معایب خودروهای دوگانه‌سوز

معایب خودروهای دوگانه‌سوز

در این مطلب در مورد معایب خودروهای دوگانه‌سوز توضیحاتی ارائه می‌شود

خودروهای گاز‌­‌سوز دارای معایب بیشتری نسبت به مدل‌های تک سوز هستند. که مهم‌ترین معایب آن‌ها مربوط به استهلاک بیشتر موتور و قطعات مصرفی آن‌ها و هزینه نگهداری بیشتر می‌شود، این معایب بیشتر ناشی از آن است که احتراق گاز با ساز‌‌ و کار احتراق بنزین متفاوت است. از معایب دیگر این خودروها حجم کم فضای صندوق عقب به دلیل وجود مخزن نگهداری گاز فشرده می‌باشد که سبب می‌شود فضای مورد استفاده بسیار کمتر از مدل‌های تک سوز باشد. یکی از معایب دیگر این مدل خودروها آسیب‌پذیری و احتمال احتراق یا انفجار در تصادفات رانندگی و یا در هنگام سوخت‌گیری می‌باشد. از دیگر معایب خودروهای دوگانه‌سوز افت قدرت موتور می‌باشد، زیرا مقداری از هوای مکشی موتور توسط گاز جایگزین می‌شود و این امر سبب افت قدرت خروجی موتور می‌شود.

خودروهای دوگانه‌سوز شتاب و کشش کمتری دارند.

این در حالی است که CNG ارزش حرارتی بالایی دارد و عدد اکتان یا به‌سوزی این سوخت از بنزین بالاتر است و قدرت بیشتری تولید می‌کند اما دلیل افت قدرت و کاهش شتاب این مدل خودروها این است که موتور اکثر این خودروها براساس سوخت بنزین طراحی شده‌اند و اصولا بنزین‌سوز هستند که تحت شرایط خاصی برای خودوهای دوگانه‌سوز استفاده می‌شوند. برای مثال تمام مجاری ورود سوخت به محفظه احتراق برای بنزین طراحی شده‌اند، مانند مانیفولد ورودی، مجاری هوای سرسیلندر و قطر سوپاپ‌ها، همگی بر اساس هوایی که بنزین لازم دارد طراحی شده است. همچنین سیستم جرقه‌زنی برای گاز باید تقویت شود که این کار را می‌توان با استفاده از شمع‌های مخصوص دوگانه‌سوز که دو پلت هستند و باعث گسترش سریع‌تر شعله داخل محفظه احتراق می‌شوند و وایرهای مخصوص دوگانه که توانایی تأمین ولتاژ مورد نیاز این شمع‌ها را داشته باشند، انجام داد.

خوردگی قطعات موتورهای پایه بنزینی

به دلیل افزایش انتقال حرارت به دیواره سیلندر و سوپاپ‌ها و سرسیلندر که ناشی از افزایش زمان احتراق است این قطعات در دمای بالاتری کار می‌کنند و باعث کاهش عمر موتور و معایب رایجی می‌شود که به تعدادی از آن‌ها در زیر اشاره می‌کنیم.

 • سوختن واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر فضای بین سیلندر و سرسیلندر را یک پارچه می‌کند. از نشت گاز و نشت آب و همچنین از نشت روغن از کانال‌های روغن جلوگیری می‌کند.

 

سوختن واشر سرسیلندر

به طور کلی آسیب بیشتر به واشر سرسیلندر خودروهای دوگانه‌سوز در مقایسه با خودروهای بنزین سوز وارد می‌شود. برای حل این مشکل باید مجاری آب در سرسیلندر به گونه‌ای طراحی شوند که بتواند حرارت اضافی تولید شده را به خوبی جذب کرده و با انتقال به سیستم خنک کننده مانع گرم شدن بیش از حد سرسیلندر و سوختن واشر سرسیلندر ‌شود.

 • خوردگی سرسیلندر

  خوردگی سرسیلندر

در خودروهای دوگانه‌سوز به دلیل فشار و دمای احتراق بالا و انتقال حرارت زیاد به سرسیلندر ساختار سرسیلندر دچار خوردگی می‌شود، برای کاهش این اثر استفاده از ضدیخ و افزودنی‌های پایه‌‎ای می‌تواند تأثیرگذار باشد.

 • سوختن سوپاپ

سوپاپ سرسیلندر را از سیلندر جدا می‌کند و در زمان‌های مناسب ابتدا مخلوط هوا و سوخت را وارد سیلندر می‌کند. پس از احتراق در مرحله تخلیه، گازهای ناشی از احتراق را تخلیه می‌کند. همان گونه که در بالا اشاره شد، حرارت و احتراق بالای خودروهای دوگانه‌سوز دلیل اصلی این مشکل می‌باشد.

خوردگی سرسیلندر

لرزش بیشتر موتور در خودروهای دوگانه‌سوز

همان گونه که اشاره شد چون موتور خودروهای دوگانه‌سوز اصولا بنزین‌سوز هستند. در حالت گاز عملکرد و احتراق مورد انتظار را ندارند نسبت به حالت بنزین سوزی لرزش بیشتری دارد، به خصوص خودروهایی که به صورت کارگاهی دوگانه‌سوز شده‌اند. از حداقل تجهیزات در آن‌ها استفاده شده _حتی برای کاهش هزینه ادونسر را نصب نمی‌کنند_ که سبب می‌شود زمان احتراق گاز نسبت به بنزین بیشتر باشد. در نتیجه در زمان مناسب نیرو به پیستون وارد نمی‌شود که خود سبب لرزش موتور و افت قدرت موتور خواهد شد. ایراد دیگری که به خودروهای دوگانه‌سوز وارد است این است که با یک بار سوخت‌گیری مسافت کمتری را نسبت به یک بار سوخت‌گیری با بنزین طی می‌کند و راننده همواره استرس تمام شدن گاز و سوخت‌گیری مجدد را دارد.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 3   میانگین:  5/5]

2 دیدگاه برای “معایب خودروهای دوگانه‌سوز

 1. مصطفی تمجیدی گفته:

  سلام.
  چه روغن موتوری رو برای تیبای دوگانه cngدستی من مدل ۹۰ پیشنهاد می کنین؟؟
  و اینکه دقیقا از نظر شما چطور باید با گاز و بنزین حرکت کرد؟یعنی چقدر از گاز استفاده کرد و چقدر از بنزین؟
  متشکرم./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک