بررسی بازار ماکت خودروهای اسپرت کلاسیک

رنو 5 توربو

بررسی بازار ماکت خودروهای اسپرت کلاسیک

ماکت‌های خودروهای اسپرت کلاسیک ، سوپراسپرت‌ها، خودروهای لوکس و ماسل کارها از جمله خودروهایی هستند که در بازار ماکت بسیار مورد توجه قرار می گیرند و هموراه مجموعه داران بیشماری به دنبال خریداری و جمع آوری آن‌ها هستند.

دنیای ماکت‌های کلاسیک نیز از این امر مستثنی نیست و خصوصاً در میان ماکت بازان ایرانی جمع آوری ابرخودروها و خودروهای عضلانی کلاسیک بسیار متدوال است. اما حد فاصل دهه‌های پنجاه و هشتاد میلادی خودروهای اسپرت متعددی ظهور کردند که ابعادی کوچک داشته، به مراتب جمع و جورتر و کندتر از خودروهای فوق سریع زمان خود بودند.

این خودروها که رفته رفته با رونق گرفتن بازار سوپرمینی‌ها (هاچبک‌های اقتصادی سریع) جای خود را به این خودروها دادند و امروزه نیز شاید تنوعی بسیار کمتر از دوران طلایی خود دارند. در این مطلب به طور خلاصه به بررسی بازار چنین ماکت هایی در ایران می‌پردازیم.

فولکس واگن گلف GTi ساخت ویلی با آن که بر اساس نمونه‌های مدل بالاتر ساخته شده است، اما از نظر کیفیت و جزئیات با ماکت هایی بسیار گران قیمت تر قابل مقایسه است. در عوض رنو ۵ آلپین ساخت سولیدو (و یا نورو) بیشتر به خاطر خاص بودن گران بوده، ماکت هایی معمولی هستند.

ماکت‌های اقتصادی و نیمه حرفه‌ای

به دلیل بازار نسبتاً محدودتر اسپرت‌های کوچک کلاسیک در دنیای ماکت، برندهای نیمه حرفه‌ای و آماتور کمتر به سراغ این ماکت‌ها می‌روند. با این حال در صورتی که بیشتر دنبال خرید ماکت‌های اقتصادی هستید باز هم گزینه‌های متعددی برای شما وجود دارد.

برند Welly باز هم گل سرسبد این بخش از بازار است و شاید در بازار ماکت‌های ۱:۱۸ دو خودرو گلف نسل اول GTi و فولکس واگن کارمن گیا را باید بهترین اسپرت‌های کلاسیک کوچک این برند بدانیم.

کارمن گیا که از محصولات نسبتاً جدید این برند است کیفیت مناسبی دارد، اما در مورد گلف باید اعتراف کرد که محصول ویلی نه تنها یکی از برترین تولیدات این کمپانی که از برترین نمونه‌های ساخته شده از این خودرو در مقیاس ۱:۱۸ است.

کافیست تا این ماکت را در کنار گلف GTi از برند Norev قرار دهید تا تفاوت را احساس کنید و ببینید که ویلی با تقریباً یک سوم قیمت نورو، کیفیت و جزئیاتی به مراتب بهتر را عرضه می‌کند.

در مقیاس ۱:۲۴ هم باید به مینی کوپر کلاسیک ویلی اشاره کنیم که ماکتی خوش ساخت و زیباست، اما شاید به اندازه دو ماکت ۱:۱۸ که نام بردیم استثنائی و بی عیب و ایراد نباشد. رقبای اصلی ویلی یعنی مایستو، بوراگو و موتورمکس اما حداقل در بازار ایران در این بخش حضوری چندان فعال ندارند و تعداد محصولات آن‌ها محدودتر از رقیب است.

شاید داتسون ۲۴۰Z مقیاس ۱:۱۸ ساخت دو برند مایستو و یاتمینگ (که نمونه ساخت یاتمینگ امروزه اندکی کمیاب است)، لوتوس الیت ۱:۱۸ ساخت یاتمینگ، مینی کوپر کلاسیک ساخت بوراگو (در دو مقیاس غیر استاندارد ۱:۱۶ و ۱:۲۴) و رنو آلپاین A110 مقیاس ۱:۱۸ ساخت مایستو از جمله معدود گزینه‌ها برای خرید در رده ماکت‌های اقتصادی باشند.

محدودیت گزینه‌ها

با توجه به محدود بودن گزینه‌ها و این که تقریباً تمامی موارد مذکور ماکت‌های قابل قبولی هستند، بسته به سلیقه شما ممکن است خرید هر یک از موارد فوق مناسب باشد؛ البته ذکر این نکته در قیمت موارد مذکور برای ماکت‌های مقیاس ۱:۱۸ نباید از حدود ۱۲۰ هزار تومان و برای ماکت‌های ۱:۲۴ از حدود ۶۰ هزار تومان فراتر رود نیز امری مهم است.

اما در بازار نیمه‌حرفه‌ای‌ها شامل برندهای سان استار، نورو و سیگنچر وضعیت اندکی بهتر است. سان استار تعدادی از خودروهای اسپرت کوچک که در مسابقات رالی حضوری موفق داشته اند همانند اپل آسکونا، فورد اسکورت RS1800 و امثالهم را در دو گونه ساده و مسابقه‌ای تولید کرده است که کیفیتی بسیار مناسب برای قیمتی در حدود ۱۵۰ هزار تومان دارند.

نورو نیز مواردی همانند فولکس گلف GTi نسل اول و رنو ۵ آلپین را در کارنامه خود دارد که متاسفانه در بازار ایران کمیاب بوده، با قیمت مناسبی ارائه نمی‌شوند و حدود ۳۰۰ هزار تومان قیمت گذاری می‌شوند.

با این حال اگر خوش شانس باشید می‌توانید رنو ۵ آلپین (که پایه و اساس نمونه ساخت نورو است) و یا رنو ۵ توربو ساخت Universal Hobbies (که برپایه مدل ساخت Revell به وجود آمده است) را پیدا کنید که هر دو حدود ۳۰۰ هزار تومان قیمت گذاری می‌شوند. یافتن برخی مدل‌های ساخت برند Revell همانند فولکس واگن شیراکو نسل ۱ نیز امکان پذیر است.

اگر به ماکت خودرو علاقه دارید تصاویر ماکت لامبورگینی Reventon را از دست ندهید.

پورشه ۹۱۴ اتوآرت جزئیاتی خیره کننده و کم نظیر دارد که حتی بعضاً در ماکت‌های ۶۰۰ هزار تومانی اتوآرت نیز دیده نمی‌شوند؛ با این حال این ب ام و ۲۰۰۲ سری tii L اتوآرت است که به دلیل پرطرفدار بودن در بازار کشورمان و این نکته که مدتهاست تولید نمی‌شود، با قیمت‌های گزافی بین کلکسیونرها دست به دست می‌شود.

اسپرت‌های کوچک حرفه‌ای

ماکت‌های حرفه‌ای بیشتری در رده اسپرت‌های کلاسیک کوچک قرار می‎گیرند. اتوآرت و کیوشو به عنوان سردمداران این بخش در بازار ایران تعداد زیادی نماینده در این رده دارند. بیشتر ماکت‌های این رده که توسط اتوآرت ساخته شده اند جزئی از زیرشاخه سری میلنیوم محصولات اتوآرت هستند که قیمتی در حد و حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان دارند و به همین دلیل برای بسیاری قابل دسترس هستند.

با این حال برخی ماکت‌های این رده همانند ب ام و ۲۰۰۲، سری ۳ نسل E21 و آلفارومئو ۱۷۵۰ GTV مدت‌هاست تولید نمی‌شوند و همین امر به افزایش قیمت اسطوره‌ای این ماکت‌ها انجامیده است.

برای مثال قیمت حدودی نمونه‌های مختلف ۲۰۰۲ (توربو، Ti،Tii، بائور و تورینگ و رالی) ممکن است چیزی بین ۶۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد که حتی از برخی ماکت‌های تولید شده توسط برندهایی همانند CMC  نیز بیشتر است.

در مورد آلفا GTV نیز بعضاً قیمت‌های عجیبی در حدود ۵۰۰ هزار تومان مشاهده شده است. اگر از موارد خاصی که به دلیل عدم تولید و داغ بودن بازار چنین وضعیت غیرقابل توجیهی دارند بگذریم به ماکت هایی همانند تویوتا سلیکا نسل اول، لانچیا فولویا، پورشه ۹۱۴، نسل اول مزدا RX7، نسل اول نیسان اسکای لاین GT-R، MGB، آستین هیلی ۳۰۰۰، ب ام و ۷۰۰ مسابقه ای، آلفارومئو آلفتا GTV، آلفارومئو جولیتا ۱۳۰۰ اسپایدر، لوتوس Elan، لوتوس کورتینا و مزدا کازمو می‌رسیم که همگی چیزی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان قیمت دارند.

تنوع اتوآرت

در محصولات اتوآرت تنوع قابل توجهی به اسپرت‌های کوچک کلاسیک اختصاص یافته است. کیوشو نیز از نظر تنوع محصولات در این رده دست کمی از رقیب خود ندارد، اما متاسفانه به دلیل حضور محدودترش در بازار ایران دست کلکسیونرهای داخلی برای خرید اسپرت‌های کلاسیک تولید این برند بسیار بسته است.

در کشورمان کترهام ۷، مینی کوپر کلاسیک، آستین هیلی ۳۰۰۰، تریومف TR3، مورگان ۴/۴ و فیات ۱۳۱ آبارث به صورت نو قابل دسترسی هستند که همه در حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان قیمت گذاری می‌شوند.

علاوه بر این بی ام و ۲۰۰۲‌های این برند شامل Tii و توربو نیز به صورت دست دوم و با قیمت‌های نجومی و قابل تاملی مشابه نمونه‌های ساخت اتوآرت یافت می‌شوند. رقیب اصلی کیوشو و اتوآرت یعنی مینیچمپس با آن که رده کاملی از ماکت‌های کلاسیک اسپرت کوچک را تولید می‌کند، اما به دلیل واردات بسیار محدودش در بازار ایران حضوری کم رنگ تر از رقبا دارد.

 
برخی از خودروهای اسپرت کوچک کلاسیک نمونه‌های خاصی دارند که پایه و اساس نمونه‌های رالی این خودروها بوده‌اند. رنو ۵ توربو (ساخت Revell) و فیات ۱۳۱ آبارث (ساخت کیوشو) در تصویر دیده می‌شوند.

تولید مقطعی

تقریباً تمامی اسپرت‌های کلاسیک کوچک آلمانی (امثال اپل GT و ب ام و ۱۶۰۰ کانورتیبل)، ایتالیایی (همانند آلفارومئو جونیور و فیات X1/9) و برخی نمونه‌های دیگر توسط این برند در مقطعی تولید شده اند و شاید خوش شانس باشید و بتوانید برخی از این ماکت‌ها را در بازار دست دوم کشورمان پیدا کنید. البته در این صورت معمولاً این ماکت‌ها قیمت‌های مناسبی ندارند.

بنابراین اگر به تنوع نسبتاً کامل محصولات اتوآرت و بازار قابل قبول ماکت‌های ساخت کیوشو در این رده قناعت کنید، جمع آوری ماکت‌های حرفه‌ای خودروهای اسپرت کوچک کلاسیک بسیار راحت تر از نمونه‌های ارزان قیمت است؛ البته باید با قیمت‌های ۳۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومانی این ماکت‌ها کنار بیایید و در صورت عدم توان مالی کافی از خرید نمونه‌های کمیاب و گرانقیمتی همانند ب ام و ۲۰۰۲  و سری ۳ نسل E21 صرف نظر کنید.

ذکر این نکته که خرید چنین ماکت هایی از بازار خارج از کشور بسیار ارزان تر خواهد بود حیاتی است.

بازار ماکت‌های رزین و ۱:۴۳

به تازگی تنوع ماکت‌های رزین در بازار کشورمان به طور قابل توجهی بهبود یافته است. امروزه برندهایی همانند Otto که قیمت به نسبت پایین تری از ماکت‌های خاص رزین (همانند برندهای BBR) دارند و همگی زیر ۵۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده‌اند.

برند Otto به دلیل اصلیت فرانسوی اش تعدادی از ماکت‌های خودروهای اسپرت کلاسیک کوچک فرانسوی همانند رنو آلپین، رنو آلپین توربو، آلپین A110 و آلپین کانورتیبل و رنو ۱۵ GTL را در کنار برخی محصولات آلمانی همانند اپل کومودور کوپه و گلف GTi را تولید کرده است.

در هیچ یک از این ماکت‌ها درها باز نمی‌شود و خبر هم از جزئیات خوب پیشرانه نمونه‌های فلزی نیست. اما همگی این محصولات تولید محدود بوده، کیفیت رنگ و جزئیات بدنه بسیار خوبی دارند.

علاوه بر این در بازار ماکت‌های ۱:۴۳ نیز برند Neo با ماکت‌های متعددی همانند انواع ب ام و ۲۰۰۲، ب ام و سری ۳ نسل E21 و انواع محصولات اپل و فولکس واگن حضوری فعال دارد که به دلیل قیمت نسبتاً بالای ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومانی این ماکت‌ها، خرید آن ممکن است برای بسیاری معقول و مقرون به صرفه به نظر نرسد.

 
لانچیا فولیوا ساخت اتوآرت از آن ماکت‌های خوش ساختی است که رفته رفته در بازار کشورمان کمیاب می‌شود، اما هنوز هم بازار آن گرم نیست. در عوض بازار آلفارومئو ۱۷۵۰ GTV (در تصویر نمونه GT Am مسابقه ای) به دلیل جو خاص بازار کشورمان داغ شده است.

برندهای حرفه‌ای و ماکت‌های خودروهای اسپرت کلاسیک

علاوه بر رزین‌های تولید شده توسط برند Neo، برندهای حرفه‌ای همانند اتوآرت و مینیچمپس نیز بسیاری از خودروهای اسپرت کوچک کلاسیک را در مقیاس ۱:۴۳ عرضه کرده‌اند. مواردی همانند ب‌ام‌و ۲۰۰۲، فولکس واگن گلف، فورد اسکورت، آلفارومئو ۱۷۵۰ GTV و فیات X1/9 که متاسفانه تنوع آن‌ها در بازار کشورمان چندان مناسب نیست. با این حال قیمت آن‌ها در حدود چیزی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان متغیر است. بنابراین خرید نمونه‌ای فلزی حرفه‌ای ۱:۴۳ نیز می‌تواند از نظر اقتصادی معقول، اما از نظر دشواری جمع کردن کلکسیون دردسرساز باشد.

 
 
 

 

[تعداد: 5   میانگین:  4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک