لاستیک‌های مزدا ۳

بهمن خودرو

لاستیک‌های مزدا ۳

برای عملکرد مناسب، ایمنی و مصرف سوخت اقتصادی همیشه فشار باد لاستیک را در محدوده توصیه شده نگه دارید. همچنین مقدار بار و وزن توزیعی را در محدوده توصیه شده نگه دارید.

اخطار

– استفاده از لاستیک‌های مختلف:

رانندگی کردن با انواع مختلفی از لاستیک‌ها در خودروی شما خطرناک است که نتیجه آن فرمان‌پذیری ضعیف، ترمزگیری ضعیف و کم شدن کنترل خودرو است. برای مدت زمان محدود از لاستیک زاپاس موقت استفاده کنید. فقط از انواع یکسان لاستیک‌ها (رادیال، بایاس) روی هر چهار چرخ استفاده نمایید.

– استفاده کردن از لاستیک‌های با سایز غلط:

استفاده کردن از دیگر لاستیک‌هایی که مشخصات آن برای خودرو مزدای شما توصیه نشده است، خطرناک می‌باشد. زیرا روی آسایش حین رانندگی، فرمان‌پذیری، بازی فرمان، بازی لاستیک و دقت سرعت‌سنج جداً تأثیر می‌گذارد و نتیجه آن برای شما خطر تصادف می‌باشد. از لاستیک‌هایی که مشخصات آن با خودروی مزدای‌ شما مطابقت دارد، استفاده نمایید.

بازدید فشار باد لاستیک‌ها

فشار باد همه لاستیک‌ها را (همچنین زاپاس) ماهیانه و در زمان سرد بودن لاستیک بازدید کنید. برای داشتن بهترین آسایش رانندگی، فرمان‌پذیری و کم کردن فرسایش لاستیک‌ها، فشار باد لاستیک‌ها را در فشار توصیه شده نگهداری نمایید.

اخطار

همیشه باد لاستیک‌ها را در فشار مناسب نگه دارید:

پر باد و کم باد بودن لاستیک‌ها خطرناک است. فرمان‌پذیری ضعیف یا عیب غیر منتظره لاستیک باعث بروز حادثه خطرناک می‌گردد.

توجه

– همیشه در زمان سرد بودن لاستیک‌ها، فشار باد آنها را کنترل نمایید.

– فشار باد لاستیک‌های گرم به‌طور معمول از مقدار توصیه شده بیشتر است. برای تنظیم فشار باد لاستیک‌های گرم هوای درون لاستیک را خالی نکنید.

– لاستیک کم باد باعث افزایش مصرف سوخت، سایش غیر یکنواخت و بیش از حد لاستیک و ضعیف شدن آب‌بندی لبه‌های لاستیک خواهد شد که باعث تغییر شکل چرخ شده و در نتیجه لاستیک از دیواره رینگ جدا می‌شود.

– فشار بیش از حد لاستیک باعث حرکت ناملایم، سایش شدید و غیر یکنواخت و افزایش خطر صدمه دیدن لاستیک بر اثر ناهمواری‌های جاده می‌شود. فشار باد لاستیک‌ها را در میزان صحیح نگه دارید. در صورتیکه اغلب احتیاج به تنظیم باد دارید، لاستیک را در نمایندگی مجاز مزدا کنترل نمایید.

جابه‌جایی لاستیک‌ها

برای فرسایش یکنواخت لاستیک‌ها، آنها را در هر ۱۰/۰۰۰ کیلومتر جابه‌جا نمایید. (درصورت وجود فرسایش نامنظم، این عمل را زودتر انجام دهید)

جابه‌جایی لاستیک‌ها

– جابه‌جایی لاستیک‌ها شامل لاستیک زاپاس موقت نمی‌شود.

– همچنین، لاستیک‌ها را برای فرسایش‌های ناهموار و خرابی بازدید کنید. فرسایش غیرعادی لاستیک معمولاً نتیجه یا ترکیبی از شرایط زیر می‌باشد:

 • فشار غیرصحیح باد لاستیک
 • زوایای نادرست چرخ
 • خارج شدن چرخ از حالت بالانس
 • ترمزگیری شدید

– بعد از جابه‌جایی لاستیک‌ها، فشار باد همه لاستیک‌ها را در محدوده مشخص شده قرار دهید. مهره‌های چرخ را برای سفت بودن، بازدید نمایید.

توجه

خودروهای فاقد لاستیک زاپاس موقت: از آنجا که خودرو شما فاقد لاستیک زاپاس می‌باشد، نمی‌توانید جابه‌جایی لاستیک‌ها را با استفاده از جک به صورت ایمن انجام دهید. توصیه می‌شود جهت جابه‌جایی لاستیک‌ها به نمایندگی مجاز مزدا مراجعه نمایید.

از لاستیک زاپاس موقت حین جابه‌جایی لاستیک‌ها استفاده نکنید.

هشدار

لاستیک‌های فلش‌دار (یک جهته) و لاستیک‌های رادیال که دارای الگوی آج نامتقارن می‌باشند را فقط از جلو به عقب نه حالت کنار به کنار جابه‌جا نمایید. اگر لاستیک‌ها به حالت کنار به کنار جابه‌جا شوند، عملکرد لاستیک تقلیل پیدا خواهد نمود.

تعویض کردن یک لاستیک

– اگر یک لاستیک به‌طور یکنواخت فرسایش پیدا نماید، نشانگر فرسایش در عرض آج لاستیک ظاهر خواهد شد که به صورت یک نوار در عرض آج دیده می‌شود. در صورت بروز، لاستیک را تعویض نمایید.

تعویض کردن یک لاستیک

– در صورت ظاهر شدن نشانگر فرسایش آج، لاستیک را تعویض نمایید.

اخطار

همیشه از لاستیک‌های با وضعیت خوب استفاده کنید:

رانندگی با لاستیک‌های فرسوده خطرناک است که باعث کاهش ترمزگیری و فرمان‌پذیری و قدرت کشش خواهد شد که نتیجه آن تصادف است.

لاستیک زاپاس اضطراری

– لاستیک زاپاس اضطراری را حداقل هر ماه یک بار برای اطمینان از فشار باد مناسب بازدید نمایید.

– به دلیل ساختار خاص لاستیک زاپاس موقت، جابه‌جا کردن آن به آسانی میسر می‌باشد. این لاستیک کوچک‌تر و سبک‌تر از یک لاستیک معمولی است و باید فقط برای مواقع اضطراری و برای مسافت‌های کم استفاده شود. از لاستیک زاپاس اضطراری تا تعمیر نمودن لاستیک معمولی استفاده می‌شود.

توجه

حتی اگر لاستیک زاپاس موقت استفاده نشده باشد، به تدریج از وضعیت نرمال خارج می‌شود.

هشدار

– از رینگ لاستیک زاپاس موقت برای لاستیک نوع برفی یا یک لاستیک معمولی استفاده نکنید؛ در غیر اینصورت هر دو لاستیک و رینگ خراب خواهد شد.

– عمر لاستیک زاپاس موقت کمتر از ۵۰۰۰ کیلومتر می‌باشد. باتوجه به وضعیت رانندگی، این طول عمر ممکن است کمتر نیز شود.

– از لاستیک زاپاس موقت برای مدت محدود استفاده می‌گردد. به هر حال اگر نشانگر فرسایش آج ظاهر شد، لاستیک را با نوع مشابه لاستیک زاپاس موقت تعویض نمایید.

تعویض یک چرخ

– زمانی که یک چرخ را تعویض می‌نمایید، مطمئن شوید که چرخ جدید دارای قطر و پهنای رینگ برابر با نوع اصلی که در کارخانه نصب شده، باشد.

– بالانس کردن مناسب یک لاستیک باعث بهینه شدن رانندگی و کمک به کاهش فرسایش لاستیک می‌شود. بالانس نبودن لاستیک‌ها باعث لرزش و فرسایش غیر یکنواخت همانند نقاط صاف در لاستیک می‌شود.

اخطار

همیشه از چرخ‌های با اندازه مناسب بر روی خودرویتان استفاده نمایید:

استفاده از چرخ با سایز نادرست خطرناک است. زیرا بر روی راندمان ترمزگیری و فرمان‌پذیری تأثیر گذاشته و کنترل و هدایت کاهش پیدا نموده و موجب تصادف می‌گردد.

توجه

یک چرخ با سایز نادرست ممکن است روی موارد زیرا تأثیر منفی بگذارد:

 • قرارگیری مناسب و فیت شدن لاستیک
 • طول عمر چرخ و لاستیک
 • فاصله از زمین
 • لقی زنجیر چرخ
 • دقت سرعت‌سنج
 • میدان نور چراغ‌های جلو
 • ارتفاع سپر
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک