فرمان برقی و چگونگی کارکرد آن

فرمان برقی و چگونگی کارکرد آن

Electric power steering (EPS) عملکرد فرمان برقی

چگونگی کارکرد فرمان برقی 

اگر چه برخی از سیستم‌های قدیمی فرمان برقی الکتروهیدرولیک بودند، به طوری که از یک الکتروموتور برای به حرکت در آوردن پمپ هیدرولیک استفاده می‌شد؛ اما نسل جدید فرمان‌های برقی (EPS) به طور کلی الکتریکی و الکترونیکی است. جعبه فرمان از یک میل دندانه‌دار و یک موتور الکتریکی که روی میل فرمان یا میل دندانه‌دار بسته شده است، تشکیل شده. هنگامی که راننده غربیلک فرمان را به حرکت در می‌آورد، سنسورهای فرمان چگونگی و سرعت چرخش غربیلک را بدست می‌آورد. این اطلاعات همراه با شکل‌های ورودی از سنسور گشتاور پیچشی (TORQUE) بسته شده روی شفت فرمان، کنترل یونیت سیستم فرمان را تغذیه می‌کند.

دیگر ورودی‌ها مثل سرعت خودرو و کنترل کشش (TRACTION) یا سیستم کنترل پایداری خودرو (ESP) برای تصمیم گیری مقدار کمک مورد نیاز و چگونگی فرمان ملاک هستند. سپس کنترل یونیت برای چرخش به مقدار صحیح به موتور فرمان اطلاعات می‌دهد و سنسور روی موتور از میزان چرخش موتور به کنترل یونیت فیدبک می‌دهد. پس کنترل یونیت موقعیت موتور را نیز مورد نظارت قرار می‌دهد.

فرمان برقی و چگونگی کارکرد آن

اجزا تشکیل دهنده سیستم فرمان برقی (EPS)

جعبه فرمان

هنگامی که غربیلک فرمان به چرخش در می‌آید، گشتاور فرستاده شده پینیون موجب می‌شود که شفت ورودی به چرخش درآید. میل پیچشی که به شفت ورودی متصل است و پینیون می‌چرخند تا این که گشتاور و نیروی متقابل آن مساوی شوند. سنسور گشتاور پیچش میل پیچشی را حس کرده و گشتاور به کار رفته در آن را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند.

موتور DC

این موتور نیروی لازم برای پیچیدن فرمان را تهیه می‌کند. برای انتقال گشتاور تولیدی موتور به شفت اصلی از یک دنده مارپیچ استفاده می‌کند.

مکانیزم تقلیل 

این مکانیزم نیروی کمکی موتور برقی را به شفت پینیون انتقال می‌دهد. این مکانیزم از یک حلقه دندانه‌دار که با شفت پینیون به حرکت در می‌آید و دنده پینیون که با شفت موتور یکی می‌شود، تشکیل شده است. نیروی کمکی موتور توسط مکانیزم تقلیل به شفت پینیون انتقال داده می‌شود و نیروی کمکی برای پیچیدن فرمان را فراهم می‌کند.

سنسور TORQUE

این سنسور پیچش میل پیچشی را حس کرده و گشتاور به کار برده شده به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند. کنترل یونیت فرمان برقی از این سیگنال‌ها استفاده می‌کند و نیروی کمکی که موتور DC باید فراهم کند را محاسبه می‌کند. کنترل یونیت EPS این کنترل یونیت سیگنال‌ها را از سنسورهای مختلف دریافت می‌کند. حالت جاری خودرو را تشخیص داده و اندازه جریانی را که باید در موتور DC بکار گرفته شود، را تعیین می‌کند. اگر ECU در کارکرد سیستم خطایی پیدا کند، یک چراغ خطر آن را به راننده هشدار می‌دهد. ECU خطاها را ذخیره می‌کند و سیستم EPS از مدار خارج می‌شود. اما خودرو هنوز قابلیت هدایت معمولی را داراست.

فرمان برقی و چگونگی کارکرد آن

سیستم EPS شرکت جنرال موتور و چند نمونه از مدهای کارکردی آن

NORMAL MODE

کمک کردن به فرمان در جهت‌های چپ و راست در پاسخ به ورودی‌ها و سرعت خودرو

RETURN MODE

کمک به برگشت فرمان بعد از اتمام یک چرخش و فیدبک از سنسور موقعیت فرمان برای OVER SHOOT نشدن سیستم EPS از موقعیت وسط.

DAMPER CONTROL MODE

اصلاح کردن حساسیت‌های جاده و مستهلک نمودن ضربه به طور مثال در سرعت‌های بالا.

PROTECTION MODE

حفاظت از بخش‌های الکتریکی در مقابل دمای زیاد و شدت جریان بالا، اگر فرمان یک باره در یک سمت رانده شود. همچنین اگر در موقعیت قفل به مدت طولانی باقی بماند. راندن ناگهانی فرمان به یک سمت موجب می‌شود مدول کنترل فرمان دستور دهد، بالاترین مقدار جریان به موتور برسد. سپس اگر غربیلک فرمان در یک پریود زمانی طولانی در آن موقعیت نگه داشته شود، سیستم وارد مد حفاظتی می‌شود. بنابراین موتور بیش از حد گرم نمی‌شود. در این مد PSCM (مدول کنترل فرمان پرقدرت) اندازه جریان ارسالی به موتور را محدود و از میزان کمک به فرمان کم می‌کند (فرمان سفت تر می‌شود).

سفت شدن فرمان

اگر دمای سیستم بالا برود و مد حفاظت بار اضافی فعال شود یک کد خطای (DTC C0176 خطای دمای بالای سیستم) در حافظه قرار می‌گیرد. همچنین در برخی مدل‌ها ممکن است خطای DTC C0476 (عملکرد / ارزیابی مدار موتور فرمان برقی) قرار گیرد. این DTCها نشان دهنده نرمال بودن کارکرد PSCM (سفت شدن فرمان) برای جلوگیری از آسیب حرارتی به قسمت‌های سیستم فرمان است. به هر حال راننده در مورد نچرخانیدن و نگه داشتن غربیلک فرمان در هر دو سمت و به مدت طولانی، نیاز به آموزش دارد.

اگر یک سنسور در قسمت‌های دیگر EPS خراب شود، سیستم «خود عیب‌یاب» باید خطاها را نشان بدهد و با روشن کردن یک چراغ اخطار راننده را مطلع و EPS را از مدار خارج کند. در این مواقع فرمان سفت شده و نیروی زیادی برای فرمان دادن نیاز است. برای فرمان پر قدرت برقی در یک مدل از EPS روی GM که موتور برقی روی ستون فرمان مونتاژ شده، تعویض قطعات شامل موتور و مدول کنترل هر دو از قسمت‌های مونتاژ شده میل فرمان می‌شود.

معمولا به عنوان یک واحد در هنگام بروز مشکل تعویض می‌شوند، درمدل‌های دیگر (برای مثال تویوتا) موتور برقی می‌تواند به تنهایی تعویض شود. موتور برقی می‌تواند در دو محل قرار بگیرد، روی پایه ستون فرمان مثل مدل GM و یا به‌طور کامل روی چرخ دنده‌های فرمان (مانند هوندا). در مدل GM موتور به تنهایی سرویس یا مونتاژ می‌شود. حال ‌آن‌که در نوع هوندا در صورت خرابی موتور، نیاز به تعویض جعبه فرمان خواهد بود. تعویض ستون فرمان می‌تواند گران تمام شود، قیمت‌ها در جاهای مختلف ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار یا بیشتر متغیر است (بسته به نوع آن). بنابراین عیب یابی صحیح برای جلوگیری از تعویض قطعات غیر ضروری لازم است.


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

  • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
  • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک ترین، محبوب ترین و منصف ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
  • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
  • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
  • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچکترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده اند.
  • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت مندی مشتریان خود تلاش خواهد نمود.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار