فن رادیاتور و رله فن رادیاتور

فن رادیاتور و رله فن رادیاتور

در این مقاله فن رادیاتور و رله فن رادیاتور به تفصیل توضیح داده می‌شوند

فن رادیاتور

فن رادیاتور وظیفه ایجاد جریان هوا از لابه‌لای پره‌های رادیاتور را در بازه دمایی مشخصی دارد. موتور فن رادیاتور یک موتور الکتریکی جریان مستقیم است که میدان مغناطیسی آن به وسیله آهنربای دائمی ایجاد می‌شود. مجموعه فن از چند قسمت تشکیل شده است که روی قاب یا شاسی فن مونتاژ شده‌اند.

مانند موتور فن پروانه، قاب پروانه، مقاومت حرارتی، سوکت‌های جریان و دسته سیم‌های اتصال. البته مجموعه خنک کننده از اجزای زیاد دیگری تشکیل شده است. مانند رادیاتور، ترموستات، رله فن، مایع خنک کننده و سنسور دمای آب و قسمت‌های زیاد دیگری که ما در این مقاله بیشتر در مورد فن و رله فن و دلایل و نشانه‌های خراب شدن آن‌ها بحث خواهیم کرد.

آمپر

نشانه‌های خرابی

اولین نشانه خراب شدن و کار نکردن فن این است که موتور گرم کرده و آمپر ما بالا رفته باشد اما فن روشن نشده باشد و شروع به خنک کردن رادیاتور نمی‌کند. برای بررسی این ایراد به طور معمول کل سیستم خنک کننده باید بررسی شود.

چون این ایراد می‌تواند مربوط به موتور فن یا رله فن با حتی سوکت‌های برق و شل شدن یا از جا در آمدن این سوکت‌ها باشد، در مرحله بعد می‌بایست سنسور دمای آب تست شود.

چون اگر فن و رله فن سالم باشد باید از طرف ECU دستور داده شود تا شروع به کار کند و این دستور زمانی از طرف ECU صادر می‌شود. که سنسور دما، حرارت آب و سیستم خنک کننده را به درستی به ECU گزارش کند و به ECU بفرستد تا برق به فن فرستاده شود و شروع به کار کند.

البته ایراد فنی گاهی اوقات می‌تواند مربوط به روشن شدن‌های زود به زود و بدون جهت باشد، به جای دیر روشن شدن. در این حالت اولین قسمت که احتمال ایراد دارد سنسور حرارت و دمای آب است. زیرا به احتمال قوی مقاومت داخل سنسور حرارت موتور معیوب شده و پیام اشتباهی به کامپیوتر می‌فرستد.

درباره ریمپ ای‌سی‌یو (ECU) چه می‌دانید؟

فن رادیاتور

 • در خودروهای جدید 

معمولا دو فن برای دو سرعت تند و کند وجود دارد که هر دو فن با نرمال ECU در دمای ۹۵ درجه با دور کند شروع به کار می‌کنند به این صورت که به محض رسیدن دما به ۹۵ درجه فن‌ها با دور کند شروع به کار می‌کنند تا دما به ۸۰ درجه برسد. اما اگر کولر خودرو روشن شود دمای آب هر چند درجه باشد هر دو فن در سرعت کند یک سره می‌شوند و وقتی دما به ۹۵ درجه برسد.

هر دو فن به سرعت تند تبدیل می‌شوند و تا دما به ۸۰ درجه برسد. به همین حالت تند کار خواهند کرد و تا زمانی که کولر روشن است در دمای ۸۰ درجه فن با دور کند به کار خود ادامه می‌دهد چون فن دور کند بیشتر کار می‌کند. احتمال خراب شدن و از کار افتادن آن بیشتر است که اکثر با خراب شدن فن دور کند با فرمان ECU هر دو فن همواره با دور تند کار می‌کنند.

یا اگر یکی از فن‌ها معیوب شده باشد فن دوم همواره با دور تند کار می‌کند که در این حالت با این که دمای آب خنک‌کننده بالا نمی‌رود و آمپر حالت عادی را نشان می‌دهد. اما از روی کارکرد دور تند فن و لرزش بیشتر از حالت عادی می‌توان به ایراد در سیستم فن پی برد و باید در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

مقالات تعمیرات ECU خودروهای انژکتوری (۱) و تعمیرات ECU خودروهای انژکتوری (۲) پیشنهاد رگلاژ برای مطالعه است.

رله فن رادیاتور

عوامل از کار افتادن فن

از عواملی که باعث از کار افتادن فن دور کند می‌شود. می‌توان به سوختن فیوز در جعبه فیوز کالسکه‌ای، خراب شدن رله فن و یا سوکت‌ها و اتصالات برقی مجموعه فن اشاره کرد.

یادآور می‌شود که هر چقدر عمر خودرو بیشتر باشد و سیم‌کشی خودرو ضعیف‌تر شده و یا اتصالی‌های بیشتری در سیستم برق خودرو صورت گرفته باشد احتمال این که ایراد سیستم فن مربوط به رله فن باشد بیشتر است.

برای رفع خرابی فن و رله رادیاتور چه باید کرد؟


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

 • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
 • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک‌ترین، محبوب‌ترین و منصف‌ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
 • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
 • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
 • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچک‌ترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده‌اند.
 • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت‌مندی مشتریان خود تلاش خواهد کرد.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 60    میانگین: 3.7/5]

498 دیدگاه برای “فن رادیاتور و رله فن رادیاتور

 1. کبیری گفته:

  سلام دوستان عزیز ماشینم ۴۰۵ آمپر رو ۹۰ میره تازه فن ها دور کند شروع به کار میکنند ، برای اینکه بین ۷۰ تا ۸۰ فن ها شروع به کار کنند چه کنم ؟ ضمناً هرسه رله فن ها رو عوض کردم

 2. محسن گفته:

  سلام.ماشین رو که استارت میزنم البته نه همیشه تو زمستون فن ها شروع به مار میکنن در حالیکه کاشین اصلا گرم نشده.علت چی میتونه باشه

 3. منصور گفته:

  سلام وقتی ماشین را روشن میکنم فیوز بخاری و تهویه ماشین آردی میسوزد و فن های موتور یکسره کار میکنه و خاموش نمیشه با تشکر