معرفی لوگوی شورولت به سه روایت

معرفی لوگوی شورولت به سه روایت

معرفی لوگوی شورولت به سه روایت

تاریخچه شورولت به‌عنوان مهمترین برند زیر مجموعه جنرال موتورز به همکاری دو نام بزرگ در صنعت خودروسازی باز می‌‌گردد.

معرفی لوگوی شورولت به سه روایت
Chevrolet Logos 1911-2011

رده میانی

سال ۱۹۱۰ ویلیام دورانت، پنجمین سال مدیریت خود در رده‌های میانی جنرال موتورز را پشت سر می‌‌گذاشت که راننده‌ای سوئیسی- فرانسوی به نام لوئیس شورولت را برای هدایت خودروهای بیوایک در مسابقات مهم به استخدام جنرال موتورز در آورد. آشنایی این دو نفر تنها یکسال بعد به تاسیس شرکت شورولت منجر شد و یکی از موفق ترین کمپانی ها در تاریخ صنعتی ایالات متحده را پدید آورد. عجیب است که داستان انتخاب لوگو شورولت بر خلاف تاریخچه آن چندان روشن نیست. سه نظریه مختلف در مورد نحوه پیدایش این لوگو ساده اما تاثیر گذار وجود دارد که هر یک در نوع خود جالب و خواندنی است.

معرفی لوگوی شورولت به سه روایت

طرحی روی کاغذ دیواری

بر طبق اسناد موجود، نشان شورولت اولین بار در سال ۱۹۱۳ بر سر در کمپانی نقش بست. اما آنطور که خود ویلیام دورانت می‌‌گفت، طرحی نزدیک به این لوگو را نخستین بار در سال ۱۹۰۸ بر روی کاغذی مربوط به هتلی در پاریس دیده بود. نشریه درون سازمانی شورولت که در سال ۱۹۶۱ به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس کمپانی منتشر شد نیز این روایت را تایید می‌‌کند. بر اساس مطالب چاپ شده در این نشریه، دورانت تکه‌ای از کاغذ را جدا کرده و آن را به دوستان خود نشان می‌‌دهد. او حتی در صحبت‌هایش به این موضوع اشاره می‌‌کند که این طرح می‌‌تواند نمادی کامل از سرعت و پویایی برای یک کمپانی خودروسازی باشد. با این حال حاشیه‌هایی در مورد این نظریه وجود دارد که اغلب توسط اعضای خانواده ویلیام دورانت مطرح شده‌اند.

معرفی لوگوی شورولت به سه روایت

پدر من

در سال ۱۹۲۹ مارگری دورانت-دختر ویلیام دورانت-کتابی تحت عنوان “پدر من” را منتشر کرد و در آن به شرح ماجرای ترسیم نشان شورولت توسط پدرش پرداخت. به نوشته مارگری، ولیام دورانت یک شب بر سر میز شام، طرحی را بر روی دستمال سفره ترسیم کرد و به خانواده نشان داد و هم اکنون، نمونه تکامل یافته آن طرح اولیه، نشان کمپانی عظیم شورولت است.

الهام از آگهی روزنامه

بیش از نیم قرن بعد، نشریه مدیریتی شورولت مصاحبه‌ای قدیمی با بانوی مسن ویلیام دورانت فقید را منتشر کرد که در آن به خاطره ترسیم نشان شورولت را بر روی تکه‌ای از روزنامه در طی سفری تفریحی به سواحل ویرجینا اشاره شده بود. بر اساس این تئوری، ویلیام دورانت طرح اولیه نشان شورولت را در مدت سفر در ذهن داشته است و سرانجام آن را بر روی تکه‌ای از روزنامه محلی ترسیم می‌‌کند و به همسر خود نشان می‌‌دهد، اما جالب است که احتمالا ماجرای واقعی اندکی پیچیده‌تر بوده است.

زغال سنگ

بر اساس اسناد معتبر، روزنامه‌های محلی ویرجینا در آن زمان اگهی فروش محصولات یک شرکت زغال سنگ را چاپ می‌‌کردند که دست بر قضا نشانی بسیار نزدیک به نشان شورولت داشته است. از این رو این احتمال دور از ذهن نیست که ویلیام دورانت ایده اولیه خود را از دیدن این آگهی فروش زغال گرفته باشد. به خصوص که فاصله زمانی بین درج آگهی و تاسیس رسمی کمپانی شورولت تنها ۹ روز بوده است.

به یاد پرچم سوئیس

لوئیس شورولت زاده بخش فرانسوی زبان سوئیس بود و از همین رو پس از تاسیس شرکت، روزنامه واشنگتن پست در مطلبی به شباهت نشان کمپانی شورولت و طرح صلیب سپید رنگ بر روی پرچم رسمی سوئیس اشاره می‌‌کند. به نوشته این روزنامه، نشان شورولت نمونه‌ای تغییر یافته از صلیب پرچم سوئیس است که حالا نقره‌ای شده و به لطف دو خط کج طرفین، حس حرکت را بیننده القا می‌‌کند. به درستی مشخص نیست که این مطلب صرفا عقیده و نظر نویسنده واشنگتن پست بوده یا واقعا در تبلیغات آن سال‌های شورولت به ملیت سویسی موسس کمپانی اشاره ‌‌شده است.

نشانی پایدار در گذر زمان

از زمانی که امضای لوئیس شورولت با این لوگو صلیبی شکل جایگزین شد، بیش از ۱۰۰ سال می‌‌گذرد. تاثیر گذران دوران را می‌‌توان در روند تکامل این نشان مشاهده کرد اما نکته مهم این است که علیرغم اعمال تغییرات جزئی بسیار، مدیران کمپانی همواره به اصل طرح ویلیام دورانت و لوئیس شورولت وفادار بوده اند و هیچ گاه اجازه تغییر بنیادین آن را نداده‌اند. با ورود به قرن بیست و یکم رنگ طلایی که پیشتر برای مدل‌های خاصی استفاده می‌‌شد به ترکیب لوگو اضافه شد و حالا تمامی خودروهای سواری و تجاری شورولت در سرتاسر جهان مزین به این نشان که به نمادی از قابلیت اطمینان و استحکام مبدل شده است، خط تولید را ترک می‌‌کنند.

 

 

[تعداد: 6   میانگین:  4.5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک