قطعات خودرو ۱۰

فلیتر روغن

در این مقاله اطلاعات جامعی در مورد فیلترهای روغن، هوا و بنزین و همچنین کوئل خودرو ارائه خواهد شد

فیلتر روغن

قطعات داخلی موتور خودرو از قطعات فلزی گوناگونی تشکیل شده است. قطعات فلزی خودرو بر اثر کارکرد و ایجاد اصطکاک با یکدیگر از خود ذرات و براده­ فلزی ریزی را بر جا می‌گذارند و به همراه آلودگی­‌های ناشی از احتراق موتور وارد روغن موتور و چرخه گردش روغن در موتور می‌­شوند. روغن موتور خودرو برای این که این ذرات را از خود جدا و از سیکل چرخش روغن در موتور خارج کند. نیاز دارد تا یک فرآیند روان سازی را دارا باشد.

فیلتر روغن

روان‌ سازی روغن یک سیکلی است که در آن سیکل کلیه ذرات معلق ناخالص و متفرقه که با روغن در گردش می‌­باشند از طریق عمل فیلتراسیون از سیکل گردش داخل موتور خارج می‌شوند. این عمل توسط عبور از فیلتر روغن انجام می‌­شود و ذرات جذب فیلتر می­‌شوند. پس می‌­توان گفت فیلتر روغن از منبع وارد چرخه عملکرد موتور می‌­شود تا زمانی که به منبع باز می‌­گردد، نقش اساسی دارد.

 

فیلتر هوا

این قطعه وسیله‌­ای است برای فیلترینگ کردن و پاک ­کردن هوای ورودی به موتور تمامی موتورهای احتراق داخلی همانند بدن انسان تنفس کرده و هوای تمیز و پر از اکسیژن را به داخل دمیده و نهایتا پس از احتراق گازهای دیگری چون دی‌­اکسیدکربن و منواکسیدکربن و هیدروکربن­‌های نسوخته را از خود خارج می‌­سازد.

فیلتر هوا

بدن انسان آلودگی هوا را توسط موهای بینی و مخاط آن جذب می‌­کند. این موضوع در موتور خودرو توسط فیلتر هوا انجام می‌­شود و هوای ورودی به منبع فیلتر دارای آلودگی و گرد و غبار می‌باشد. هوای خروجی از آن که به داخل موتور وارد می­‌شود فاقد هر گونه آلودگی­ توسط فیلتر هوا جذب می‌­شود. این قطعه در کارکرد صحیح موتور تأثیر مثبتی دارد و می­‌بایستی با هر بار تعویض روغن موتور این فیلتر نیز تعویض شود.


فیلتر بنزین

این قطعه در خودرو یک وظیفه بسیار مهم را دارد. فیلتر بنزین وظیفه فیلتراسیون بنزین خودرو را برعهده داشته و تمامی آلودگی­‌های داخل بنزین که هنگام سوخت­‌گیری که به صورت لجن یا جرم و همچنین آلودگی‌­های ناشی از باک بنزین را جذب نموده و از آسیب رسیدن به سیستم سوخت رسانی و سیستم انژکتور و همین طور مسدود شدن سوز‌‌ن‌­های انژکتور پیش­گیری می‌­کند. این قطعه در مسیر لوله­های سوخت بین باک و ریل سوخت قرار می­‌گیرد و می‌­بایستی حدودا هر یک سال یک بار فیلتر تعویض گردد.

فیلتر بنزین

از مواردی که پس از کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین برای خودرو به وجود می­آید کثیف شدن انژکتورها، کوتاه شدن عمر پمپ بنزین، پایین آمدن دقت سنسور اکسیژن و حتی در بعضی موارد منفجر به سوختن سوپاپ‌­ها می­‌شود.

 

کوئل

این قطعه در خودرو وظیفه ایجاد جرقه با ولتاژ بالا جهت اشتعال سوخت را برعهده دارد. این قطعه پس از دریافت ولتاژ پایین از باتری و تبدیل آن به هزار برابر ایجاد جرقه قوی بر روی گپ شمع احتراق داخل سیلندر را کامل می­‌کند. در اکثر کوئل­‌های جدید برای ایجاد پالس از ترانزیتورهای قوی استفاده شده است.

کوئل

در گذشته و نسل اول خودروها جهت تمام سیلندرها از یک کوئل استفاده می‌شد اما در نسل جدید خودروهای انژکتوری برای هر سیلندر یک کوئل طراحی و بدون استفاده از وایر کوئل به صورت مستقیم بر روی شمع نصب گردید تا بهترین راندمان را داشته باشد. در اصل کوئل تشکیل شده است از یک سری سیم پیچ­‌های القائی که ولتاژ ورودی را به ولتاژ ۱۰۰۰ برابر رسانده و در سامانه جرقه زنی استفاده می‌­شود.

*سوالات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم*

*همچنین می‌توانید ایرادات فنی خودرو خود را با مشاوره رایگان از ما بخواهید*

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک