مقدمه ای بر سراتو (Cerato)

سراتو

فصل ۱- مقدمه

  • نحوه استفاده از این دفترچه راهنما
  • الزامات سوخت
  • مراحل آب بندی کردن خودرو
  • علائم نمایشی صفحه نمایشگرها

نحوه استفاده از این دفترچه راهنما

هدف ما کمک به برآورده شدن حداکثر رضایت شما از رانندگی خودروی خود است.

دفترچه راهنمای مالک به انحاء مختلف می تواند کمک کار شما در این امر باشد.

توصیه جدی ما خواندن کل این دفترچه راهنما است. لذا برای به حداقل رساندن خطر مرگ یا آسیب دیدگی باید موارد اخطار و هشدارهای ارائه شده در این دفترچه راهنما را مطالعه کنید.

تصاویر همراه با متن در دفترچه برای تشریح چگونگی کسب حداکثر رضایت از خودرو ارائه شده اند. با خواندن دفترچه راهنما شما از خصوصیات، اطلاعات ایمنی مهم و نکات مهم رانندگی در شرایط مختلف جاده آگاه می شوید. تیتر کلی بخش ها در جدول فهرست مندرجات ارائه شده است. همچنین با استفاده از فهرست الفبایی می توان جستجوی موضوع مورد نیاز را آغاز نمود.

این فهرست لیست اطلاعات موجود در دفترچه راهنما را به صورت الفبایی دارا است.

بخش ها:

این دفترچه دارای ۸ بخش بعلاوه یک فهرست الفبایی است.

هر بخش با فهرست خلاصه مطالب مندرج در آن بخش آغاز می شود، بنابراین با یک نگاه کوتاه به فهرست هر بخش، می توانید از موجود بودن یا نبودن اطلاعات مورد نیاز خود در آن بخش آگاه شوید.

در این دفترچه راهنما به اخطارها، هشدارها و یادآوری های مختلفی برخواهید خورد. این موارد برای ارتقاء ایمنی شخصی شما گردآوری شده اند. شما باید به دقت همه روش ها و توصیه های ارائه شده در این اخطارها، هشدارها و یاداوری ها را خوانده و از آن ها پیروی کنید.

اخطار

اخطار به شرایطی که بی اعتنایی به آن می تواند به صدمات جسمی، آسیب دیدگی شدید یا مرگ منجر شود، اشاره دارد.

هشدار

هشدار به شرایطی که بی اعتنایی به آن می تواند به آسیب دیدگی خودرو منجر شود، اشاره دارد.

یادآوری به اطلاعات قابل توجه یا مفید اشاره دارد.

الزامات سوخت

  • موتور بنزینی
  • بنزین بدون سرب

خودروی جدید شما، به نحوی طراحی شده است که فقط با سوخت بدون سرب با عدد اکتان RON 91 (عدد اکتان آزمایشگاهی) ۸۷AKI (عدد ضد کوبش موتور) یا بالاتر استفاده کنید.

خودروی نوی شما برای دستیابی به حداکثر کارایی عملکرد با بنزین بدون سرب همراه با حداقل گازهای خروجی اگزوز و کمترین مقدار دوده گرفتگی شمع طراحی شده است.

هشدار

هرگز از بنزین سرب دار استفاده نکنید. استفاده از بنزین سرب دار برای مبدل کاتالیستی مضر بوده و باعث معیوب شدن حسگر اکسیژن سیستم کنترل موتور می شود.

همچنین بنزین سرب دار بر سیستم کنترل گازهای خروجی تاثیر منفی می گذارد.

هرگز هیچ نوع مایع تمیز کننده سیستم سوخت رسانی به جز آنچه مشخصاً توصیه شده است را درب باک سوخت نریزید.

(برای شرح بیشتر با نمایندگی های مجاز سایپا یدک تماس بگیرید).

اخطار

• در هنگام بنزین زدن پس از قطع شدن اتوماتیک جریان توسط سرشیلنگ پمپ دستگاه جایگاه سوخت، بنزین اضافه نکنید.

• برای جلوگیری از پاشیده شدن بنزین به بیرون در صورت تصادف، همیشه بسته بودن محکم درب باک را کنترل کنید.

 

بنزین سرب دار *

طراحی این خودرو برای بعضی از کشورها بگونه ایست که استفاده از بنزین معمولی برای آن امکان پذیر است. اگر قصد استفاده از بنزین معمولی را دارید باید قبلاً از نمایندگی های مجاز سایپا یدک درباره اینکه خودرو شما قادر به استفاده از بنزین معمولی است یا خیر، سئوال کنید.

عدد اکتان بنزین بدون سرب و بنزین سرب دار یکسان است.

بنزین حاوی الکل و متانول

گسهول، مخلوط بنزین و اتانولی (که به نام الکل غلات نیز شناخته می شود) یا بنزین یا گسهول حاوی متانول (که به نام الکل چوب نیز شناخته می شود) همراه یا به جای بنزین سرب دار یا بدون سرب در بازار عرضه می شود. از گسهول حاوی بیش از ۱۰ % اتانول و از بنزین یا گسهول حاوی هر گونه متانول استفاده نکنید.

هر کدام از این سوخت ها ممکن است باعث بروز مشکل در کارایی عملکرد و خرابی سیستم سوخت رسانی خودرو شوند. در صورت بروز مشکل در عملکرد خودرو، استفاده از هر نوع گسهول را متوقف کنید.

خرابی خودرو یا بروز هر گونه مشکل در کارایی عملکرد خودرو که ناشی از استفاده از سوخت‌های زیر باشد، ممکن است توسط سازنده خودرو پوشش گارانتی داده نشود :

  • گسهول حاوی بیش از ۱۰ % اتانول
  • بنزین یا گسهول حاوی متانول
  • بنزین سرب دار یا گسهول سرب دار

 

هشدار

هرگز از گسهول حاوی متانول استفاده نکنید. استفاده از هر نوع محصول گسهول که آسیب زننده به کارایی عملکرد خودرو باشد را متوقف کنید.

 

استفاده از MTBE
توصیه می شود سوخت های حاوی بیش از ۱۵% حجمی MTBE (متیل ترتیاری بوتیل اتر) (حاوی % ۲/ ۷ وزنی اکسیژن) در خودرو شما مورد استفاده قرار نگیرد.

سوخت‌های حاوی بیش از % ۱۵ حجمی MTBE (حاوی % ۲/ ۷ وزنی اکسیژن) ممکن است کارایی عملکرد خودرو را کاهش داده، باعث تولید بخار و هوا گرفتن سیستم سوخت رسانی یا بد روشن شدن خودرو شوند.

هشدار

گارانتی محدود خودرو نو شما ممکن است خرابی سیستم سوخت رسانی و هر گونه مشکل کارایی عملکرد خودرو که بر اثر استفاده از سوخت‌های حاوی متانول یا سوخت‌های حاوی بیش از % ۱۵ حجمی MTBE (متیل ترتیاری بوتیل اتر حاوی % ۲/ ۷ وزنی اکسیژن) به وجود آمده باشد را پوشش ندهد.

از متانول استفاده نکنید

سوخت های حاوی متانول (الکل چوب) نباید در خودرو شما مورد استفاده قرار گیرد. این نوع سوخت می تواند کارایی عملکرد خودرو را کاهش داده و به اجزاء سیستم سوخت رسانی خودرو صدمه بزند.

سوخت های برای هوای پاک تر برای کمک به پاکیزه نگهداشتن هوا، توصیه می شود که از بنزین هایی که به آن ها مواد پاک کننده اضافه شده و از تشکیل رسوب در موتور جلوگیری می کنند، استفاده کنید. این نوع بنزین ها به تمیزتر کار کردن موتور کمک کرده و کارایی سیستم کنترل گازهای خروجی اگزوز را ارتقاء می دهند.

مراحل آب بندی کردن خودرو

دوره خاصی برای آب بندی کردن خودرو مورد نیاز نیست. با انجام چند عمل ساده ،حین استفاده از خودرو در ۱۰۰۰ کیلومتر اول، به عملکرد عمر مفید و مصرف اقتصادی خودرو می افزاید.

• به موتور زیاد گاز ندهید.
• هنگام رانندگی دور موتور را بین ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ دور در دقیقه نگهدارید.
• به مدت طولانی با یک سرعت ثابت (سریع یا آرام) رانندگی نکنید. برای آب‌بندی مناسب موتور باید سرعت موتور تغییر کند.
• از توقف های ناگهانی به جز در مواقع اضطراری خودداری کنید تا ترمزها به خوبی عمل نماید.
• برای بیش از ۳ دقیقه موتور را در دور آرام نگه ندارید.

علائم نمایشی صفحه نمایشگرها

سراتو Cerato

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک