چرا لامبورگینی دست‌ساز ایرانی جهانی شد؟

چرا لامبورگینی دست‌ساز ایرانی جهانی شد؟/ مانور پتانسیل‌های مهندسی

خبری که چندی پیش نقل محافل شد، نمایش یک لامبورگینی مورسیه‌لاگو با همه جزئیات‌اش در تبریز بود. این خودرو حتی در جزئیات نیز شباهت بی‌بدیلی به نمونه اصلی دارد.البته نمونه‌های مشابه دیگری نیز در سال‌های گذشته معرفی شده اما این نمونه بسیار حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تر به نظر می‌رسد.

مسعود مرادی، طراح و سرپرست این پروژه می‌گوید: «طرحی که به نمایش گذاشته شده طی مدت ۴٫۵ سال توسط یک تیم متخصص متشکل از ۱۶ نفر، مراحل تحقیق، طراحی، مدل سازی و ساخت را گذرانده است.»

چرا لامبورگینی دست‌ساز ایرانی جهانی شد؟

مرادی می‌افزاید: «مورسیه‌لاگوی ایرانی از یک پیشرانه ۶ سیلندر ۳٫۸ لیتری با ۳۰۶ اسب بخار قدرت و بیشینه سرعت ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت بهره می‌برد که به لطف یک جعبه دنده ۶ سرعته و سیستم کنترل پایداری توانایی حرکتی قابل قبولی دارد. ابعاد لامبورگینی ایرانی نیز عبارتند از ۴۷۱۰ میلی‌متر طول، ۲۶۰۰ میلی‌متر عرض و ۱۱۴۰ میلی‌متر ارتفاع.»

 

مرادی هدف از طراحی لامبورگینی ایرانی را دستیابی به دانش فنی تولید خودروهای سوپراسپرت و بومی‌سازی آن می‌داند و می‌گوید در این پروژه از نظر خودروسازان و مشاوران مختلف نیز بهره برده شده است. البته لازم به ذکر است هیچ‌یک از قطعات این خودرو، از نمونه اصلی و تولید لامبورگینی نیست.

چرا لامبورگینی دست‌ساز ایرانی جهانی شد؟

خودروهایی از این دست را رپلیکا به معنای المثنی می‌نامند.

 

لامبورگینی حاضر با سایر تلاش‌هایی که در کشورمان برای تغییر چهره خودروهای داخلی به نمونه‌های سوپراسپرت به قول معروف «تومنی صنار توفیر دارد» و یک رپلیکای دقیق و مهندسی شده است. همین موضوع هم سبب شده این خودرو علاوه بر انواع رسانه‌های داخلی، در رسانه‌های ایتالیایی و اسپانیایی نیز بازتاب داشته باشد.

 

واقعیت این است که چنین سبکی از مهندسی معکوس، می‌تواند تا حد بسیاری سبب پیشرفت طراحی خودرو در کشورمان شود و بسیاری از نادانسته‌ها و دانش تجربی را در اختیار مهندسان این حوزه قرار دهد.

در حقیقت می‌توان گفت جذابیت اصلی این لامبورگینی نه فقط ظاهر آن، بلکه پتانسیل‌های نهفته مهندسان و دانشگاهیان ایرانی در طراحی و نمونه‌سازی خودروست.

 

[تعداد: 5   میانگین:  4.8/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک