مراقبت از بیرون خودرو

بهمن خودرو

مراقبت از بیرون خودرو

در هنگام استفاده از پاک کننده‌های شیمیایی یا پولیش، تمامی برچسب‌ها و نکات ذکر شده در روی ظرف حاوی ماده مزبور را مورد توجه قرار داده و تمامی هشدارها و احتیاط‌ها را مطالعه نمایید.

نگهداری کیفیت براقی رنگ

شستشو

– برای حفاظت بدنه خودرو و رنگ آن در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی، حداقل هر ماه یک بار خودروی مزدای خود را به وسیله آب ولرم یا آب سرد بشویید. ایجاد خراش در رنگ ذکر گردیده است.

– در صورتیکه خودرو به صورت صحیح شستشو نشود ممکن است سطح رنگ خودرو خراش بردارد. در زیر چند نمونه از نحوه ایجاد خراش در رنگ ذکر گردیده است.

– توجه ویژه‌ای به تمیز نمودن نمک، گل، گرد و خاک و دیگر مواد خارجی زیر سطح خودرو و گل‌گیرها داشته باشید و همچنین اطمینان حاصل نمایید که سوراخ‌های تخلیه روی لبه پایین درب‌ها تمیز باشد.

– حشرات، قیر، شیره درختان، فضله پرندگان، مواد صنعتی موجود در هوا و مشابه آنها در صورت باقیماندن در روی سطح خودرو می‌توانند باعث صدمه زدن به کیفیت رنگ خودرو شوند. در صورتیکه شستشو با آب خالی کفایت نمی‌کند از صابون‌های مایع که برای شستشوی خودرو ساخته شده‌اند، استفاده نمایید.

– پس از شستشوی خودرو با صابون، تمامی آثار صابون را با آب سرد یا ولرم بشویید. از خشک شدن صابون بر روی سطح خودرو جلوگیری نمایید.

– پس از شستشوی خودرو و برای جلوگیری از ایجاد لکه ناشی از آب بر روی سطح، آن را به وسیله یک پارچه جیر تمیز خشک نمایید.

در شرایط زیر ممکن است که رنگ خودرو خراش بردارد:

– قبل از اینکه خودرو را با آب شستشوی اولیه دهید و مواد خارجی و کثافات روی خودرو را پاک کنید، اقدام به شستشو نموده باشید.

– خودرو به وسیله یک پارچه زبر، خشک یا کثیف شسته شود.

– خودرو به وسیله کارواشی که بُرس‌های آن بیش از حد کثیف یا سفت باشد، شسته شود.

– از مواد شوینده یا واکس‌های حاوی مواد خورنده استفاده شود.

هشدار

– وقتی که دسته برف پاک‌کن در وضعیت AUTO و سوئیچ موتور در حالت ON قرار داشته باشد، در موارد زیر ممکن است که برف پاک‌کن به صورت خودکار شروع به کار نماید:

  • لمس نمودن سطح شیشه جلو که روی حسگر باران واقع شده است.
  • تمیز کردن شیشه جلو با پارچه در بخشی که حسگر باران واقع شده است.
  • ضربه زدن به شیشه جلو به وسیله دست یا اشیاء دیگر.
  • ضربه زدن به حسگر باران به وسیله دست یا اشیاء دیگر از سمت داخل خودرو.

– دقت نمایید که حرکت خودکار برف پاک‌کن باعث صدمه زدن به انگشتانتان یا صدمه دیدن برف پاک‌کن‌ها نشود. در هنگام شستشو یا سرویس نمودن خودرو، اهرم برف پاک‌کن را در حالت OFF قرار دهید.

توجه

– در صورت خراشیده شدن رنگ خودرو به وسیله کارواش‌های اتوماتیک یا ناشی از شستشوی غیرصحیح، شرکت مزدا هیچ‌گونه مسئولیتی را پذیرا نخواهد بود.

– خراش‌های رنگ خودرو در رنگ‌های تیره‌تر مشهودتر به نظر می‌رسد.

برای کاهش دادن خراش سطح رنگ خودرو به موارد زیر توجه نمایید:

– قبل از شستشوی خودرو مواد خارجی و کثیفی‌های روی سطح خودرو را با پاشیدن آب ولرم یا آب سرد تمیز نمایید.

– برای شستشوی خودرو از آب ولرم یا سرد به مقدار کافی و پارچه نرم استفاده نمایید. از مورد استفاده قرار دادن پارچه‌های نایلونی خودداری نمایید.

– در هنگام شستشو یا خشک کردن خودرو، پارچه را به آرامی روی سطح خودرو بمالید.

– خودروی خود را به کارواشی ببرید که اطمینان داشته باشید برس‌های آن همواره در وضعیت خوبی نگهداری می‌شوند.

– از شوینده‌های خورنده و یا واکس‌های حاوی ذرات ساینده استفاده ننمایید.

هشدار

از مورد استفاده قرار دادن سیم فلزی (سیم ظرفشویی)، مواد پاک کننده خورنده یا حلّال‌های قوی حاوی ترکیبات آلکالاینی یا سوزش‌آور برای تمیز نمودن سطوح کرومی (فلزات براق آب‌کاری شده) یا قطعات آلومینیومی آب‌کاری شده، خودداری نمایید. این عمل می‌تواند باعث صدمه زدن به روکش محافظ قطعات ذکر شده گردد. علاوه بر این، این حلّال‌ها ممکن است که باعث از بین بردن رنگ شوند.

اخطار

لنت‌های ترمز خیس شده را با رانندگی با سرعت پایین و آرام فشار دادن پدال ترمز خشک نمایید تا کارایی ترمز به وضعیت مطلوب برسد:

رانندگی با لنت ترمز خیس خطرناک می‌باشد؛ زیرا خطر افزایش فاصله ترمزگیری یا کشیده شدن خودر به یک سمت و در نتیجه احتمال بروز تصادف در حین ترمزگیری وجود دارد. با ترمزگیری آرام می‌توان مشخص نمود که ترمز در وضعیت مطلوبی قرار دارد یا خیر.

واکس زدن

در صورتیکه آب روی سطح خودروی شما بصورت قطره قطره در نیاید نشانه نیاز خودرو به واکس می‌باشد. علاوه بر بدنه خودرو، تزئینات فلزی خودرو را نیز برای براقی آنها واکس بزنید.

۱- از واکس‌هایی که حاوی مواد ساینده نمی‌باشد، استفاده نمایید. واکس‌های حاوی مواد ساینده باعث از بین رفتن رنگ شده و به قطعات فلزی براق صدمه وارد می‌نمایند.

۲- واکس‌های طبیعی با کیفیت خوب را مورد استفاده قرار دهید.

۳- در حین واکس زدن، عمل مالیدن واکس را به وسیله اسفنج یا پارچه نرم انجام دهید.

۴- واکس را به وسیله یک پارچه نرم تمیز نمایید.

توجه

لکه‌برهای مورد استفاده جهت از بین بردن روغن، قیر و مواد مشابه معمولاً واکس را نیز از بین می‌برند. این نواحی را مجدداً واکس بزنید.

لکه‌گیری صدمات رنگ خودرو

به وسیله قلم لکه‌گیر مزدا صدمات ناشی از برخورد سنگ به رنگ خودرو یا صدمات در حین پارک خودرو و غیره را قبل از زنگ‌ زدن محل مزبور ترمیم نمایید. ابتدا کثیفی‌ها، گریس و روغن‌های محل مورد نظر را به وسیله یک پارچه نرم تمیز نمایید.

در صورتیکه محل صدمه دیدن زنگ زده است:

۱- به وسیله سنباده کاملاً زنگ را برطرف نمایید.

۲- محل را به وسیله یک پارچه نرم تمیز نمایید.

۳- ناحیه مورد نظر را ضد‌زنگ بزنید.

۴- پس از خشک شدن، پوشش لکه‌گیر مناسب بر روی محل صدمه دیده بزنید.

البته ما توصیه می‌نماییم که این عمل را به متخصص مجرب نمایندگی مزدا بسپارید.

محافظت از حفره حفره شدن

شیوه‌های اولیه لازم جهت جلوگیری از حفره حفره شدن در کارخانه سازنده مورد پیروی و انجام واقع گردیده است؛ اما پس از مورد استفاده قرار دادن خودرو، انجام محافظت‌های اضافی به افزایش عمر بدنه خودرو کمک می‌نماید. برای حصول اطلاع در مورد این شیوه‌ها و محافظت‌های اضافی به نمایندگی مجاز مزدا رجوع نمایید.

نگهداری از فلزات براق

– برای پاک کردن آسفالت جاده و حشرات از پاک کننده قیر استفاده نمایید. هرگز از چاقو و ابزارهای مشابه برای این کار استفاده نکنید.

– برای جلوگیری از خوردگی سطوح براق فلزی از واکس یا مواد محافظ قطعات کرومی استفاده نموده و برای براق نمودن این قطعات سطح را کاملاً بمالید.

– در هوای سرد یا در نواحی لغزنده، قطعات فلزی براق را به وسیله یک لایه از واکس یا مواد محافظ قطعات کرومی (نوع قوی‌تر از معمولی) بپوشانید. همچنین می‌توان آنها را به وسیله مواد ژلاتینی نفتی غیرخورنده یا ترکیبات محافظ دیگر پوشانید.

پوشش زیر خودرو

قطعات زیر خودرو که شرایط بحرانی‌تری دارند به وسیله یک لایه مخصوص روکش شده‌اند تا خودرو را از صدمات شیمیایی و ضربات سنگ و غیره محافظت نماید. این پوشش ممکن است به مرور زمان دچار صدمه گردد. پوشش زیر خودرو را به صورت متناوب مورد کنترل قرار دهید. برای کسب اطلاعات در مورد نحوه ترمیم صدمات وارد شده به این پوشش به نمایندگی مجاز مزدا مراجعه نمایید.

نگهداری از رینگ‌های آلومینیومی چرخ

رینگ‌های آلومینیومی دارای یک لایه روکش محافظ می‌باشند. برای نگهداری از این لایه روکش توجهات ویژه‌ای ضروری می‌باشد.

توجه

– از مورد استفاده قراردادن بُرس سیمی، یا مواد پاک کننده خورنده یا ترکیبات پولیشی یا حلّال‌ها بر روی رینگ‌های چرخ آلومینیومی خودداری نمایید؛ زیرا ممکن است که لایه روکش رینگ را از بین ببرند.

– برای تمیز کردن رینگ‌ها فقط از آب و صابون مایع یا پاک کننده‌های طبیعی و یک اسفنج یا پارچه نرم استفاده نمایید و سپس به روی رینگ آب سرد یا آب ولرم بپاشید. همچنین رینگ‌ها را پس از رانندگی در جاده‌های خاکی یا نمک پاشی شده بشویید؛ این مسئله کمک می‌کند که خطر خوردگی رینگ‌ها کاهش یابد.

– از شستشوی خودرو در کارواش‌های اتوماتیکی که از بُرس‌های سخت و دارای سرعت چرخش بالا استفاده می کنند، اجتناب نمایید.

– در صورتیکه شفافیت رینگ‌های آلومینیومی خودروی شما کاهش یافت، آن را واکس بزنید.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک