تجربه رانندگی با فراری ۴۵۸ Speciale

فراری اسپشیاله

تجربه رانندگی با فراری ۴۵۸ Speciale/ یک فنجان قهوه خاص

هنگامی که در حال پرواز با هواپیما به مقصد Bologna در ایتالیا بودم درباره ۴۵۸ Speciale مطالعه می‌کردم و مطالبی خواندم که باعث شگفتی من شد. در سال ۲۰۱۱ در تست مقایسه‌ای بهترین خودروی اسپرت، ۴۵۸ معمولی را مفصل ارزیابی کرده بودم که در این مقایسه ۴۵۸ به اتفاق آرا برنده شد.

 

فراری اسپشیاله

با اطمینان می‌توانم بگویم که ۴۵۸ معمولی یکی از بهترین خودروهای اسپرت دنیا است. بنابراین چطور متخصصان سرعت در کارخانه فراری قصد دارند این خودرو را بهتر از قبل کنند؟

واقعا به سادگی این کار برایشان مقدور است. طی چندین دهه فراری خودروهای اسپرت استثنایی را ارتقاء داده است و همچنان این سنت را درباره ۴۵۸ اسپشیاله ادامه می‌دهد.

 

توسعه الکترونیکی

البته این سنت از خودروهایی مانند ۳۶۰ Challenge Stradale و۴۳۰ Scuderia نشات می‌گیرد که دو نمونه از خودروهای اسپرت تمام عیار موتور وسط ۸ سیلندر دیفرانسیل عقب بودند. مانند دو خودروی ذکر شده فراری در ورژن Speciale تقریبا کل ۴۵۸ را تغییر داده است.

در راس این اصلاحات سیستم کاملا جدید SSC فراری قرار می‌گیرد که اسم عجیب و غریب آن در واقع مخفف Side Slip Angle Control است و زاویه سر خوردن (یا دریفت) خودرو را کنترل می‌کند و به این منظور طراحی شده است که رانندگان را قادر سازد با کنترل و تسلط بیشتر حد و مرز تواناییهای ۴۵۸ اسپشیاله را بررسی کنند و به این حدود دست یابند و از این طریق از خودروی خود نهایت لذت را ببرند.

نرم افزار سیستم SSC جنبه‌های دینامیکیِ زاویه دریفت از جمله شتاب جانبی، زاویه انحراف، زاویه غربیلک فرمان و سرعت خودرو را بررسی کرده و با اطلاعات معیار مقایسه می‌کند، سپس از طریق سیستم کنترل هرزگردی F1-Trac و دیفرانسیل الکتریکی E-Diff 3، کنترل گشتاور در چرخها و توزیع گشتاور دیفرانسیل به چرخهای متحرک را بهینه می‌کند.

طبیعتا تمام این اعمال در کسری از ثانیه صورت می‌گیرد و راننده که فقط می‌تواند واکنش سریع‌تر خودرو و کنترل پذیری بهتر هنگام بیش فرمانی را تجربه کند، متوجه آنها نمی‌شود.

 

 

تغییرات فنی

اکنون به تغییراتی که در قلب این خودرو یعنی همان موتور V8 4.5 لیتری اعمال شده می‌پردازیم. با اصلاحات انجام شده توان این موتور تزریق مستقیم با ۴۰ اسب افزایش به ۵۹۷ اسب رسیده است ولی گشتاور همچنان مانند قبل ۵۴۰ نیوتن متر باقی مانده است. اما کل ماجرا به این اعداد و ارقام ختم نمی‌شود.

 مسیر ورودی هوا به موتور کوتاه تر شده است و هندسه داخلی جدید پورت‌های ورودی باعث افزایش جریان هوا شده است. به لطف هندسه اصلاح شده پیستون‌ها که نسبت تراکم را از ۱۲٫۵ به یک به رقم فضایی ۱۴٫۰ به یک رسانده اند، فشار داخل سیلندرها ۱۴۵ پی اِس‌ای افزایش یافته است که باعث می‌شود توزیع گشتاور در کل محدوده دور موتور وسیع تر شود.

فراری حتی تا جایی پیش رفته است که به پیستون‌ها مِس اضافه کرده است تا در کنار افزایش مقاومت کششی، انتقال و پخش حرارت موثرتر انجام شود.

چون موتور فقط بخشی از معادله Speciale هست، فراری همچنین گیربکس، سیستم ترمز و سیستم تعلیق را مورد بازبینی قرار داده است و از چرخ‌های سبک تر و لاستیک‌های چسبنده تر استفاده کرده است.

کامپیوتر جدید

برای گیربکس دو کلاچه F1 هفت دنده یک کامپیوتر کنترل جدید در نظر گرفته شده است که تعویض دنده‌ها را ۲۰ درصد و معکوس دادن را ۴۰ درصد سریع تر انجام می‌دهد.

تکنولوژی سیستم ترمز کربن سرامیکی ۴۵۸ اسپشیاله به عاریت گرفته شده از LaFerrari است که شامل کالیپرهای Extreme Design، دیسک ترمزهای HT2 با درصد سیلیکون بیشتر و لنت ترمزهای کوچکتر در جلو که از مواد هیبرید ساخته شده‌اند و تمام این موارد در جهت کاهش حرارت در سیستم ترمز تاثیر چشمگیری دارند.  

رینگهای ۲۰ اینچی فورج ۱۱٫۸ کیلوگرم از وزن خودرو کم می‌کنند، در حالی که تایرهای  Michelin Pilot Sport Cup 2 که مخصوص مدل Speciale ساخته شده‌اند چسبندگی این خودرو را ۶ درصد افزایش می‌دهند.

برای اینکه قدرت بهتر به زمین منتقل شود از کمک فنرهای مغناطیسی SCM-E و دو عدد سیم پیچ استوانه‌ای (سولنوئید) به همراه CPU و نرم افزار جدید استفاده شده است که در هر میلی ثانیه میدان مغناطیسی را تغییر می‌دهد. تمام این تجهیزات منجر به لمس شتاب جانبی اعلامی ۱٫۳۳ جی از طرف فراری است که برای یک خودروی خیابانی رقمی خیره کننده است.

همچنین می‌توان به کنترل دقیقتر تکانهای بدنه و واکنش سریعتر در مواجه با دست اندازها و ناهمواری‌ها اشاره کرد.

 

جادوی آیرودینامیک

با طراحی بیرونی مجدد ۴۵۸ اسپشیاله، فراری روی افزایش دانفورس و مقاومت در برابر هوا در مواقع ضروری تمرکز کرده است. وسط دماغه جلوی اسپشیاله دو عدد فِلَپ عمودی قرار دارد که درست زیر آنها یک فلپ افقی قرار گرفته است.

در سرعت‌های پایین فلپ‌های عمودی بسته هستند تا جریان هوا به سوی رادیاتورها هدایت شود.

در سرعت ۱۷۰ کیلومتر در ساعت با باز شدن این فلپها جریان هوا به سوی رادیاتورها مسدود می‌شود و مقاومت در برابر هوا کاهش می‌یابد.

در سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت به منظور برقراری تعادل در نیروی دانفورس بین قسمت جلو و عقب خودرو فلپ افقی باز می‌شود.

هدایت کننده‌های جریان هوا در دو طرف سپر جلو و باله‌هایی که درست جلوی چرخهای عقب قرار گرفته‌اند باعث بهبود دانفورس و تعادل می‌شوند.

اسپویلر عقب بلندتر از قبل است و به منظور بهبود جریان هوا ۱٫۴ اینچ عقب تر نصب شده است.

دیفیوزر عقب نیز ۳ عدد فلپ مکانیکی دارد که در مواقع بسته بودن به تولید نیروی دانفورس کمک می‌کنند و وقتی باز باشند مقاومت در برابر هوا را کاهش می‌دهند. تمام این قطعات، ۴۵۸ اسپشیاله را تبدیل به بهترین خودروی خیابانی فراری از لحاظ راندمان آیرودینامیکی کرده است.

 

فراری اسپشیاله

ظرافت کابین

داخل اسپشیاله همانطوری است که از خودرویی با طراحی بسیار استثنایی انتظار دارید و صندلیهای فیبرکربنی Sabelt با پوشش چرم آلکانتارا احاطه شده‌اند.

داخل کابین از جعبه داخل داشبورد، کفپوش و حتی تکیه گاه آرنج روی درها خبری نیست. ولی  سیستم صوتی، مکان یاب ماهواره‌ای و یک سیستم مسافت سنج پیشرفته موجود است که اطلاعات را از قسمتهای مختلف پیست از طریق GPS جمع آوری می‌کند و شما می‌توانید این اطلاعات را به iPad یا لپ تاپ منتقل کنید.

برنامه Virtual Track Engineer نیز حاضر و آماده است تا این اطلاعات را برای شما تجزیه و تحلیل کرده و عملکردتان در پیست را به نحوی سودمند ارزیابی کند.

 در کنسول وسط یک بال از جنس فیبرکربن وجود دارد که دکمه‌های گیربکس F1روی آن قرار گرفته است و درست زیر این قسمت دکمه‌های شیشه بالابر نصب شده است. دکمه‌های سیستم صوتی و مکان یاب ماهواره‌ای روی داشبورد سمت راست صفحه ادوات و نشاندهنده‌ها واقع شده‌اند.

 تمام امکانات کمکی مهم برای رانندگی و دکمه‌های انتخاب حالتهای مختلف و حتی دکمه‌های چراغ راهنما روی غربیلک فرمان تعبیه شده‌اند تا هر لحظه که راننده اراده کند،در دسترس باشند.

 

فراری اسپشیاله

 

راندن آقای خاص

اولین بار در پیست شخصی معروف فراری یعنی فیورانو سوار ۴۵۸ اسپشیاله شدم. دقیقا ۶ دور پیست با آن رانندگی کردم. ولی حتی در این زمان اندک احساس کردم که با این خودرو راحت هستم و توانستم این سوپراسپرت ۳۰۰ هزار دلاری را به مرز تواناییهایش برسانم.

واکنش پدال گاز و فرمان در حد زمان عکس العمل نشان دادن سیستم کنترل پایداری است. جلوی خودرو چسبندگی بالایی دارد و اگر قسمت عقب منحرف شود خودرو کاملا قابل کنترل خواهد بود. اگر ۴۵۸ اسپشیاله را دست یک راننده حرفه‌ای بدهید در پیست فیورانو ۱٫۵ ثانیه از ۴۵۸ معمولی سریعتر است که در این مسیر کوتاه ۱٫۹ مایلی اختلاف قابل توجهی است.

اسپشیاله با آنکه هیچیک از قابلیتهای جاده‌ای خود را نسبت به ۴۵۸ معمولی از دست نداده است، تواناییهای بهتری در پیست نسبت به ۴۵۸ معمولی دارد.

جاده‌های اطراف پیست

با رانندگی در جاده‌های اطراف پیست فیورانو به این نتیجه رسیدم که مانند ۴۵۸ معمولی از اسپشیاله می‌توان کاملا به‌عنوان یک خودروی روزمره استفاده کرد و در عین حال رضایتبخش ترین قابلیتهای دینامیکی را دارد و لذت بخش ترین خودرو برای راندن در پیست است.

 اگر سیستم تعلیق را در حالت مخصوص جاده‌های ناهموار و پر دست انداز قرار دهید سواری اسپشیاله به راحتی یک تویوتا کمری می‌شود.

اما فقط با فشردن یک دکمه این خودرو آماده رانندگی در پیست خواهد بود؛ موتور V8 قرمز رنگ این خودرو تا دور ۹۰۰۰ فریاد می‌کشد، گیربکس دو کلاجه در عرض چند میلی ثانیه دنده عوض می‌کند، ترمزهای کربن سرامیکی با چنان قدرتی عمل می‌کنند که گویا شبکیه را از حدقه چشم جدا می‌کنند و سیستم تعلیق که الهام گرفته از تکنولوژی فرمول یک است به خوبی تعادل خودرو را حفظ می‌کند.

 

فراری اسپشیاله

به عنوان کسی که ۴۵۸ معمولی و اکنون اسپشیاله را رانده است بدون شک می‌توانم بگویم اسپشیاله فوق العاده ترین خودروی اسپرتی است که تاکنون لذت راندن آن نصیب من شده است. اسپشیاله بی‌نقص، شگفت انگیز و فراموش نشدنی است. در یک کلام باید گفت Speciale اسپشیال است.”

[تعداد: 3   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک