فن رادیاتور و رله فن رادیاتور

فن رادیاتور و رله فن رادیاتور

در این مقاله فن رادیاتور و رله فن رادیاتور به تفصیل توضیح داده می‌شوند

فن رادیاتور

فن رادیاتور وظیفه ایجاد جریان هوا از لابه‌لای پره‌های رادیاتور را در بازه دمایی مشخصی دارد. موتور فن رادیاتور یک موتور الکتریکی جریان مستقیم است که میدان مغناطیسی آن به وسیله آهنربای دائمی ایجاد می‌شود. مجموعه فن از چند قسمت تشکیل شده است که روی قاب یا شاسی فن مونتاژ شده‌اند.

مانند موتور فن پروانه، قاب پروانه، مقاومت حرارتی، سوکت‌های جریان و دسته سیم‌های اتصال. البته مجموعه خنک کننده از اجزای زیاد دیگری تشکیل شده است. مانند رادیاتور، ترموستات، رله فن، مایع خنک کننده و سنسور دمای آب و قسمت‌های زیاد دیگری که ما در این مقاله بیشتر در مورد فن و رله فن و دلایل و نشانه‌های خراب شدن آن‌ها بحث خواهیم کرد.

آمپر

نشانه‌های خرابی

اولین نشانه خراب شدن و کار نکردن فن این است که موتور گرم کرده و آمپر ما بالا رفته باشد اما فن روشن نشده باشد و شروع به خنک کردن رادیاتور نمی‌کند. برای بررسی این ایراد به طور معمول کل سیستم خنک کننده باید بررسی شود.

چون این ایراد می‌تواند مربوط به موتور فن یا رله فن با حتی سوکت‌های برق و شل شدن یا از جا در آمدن این سوکت‌ها باشد، در مرحله بعد می‌بایست سنسور دمای آب تست شود.

چون اگر فن و رله فن سالم باشد باید از طرف ECU دستور داده شود تا شروع به کار کند و این دستور زمانی از طرف ECU صادر می‌شود. که سنسور دما، حرارت آب و سیستم خنک کننده را به درستی به ECU گزارش کند و به ECU بفرستد تا برق به فن فرستاده شود و شروع به کار کند.

البته ایراد فنی گاهی اوقات می‌تواند مربوط به روشن شدن‌های زود به زود و بدون جهت باشد، به جای دیر روشن شدن. در این حالت اولین قسمت که احتمال ایراد دارد سنسور حرارت و دمای آب است. زیرا به احتمال قوی مقاومت داخل سنسور حرارت موتور معیوب شده و پیام اشتباهی به کامپیوتر می‌فرستد.

درباره ریمپ ای‌سی‌یو (ECU) چه می‌دانید؟

فن رادیاتور

 • در خودروهای جدید 

معمولا دو فن برای دو سرعت تند و کند وجود دارد که هر دو فن با نرمال ECU در دمای ۹۵ درجه با دور کند شروع به کار می‌کنند به این صورت که به محض رسیدن دما به ۹۵ درجه فن‌ها با دور کند شروع به کار می‌کنند تا دما به ۸۰ درجه برسد. اما اگر کولر خودرو روشن شود دمای آب هر چند درجه باشد هر دو فن در سرعت کند یک سره می‌شوند و وقتی دما به ۹۵ درجه برسد.

هر دو فن به سرعت تند تبدیل می‌شوند و تا دما به ۸۰ درجه برسد. به همین حالت تند کار خواهند کرد و تا زمانی که کولر روشن است در دمای ۸۰ درجه فن با دور کند به کار خود ادامه می‌دهد چون فن دور کند بیشتر کار می‌کند. احتمال خراب شدن و از کار افتادن آن بیشتر است که اکثر با خراب شدن فن دور کند با فرمان ECU هر دو فن همواره با دور تند کار می‌کنند.

یا اگر یکی از فن‌ها معیوب شده باشد فن دوم همواره با دور تند کار می‌کند که در این حالت با این که دمای آب خنک‌کننده بالا نمی‌رود و آمپر حالت عادی را نشان می‌دهد. اما از روی کارکرد دور تند فن و لرزش بیشتر از حالت عادی می‌توان به ایراد در سیستم فن پی برد و باید در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

مقالات تعمیرات ECU خودروهای انژکتوری (۱) و تعمیرات ECU خودروهای انژکتوری (۲) پیشنهاد رگلاژ برای مطالعه است.

رله فن رادیاتور

عوامل از کار افتادن فن

از عواملی که باعث از کار افتادن فن دور کند می‌شود. می‌توان به سوختن فیوز در جعبه فیوز کالسکه‌ای، خراب شدن رله فن و یا سوکت‌ها و اتصالات برقی مجموعه فن اشاره کرد.

یادآور می‌شود که هر چقدر عمر خودرو بیشتر باشد و سیم‌کشی خودرو ضعیف‌تر شده و یا اتصالی‌های بیشتری در سیستم برق خودرو صورت گرفته باشد احتمال این که ایراد سیستم فن مربوط به رله فن باشد بیشتر است.

برای رفع خرابی فن و رله رادیاتور چه باید کرد؟


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

 • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
 • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک‌ترین، محبوب‌ترین و منصف‌ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
 • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
 • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
 • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچک‌ترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده‌اند.
 • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت‌مندی مشتریان خود تلاش خواهد کرد.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

Previous «
Next »

316 Comments

 1. سلام دوستان عزیز ماشینم ۴۰۵ آمپر رو ۹۰ میره تازه فن ها دور کند شروع به کار میکنند ، برای اینکه بین ۷۰ تا ۸۰ فن ها شروع به کار کنند چه کنم ؟ ضمناً هرسه رله فن ها رو عوض کردم

 2. سلام.ماشین رو که استارت میزنم البته نه همیشه تو زمستون فن ها شروع به مار میکنن در حالیکه کاشین اصلا گرم نشده.علت چی میتونه باشه

 3. سلام وقتی ماشین را روشن میکنم فیوز بخاری و تهویه ماشین آردی میسوزد و فن های موتور یکسره کار میکنه و خاموش نمیشه با تشکر

 4. باسلام ،فن یکسره کار می کندو قطع نمی شود.علت چیست ؟اتومبیل سراتو است.

 5. سلام.فقط دور تند کار میکنه.ولی وقتی رله دور تند رو در میارم دور کند کار میکنه

 6. سلام
  ایا کسی میدونه فن پراید چند امپر هست
  فن تک
  دور

 7. فن رادیاتور پراید چند امپر هست؟

 8. سلام دورکند فن کار نمیکنه و چک روشنه.دیاگ زدم گفت رله دور کند،تعویضش کردم ولی فرقی نکرد

 9. سلام
  دور کند فن کار نمیکنه اشکال کجاست مهندس؟

 10. سلام.فن ماشین کار میکنه دور فن قوی ضعیف میشه .یونیت فنشا عوض کردم یه چند روز خوب بود

 11. سلام.ماشین پرایدی دارم الان که زمستونه شب ها خاموشش میکنم صبح زود روشن میکنم فنش عادی کار میکنه ولی روشن خاموش کنم ماشینو دیگه فن کار نمیکنه باید باسیم فن رو به باطری بزنم یکسره فن کار کنه.مشکل از چیه؟ممنون

 12. سلام ال ۹۰ مدل ۹۰ دارم فن اصلا کار نمیکنه رله ها رو هم عوض کردم باز هم درست نشد میشه کمکم کنید . ممنونم.

 13. سلام ماشینم پراید۸۷ هست وفن دور ارام کارنمیکند ودمای اب بالا میرو د ودور تند کارمیکند حال ایراد ازکجاست. ممنون

 14. سلام ببخشی مدل پرایدم۸۷ هست فن وور کند کار نمیکند وامپر بالا میرود

 15. سلام ببخشی مدل پرایدم۸۷ هست فن دور کند کار نمیکند وامپر بالا میرود

 16. سلام .من خودرو ۴۰۵ دارم.وقتی فن دور تند روشن میشود موتور کم میاره و خاموش میشه..دلیلش چیه؟

 17. راستش سنسور کیلومترم خراب بود عوض کردم و کارکرد موتور عادی شد .اما از دیشب جنت بخاری یک نشتی ریز پیدا کرده و حتی در زمانی که دور تند هم روشن نمیشود موتور توان کار کردن در حالت سلو را ندارد و سریع به محض توقف خاموش میشود.

 18. فن رادیاتور من اصلا روشن نمیشه آمپر تا بالا میاد ولی اصلا براش مهم نیست
  رادیاتور و ترموستات فشنگی جلو و عقب چندتا عوض کردم درست نشد فعلا با سنسور حرارتی پژو گذاشتم ولی مشکل اصلی حل نشد فن سالمه کولر میزنم درجا روشن میشه
  پراید ۸۳ انژکتوری

 19. سلام ٢٠۶ تیپ ۵ دارم همیشه وقتی بخاری رو روشن میکردم فن دور کند روی رادیات روشن مبشد ولی چند روزه وقتی بخاری رو روشن میکنم فن دور کند روشن نمیشه. البته اینم بگم که با کولر روشن میشه این فن

 20. سلام مهندس من سمند. Lx.مدل. ۹۱٫ دارم سخنگو رله فن دور کند دقیقا ماهی یا ۴۰ روزی یکبار بصورت سریالی میسوزد .مشکل از کجاست??

 21. سلام،ماشین من پراید ۸۸ هستش، موقع روشن شدن دور کند،به فواصل چند ثانیه فن دور کند روشن و خاموش میشه و بعد روی دور تند میره و چرآغ چک روشن میشه،مشکل از کجاس؟

 22. با سلام خدمت دوستان گل من همین چند روز پیش یه پراید ۸۷ دوگانه کارخانه خریدم هیچ مشکلی از کارکردش نداشتم دو روز پیش یه عیرادی پیداه کرده اونم اینکه ماشین وقتی روشنه کل چراق جلو عقب و داشبورد یه تیک میندازه یعنی یه لحظه ضعیف میشه حتی چراغ ها خاموش باشه هم این کارو میکنه و از داخل کاپوت صدا تیک اتومات میاد همون اتوماتیکی بقل باتری هستش و پیچ شده از اون صدا میاد و رو فن هم تاثیر کذاشته یه لحظه میچرخه دوباره سرعتش کم میشه باز زیاد میشه و هر چند دقیقه فن ناقص میزنه دلیلش چی هستش میشه راهنمایی کنید

 23. سلام . فن پڗو ۴۰۵ روشن نمیسه دماکه به نقطه جوش رسید با دور تند کار میکنه وخاموش نمیکنه .ماشین روخاموش میکنم دوباره که سوئیچ را باز میکنم با دور کند کار میکنه با موتور خاموش !!!

 24. سلام پارس مدل ٩۶دارم فیوز کارکرد فن میسوزه اشکال از کجاست راهنمایی لطفا

 25. علت لرزش ماشین جک j5درموقع روشن شدن فن

 26. سلام وقت بخیر
  مدتی بود بخاری ماشین سمند LX بنده باد سرد میزد. الان چند روزی هست صبح زود موتور با استارت زیاد و به صورت خفه کردن روشن میشه.
  ضمنا واشر و شمع ها تازه عوض شدن و سوزن های انژکتور هم تمیز شدن.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

 27. سلام مهندس خسته نباشید
  فن تند یکسره شده وفن کند پراید کارنمیکنه و فیوز ۴۰ رومیسوزونه

 28. جناب باقری عزیز واشر سر سیلندر رو ۳ روز پیش نو کردم.
  کف سرسیلندر رو هم کف تراشی کردیم اما مشکل کماکان برقرار هست!!

 29. سلام وقتبخیر جناب چندوقت پیش یادم رفت درب رادیاتور رو ببندم آبش حین حرکت ریخته بود موتور داغکرد اما متوجه شدیم و پرشد اما از اون روز ببعد فن زود زود روشن میشه.حتی بعضی مواقع ماشین خاموشه فن یه چندثانیه کارمیکنه! اما در کل مثل قبل نیست فن زود زود روشن میشه بااینکه هوا سرده؟ ممنون

 30. با سلام در سوال قبلی گفتم که جک j5 دارم و فن در هنگام توقف ایجاد لرزش میکنه که فن را تعویض کردم همین امروز اما باز هم لرزش دارد فیش فن را که جدا میکنیم و فن از کار می افتدلرزش قطع میشه دیگه دارم دیوونه میشم موتور و گریبکس هم مشکلی نداره چکار کنم تشکر

 31. سلام ماشینم x33 هستش آمپر آب دمای آب رو نشون نمیده و وقتی سویچ رو باز میکنم هر جایی دلش میخاد عقربه میمونه نمیدونم عیب از سنسور آبه یا از کیلومتر ماشین در ضمن سیم سنسور رو جدا میکنم فن روشن میشه و در دیاگ کد خطای ۱۰۰۰ میده نمیدونم مربوط به کجاست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 32. باسلام وخسته نباشیدخدمت کارشناس محترم،ماشین پرشیادوگانه مدل ۹۳دارم،فقط فن دورکندکارمیکنه،دورتندش خرابه چندین جامراجعه کردم متاسفانه ایرادش رونمیتونن پیداکنن ،ممنون میشم پاسخ بدید

 33. سلام وقت بخیر،ببخشید من یه خودروی زانتیا مدتی میشه خریدم و یه سوال برام پیش اومده،آیا زانتیا مثل پژو ۴۰۵ هنگام خاموش کردن نیاز داره صبر کنیم فنش تموم بشه یا نه؟و اینکه من خیلی صبر میکنم که فن خاموش بشه اما مدام کار میکنه و خاموش نمیشە یا خیلی دیر خاموش میشە،مشکل از کجاست؟ضمنا آب رادیاتور بعد ۲۰روز استفاده الان فهمیدم تموم شده،اینم مشکل داره یا عادیه؟ممنون میشم زود جواب بدین

  • سلام
   در صورتی که هنگام خاموش کردن فن در حال کار باشد لازم نیست صبر کنی باید موتور را خاموش کنی و بعد از خاموش کردن یک بار سوئیچ را باز و بسته کنید کافیه،در ضمن رادیاتور اصلا نباید آب کم کند به احتمال خیلی زیاد واشر سرسیلندر شما نیم سوز شده که آب کم میکند و یا رادیاتور سوراخ شده

 34. سلام چند روز پیش استپر ماشین بدون اینکه اتصال سیمش جدا کنم باز کردم تمیز کردم که همون موقع با اینکه یوییچ بسته بود وماشین سرد بود فن شروع به کار کردن کرد که مجبور شدم سوکت فن جدا کنم . با اتصال مجدد باز روشن شد که بعدا خودبه خود درست شد.باز دو سه روز بعد دوباره این اتفاق افتاد وفن با سرد شدن وبستن سوییچ باز خاموش نشد.بعد خود به خود رفع شد ولی فن موقعی که ماشین گرم میشه دور تند روشن میشه و باسرد شدن خاموش میشه وچراغ چک روشن میشه.ایراد از مهره فن هست یا مقاومت فن یا رله فن.پراید ۹۳ یورو۴ هست.ممنون

 35. سلام من پراید مدل ۹۰دارم وقتی حرکت می کنم آمپر نمی کشه بالا تا حدود ۱۰کبلومتر برم بالا می کشه یه دونه وبعد دوتا….چراغ چک هم روشن می کنه…ماشین خاموش می کنم بعد روشن می کنم خاموش میکنه چک رو بعد از ۱۵دقیقه روشن می کنه چرا؟؟

 36. سلام مهندس جان خداقوت
  ماشینم پراید مدل ۹۵ فنش زمانی که روشن میشه دیگه خاموش نمیشه علتش چیه؟
  رله فن بررسی شده
  ترموستات تعویض شده
  واترپمپ تعویض شده
  فشنگی آب تعویض شده
  باتشکر مهندس

 37. سلام مهندس
  یوینت مقاومت فن بررسی شد و چراغ چکم روشن نمیشه
  رله فن هم بررسی شد از این دوتا نیستش

 38. سلام ماشین من سمنده مدل ۸۵ به محض روشن کردن ماشین فن با دور تند کار میکنه و علامت هشدار ماشین روشن میشه در حالی که دمای ماشین پایینه به تعمیر کار مراجعه کردم و فشنگی آب سبز رنگ و سوکتش رو عوض کردم ولی باز مشکل حل نشد لطفأ بنده رو راهنمایی کنید ببینم مشکل از کجاست / با تشکر

 39. سلام یه پراید ۸۵دارم .هروقت ازکولرش استفاده میکنم سیم فن خنک کننده داغ میشه ومیسوزه وباعث ازکارافتادن فن میشه.سه باره این مشکل برام پیش میاره .اگه ممکنه علتش رابفرمایید.

 40. سلام ، ماشین من سمند هست و فن ها خیلی کم کار میکنند ، و وقتی شروع به کار میکنند یک حالتی مثل جوش آمدن آب ایجاد میشه جوری که وقتی دارم رانندگی میکنم زیر پاک حسش میکنم و وقتی ماشین میپیچد صداهای عجیب و غریبی میده مکانیک و ژیرو بند ساز نفهمیدن مشکل کجاست لطفاً راهنمایی کنید خیلی رو اعصابه رادیاتور هم هفته ای یک بار اب کم می‌کنه و البته این رو هم بگم که ماشین هرروز یک مسافت صد کیلومتری رو طی میکنه

 41. با عرض سلام و خسته نباشید
  پراید مدل ۸۷ دوگانه کارخانه دارم چند ماه پیش حین رانندگی متوجه شدم آمپر رسیده به خط قرمز و فن کار نمیکرد از باطری فن را یکسره کردم و تا به مقصد رسیدم بعد از اون روز فن دور کند بعضی مواقع در دمای بین ۸۶تا ۹۰ به کار می افتاد ولی بعضی مواقع حتی تا دمای بالای ۱۰۰ هم نه دور کند و نه دور تند کار می افتاد تعمیر کار فشنگی را عوض کرد و منفی از باطری گرفت برا سر موتور و سکوت اصلی را هم تمیز کردو مقاومت فن را هم عوض کرد ولی مشکل حل نشد تا رله را عوض کردم ولی از اون روز به بعد چند روز اول رو دمای ۹۱ درجه فن دور کندروشن میشه ولی بعد هی رو دمای بالاتر روشن میشد تا بعد ی هفته دما میرسد بالای ۱۰۰ و صدای قل قل تو مخزن آب میادولی نه دور کند ونه دور تند کار میکند تا کولر ماشین را بزنم تا دما را بیاره پایین و وقتی رله ها را با اهم متر چک میکنم حتی مقاومت سیم پیچ داخل رله هم سالمه دوباره که رله جدید میندازم رو کار دوباره همین قضیه ها تکرار میشه
  ممنون میشم کمک کنید
  با سپاس از شما

 42. سلام خداقوت و خسته نباشین
  ماشینم پراید مدل ۹۵ فنش زمانی که روشن میشه دیگه خاموش نمیشه علتش چیه؟
  ۱.رله فن بررسی شده
  ۲.ترموستات تعویض شده
  ۳.واترپمپ تعویض شده
  ۴.فشنگی آب تعویض شده
  ۵.رله دوبل بررسی شده
  .۶یونیت مقاومت هم بررسی شده
  ممنونم از راهنمایتتون
  باتشکر مهندس

 43. سلام خسته نباشید.قربان.ماشین پارسelx امپر ماشین تا معمول خودش میاد ولی بعضی وقتا به جای فن درو کند.دور تند شروع به کار میکنه سخنگو میگه دمای زیاد است چراغ stop هم روشن و خاموش میشه مشکل چیه؟

 44. سلام وقت بخیر
  ال نود ۸۸ دارم
  موتور عوص کردم
  امپر تقریبا همیشه چهارخط هست و فن روشن نمیشه و هیچ ایرادی نداره
  یبار ترافیک شدید بودم امپر رفت شش خط از نه خط و فن روشن شد ۱۳ ثانیه هم بیشتر روشن نمیشه و امپر دوباره میاد ۴ خط.
  نمیدونم دور تند هست یا دور کند و ایا درسته عملکردش یانه. خواهشا منو راهنمایی کنید

 45. سلام
  ماشین من وقتی دما به حدود ۹۰ میرسه فن دور تند شروع ب کار میکنه و تو سربالایی داغ میکه ولی تو سرازیری و سرعت بالا امپر میاد پایین
  حالا سوال من اینه که ایا دمای ۹۰ برا موتور ایراد نداره؟
  و دوما فن دور کند تو چ دمایی باید فعال بشه چون احساس میکنم فقط دور تند کار میکنه
  وقتیم درجا ماشین کار کنه دما تا ۹۰ میاد حتی تو هوای سرد و باید سر گاز بدم تا فن دور تند دما رو بیاره پایین !
  سمند ۸۳

 46. سلام جناب مهندس امروز بعد از چند وقت خواستم که کولر ماشینو روشن کنم تا گازش به گردش در بیاد و یکم کار کنه.ولی با اینکه ماشین تو پارکینگ بود و درجه آب هم پایین بود تو زمستون،فن ماشین با سرعت در فواصل زود به زود(۴۵ ثانیه) روشن میشه و بعد از ۵ ثانیه خاموش میشه.همچنین چراغ سقفی ماشین و باد کولر موقع روشن شدن فن کم و زیاد میشه.پژو ۲۰۶ وی ۸ مدل ۹۶ کارکرد ۱۲۰۰۰ کیلومتر.

 47. سلام من امروز ماشینم وقتی دما به حدی میرسد فنش باز میکنه دور کند دیگه خاموش نمیشه تو دور کند فقط کار میکنه رله فنهاش سه تاش تعویض شد راهنمایی لطفا

 48. با عرض سلام سورن ۹۷ دارم بعد از خاموش کردن آمپر تا نزدیکی خط قرمز بالا می رود و پس از استارت دور بالای فن روشن آمپر سریع پایین میاد با توجه به اینکه چندین ساله سمند و ۴۰۵ دارم این مشکل رو ندیده بودم .
  بیشتر مواقع فن در حال کار کردن می باشد و آمپر آب از سایر خودروهای سمند در وضعیت بالاتری (گرمتر) قرار می گیرد.

 49. سلام،ماشین من پراید ۱۴۱ مدل ۸۷ هستش، موقع روشن شدن دور کند فن عمل نمیکنه و خاموش هست ولی روی دور تند میره و چرآغ چک روشن میشه،
  رله فن و مقاومت فن رو هم دو روز پیش تعویض کردم و تست انژکتور هم انجام شد مشکل برطرف شده بود ولی بعد دو روز که امروز باشه مشکل باز هم هست ممنون میشم راهنمایی کنید

 50. سلام مجدد

  طبق گفته شما امروز به تعمیرگاه مراجعه کردم برای بررسی فشنگی،ترموستات و سنسور دمای آب که با دستگاه دیاگ خطای موتور فن رو داد؟ به نظرتون چی کار کنم موتور فن رو عوض کنم؟

 51. سلام، ۲۰۶ مدل ۸۶ دارم،
  آمپر دمای اب یهو بالا میره ، فن فول کار میکنه، درصورتی که دمای اب واقعا بالانیست و دمای اب داخل رادیاتور نرمال هست،
  گاهی اوقات هم با وجود گرم بودن اب دمای اب صفر درجه نشان می ده( در این حالت فن ماشین کار نمی کنه)
  رادیاتور نو هست.
  ترموستات عوض کردم
  مقاومت فن رو عوض کردم
  فشنگی اب رو هم عوض کردم،
  مشکل برطرف نشد!

 52. سلام
  من سمند EF7 مدل ۹۷ دارم حدود ۸۰۰۰ تا کارکرده – زمانی که خودرو در حال حرکت هست امپر اب کمی پایین تر از وسط قرار میگیره و به محض ایستادن خودرو در ترافیک یا چشت چراغ قرمز امپر به وسط میاد ولی هر دو فن با دور تند طوری که صدای آن در کابین خودرو شنیده می شود (مثل حالتی که کولر میگیریم) شروع به می کنند تا امپر پایین می آید و مجددا امپر تا وسط بر میگردد و این اتفاق تکرار می شود. بنظرم رفتار نرمالی نمی باشد. نمایندگی مراجعه کردم جواب درستی ندادند.
  باطری ساز رله های abc رو تست کردن مشکلی نداشت. خودم فشنگی آب رو عوض کردم خیلی بهتر شده تعداد دفعاتی که فن دور تند زده می شود خیلی کمتر شده ولی هنوز وجود دارد و در ترافیک خودشو نشون میده.
  با توجه به توضیحات چند تا سوال داشتم
  ۱- وقتی امپر اب وسط هست دمای آب چقدر هست؟ ۹۵؟ ۸۵؟
  ۲- منطور شما از سنسور دما که به دوستان توصیه میکنید کنترل شود دقیقا چیست و کجاست؟
  ۳- نطر شما رو در مورد مشکل ماشین علاقه مندم که بدونم

  ممنون از همراهی شما

 53. پژو ۹۳ حدود۶۰ تا کارکرد آمپر روی خط اول میرسه فن دور کند میزنه دیاگ زدم دمای ۹۲ رو نشون میده ولی آمپر پایینه. هردو فشنگی و ترموستات عوض شده علت چیه؟؟؟

 54. سلام پراید صبا مدل ۸۵ دارم. بعضی وقتها (نه همیشه) دمای آب خط وسط رو رد میکنه و خط یکی مونده به H، فن روشن میشه. بردم پیش باتری ساز، فن عملکرد طبیعی نشون میداد و بموقع روشن میشد و نتونست ایراد رو تشخیص بده. هم توی ترافیک و هم حالت عادی این اتفاق ممکنه بیفته و حساب کتاب نداره و روشن شدن فن توی دمای مشخصی نیست. به نظر شما مشکل از چی میتونه باشه؟

 55. سلام…۴۰۵ دوگانه کارخانه مدل ۸۶ …
  آمپر پایین بعد از نیم ساعت دور تند روشن و چراغ استپ و آب روشن میشه…دو بار فشنگی سبز رو عوض کردم تا ۲۴ ساعت خوبه اما دوباره ایراد پیدا میکنه …بنظرتون چه مرگشه؟؟

 56. سلام
  از ۳ رله روی فن اردی، کدوم یکی رله دور پایین هستش؟

 57. سلام مهندس جان
  یه مشکل دارم ممنون میشم کمک کنین
  ال۹۰مدل۹۰ تازه خریداری کردم.
  توی محل های خلوت آمپر دمای آب از ۹خطش معمولا میاد روی ۶خط بعد فن روشن میشه میاد روی ۴خط ولی این مسله توی ترافیک تاحالا چندبار پیش اومده که آمپر تاآخر میره بالا یعنی ۹خط پرمیشه بعد۲۰تا۳۰ثانیه یه دفعه آمپر آب باکار کردن فن ۳چهارتا خط میاد پایین. باراول آب داخل منبع انبساط روی min بود که تا max پرش کردم که دوسه روزه خیلی جزیی کم کرده ولی مشکل بالا رفتن آمپر پابرجاست اینم بگم ۲بار دیاگ زدم گفتن فن بموقع کار میکنه و صبح ها زیر ماشین یه قطره نشتی نیست درضمن گولر میگیرم که توبی ترافیک آمپر خیلی بالا نره برای آمپر خوبه تقریبا روی ۴خط میمونه ولی فن کولر حدودن هر ۲۰ثانیه خاموش روشن میشه یعنی یکسره نیست حالا مدل ال۹۰ اینطوره یا نه نمیدونم خلاصه فن بنظرخودم دیر کارمیوفته ولی توی دیاگ نشون نداد لطفا راهنمایی بفرمایید بترتیب چیو باید بررسی کنم مهندس جان.
  سپاس گذارم

 58. باسلام بنده ماشین زانتیا دارم با اینکه ترموستات فابریک انداختم گرمای بخاری زیاد نیس ودمای اب هم از ۶۰ یا هفتاد اصلا بالا نمیره تازه متوجه شدم وقتی رو بخاری میخام فن بخاری رو زیاد کنم یه صدای تق مانند میشنوم که انگار کولر گرفتم وفن رادیات روشن میشن ووقتی فن بخاری رو خاموش میکنم فن رادیاتم خاموش میشه دلیلش چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 59. با سلام و احترام
  ماشینم پراید هست.‌بعد از طی مسافت با ماشین و خاموش کردن اگه بخوام‌ مجدد استارت بزنم، فن شروع به کار میکنه و تا زمان خنک شدن کامل، استارت نمیخوره و باید صبر کنم‌تا فن خاموش بشه. یبار هم آب و ضد یخ از رادیاتور ماشین بیرون اومد و آب رادیاتور کم شد درحالیکه آب قمقمه اصلا کم نشده بود. پیش تعمیرکار بردم ولی گفت چیزی نیست. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 60. ا سلام و احترام
  ماشینم پراید هست.‌بعد از طی مسافت با ماشین و خاموش کردن اگه بخوام‌ مجدد استارت بزنم، فن شروع به کار میکنه و تا زمان خنک شدن کامل، استارت نمیخوره و باید صبر کنم‌تا فن خاموش بشه. یبار هم آب و ضد یخ از رادیاتور ماشین بیرون اومد و آب رادیاتور کم شد درحالیکه آب قمقمه اصلا کم نشده بود. پیش تعمیرکار بردم ولی گفت چیزی نیست. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 61. با سلام وعرض خسته نباشید خدمت شما
  ماشین من پژو۴۰۵ مدل ۸۸ است تازه سرسیلندر تعویض کردم فن دور کند نرسیده به خط وسط روشن میشود با چند پژو مقایسه کردم فن انها زود تر میان خط اول و وسط روشن میشود می خواستم بدونم مشکل از کجاست ممنون

 62. سلام جناب مهندس.
  پراید مدل ۸۷ دارم . امپر به خط یکی مونده به اخر میرسه بعد فن شروع به کار میکنه .
  ۱۰ تا فشنگی امپر عوض کردم و واتر پمپ تعویض کردم و درست نشده. میخوام جوری باشه که امپر قبل از اینکه به وسط برسه فن بگیره . چیکار کنم ؟ خیلی خیلی ممنون میشم اگه کمکم کنید.

 63. با سلام، ممنون تز راهنماییتون. مرسی

 64. سلام فن ماشین پراید مدل۸۱ نیمه انژکتور دور کند کار میکنه ولی دور تند کار نمیکنه وماشین داغ میکنه مشکل از کجاست؟ اب ماشین هم کم میکنه ولی رادیات سوراخ نیست اب ها کجا میرن؟

 65. سلام خسته نباشید. یه پژو ۴۰۵ مدل ۸۴ دارم که به محض اینکه سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت رو رد میکنم حتی وقتی که موتور سرده باشه دور تند روشن میشه چراغ آمپر و چراغ stop روشن میشه یه سره میشه موتور یخ میزنه ولی خاموش نمیشه. ممنون میشم که ایرادش رو بگید

 66. سلام.
  ماشین پژو ۴۰۵ مدل ۸۶ دوگانه کارخانه که تازه واشر سرسیلندر تعویض کردم. فن دور کند ماشین خیلی نزدیک به خط وسط آمپر شروع به کار میکنه و مشکلی نداره ولی موقعی که با دنده یک مدتی حرکت میکنم با وجود کار کردن فن ها تو همون درجه میمونه و پایین نمی آید.
  سوال دیگه هم اینکه فن دور کند پژو ۴۰۵ باید در چه درجه شروع به کار کنه و تا رسیدن به چه درجه ای قطع کنه؟ من پارسال تازه سرسیلندر نو گذاشتم (سرسیلندر قبلی موریانه ای شده بود) و تا امسال بدون اینکه ماشین داغ کنه بازم واشر سوزند ، فکر میکنم اشکال در دیر کار کردن فن دور کند و ناتوانیش در پایین آوردن مطلوب (نزدیک به خط اول آمپر) در حرکت با دنده ۱ باشد.
  لطفا راهنماییم کنید ماشین خسته م کرده و تو این گرونی این همه هزینه واسم دراورده.

  • سلام دوست عزیز
   شروع به کار فن حدود دمای ۹۵ و نزدیک به خط می باشد و شروع به کار فن شما ایرادی ندارد اما برای این مطلب که فرمودید در همان محدوده نزدیک به وسط می ماند و پایین نمیاد احتمالا رله فن دور تند یا فشنگی دمای آب باید بررسی شدو،در ضمن نصب یک مقاومت در مسیر فن برای زود روشن شدن فن خالی از لطف نمی باشد!

 67. سلام ماشین ۴۰۵ ،وقتی سویچ بسته میشه ماشین دماش بالاس ولی فن ها روشن نمیشن ،رله هم عوض کردم

 68. ممنون از پاسخ ،سوال من این بود که وقتی سویچ بستس فن ها روشن نمیشن ،درحالت عادی درست کار میکنن

 69. سلام.ممنون از راهنمایی تون.
  به تست موتور مراجعه کردم و دمای بازشدن فن دور کند ۸۷ درجه نشون می داد که در ۸۱ درجه متوقف میشد، دما رو از ۸۳ تا ۸۶ درجه امتحان کرد و پایین آورد ولی فن قطع نمی شد و همش کار می کرد که در آخر گفت که باید ترموستات ۷۵ یا ۷۶ درجه استفاده کنی تا فن قطع شود ترموستات من ۸۲ درجه می باشد(پژو ۴۰۵ مدل ۸۶ دوگانه سوز).
  کدام روش رو پیشنهاد میکنین؟ استفاده از مقاومت در فشنگی یا همین روش.

 70. سلام.ماشین سمند LXدارم مدل ۹۴وقتی ماشین رو صبح زود روشن می کنم .زودتر از حد نرمال دما اب بالا میره وفن دور کند شروع بکار می کنه وفن با کار کرد زیاد خاموش میشه ودوباره سریع بعد ۴۰ثانیه دور کند فن روشن میشه تو ترافیک همیشه دما بالا هست وبیشتر موقع فن روشنه ونمی تونه امپر ذو پایین بیاره .مشکلش چیه؟

 71. سلام ماشینم پراید فن یک روز روشن نمیشد و جوش اورد ولی یکدفعه شروع به کار کرد مشکل از کجا بوده

 72. باسلام خدمت کارشناس محترم :پژو پارس ۹۴دارم مشکلم اینه که هیچکدام از فنها وقتی امپر از وسط هم رد میشه کار نمی کنن واب رادیاتور جوش میاره مجبور می شم بخاری رو روشن کنم تا فنها به کار بیفتن تادما پایین بیاد به نظرتون مشکل از چی می تونه باشه در ضمن از علام میشه فهمید که واشر سرسیلندر نسوخته وسالم است

 73. سلام ماشین پراید۱۳۱SEدارم مدل۹۲تعمیرموتورکردم ولی چراغ چکم مدتی روشن و خاموش می شدهم اکنون یک سره شده است دستگاه دیاگ زدم خطای مقاومت فن رانشان میدهدمقاومت فن راعوض کردم ولی چراغ چکم خاموش نشدمشکلش چیه؟

 74. سلام پراید مدل ۸۷دارم یه مدت هست که دمای آب نزدیک خط وسط میاد توی جاده سربالایی آب از وسط گذشت بعد از توقف دیدم فن روشن نیست بعد از اینکه مقداری خنک شد و از خط وسط به سمت پایین اومد تازه فن شروع به کار کرد علت از چی میتونه باشه؟
  مممنون

 75. سلام
  پژو ۴۰۵ دارم، فن دور کند کار نمیکنه، رله فن و رله دوبل رو عوض کردم درست نشد، فیوزها هم سالمند، مشکل چیه؟

 76. سپاس از لطفتون

 77. ممنون مهندس جان
  فقط چطور باید بفهمم موتور فن خرابه یا سالم؟

 78. سلام ضمن تشکر از اینکه وقت میگذارید و پاسخ میدید. من ۲۰۶ مدل ۸۱ تیپ دو دارم چند روزه که بعضی مواقع وقتی ماشین درجا کار میکنه یا در ترافیک اول یکی دوتا ریپ میزنه خاموش میکنه بعد که سوییچ میبندم و باز میکنم که استارت بزنم آمپر به سرعت میره میچسبه بالاترین حد چراغ استپ و چک روشن میشه فن کار نمیکنه و پمپ بنزین بدون وقفه کار میکنه حتی وقتی سوییچ بسته باشه با تکرار این قضیه متوجه شدم وقتی سوکت مشکی بی اس ام داخل موتور رو در میارم و دوباره میزنم و استارت میزنم فن دور تند بکار میوفته و آمپر پایین میاد و همه چیز درست میشه فشنگی آب دوفیش، رزیستور پایین رادیاتور عوض کردم حتی بی اس ام برای تست عوض کردم ولی مشکل رفع نشد، واقعا چند روزه از کار و زندگی افتادم لطفا کمکم کنید. ممنون

 79. سلام ماشینم پرایده بعضی وقتها یه صدای چک (روشن شدن فن) به گوش میرسد اما فن رد میکنه و روشن نمیشه و ماشین داغ میکنه و آمپر بالا.وقتی ماشین رو زود یه روشن خاموش میکنم درست میشه و فن با سرعت بالا به کار میفته.اتصال مثبت باتری رو به سیم آبی زدم دور کند کار کرد به قهوه ایی زدم دور تند کار کرد .اما حالا وقتی بیشتر ماشین کار میکنه .زود به زود اینجوری میشه و فن رد میکنه.الان مشکل از کجاست.ممنون با تشکر

 80. با سلام و خسته نباشید من یه ۴۰۵ tu5 دارم که امر اب میره روی ۱۱۰ فن نمیزنه جوش میاره مهره اب و فشنگی پشت امپر و رله فن هم عوض شده دیگه نمیدونم چیکارش کنم

 81. هنگام کولر گرفتن فقط فن دور تند سمت شاگرد روشن می شود ماشین پژو ۴۰۵ هست ممنون میشم سریع جواب بدید بهم با تشکر

 82. با سلام
  سمند ef7 95 دارم امپر اب امروز بالا رفت بخاری گرفتم و با اب ریختن رو رادیاتور دماشو پایین اوردم.
  فن ها کار نمیکنن. رله ها و فیوزا رو چک کردم مشکلی نداشت
  از چی میتونه باشه

 83. سلام
  دور کند فن کار نمیکند و مستقیم روی دور تند کار میکند و چراغ چک روشن میشود،
  رله فن،مقاومت فن و فشنگی تعویض شده و ecu چک شده اما همچنان روی دور تند کار میکند
  خودرو پراید صبا هست.

 84. سلام.پراید مدل ۸۸ دارم زیمنس.موتور ماشین وقتی گرم میشه ۵ ثانیه فن دور کند میزنه قطع میشه میره رو تند و مجدد کند و بهم ریخته فن میزنه.کارهایی که انجام دادم فلش ecu تعویض مقاومت که نشد مدل۲۰۶ هم گذاشتم نشد.دمای موتور غیر عادی بالا نمیره و داغ نمیکنه اما چک میده دستگاه گذاشتم پیغام موتور فن داد سکوت اصلی رو هم نظافت کردن و بستن ۲۴ ساعت اوکی بود باز دوباره چک داد

 85. سلام پراید من مدل ۸۷ ساژم بعضی وقتا بجای دور کند دور تند کار میکنه خنک میشه امپر میاد پایین بعدش عادی میشه دور کند میزنه بعضی وقتا دور تند میشه ایا عادیه یا مشکل داره

 86. سلام ببخشید ماشین آردی ای ۸۵ دارم وقتی آمپر آب از خط اول میگذره فن برقی دور تند کار میکنه اما فقط یدونه از فنا و یع مشکل دیگه این که وقتی رله ی فن وسطی را میزارم یدونه از فیوزای جعبه فیوز کالسکه ای میسوزه و فقط باید دوتا رله داشته باشه مشکل از چیه؟؟

 87. سلام خدا قوت .
  پراید ۹۱ خریدم . امپر اب زیاد بالا نمیاد نهایت۱ یا ۲ خانه ولی بخاری گرمه . فن هم که روشن میشه خوده پروانه نمیچرخه ولی صدای موتورش میاد و دستمو میزارم کنار شمع و وایر ها از کنارش باد میاد … مشکلی نداره ؟

 88. با سلام
  پراید ۹۵ که اگر با سرعت بالای صد برم حرارت ماشین زیاد میشه بعد مجبور میشم سرعت رو پایین ۹۰ برونم تا آمپر حرارت نرمال بشه به هرکی میگم میگه تو سرعت بالا باید ماشین خنکتر بشه ولی برا من برعکسه نمیدونم مشکل از کجاست
  اگه کسی بتونه راهنمایی کنه ممنون میشم

 89. با سلام
  پراید مدل ۹۳ ، که با روشن شدن کولر ، فن ماشین شروع به کار کردن میکنه، بدون اینکه آمپر بالا باشه یا اصلاً ماشین گرم باشه. علت چیه؟

 90. با سلام
  روا سال دارم وقتی کولر میگیرم به محض اینکه فن روشن میشه کولر و فن بخاری از کار میوفته بعد از چند دقیقه دوباره خودش روشن
  کلا روشن و خاموش میشه هر چند دقیقه یکبار

 91. سلام.پراید مدل ۹۷،امپر اب خیلی سریع بالا میره وقتی ماشینو روشن میکنم بعد از نهایت یک ربع امپر اب تا نضف میاد بالا و فن دور تند شروع بکار میکنه.بعد این حالتم که رانندگی میکنم امپر به همون حالت باقی میمونه و هی فن روشن میشع کار میکنه خاموش میشه دوبارع بعد چن دیقه کوتاه روشن میشه

 92. سلام . پراید ۱۱۱ بوش دارم فن ماشین وقتی به دور کند میرسه چراغ چک روشن میشه و دور تند شروع به کار می‌کنه در ضمن رله پورمند و تند و عوض کردم اما نشد . ممنون میشم راهنمایی کنید

 93. در ضمن فشنگی هم عوض کردم

 94. سلام ۴۰۵ دوگانه دارم بعد ازاینکه فن ماشین روشن میشه دیگه خاموش نمیشه دیاگ کردن درجه حرارت ماشین بین ۸۷ تا ۹۲ هستش از ۸۷ پایین تر نمیاد مکانیکا میگفتن باید درجه حرارت بیاد روی ۸۵ که خاموش بشه اما زیر ۸۷ نمیاد؟

 95. با سلام
  پژو پارس دارم و فن اون نامنطم کار میکنه. بعضی مواقع کار مینکه و بعضی مواقع کار نمیکنه و اب جوش میاد علت چیه؟

 96. سلام یک پژو پارس دارم مدل ۸۴که جای سه سنسور فشنگی دارد اما یکی ازسنسور ها باز شده و به جای ان یک درپوش گزاشتن و الان ماشین داغ میکنه و فن ها دیر ول میکنن یکی از سنسورهای فشنگی هم یک سیم بیشتر ندارد

 97. سلام ممنون از سایت زیبایتان
  من سمند مدل ۸۲ تازه سه ماهه خریدم که همین اوایل به علت ترک بلوک سیلندر، موتور ماشین رو تعمیر اساسی کردم میخواستم راهنمایی کنید که آیا دور کند سمند بعد از ۹۵ درجه پشت امپر شروع به کار میکند عادی هست و اینکه خیلی به آرامی دما را پایین میارد و در روز های گرم در جاده حتی بصورت مداوم دور کند کار میکنه به نظر شما ماشین مشکل خاصی داره ممنون میشم جواب بدین

 98. سلام وقت بخیر
  سمند مدل ۹۰ ef7 مولتی پلکس دارم که وقتی آمپر آب به درجه دوم میرسه دور تند فن فعال میشه ، با دستگاه تست کردن و درجه اب ۱۰۰ درجه بود وقتی امپر در درجه دوم بود . اول ترموستات بعد فشنگی دما که پشت ترموستات بود عوض کردن بعد واتر پمپ و بعد رادیاتور چون میگفتند رادیات نصف سرد و نصف گرم است ، لطفا بفرمایید چه کنم؟

 99. سلام مهندس جان
  پراید مدل ۸۶ دارم وقتی ثابت ایستادم و کولر کار میکنه بعد از چند دقیقه چراغ چک روشن میشه..میشه راهنماییم کنید ممنون

 100. سلام خسته نباشید
  ماشین بنده روا سال هست و وقتی کولر میگیرم فن ها شروع به کار نمیکنن ولی وقتی خود ماشین داغ میشه هر دو فن روشن میشن و موتورو خنک میکنن
  مشکل از چیه؟؟باتشکر

 101. سلام دور تند ماشین پرایدم کار نمی کنه لطفا مشکل ان چیست

 102. سلام..من سمند ef7 مدل ۸۹ دارم..چند روزی هست که به محض روشن شدن فن ها در دور تند ماشین سه کار میکنه و چراغ چک هم روشن میشه..بعد از خاموش روشن باز درست میشه..بیشتر هم روی گاز اینجوری میشه تا بنزین

 103. سلام
  علت قطع و وصل شدن فن در یک دور فن زدن چیه؟ بعضی اوقات کامل میزنه خاموش میشه بعضی اوقات خاموش روشن میشه ینی تیکه تیکه کار میکنه تا دمای اب بیاد پایین
  پراید ۱۳۱ ۹۶

 104. سلام
  علت قطع و وصل شدن فن در یک دور فن زدن چیه؟ بعضی اوقات کامل میزنه خاموش میشه بعضی اوقات خاموش روشن میشه ینی تیکه تیکه کار میکنه تا دمای اب بیاد پایین
  پراید ۱۳۱ ۹۶

 105. سلام ماشنم پراید مدل ۸۹ است بعد از یه مقدار راه رفتن چراغ چک روشن می شود لطفا علت آن چیست ممنون

  • سلام و درود دوست عزیز
   موارد زیادی وجود دارد که باعث روشن شدن چراغ چک در زمان حرکت می شود که با توجه به مواردی که اشاره کردید اولین دلیل سنسور میل سوپاپ می باشد.البته با دیاگ زدن به صورت دقیق میتوان ایراد را پیدا کنید.
   برای رزرو تعمیرگاه با شماره ۷۲۴۹۱ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید همکاران ما در خدمتتان هستند.

 106. باسلام
  بنده پژو ۴۰۵ مدل ۹۰ دارم مشکلش اینه که زمانی که کولر ماشین روشن میکنم فن دور تند کار میکنه و امپر هم پایین هست ولی به محض حرکت و طی کردن چند کیلومتر امپر ماشین کم کم تا وسط بالا میاد و به فن که نگاه میکنم میبینم دور کند کار میکنه و بعد از یه دقیقه ایستادن مجددا فن دورش تند میشه و امپر رو پایین میاره
  خواستم بدونم مشکلش چیه

 107. با عرض سلام و خسته نباشید بنده یه وانت اریسان مدل ۹۴ دارم مشکلی که داره اینه موقعیی کولر رو روشن میکنم و فن ها با دور تند شروع به چرخیدن میکنن بعد از چند ساعت یا بعضی وقتا در عرض چند دقیقه یکی از رله فن ها به صورت تصادفی یکیشون میسوزه . اینم خدمتتون بگم کولر که روشن شد هر چند ثانیه فن ها خاموش و روشن میشن امپر هم پایینه پایینه . ممنون میشم مشکلشو بهم بگید

 108. سلام من پراید ۱۳۲ دارم فنش یه وقتایی کار میکنه یه وقتایی نمیکنه و ماشین آمپرش تااخر میزنه بالا مشکلش از چیه .ممنون از شما دوست عزیز

 109. سلام پارس tu5 ۹۲ دارم چند روزیه که فن عادی کار نمیکنه خلی زیاد روشن میشه تو هر ۵ دقیقه یه بار روشن میشه آمپر هم تا وسط بیشتر بالا نمیاد
  میخواستم دلیلشو بدونم ممنون اگه راهنمای بکننین

 110. سلام. بنده سمند ef7 دوگانه دارم. چند وقتی هست گاهی مواقع چراغ چک ماشین روشن میشه و خطای دور پایین فن رو اعلام میکنه. با دستگاه دیاگ فن دور پایین رو چک میکنیم سالمه و کار میکنه. خطا رو پاک میکنیم و بعد از چند روز دوباره همون خطا ظاهر میشه

 111. سلام. پژو پارس ۸۶ فنش دیر روشن میشه یعنی وقتی از وسط رد میشه تازه روشن میشه وقتی میرسه وسط خاموش میشه

 112. سلام فن دور کند دیر روشن میشه یعنی از وسط که رد میشه تازه روشن میشه میرسه به وسط خاموش میشه. پژو پارس ۸۶

 113. سلام وقتتون بخیر
  من ماکسیما مدل ۸۲ دارم چند وقتیه که وقتی کولر رو روشن می کنم یکی از فن ها کار می کنه و فن دوم فقط زمانی که دما میره بالا استارت و بعدش قطع می کنه. علتش چی میتونه باشه؟

 114. سلام و وقت بخیر
  لیفان ۵۲۰ دارم.دو سه روزه بعد از مثلا یک ربع رانندگی در سطح شهر، دور تند فن خودرو شروع به کار میکند و صدای آن داخل کابین حس میشود و تقریبا دائم کار میکند و دمای آب از وسط به بالا نمیرود.چند روز پیش هم مایع شبیه ضد یخ از طرف پایین منبع انبساط بعد از تنظیم خودرو در تعمیرگاه و بعد از خاموش کردن خودرو، زیر ماشین مشاهده گردید.
  علت و چگونگی حل مشکل لطفا…

 115. سلام وقت بخیر
  علت کار نکردن فن موتور ال ۹۰ چی مییتونه باشه

 116. سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم تفاوت یونیت فن توی ۴۰۵ که رنگ های مختلف سبز و قهوه ای و خاکستری داره در چیه؟
  ممنون

 117. سلام.ماشین سمند موتور پژو دارم مدل ۹۴یک ماه پیش رینگ پیستون رو ست کامل عوض کردم سر سلیندر هم رفت تراشکاری اولا خوب بود ولی تازگی ها صدا شر شر اب از پشت امپر میاد.ضمنا پیش چند مکانیک بردم میگن واشر سر سیلندر مشکل نداره رادیاتور بخاری رو هم با فشار اب شیر شستم جواب نداد .لطفا راهنمایی کنید

 118. سلام , خسته نباشید و ممنون از پاسخگویی هاتون
  پراید کاربرات دارم , چند روز پیش جوش اورد آمپر رفت رو ۱۰۰ و تو حرکت ماشین خاموش شد, ترموستات , رله فن , فشنگی فن , فشنگی آب و در رادیاتور تعویض کردم , الان جوش نمیاره , آب هم کم نمیکنه , ولی فن خیلی تند تند کار میکنه و وقتی ماشین رو متوقف میکنم فن ۲۰ دقیقه کار میکنه با اینکه آمپر بالا نشون نمیده , ولی از رادیات به شدت هوای گرم میاد بیرون . نگران واشر سر سیلندر نیم سوز باشم ؟

 119. سلام من ال نود مدل ٩١ دارم که سه سال است که در فصل تابستان که کولر را روشن می کنم هر چند روز یکباررله فن می سوزوند و امپر بالا می ره و بلافاصله با خاموش کردن کولر امپر پایین میاد

 120. سلام ۴۰۵ مدل ۸۸ دارم هوا حدودا ۴۲ درجه بود ک کولر روشن کردم توی شهر بعد از۲۰ دقیقه بادش گرم شد دیدم آمپر روی ۱۰۰ سریع پیاده شدم دیدم فن سمت کمک راننده کار نمیکنه آمدم خانه ک آب گرفتم روش ی مقداری آمد پایین جفتش کار میکرد ولی بعد از چند ساعت دیگه ک چک کردم بازم جفت فنها کار میکنن نمیدادنم چرا یکی از فنا از کار افتاده بود رله سمت چپی رو هم آمپر بالا انداخته بودم .

 121. سلام ۴۰۵ مدل ۸۸ دارم هوا حدودا ۴۲ درجه بود ک کولر روشن کردم توی شهر بعد از۲۰ دقیقه بادش گرم شد دیدم آمپر روی ۱۰۰ سریع پیاده شدم دیدم فن سمت کمک راننده کار نمیکنه آمدم خانه ک آب گرفتم روش ی مقداری آمد پایین جفتش کار میکرد ولی بعد از چند ساعت دیگه ک چک کردم بازم جفت فنها کار میکنن نمیدادنم چرا یکی از فنا از کار افتاده بود رله سمت چپی رو هم آمپر بالا انداخته بودم .

 122. سلام ۴۰۵ دوگانه کارخانه مدل ۸۸ دارم امروز هوا ۴۱ درجه بود کولر روشن کردم توی شهر بعد از ۲۰ دقیقه دیدم باد گرم میزنه بعدش آمپر رفته بود رو۱۰۰ پیاده شدم دیدم فن سمت کمک راننده نمیچرخه با ابریختن آمپر رو آوردم پایین رسیدم خانه ی مقداری رفت بالا آب ک زدم بعدش متوجه شدم جفت فنها بعد از چند دقیقه دارن کار میکنن ی ۲ هفته پیش هم رله سمت راننده رو عوض کردم فشار قوی انداختم غروبش ک سوار شدم ی مسیر مستقیم حدوده ۲ کیلومتر بدون ترافیک رو رفتم بدون کولر باز آمد روی وسط جفت فنها روشن میشه دور پایین هست .سوییچ رو خاموش میچرخانم در میارم فن کار میکنه ولی نمیدانم چرا این مدلی شده

 123. سلام.
  پراید مدل ۸۸ دارم. امروز کلیه فن ها از کار افتاد. نه دور تند میزنه و کند. کولر هم روشن می کنم فن کولر هم روشن نمیشود. علت چیست؟

 124. سلام.ماشین پراید مدل ۹۰.از کجا بدونم دور کند فن کار میکنه یا نه.دور تتد هیچ مشکلی نداره.کولر میگیرم روشن میشه.امپر تا خط وسط که میاد فن دور تند کار میکنه.راهنمایی کنید.ممنون

 125. با عرض سلام .. من یه سمند lx مدل ۹۰ دارم.. فن ماشین نرسیده به خط وسط روشن میشه آمپر را تا خط اول پائین میاره تا خاموش بشه… ولی مدتیه خودرو که درجا کار میکنه حدود ۱۰ دقیقه طول میکشه تا فن خاموش بشه … فشنگی آب سبز انداختم ترموستات هم عوض کردم … سوالم اینه به نظرم نباید اینقدر طول بکشه تا فن خاموش بشه؟ در ضمن فکر می کنم حرارت موتور هم کمی بالاست؟ لطفا راهنمایی بفرمائید… ممنون

 126. سلام
  وقت بخیر
  ببخشید روشی هست که انجام داد و فن ها در پژو۴۰۵ بجای مثلا۹۰ درجه دستور از کامپیوتربیاد و فن ها شروع به کار بکند در درجه مثلا ۷۰ دستور بیاد و فن ها شروع به کار بکند؟؟؟
  اگر روشی هست کاملا ان را برایم لطفا و خواهشا توضیح بدهید
  اشکالی نداره مصرف بنزین بالا برود،برای من ملاک خنک بودن موتور هست

 127. سلام مهندس
  پراید من مدل ۸۳ هست و یه بار تصادف داشته .وقتی درجا کار میکنه فن به موقع روشن میشه ولی وقتی باهاش حرکت میکنم یا سیستم میگیرم آمپر آب بالا میره میره و به موقع دیگه روشن نمیکنه فن چندتا باطری سازم نشون دادم نمیفهمن .حس میکنم برق کم میاره !! میشه راهنماییم کنید ممنون

 128. سلام.ماشین سمند موتور پژو دارم مدل ۹۴یک ماه پیش رینگ پیستون رو ست کامل عوض کردم سر سلیندر هم رفت تراشکاری اولا خوب بود ولی تازگی ها صدا شر شر اب از پشت امپر میاد.ضمنا پیش چند مکانیک بردم میگن واشر سر سیلندر مشکل نداره رادیاتور بخاری رو هم با فشار اب شیر شستم جواب نداد .لطفا راهنمایی کنید.ممنون میشم

 129. سلام مهندس ممنون از این همه اطلاعاتی که در اختیار ما میزارین،من یه ۲۰۶مدل نودوسه تیپ پنج دارم،اول اینکه امپر خیلی سریع در عرض ۵دقیقه به ۹۰میرسه،دوم اینکه بعد از اینکه خاموش میکنم و بعد از یکی دوساعت دیگه باز بخوام روشن کنم میبینم هنوز آمپرم یه خط یا کمتر یا بیشتر از ۹۰پایینتره،چه زمستون چه تابستون،فشنگی آب،ترموسات،واترپمپ رو تعویض کردم،هواگیری بارها انجام دادم،اما نشد،ممنون میشم کمکم کنید

 130. سلام من ۴۰۵مدل ۸۷دارم ….امروز تازه باطری را تعویض کردم و متوجه شدم که فن ماشین بعدداز خاموش کردن ،اصلا خاموش نشده ….لطفا راهنمایی کنید

 131. سلام وقتبخیر،سمند۹۰ موتورef7 دارم،اخیرا در جاده که رفتم آمپر اب مدام بالا و پایین میره یعنی تا بعد از وسط بالا میره و چند ثانیه بعد پایبن میاد دوباره تکرار میشه،با اینکه رادیاتور نو انداختم و دیاگ هم زدم خطای فن دور تند داشت که رفع خژاکردم ولی این مشکل جدید نمایان میشه،علت از چی میتونه باشه،ممنون

 132. با عرض سلام و خسته نباشید
  من پراید مدل ۸۶ دارم که همین که ماشین را روشن میکنم چه حرکت کنم و چه حرکت نکنم بعد یک دقیقه آمپر حرارت تا نصف میرسه و اگر مسافت مثلا ده کیلو متری توی شهر برم ماشین جوش میاره در این بین فن هم موقعی روشن میشه که آمپر حرارت چسبیده به نصف هستش و کار فن توان خنک کردن نداره آمپر حرارت بالا میره و ماشین جوش میاره خواهشا راهنمایی کنید مشکل کجاست . ممنون

 133. سلام وقت بخیر،دلایل خرتبی یاتاقان و روش تشخیص خرابی ان در موتورef7 چی هست ،ماشین من در هنگام حرکت و دنده۱ صدا میده و تعمیرکار گفته روغن به درستی شارژ نمیشه داخل موتور و فشار روغن پایینه و این دلیلش خرابی یاتاقان هست ایا درست گفتن؟

 134. مهندس جان سلام
  خدا قوت
  ی پراید ۹۵ دارم فنش روشن میشه دیگه خاموش نمیشه و حتی ماشینم خاموشه ی چند ثانیه‌ای روشن میمونه!!
  تا حالا چندتام فشنگی آبم خریدم انگار به این ماشین نمیخوره
  برای پراید فشنگی آب خوب چه مارکی باید بخرم جواب بده؟
  باتشکر

 135. با سلام پژو پارس مدل ۸۹ دارم در عرض یک هفته شش بار فیوز سبز ۳۰ رو عوض کردم میسوزه هر بارم فیوز ۳۰ سمت راست میسوزه موتور فن و پروانه فن سمت راست رو عوض کردم بازم درست نشده ممنون میشم از راهنمایتون

 136. سلام مهندس
  خودرو سمند مدل ۹۵مولتی پلاس دارم دو تا فن عوض کردم و نو هستش قبل از عوض کردن موتور فن یکی از فن ها کار نمیکرد عوض کردم بعد از مدتی اون یکی کار نمیکرد هم عوض کردم.
  الان دوباره همینطوره و گیر داره و دوباره راه میفته یعنی یه فن کار میکنه یکی اصلا کار نمیکنه دو مرتبه هر دو تا کار میکنه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 137. سلام جناب باقری عزیز ممنون که به سوالات پاسخ میدین
  راستش چند وقتیه با این مشکل سر وکله میزنم فن در حالت عادی روشن نمیشه در حالی که آمپر تا آخر هم بالا میره ولی وقتی سوکت رو از سر مهره آب در میارم دور تند شروع میکنه به کار کردن رله هام نو کردم مهره آب رو هم همینطور میشه لطفا راهنمایی کنید برقکار هم هر جا بردم سر در نیاوردن!🙄

 138. سلام…
  ماشین ال ۹۰ دارم، تازه آب رادیاتور را تعویض کردم و بعد از اینکه آب عوض کردم فن زیاد روشن میشه.خواستم ببینم مشکل چی میتونه باشه.
  با تشکر…

 139. سلام.پراید کاربراتوری۸۱دارم که تاکولرو روشن میکنم آمپربالامیره.فن رادیاتور نیم سوز شده حالا اگه بخام موتور فن پرژویی روش نصب کنم.بنظرتون اصلا میشه نصب کرد جواب میده.دورش بهتره

 140. سلام جناب مهندس من فن ماشینم ۳ الی ۴ دقیقه کار میکنه بعد قطع میکنه بعد از ۲ دقیقه باز ۳ الی ۴ دقیقه کار میکنه.ماشینم پرایده.مشکل چیه

 141. سلام مهندس. ماشین پارس. بعد اینکه ماشین روشن شد و‌دما رفت بالا، از خط ۱/۴ میزنه بالاتر ولی فن دور کند روشن نمیشه تا زمانی که آمپر نزدیک وسط برسه و چراغ استپ روشن بشه و بعد هر دو‌ فن دور تند میاره سرویس تا دما رو ‌بیاره پایین.یک ماه اخیر نزدیک ۱۰ تا رله عوض کردم و با دستگاه هم چند تا تعمیرگاه چک کردن و فن رو‌‌ با دیاگ تست میکنن درسته ولی بعد یکی دو روز باز مشکل پیدا میکنه.

 142. عرض سلام و ادب
  پراید مدل ۸۶ فشنگی سالم و تست شده روش نصبه اما بعضی وقت ها فن به موقع روشن نمیشه بعضی وقت ها هم اصلا روشن نمیشه و جوش میاره،اما به محض کشیدن فیش فشنگی فن شروع به کار میکنه.
  تاکید میکنم فشنگی فن سالم هست
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 143. سلام وقتتون بخیر
  من پژو ۴۰۵ GLXمدل ۹۱ دارم وقتی کولر روشن میکنم صدایی شبیه روشن خاموش شدن کولر(تریک تریک) از داخل موتور میاد و باد گرم میزنه به اصطلاح کولر آف میکنه ولی کلیدA/C روشن میمونه و همزمان با این صدا ماشین ریپ میزنه و رله فن هم میسوزه هر چند هم سوکت رله فن و رله فن عوض کردم باز رله فن میسوزه

 144. سلام وقت بخیر.من سمند مدل ۹۴ دارم.الان آمپر آب که از وسط بالا میره فن تازه دور کند میزنه و انگار دور تند نداره.قبلا قبل از رسیدن به وسط فن میزد ولی الان باید آمپر از وسط بگذره.مشکلش چیه؟میترسم واشر بسوزه.لطفا به ایمیلم جواب رو بفرستین.متشکرم

 145. سلام…من ۲۰۶ مدل ۹۵ دارم …زمانی که کولرمیگیرم فن دور کند میزون شروع میکنه کار کردن ولی به محض اینکه آمپر میره بالا فن دور تند شروع میکنه کار کردن و دیگه خاموش نمیشه…حتی کولر ام خاموش میکنم باز دور تند یه سره میزنه تا زمانی که سوییچو ببندم باز کنم……و اینکه وقتی ماشین درجا کار میکنه کولر میگیرم آمپرم خیلی زود میاد بالا و فن دور تندم خیلی زود به زود روشن میشه ولی حرکت میکنم میاد پایین آمپرم…این مشکل رو قبلا نداشتم تازگیا شروع شده……از توی موتور هم صدای پیس پیس گاز میاد انگار…نمیدونم اینا ربط داره به هم یا نه…ممنون میشم کمک کنید…
  پیامی ارسال کنید…

 146. سلام وقت بخیر ریو مدل۸۶‌دارم خیلی فنش روشن میشه با کوچکترین سربالایی فن روشن میشه و گاهی دو دقیقه بعد از توقف خاموش میشه علت چی میتونه باشه ممنونم

 147. سلام اقای مهندس پراید مدل ۹۵دارم تا امپر رو۴نیاد فن کند کار نمیکه سیتم خودش اینجوریه یا مشکل از چیز دیگه هست

 148. سلام و وقت بخیر
  پژو ۴۰۵ مدل ۸۶ دارم، از طریق دستگاه دمای روشن شدن و خاموش شدن فن رو پایین آوردم، همه چی اکی هست، فقط نمیدونم چرا بعضی وقتها دمای آب که پایین میاد دور کند فن همچنان کار میکنه؟ به چند نفر نشون دادم ولی گفتن مشکلی نیست، اما به نظر خودم این مشکل باید حل بشه، راهنماییم کنین ممنون میشم. با تشکر

 149. سلام پراید ۱۳۲ دارم
  فن رادیاتور بعضی وقتا کار نمیکنه تا جایی که درجه اب به قرمز نزدیک میشه و مجبور میشم ماشین خاموش کنم ولی ماشین که دوباره روشن میکنم فن کار میکنه و دما رو میاره درجه وسط.
  ممنون میشم کمک کنید

 150. سلام پراید مدل نود فن کار نمیکنه فشنگی فن عوض شده و رله ها جایگزین شدن اما همچنان کار نمیکنه فقط وقتی سوکت فشنگی فن رو میکشی کار میوفته

 151. با عرض سلام خسته نباشید خدمت همه دوستان
  پراید من دماش همش از وسط میره بالا.ترموستات عوض کردم/فشنگی عوض کردم/واشر سر سیلندر سوزوند کلا عوض کردم/ولی همچنان دماش از وسط میره بالا.مشلکش چیه؟راهنماییم کنید که کلافه شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار