معاینه فنی ویژه از سال ۹۸ اجرایی می‌شود

معاینه فنی ویژه از سال 98 اجرایی می‌شود 

معاینه فنی ویژه از سال ۹۸ اجرایی می‌شود 

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران اعلام می کند که تفاوت معاینه فنی ویژه و معاینه فنی برتر در حداکثر آلایندگی مونوکسید کربن است که حدود مجاز هنوز به تصویب نهایی نرسیده و موضوعات آن در کارگروه ملی آلودگی هوا مطرح و در حال بررسی است که پس ار تصویب نهایی، معاینه فنی ویژه برای سال آینده در تهران عملیاتی می شود.

سید نواب حسینی منش در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو در خصوص معاینه فنی ویژه اظهار داشت: تفاوت معاینه فنی ویژه و معاینه فنی برتر در حداکثر آلایندگی مونوکسید کربن است. در معاینه فنی معمولی حد مرز مونوکسید کربن ۰٫۷ و در معاینه فنی برتر در حالت دور موتور بالا یعنی زمانیکه خودرو در دور موتور ۲۵۰۰ آر پی ام کنترل می شود حد مرز مونوکسید کربن به ۰٫۶ کاهش پیدا می کند.

وی افزود: در معاینه فنی ویژه حد مرز مونوکسید کربن به ۰٫۳ کاهش می یابد. یعنی خودرو اید در دور موتور بالا و شرایط پرکار، آلاینگی کمتر از ۰٫۳ داشته باشد تا موفق به اخذ معاینه فنی ویژه شود؛ اما این حدود مجاز هنوز به تصویب نهایی نرسیده و موضوعات آن در کارگروه ملی آلودگی هوا مطرح و در حال بررسی است که پس از تصویب نهایی، معاینه فنی ویژه برای سال آینده در تهران عملیاتی می‌شود.

اتصال سیستم‌ها 

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران درخصوص اتصال نرم افزار فعالیت پروانه کار اتوبوسرانی به سامانه معاینه فنی کشور و سازمان راهداری گفت: قبلا سازمان اتوبوسرانی در این خصوص یک سیستم داخلی و مستقل داشت اما هدف این است که معاینه فنی تمام خودروها به صورت آنلاین کنترل شود بنابراین یک سامانه ارتباطی را با سیمفا و سامانه راهداری از طریق سازمان فاوا شهردرای تهران ایجاد کرده ایم تا معاینه فنی کلیه خودروها به صورت آنلاین چک می شود.

حسینی منش افزود: در صورت فقدان یا منقضی شدن معاینه فنی، در آن روز به صورت سیستمی اجازه فعالیت به خودرو مذکور داده نمی شود و خودرو باید برای دریافت معاینه فنی اقدام کند. این برنامه عملیاتی شده و از آنجا که بر اساس بخشنامه استاندار محترم تهران، سرویس ها و خودروهای حمل و نقل عمومی بدون معاینه فنی اجازه تردد ندارند، کنترل این امر از طریق سامانه اشاره شده به صورت برخط قابل انجام است.

معاینه فنی موتورسیکلت‌ها

حسینی‌منش درخصوص مشکلات مربوط به معاینه فنی موتورسیکلت ها گفت: معاینه فنی موتورسیکلت ها یک فاجعه است زیرا پایایی معاینه فنی روی موتورسیکلت های کاربراتوری وجود خارجی ندارد. موتورسیکلت های کاربراتوری دارای یک شیر بنزین برای تنظیم ورودی کاربراتور هستند که تنظیم و کنترل این شیر دستی بوده و می توان ورودی منبع بنزین به کاربراتور را با دست باز و بسته کرد.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران افزود: راکب موتورسیکلت ممکن است همزمان با ورود به مرکز معاینه فنی میزان بنزین ورودی را کاهش و پس از اخذ معاینه فنی بنزین ورودی به کاربراتور را افزایش دهد و بنابراین آلایندگی موتورسیکلت به قوت خود باقی خواهد بود.

حسینی منش گفت: این معزل، قابلیت نظارت و کنترل ما را به شدت سخت می کند و بنابراین یکی از بحث های کارشناسی بنده این است که تنها راه برون رفت از فاجعه آلایندگی موتورسیکلت ها بحث نوسازی و تبدیل موتورسیکلت ها به موتورسیکلت های انژکتوری و یا برقی است که متاسفانه این امر به سختی و کندی پیش می‌رود.

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار