده است. اگر به بخش عقبی و تعلیق آن نگاه کنید. متوجه کوچک بودن آن نسبت به فراری خواهید شد. پکیج موتور، گیربکس، تعلیق و مکانیزم باز و بسته شدن سقف از دیگر عجایب پورشه هستند.

در واقع القاب کوتاه‌تر، باریک‌تر و پایین‌تر در مقابل فراری برای پورشه کاربرد دارند، ‌بنابراین فراری در مجموع خودرو بزرگتری است و بیشتر با روحیه آمریکایی ها به عنوان مخاطبین اصلی مدل کالیفرنیا انطباق دارد.

  • بالا و بالاتر 

صندلی‌های عقبی پورشه هم در پایین‌ترین حالت ممکن قرار گرفتند و به سختی در دسترس قرار می‌گیرند. ارگونومیک بودن ادوات داخلی، تحت هر شرایطی کار را برای شما لذت بخش می‌کند. هیچ چیزی در دنیا، ‌بوی یک فراری کاملا نو را نمی‌دهد. حتی اگر سقف باز هم باشد. چرم داخلی بوی گاو نازپرورده‌ای را می‌دهد که گویی از سلاخی شدن برای تبدیل به چرم این ماشین خوشحال بوده است! در واقع فراری در دنیای متفاوتی از لحظ لوکس بودن نسبت به ۹۱۱ سیر می‌کند.

شما حتی این مسئله را در عمق رنگ به کار رفته در آن مشاهده خواهید کرد. جزییات به کار رفته در فراری شما را به اوج و غایت چشم نوازی و زیبایی می‌رساند. به غیر از بادگیر داخل کابین که از کیفیت نسبتا پایینی بهره می‌برد، ‌سایر قطعات فوق‌العاده و با حس و حال هنر طراحی اصیل ایتالیایی شکل گرفته اند.

قطعه بسیار مهم

در پورشه با فشار یک دکمه ناگهان حضور این قطعه بسیار مهم در خودروهای کانورتیبل را مشاهده خواهید کرد و از مهندسی آلمانی انگشت به دهان خواهید ماند. اما در فراری نیازمند مونتاژ آن به صورت دستی هستید که کار چندان ساده‌ای هم نیست، ‌اما شاید در مسافت‌های طولانی نصب این قطعه ارزشش را داشته باشد تا حداقل بتوانید بخشی از تلاطم هوا در فضای درون کابین را خنثی کنید.

 صندلی فراری در سطح بالاتری قرار دارد. به خاطر موتور جلو بودن فراری این مسئله الزامی است. همچنین ستون‌های A بسیار ضخیم و پهن هستند، ‌بنابراین تعجبی ندارد که پشت فرمان پورشه احساس بهتری از تعامل با خودرو دارید و گویی پشت فرمان یک ماشین مسابقه‌ای جمع و جور با حداقل مرکز ثقل نشسته اید. در فراری از سیستم carPlay اپل استفاده شده است که قابلیت‌های بسیار بیشتری نسبت به اتصال ساده یک usb و اجرای آن در صفحه نمایش را به شما می‌دهد.

  • اپل بهتر از فراری

نقشه‌های اپل بهتر از نقشه‌های فراری هستند و به راحتی توانایی خواندن پیغام‌های ما را دارند. برای این آپشن فراری ۲٫۴۰۰ پوند از شما خواهد گرفت. گرچه به اندازه رنگ آمیزی اختصاصی روسو کالیفرنیا ۷٫۱۰۴ پوندی و مجموع دوربین ها به کار رفته در جلو و عقب ۴٫۰۳۲ پوندی گران قیمت نیست، ‌اما قطعا مفید‌تر از آن ها خواهد بود.

در بین دریچه هوا در بالای کنسول مرکزی. یک شمارشگر دیجیتال وجود دارد که نشان دهنده عملکرد توربو است. این شاید یک حربه جدید برای سرکار گذاشتن راننده باشد، اما باعث می‌شود که فراری حداقل شرمسار استفاده از توربو ها نشود، ‌در واقع مردان قرمز پوش یک چیز هیجان انگیز جدید را برای شما تعبیه کرده‌اند تا بتوانید به وسیله آن توربو بودن فراری خود را به دوستانتان یادآور شوید.

پیشرانه خارق العاده

فراری و پورشه

البته که فراری نباید در استفاده از توربو شرمسار باشد، آن ها کار فوق العاده‌ای انجام داده اند. این اتومبیل مدل فوق العاده‌ای برای استفاده دوباره از توربوشارژ است. اتومبیلی که انتظارات پایین تری نسبت به سوپراسپرت‌های خاص فراری از آن می‌رود.

گرچه موتور وسط V8 جدید فراری یعنی ۴۸۸ GTB هم توربو شده است، ‌اما این موتور جدید فراری همانند یک هلوی شیرین و آبدار، ‌شما را وسوسه می‌کند. فراری به این درک رسیده که اکثر رانندگان چنین خودرویی نیازمند قدرت توربوها در دورهای پایین نیستید و این دلیل خوبی است که که همیشه دور موتور خود را در دورهای بالا نگه دارید.

همچنین گشتاور موتور در هر دنده‌ای به میزان مشخصی محدود شده است. به عبارت دیگر مهندسان با گشتاور عظیم ایجاد شده توسط توربو بازی کرده و سعی در ارائه حس و حال همیشگی یک موتور فراری داشته اند. ماحصل کار فوق‌العاده از آب در آمده و باید اعتراف کرد که این یک موتور خوب و زیبا از فراری است.

  • اینرسی و لختی

پیشرانه فراری اینرسی و لختی کمتری نسبت به موتور ۹۱۱ دارد و سریع‌تر دور می‌خورد، همچنین موتور بهتر نفس می‌کشد و طبیعتا صدای بسیار بهتری هم دارد. گفتنش سخت است اما این موتور ایتالیایی سرکش است و رفتارهیجانی تری ارائه می‌کند. در کل رفتار طبیعی یک فراری عصیان گر را از خود به نمایش می‌گذارد و چنین چیزی در یک بعد از ظهر تابستانی می‌تواند بسیار جذاب باشد. غرش موتور V8 پشت فرمان یک فراری کروکی قرمز رنگ، ‌واقعا چه رویایی شیرین‌تر از این وجود دارد؟

صدای موتور پورشه بم‌تر است. کمی طول می‌کشد تا موتور ۶ سیلندر باکسر قدرت کامل را از توربوشارژها استخراج کند، ‌البته وقتی آن را بر روی حالت اسپرت پلاس بگذارید. تبدیل به یک اسلحه تمام عیار می‌شود. در زمانی که شاید فراری شما در حین ارائه قدرت واقعیش خجالتی به نظر بیاید.

بوست توربو

۹۱۱ بوست توربوشارژ هایش را با فشار بسیار به سینه تان وارد می‌کند و شتاب گیری وحشیانه را معنی تازه‌ای می‌بخشد. شک نکنید که اگر تازه کار باشید در کنترل ۹۱۱ توربو S به مشکل خواهید خورد، ‌بنابراین با این آلمانی خشمگین به خصوص در حالت اسپرت پلاس شوخی نکنید. صندلی‌های پورشه در سطح بسیار پایینی قرار دارند. به این معنی که شما به مرکز ثقل آن نزدیک‌تر هستید. به همین دلیل حس و حال خاص فرمان دقیق‌تر احساس می‌شود.

در مقابل فراری سبک‌تر است، ‌فرمان تند و تیزی دارد و تیزی ترمز ها هم بیشتر از ۹۱۱ احساس می‌شود. همینطور واکنش‌های دریچه گاز به فشردن پدال گاز به تندی یک فلفل چیلی است. البته بعضی اوقات شتاب بیش از حد دل شما را خواهد زد. همین اتفاق در فراری می‌افتد. احساس غیر واقعی باعث می‌شود که لذت ۱۰۰ درصدی از چنین ماشینی را هرگز تجربه نکنید. شما هیچ وقت همانند بقیه فراری‌ها به صورت ۱۰۰ درصدی درگیر این مدل نخواهید شد. سرعت در پیچ ها سرسام آور است.

  • بهتر از هر فراری دیگری 

مصرف سوخت در جاده بهتر از هر فراری دیگری است و از این که به چه سرعت عجیبی از نقطه‌ای به نقطه دیگری رفته اید، ‌شگفت زده خواهید شد. این فراری آنقدر تند می‌رود که فرصت لذت بردن از مناظر زیبای طبیعی، ‌گپ و گفت در حین رانندگی و مسائل رمانتیکی از این دست را از شما می‌گیرد و تندی بیش از حد و مصنوعی بودن رفتارش در بخش هایی، ‌باعث می‌شود که کمی هم از آن دلزده شوید، ‌در واقع موتور آنقدر خوب و سریع است که شانسی برای عرض اندام به سایر بخش‌های خودرو نمی‌دهد.

درست مانند یک شیرینی بزرگ خامه‌ای که در پشت ویترین قنادی بسیار هیجان انگیز و خواستنی می‌نماید اما پس از خوردن چند تکه بزرگ، ‌حسابی دلتان را می‌زند. موتور معرکه این فراری چنین ویژگی خارق العاده‌ای دارد و از شدت خوب بودن بر روی پتانسیل‌های زیبا و ظریف رانندگی با یک فراری کانورتیبل تاثیر گذاشته است.

معجون تکنیکی ۹۱۱

۹۱۱ در عین اینکه می‌تواند بسیار سریع‌تر از فراری باشد، ‌رفتار معقولانه‌تر و منعطف تری را ارائه می‌دهد. اگر دلتان بخواهد مانند یک توله سگ بامزه آرام می‌گیرد و در لحظه لزوم هم مانند اژدهایی خشمگین از زنجیر رها شده و دشمنان را به آتش می‌کشد. همه این ها به دلیل چینش اجزای فنی، ‌تجربه و نبوغ خاص مهندسی پورشه است. این شاهکار تکنولوژی و سنت گرایی در سرعت‌های پایین و مسافت‌های طولانی، راحتی بیشتری را نصیب شما می‌کند.

صدای لاستیک‌ها واقعا بیش از حد است. تعلیق کوتاه‌تر نسبت به فراری می‌تواند برای شما دردسر ساز شود. شاید فکر کنید صندلی ها کوچک و کم جا به نظر می‌آیند، ‌اما اینطور نیست و همه بزرگسالان به راحتی درون اتومبیل جای می‌گیرند. ترکشن و چسبندگی این پورشه به زمین در حد ستاره کهکشان راه شیری است.

بالانس شاسی، فرمان و هماهنگی آن ها با یکدیگر، ‌مسئله‌ای است که حتی در فراری هم نمی‌توانید نظیر آن را پیدا کنید، ‌در واقع این دو تفاوت‌های نسبتا بزرگی در پس ظاهر نسبتا یکسان خود دارند.

  • تبریک به فراری

پس از دو روز سواری پی در پی، الحق و النصاف باید به فراری تبریک گفت که چنین موتور معرکه‌ای را ساخته است، ‌اما در بخش هندلینگ، نبود چسبندگی بالا برای شخص من کمی مسئله ساز شده است. خودنمایی و قدرت نمایی این فراری در همه جاده ها امری انکار ناپذیر است، اما مهندسان انقدر سر همه نکات ریز درشت این فراری وقت گذاشته و آن ها را به بهترین حد خود رسانده‌اند که گویی پرداختن به حس رانندگی این کروکی لوکس را به کلی فراموش کرده اند. در اینجا یک پیروزی نسبتا ساده در بخش حس و حال رانندگی برای پورشه اتفاق می‌افتد.

قضاوت نهایی

در واقع انتخاب من بین این دو، پورشه خواهد بود. با قیمت ۱۵۰ هزار پوندی باید عنوان کرد که جدای قدرت، هندلینگ و بسته عالی که در پورشه عرضه می‌شود، ‌واقعا بی‌نظیر و بسیار هماهنگ است. در مقابل فراری حس خاص تری را به شما خواهد داد، ‌اگر دوست دارید یک ارنج خود را روی در بیاندازید و به استراحت و لذت بردن از منظره مشغول باشید و یا با خودروی خب عکس یادگاری سه نفره بگیرید، شاید فراری گزینه بهتری باشد.

  • لذت گران قیمت

حتی از این که اتومبیل بسیار گران قیمت با آپشن‌های گران قیمت تری نسبت به پورشه دارید لذت ببرید، ‌کالیفرنیا مخطبان خاص خود را دارد و فراری هم دقیقا این را می‌داند که عموم مردم علاقه بیشتری به خرید این فراری نسبت به پورشه ۹۱۱ همیشه تکراری نشان خواهند داد، اما مشکل این است که در میان مخاطبان شما که در حال سواری در جاده ساحلی هستند، آدم‌هایی هستند که فارغ از ژست و پرستیژ و جلب توجه با صدای اگزوز، ‌به لذت رانندگی واقعی و پشت سر گذاشتن جاده با بیشترین سرعت و لذت ممکن فکر می‌کنند.

ویژگی‌هایی که به راحتی در کالفرنیا پیدا نمی‌شود و باید به سراغ بیسکوییت سنتی همیشه خوش مزه رفت که می‌تواند به راحتی جای شیرینی خامه‌ای چرب و مضر را پُر کند. در یک کلام فراری کالیفرنیا بیشتر مناسب قشر ثروتمندان عشق شهرت، همچون ستاره‌های فوتبال یا هنرپیشه‌های بزرگ است، ‌اما پورشه ۹۱۱ توربو می‌تواند خودرو روزمره یک راننده فرمول یک باشد. ماشینی که لبخند را بر لبان حرفه ای‌ترین‌های دنیای خودرو می‌نشاند و یک مجموعه مهندسی بی‌رقیب و بسیار با کیفیت است.

[تعداد: 4   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک