مرسدس بنز SL500 و پورشه Carrera S 911

SL VS 911

مرسدس بنز SL500 و پورشه Carrera S 911، رقابت پنجه در پنجه

در نگاه اول مرسدس SL500 و پورشه کررا S مشخصات فنی و شخصیتی نزدیک بهم دارند، هر دو در زمره خودروهای اسپرت و کروکی با اصل و نصب آلمانی قرار می‌گیرند و از نظر فنی و عملکردی نزدیک به بالاترین مدل‌های تولیدی در سری خود هستند.

مرسدس بنز SL500 و پورشه Carrera S 911

نگاهی به واقعیت

اما واقعیت این است که SL و ۹۱۱ پیشینه و تاریخچه‌ای نسبتا متفاوت را در پس زمینه دارند و همین عامل حالا هم ۲ احساس متفاوت از رانندگی با این دو را ایجاد می‌کند. پورشه یک خودرو اسپرتی اصیل با پیشرانه قرار گرفته در بخش انتهایی شاسی، هندلینگ فوق العاده و عملکردی نزدیک به سوپر اسپرت‌هاست و مرسدس بنز SL500 با دماغه کشیده، پیشرانه سنگین وزن V8 و تمایل زیاد به بیش فرمانی، رفتاری نزدیک به خودروهای لوکس و GT‌های مسافرتی را از خود نشان می‌دهد.

لمس تفاوت

البته شاید لمس تفاوت‌های رانندگی با این دو خودرو در شرایط رانندگی معمولی در شهر و خیابان چندان آسان نباشد. اما اگر قصد داشته باشید تا در یک جاده کوهستانی یا پیست مسابقه سرعت و لذت را با این دو پیکارجو آلمانی تجربه کنید، ماجرا به کلی متفاوت خواهد بود. پورشه آمادگی بیشتری برای تحمل رانندگی پر فشار و خشن را از خود نشان می‌دهد. در مقابل مرسدس بنز با فریاد‌های پیاپی و خشمگین اگزوز و بیش فرمانی شدید خود، تایرهای عقب را نیست و نابود کرده و زودتر از رقیب به تیمار و استراحت نیاز پیدا می‌کند.

نسل ششم اس ال

SL500 موجود در این مصاف، نمونه‌ای از جدیدترین سری و نسل ششم SL محسوب می‌شود که برای نخستین بار به شکل کامل از بدنه‌ای آلومینیومی برخوردار شده و به همین دلیل هم در حدود ۱۱۰ کیلوگرم نسبت به سلف خود سبک‌تر است. با این حال SL500 با وزن ۱٫۸ تن هنوز هم بسیار سنگین‌تر از پورشه کررا S با وزن ۱٫۴ تن ظاهر می‌شود و این اختلاف می‌تواند برتری ۳۵ اسب بخاری قدرت مرسدس را نسبت به پورشه کمرنگ کند.

مرسدس بنز SL500 و پورشه Carrera S 911

ارتفاع دردسرساز

البته این یک واقعیت است که در ارتفاع تهران، برتری موتور تویین توربو بنز نسبت به پیشرانه اتمسفریک پورشه بیشتر از ۳۵ اسب بخار خواهد بود. چرا که موتور پورشه به علت کاهش فشار هوا ناشی از افزایش ارتفاع، مقداری از توان اسمی خود را از دست می‌دهد اما برای بنز با توجه به توربو بودن پیشرانه، چنین اتفاقی نمی افتد.

گیربکس PDK پورشه

به هرحال با توجه به قابلیت‌های فوق العاده گیربکس هفت سرعته PDK پورشه و رفتار لوکس و باوقار گیربکس هفت سرعته مشهور مرسدس بنز، برتری در شتاب گیری اولیه و ثانویه بدون هیچ حرف و حدیثی از آن پورشه کررا S خواهد بود، البته بر روی کاغذ مرسدس بنز شتاب SL500 را در حد و حدود پورشه اعلام کرده است.

اما در عمل مشخص می‌شود که پورشه می‌تواند از همان ابتدا به لطف سیستم لانچ کنترل بسیار پیشرفته‌اش اندکی پیش بیافتد و تا انتهای مسیر هم با اقتدار از این پیشتازی دفاع کند. از نظر شتاب جانبی و عملکرد ترمز ها هم آنطور که از نتایج تست‌های خارجی مشخص است، برتری با اختلاف نسبتا ملموسی از آن کررا خواهد بود.

مرسدس بنز SL500 و پورشه Carrera S 911

مرسدس بنز SL500 و پورشه Carrera S 911

واقعیت وارونه

شتاب جانبی قابل تحمل پورشه به حدود ۱ G می‌رسد اما مرسدس SL در بهترین حالت رقمی در حدود ۰٫۹۴ G را تحمل می‌کند، البته مرسدس سامانه‌ای را به منظور محافظت از بدن سرنشینان در پیچ‌های تند تعبیه کرده است که با متورم کردن لبه‌های صندلی در مواجه با نیروی جانبی، مانع از حرکت شدید بدن سرنشینان به سمت خارج پیچ می‌شود و از این رو ناخودآگاه این حس به شما دست خواهد داد که بنز راحت‌تر از پورشه شتاب جانبی را تحمل می‌کند ولی در واقعیت اینطور نیست و سرعت پورشه می‌تواند در هر مسیری بالاتر از مرسدس باشد.

پرسشی که در ذهن دارید

شاید برایتان این سوال مطرح شود که با این اوصاف، آیا مرسدس هیچ برتری فنی و عملکردی خاصی نسبت به پورشه دارد یا خیر؟ پاسخ این است که SL500 در زمینه شتاب گیری ثانویه و میانی می‌تواند پورشه را به خاک و خون بکشد، مخصوصا در شهر مرتفعی مانند تهران که پورشه مقداری از توان پیشرانه خود را از دست می‌دهد. این بنز است که در سرعت‌های بالا مانند گلوله‌ای شلیک می‌شود و از پورشه پیشی می‌گیرد.

SL500 همچنین برای چشیدن طعم دریفت کاراکتر و شاسی مناسب تری دارد، هرچند این کار به قیمت کاهش عمر تایرهای گران قیمت آن تمام می‌شود.

مرسدس بنز SL500 و پورشه Carrera S 911

دریفت با مرسدس

به هر روی دریفت زدن با یک مرسدس بنز کروکی بزرگ V8 لذت خاصی دارد که سخت می‌توان از آن چشم پوشی کرد. درنهایت هم اینکه صدای تولیدی موتور هشت سیلندر باورنکردنی و فوق العاده زیباست و نوایی نزدیک به صدای پیشرانه‌های کلاسیک آمریکایی را به گوش شنونده می‌رساند.

اما موتور شش سیلندر تخت و دور بالای پورشه، صدای متفاوت و ریزتری دارد که شاید در نگاه بسیاری به زیبایی و جذابیت آوای رعد آسای رقیب اشتوتگارتی‌اش نباشد.

مرسدس بنز SL500 و پورشه Carrera S 911

[تعداد: 4   میانگین:  4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک