موتور خودرو

با رگلاژ همراه باشید و با سیر تا پیاز موتور خودرو آشنا شوید. هر وسیله متحرکی برای حرکت کردن به تولید کننده قدرت و نیرو نیاز دارد که این منبع تولید کننده در وسیله‌های مختلف متفاوت است که برای مثال کالسکه توسط اسب کشیده می‌شود و دوچرخه توسط راکب و عمل پدال‌زدن حرکت می‌کند.
در خودرو نیروی محرک توسط موتور خودرو تولید می‌شود و توسط سازوکار انتقال نیرو که شامل گیربکس و دیفرانسیل و … می‌باشد در نهایت به چرخ‌ها منتقل می‌شود و باعث حرکت خودرو می‌شود.

آشنایی با موتور خودرو

موتور در اصل قلب تپنده خودرو می‌باشد و با تبدیل انرژی پتانسیل به انرژی جنبشی حرکت خودرو را امکان‌پذیر می‌کند.

موتور خودرو انواع مختلفی دارند هم از نظر منبع انرژی مصرفی و هم از نظر عملکرد و نحوه طراحی بعنوان مثال موتور خودرو ممکن است. یک موتور احتراق داخلی باشد که با مصرف سوخت فسیلی مانند بنزین یا گازوئیل انرژی شیمیایی نهفته در سوخت را به انرژی جنبشی تبدیل می کند. و یا ممکن است موتور خودرو یک موتور الکتریکی باشد که به وسیله باتری های قابل شارژ انرژی دخیره شدد و باطری‌ها را به انرژی جنبشی تبدیل می کند. و باعث حرکت خودرو می شود و یا ممکن است یک خودرو هیربدی هم موتور احتراق داخلی داشته باشد و هم موتور الکتریکی داشته باشد. که در شرایط و موقعیت های از قبل تعریف شده از یکی از موتورها و یا هر دو موتور برای حرکت خودرو استفاده می کند.

فناوری موتور خودرو

در این مقاله سعی بر آن است که بیشتر در مورد موتورهای احتراق داخلی و اجزای تشکیل دهنده آن ها و انواع موتورهای احتراق داخلی از نظر نحوه طراحی و سوخت مصرفی و سازوکار تبدیل انرژی شیمیایی سوخت به انرژی جنبشی و اصول کلی عملکرد موتور توضیحاتی را ارائه نماییم.

موتور احتراق داخلی

موتورهای احتراق داخلی به دو گروه عمده دیزلی و بنزینی تقسیم می شود که البته موتورهای با سوخت هیدروژن و سوخت های جایگزین دیگر هم زیر مجموعه این دو گروه می باشند.
موتور دیزلی به موتوری گفته می شود که از سوخت گازوئیل برای احتراق استفاده می کند و اصول کار آن متراکم کردن هوا و به دنبال آن داغ شدن هوا داخل محفظه سیلندر و پیستون می باشد به این صورت که هوا وقتی وارد محفظه سیلندر می شود ۱۴ الی ۲۵ واحد متراکم می شود و با توجه به قانون دوم ترمودینامیک کاهش حجم و افزایش فشار موجب افزایش دمای هوای متراکم شده تا حدود ۵۰ درجه سانتی گراد می شود و اسپری شدن سوخت در این حالت بر روی هوای متراکم داغ باعث بروز انفجار و به عقب رانده شدن پیستون می شود و به این ترتیب انرژی جنبشی تولید می شود.

موتور بنزینی کدام اند؟

موتورهای بنزینی به موتورهایی گفته می شود که از سوخت بنزین یا گاز طبیعی برای احتراق استفاده می‌کنند و اصول عملکرد آن ها برپایه متراکم شدن همزمان سوخت و هوا و ایجاد جرقه توسط شمع در زمان تعیین شده برای وقوع انفجار می باشد.
به این صورت که زمانی که مخلوط هوا و سوخت که نسبت ایده ال آن ۷/۱۴ واحد جرم هوا در برابر ۱ واحد جرم سوخت می باشد وارد محفظه احتراق می شود در زمانی که تراکم صورت گرفت جرقه ای توسط شمع زده می شود و انفجار رخ خواهد داد و با عق رانده شدن پیستون و انتقال نیرو به میل لنگ انرژی جنبشی تولید می شود.
نیرویی که در انفجار موتورهای دیزلی تولید می شود در محدوده ۱۰ الی ۱۵ تن می باشد و در موتورهای بنزینی در محدوده ۲ الی ۳ تن نیرو در هر احتراق به هرکدام از پیستون ها واردم می شود.

همه چیز در رابطه با موتور خودرو

موتور خودرو با توجه به قدرت خروجی مورد نظر و کاربرد آن با طرح های مختلفی مانند چیدمان خطی، چیدمان توربینی یا V شکل، چیدمان خوابیده یا نخت و یا حتی چیدمان دایره ای طراحی و ساخته می شود.
اکثر موتورهای احتراق داخلی به موتورهای چهار زمانه نیز معروف هستند که منظور از چهار زمانه بودن این است که در این موتورها در چهار مرحله انرژی مکانیکی موجود در سوخت به انرژی جنبشی تبدیل می شود که این ۴ مرحله عبارت هستند از: مکش- تراکم- احتراق – تخلیه

اجزا موتور ماشین

در یک توضیح کلی می توان اجزای موتور ماشین را به صورت زیر دسته بندی کرد.
قسمت اصلی موتور ماشین بلوکه موتور می باشد که در داخل آن استوانه های توخالی که محل قرار گرفتن پیستون می باشد قرار دارد و در آن مجراهایی برای عبور روغن که سبب روانکاری می شود و همچنین آب که باعث خنک کاری می شود تعبیه شده است و هنگامی که پیستون در محل سیلندر قرار می گیرد و توسط رینگ های مخصوص آب بندی می شود بر روی بلوکه موتور یا همان سیلندر، سرسیلندر قرار می گیرد تا مسیر رفت و برگشت مجراهای روغن و آب در یک سیکل طراحی شده تکمیل شود و پیستون که توسط شاتون به میل لنگ متصل است پس از هر انفجار نیروی احتراق را به وسیله شاتون به میل لنگ منتقل کرده و میل لنگ باعث چرخش میل لنگ شده و حرکت دورانی میل لنگ به مجموعه گیربکس و دیفرانسیل منتقل می¬شود و در نهایت باعث حرکت خوردو خواهد شد.