مراقبت از ظاهر خودرو

بهمن خودرو

مراقبت از ظاهر خودرو

نحوه کاهش صدمات وارده به رنگ خودرو بر اثر شرایط محیطی

خودروی شما با استفاده از آخرین شیوه‌ها و تکنیک‌های توسعه یافته رنگ آمیزی، رنگ شده است. در صورت عدم مراقبت صحیح، شرایط محیطی می‌تواند به رنگ خودروی شما صدمه وارد نماید. در زیر به چند نمونه از صدمات احتمالی و نکات قابل توجه جهت پیشگیری از آنها اشاره می‌شود.

صدمات ناشی از باران‌های اسیدی یا آلودگی‌های صنعتی

شرایط بروز

آلودگی‌های صنعتی و دودهای خروجی از خودروها در هوا پخش می‌شوند و با باران و رطوبت موجود در هوا ترکیب شده و تولید اسید می‌نمایند. این اسیدها در طی بارندگی بر روی خودرو ریخته و پس از تبخیر آب روی سطح، اسید باقیمانده بر روی سطح خودرو می‌تواند باعث صدمه دیدن رنگ خودرو شود.

پیشگیری

برای پیشگیری از حالت ذکر شده در فوق، لازم است که خودروی خود را بر اساس راهنمای ذکر شده در این بخش شستشو داده و واکس بزنید. این مراحل باید بلافاصله پس از بارندگی که حالت اسیدی داشته باشد، انجام شود.

صدمه ناشی از فضله پرندگان، حشرات و شیره درختان

شرایط بروز

– فضله پرندگان حاوی اسید می‌باشد و در صورت باقیماندن بر روی سطح خودرو باعث کدر شدن رنگ خودرو و همچنین از بین رفتن رنگ خواهد شد.

– در صورت چسبیدن حشرات به بدنه خودرو و تجزیه شدن آنها، ترکیبات خورنده‌ای تولید می‌شود که در صورت باقیماندن بر روی سطح باعث فرسایش رنگ و کدر شدن آن می‌شوند.

– شیره درختان پس از مدتی سخت می‌شوند و می‌چسبند. در صورتیکه بر سطح خودرو قرار گیرد به سطح رنگ می‌چسبد و سخت می‌شود. در صورتیکه شما قصد تمیز کردن شیره درخت چسبیده شده را داشته باشید، احتمال کنده شدن بخشی از رنگ خودرو وجود دارد.

پیشگیری

– در صورت نیاز، خودروی خود را بر اساس دستورالعمل ذکر شده در این بخش شستشو داده و واکس بزنید. این عمل باید در اولین فرصت ممکن انجام پذیرد.

– فضله پرندگان را می‌توان به وسیله یک اسفنج نرم و آب تمیز نمود. در صورتیکه شما در حین مسافرت هستید و امکان این عمل وجود ندارد با استفاده از یک پارچه مرطوب نیز می‌توان عمل تمیز نمودن را انجام داد. ناحیه تمیز شده را باید بر اساس دستورالعمل ذکر شده در این بخش واکس زد.

– شیره درختان و حشرات را می‌توان به وسیله یک اسفنج نرم و آب تمیز نمود. همچنین تمیز کننده‌های شیمیایی تجاری برای این منظور موجود می‌باشد.

– یک شیوه دیگر برای تمیز کردن موارد فوق‌الذکر پوشانیدن سطح مورد نظر به وسیله یک روزنامه خیس برای مدت زمان یک تا دو ساعت است. پس از تمیز کردن مواد، باقیمانده روی سطح را به وسیله آب شستشو دهید.

اثر آب

شرایط بروز

باران، مه، رطوبت و حتی آب شیر ممکن است که حاوی مواد معدنی مضر مانند نمک و آهک باشند. در صورتیکه خودرو در معرض رطوبت حاوی مواد معدنی ذکر شده قرار بگیرد، پس از تبخیر آب، مواد معدنی مزبور روی سطح خودرو باقیمانده و باعث ایجاد خطوط سفید رنگی می‌شوند که این اثرات باقیمانده می‌توانند به سطح رنگ صدمه بزنند.

پیشگیری

برای پیشگیری از صدمات ذکر شده لازم است که خودروی خود را براساس دستورالعمل ذکر شده در این بخش شستشو داده و واکس بزنید. این مراحل باید بلافاصله پس از مشاهده حالت ذکر شده، انجام پذیرد.

لب پَر شدن رنگ

شرایط بروز

در صورت برخورد ذرات شن و ماسه پرت شده توسط لاستیک دیگر خودروها به بدنه خودروی شما این مسئله بروز می‌نماید.

نحوه پیشگیری از لب پر شدن رنگ

حفظ فاصله مناسب نسبت به خودروی جلویی، خطر برخورد ذرات شن و ماسه پرت شده از خودروی جلویی را کاهش می‌دهد.

توجه

– ناحیه برخورد شن و ماسه‌ای که باعث پریدگی رنگ خودرو می‌شود، نسبت به سرعت خودرو متفاوت می‌باشد؛ به عنوان مثال وقتی که سرعت خودرو ۹۰km/h باشد، این ناحیه حدود ۵۰m می‌باشد. 

– در هوای سرد، سطح رنگ خودرو سخت‌تر (شکننده‌تر) می‌شود و این مسئله خطر پریدگی رنگ را افزایش می‌دهد.

– پریدگی رنگ می‌تواند باعث زنگ‌زدگی سطح خودرو شود. قبل از بروز این مسئله، قسمت آسیب دیده را به وسیله قلم لکه‌گیری مزدا بر اساس دستورالعمل شرح داده شده در این بخش ترمیم نمایید. غفلت نمودن از ترمیم به موقع می‌تواند باعث زنگ‌زدگی خودرو و متعاقباً سبب تعمیرات پرهزینه شود.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک