نبرد ارتش سرخ از آمریکا، آلمان تا ژاپن

نبرد ارتش سرخ، Camaro Z/28 vs BMW M6 vs Nissan GT-R

آیا باشخصیت ترین شورولت تاریخ می‌تواند با ب ام و M6 و نیسان GT-R مقابله کند؟

زیییییییی!

اسمش را به صورت کشیده Zee تلفظ نکنید، گرچه برای انگلیسی‌ها هم تلفظ zed خالی چندان خوشانید نیست!کلا باید پذیرفت که آمریکایی ها، در نحوه چرخاندن زبان خود دچار مشکلاتی هستند و این وضعیت همیشه ما انگلیسی زبان‌های اصیل را اذیت می‌کند!

به هرحال پرسش این است که، Zee اسلش ۲۸ در بریتانیا چه کار می‌کند؟ !در واقع به زودی شورولت بازار فروش چنین محصولاتی را در انگلستان تعطیل خواهد کرد و حتی حضور به صورت واردات آزاد هم چندان محتمل به نظر نمی‌رسد، اما ما از چیزهایی که سر و صدای زیادی دارند خوشمان می‌آید، دلیل بودن این شورولت در این جا، هم همین است!

آشنایی با Z/28

شاید برایتان جالب باشد که Z/28 قدرتمندترین کامارو در بازار نیست (ZL1 با قدرت ۵۸۰ اسب بخار هم وجود دارد!) اما این مدل، خودروی پیستی تری به نظر می‌رسد، هیچ گونه زیرپایی در آن وجود ندارد، سیستم تهویه مطبوع برای آن به عنوان یک آپشن عرضه می‌شود. سیستم استریو به درد نخوری دارد و دائم فردی در حال سخنرانی برای شماست که قرار است سخنگوی رهیاب ماهواره ای مزخرف آن باشد. به جای همه این ها، تایرهای Z/28 نقش اول را در عملکرد این خودرو به خوبی بازی می‌کنند، این را مطمئن باشید.

شانزده فوت درازا دارد و شش فوت پهنا دارد (می‌دانم هیچ چیزی از اندازه گذاری ft نمی‌دانید!) و به یک موتور ۴۲۸ کیوبیک اینچی، V8 مجهز شده است. اگر عصبانی شده اید، حجمش در واحد متریک معادل ۷ لیتر است!هیچ سیستم توربویی در آن دیده نمی‌شود.

هیچ گونه جعبه دنده دوال کلاچ در آن دیده نمی‌شود و سیستم چهارچرخ متحرک هم که در آمریکا مسئله عجیب غریبی قلمداد می‌شود!بنابراین از آن هم خبری نیست. همانند پورشه ۹۱۱ نیست که همه چیز را تکمیل در اختیار شما قرار دهد، این هم دلیلی دیگر برای حضور این شوی، حال باید دید که این آمریکایی ناقص در مقابل دو نماینده از اروپا و آسیای شرقی چه کاره است؟

M6 و GTR و پر و پیمون

کوپه آلمان ها، یک توربو دوقولو دارد، و گیربکس دوال کلاچ هم دارد. ماشین دیگر که ساخت ژاپنی هاست، حتی به غیر دو عنصر ذکر شده در ب ام و، یک سیستم چهارچرخ متحرک غول آسا هم دارد، در هر صورت این آلمانی و آسیایی، سیستم‌های بیشتری برای بازی کردن دارند و لوکس‌تر هستند، همچنین با موتور توربوشارژ شده خود می‌توانند مزیت تولید گشتاور زیاد در دور پایین را معنا کنند، ب ام و مجهز به صندلی‌های چرم مخملی با شکوه است، طراحی کابین بسیار پیشرفته و عجیب غریبی دارد، برنامه نویسی سیستم ترکشن کنترل بی ام و میلیون‌ها سال طول کشیده است و در مورد نکات فنی تخصصی به کار رفته در موتورش هم خیلی بهتر است که کلا حرف نزنیم!

بنابرین این تست، تست عجیبی است، پیشرفته ترین ماشین‌های روی کره خاکی را در برابر طفل معصوم شوی قرار دادیم، کار ظالمانه ای به نظر می‌رسد، اما در پیست شاید ورق کمی برگردد و این محصول شورولت چندان معصوم نباشد…

کارزار در پیست مسابقه

خنده‌های ما در مورد معصوم خواندن شورولت در حین رانندگی در پیست به شکل مضحکی جواب داده شد، این شورولت رانندگی چندان جالب توجه و قدرتمندی برای خیابان‌ها ندارد ولی یک خودرو هاردکور برای پیست‌های مختلف است. در واقع Z/28 جدید محصول بازار مشترک است که خصوصیات قابل توجه خودروهای مسابقه ای سنتی اروپایی را گرفته و در خود جای داده است، ترمز‌های برمبو ایتالیایی، لاستیک‌های پیرلی ایتالیایی، صندلی‌های ریکاور انگلیسی و پیستون‌های آلمانی هستند.

تیتانیوم به کار رفته در موتور از اتریش می‌آید و سیستم فنربندی آن ساخت کاناداست. شاید این حرکت چند ملیتی، چندان به مذاق عشاق سینه چاک ماشین‌های آمریکایی خوش نیاید، اما همین تغییرات باعث شده تا این شوی در حدود ۲۵ کیلوگرم نسبت به اسلاف خود سبک‌تر باشد، اگر هنوز موضوع چند ملیتی بودن را فراموش نکرده اید، برای یک لحظه هم که شده به قیافه و دماغه آن نگاه کنید، به صورت وحشتناکی در حال داد زدن محصولی از آمریکاست، یک رویای آمریکایی تمام عیار…

  • پهن ترین تایرها

لاستیک‌های آن پهن ترین تایرهایی است که تاکنون بر روی یک محصول تولید انبوه شورولت نصب شده است. گرچه تایرهای ۳۰۵ بر روی چرخ‌های جلویی کار نشده اند، اما مطمئن باشید که اگر لاستیک‌ها به قدر کافی گرم و خشک باشند، چسبندگی بسیار عالی را در پیست به ارمغان می‌آورند.

بنابراین، تا این جای کار این شورولت بسیار خوب عمل کرده، تنها مشکل این است که GT-R به شکل عجیبی شگفت انگیز است و پس از ۶ سال عرضه همچنان نسخه‌های جدیدیش عالی به نظر می‌رسند، به ستون C آن نگاه کنید، یک شاهکار تمام عیار است، اما M6 به نظر همگانی‌تر است، کامارو یک محصول تمام آمریکن است، اما بی ام و این گونه نیست، قیافه پیشرفته و جذابی دارد، از تکنولوژی‌های روز برای سریع رفتن بهره می‌گیرد و همچون مرسدس و آئودی، قابلیت استفاده روزمره بیشتری نسبت به شوی و نیسان GT-R دارد.  

عملکرد

انقدر ذهنمان مشغول است که یادمان رفت این یک تست مقایسه ای است، از این جا شروع می‌کنیم. در تست شتاب ۴۰۰ متر (۱٫۴ مایل)، کامارو در آغاز حرکت بسیار معطل می‌کند و از رقبایش عقب می‌افتد، اما سیستم‌های الکتریکی ب ام و و GT-R شما را شلیک می‌کنند، و شوی تنها تعقیب کننده و نظاره گر حرکت این دو خودروست، اوه حالا فاصله به بیش از ۱۰ متر می‌رسد، و ب ام و همچنان می‌خواهد که به دنبال GT-R برود که ناگهان این نیسان از صحنه روزگار محو می‌شود!

جالب است که M6 در آخر مسیر حداکثر سرعت بیشتری دارد، اما نیسان بشدت در شروع حرکت بی رحم است، در تست رول در دنده سوم با سرعت ۳۰ مایل بر ساعت شوی تنها تا جایی می‌تواند رقابت کند که موتور دو خودرو دیگر به شکل کامل زیر بار بوست تولیدی توربوها نرفته اند. بنابراین در مسافت‌های طولانی شکی نیست که نیسان و ب ام و سریعتر از شوی ظاهر می‌شوند.

  • ضعیف ترین در گروه

آیا می‌توان گفت که نحوه انتقال قدرت در کامارو بدترین در این گروه است؟ به واقع خیر. زیرا این خودرو ضعیف ترین خودرو این گروه هم هست و موتور تنفس طبیعی آن کاراکتر سنتی یک موتور تنفس طبیعی را به خوبی نشان می‌دهد. واکنش آنی دریچه گاز به هرعمل شما واقعا فوق العاده است. این موتوریست که از گوشت و خونش، قدرت تولید می‌کند و در هر لحظه ای که بخواهید برای شما نعره می‌کشد! باید اذعان داشت که قدرت آن ابدا، کمتر از میزانی که می‌خواهید نیست و به خوبی جوابگوی نیاز شما برای یک رانندگی مهیج است.

Z28 بازنده ای سزاور در تست شتاب ۱٫۴ مایل است، شاید اگر روزی قدرتش به حدود ۸۰۰ اسب برسد، توانایی رقابت با نیسانی که مهجز به سیستم فوق پیشرفته لانچ کنترل است را داشته باشد، گیربکس دستی آن فرح بخش است و باید گفت که حتی فاصله کم بین دنده‌ها هم باعث نشده است که کاراکتر جذاب یک ماسل آمریکایی از شخصیت Z28 پاک شود.

رانندگی

این مسئله که می‌گویند. خودروهای جدید فاقد هرگونه هیجان رانندگی می‌باشند به کل غلط است!نیسان شاید به شدت حس یک خودروی دیجیتال شده را بدهد، اما هر کسی سوراش شود، متوجه حس فوق العاده رانندگی با آن می‌شود. لانچ کردن آن، فرمان آن و… همگی از بهترین‌ها در این کره خاکیست. البته شاید خودروی دقیق تری از نیسان GT-R در بازار پیدا نکنید!حفظ گشتاور و قدرت در هر لحظه و ارائه دقیق و نانو متری آن!چیزی فراتر از حد انتظار است.

GT-R حسی دارد که شاید در کمتر خودرویی مشاهده کنید! انگار هیچ واسطه ای بین موتور و چرخ‌های آن وجود ندارد و اتلاف انرژی آن واقعا صفر است. هر لحظه که اراده کنید چرخ ها، بیش از سرعتی که بخواهید به چرخش در می‌آید. واقعا جای تعجب دارد که چگونه خودروی به این سنگینی و چهار نفره توانای انجام چنین حرکاتی را دارد، گاهی فکر می‌کنید که موتور چندان هم قوی و پر قدرت به نظر نمی‌رسد، اما این موتور یک بی اعصاب به تمام معناست، با پاور اسلاید هایی که استیگ در حین رانندگی می‌کرد، انگار هر لحظه امکان داشت که چرخ‌ها از قدرت بیش از حد منفجر شوند و سیستم تعلیق به کلی از هم بپاشد!

اگر قرار باشد ایرادی به این GT-R وارد کنیم، باید بگوییم که این خودرو تنها عضو گروه است که از ترمز‌ های کربن سرامیکی بی بهره است و کمک فنرهای جدید هم سواری به شدت خشک و خشونت باری را نصیب سرنشینان آن می‌کنند.

آلمانی سرکش

آیا ب ام و سرکش‌تر است؟! (چگونه نمی‌تواند باشد؟)می توانید حتی در دور‌های خیلی پایین هم تمام لاستیک‌ها را در آنی دود کرده و به هوا بفرستید، لذت توربو شارژ‌های سریع را در این خودرو پیدا خواهید کرد، انگار هر بار که شمع‌ها شروع به جرقه زدن می‌کنند، استروئید خالصی را روانه چرخ‌های خودرو می‌کنند، باید گفت موتور آن بسیار ترسناک‌تر از پیشرانه نیسان است!

زیرا سرعت عجیب غریبی در نحوه دور گرفتن آن مشاهده می‌شود، فریاد موتور V8 و گیربکس DSG آن احساس بسیار قدرتمندی را انتقال می‌دهند، باید گفت که این ب ام و خودرو بسیار سریعی است، اما این را هم باید گفت که من هرگز متوجه هدف واقعی از خلق این خودرو نشده ام!

این خودرو تنها عضو گروه است، که می‌توان برچسب یک GT تمام عیار را به آن زد، اما سرعت و عملکرد آن به شکلی وحشتناک است که آرامش لوکس یک GT با کلاس را از M6 می‌گیرد. از این رو تجربه رانندگی با M6 چیزی بین یک خودرو سوپر اسپرت و یک GT با کلاس جذاب است و احساس سر در گمی دارد.

  • شلوغ و در هم

نمی‌شود انتظار بسیار زیادی از آن در پیست مسابقه داشت، M6 بیش از حد شلوغ و قروقاتی است! تلاش بسیاری برای ارائه یک رفتار بسیار حرفه ای و بیزینسی دارد، اما یک M واقعی هرگز این گونه نبوده و نیست، فرمان آن سنگین احساس می‌شود و در حین حرکات هم احساس سنگینی بیش از حد خودرو را به راننده منتقل می‌کند، البته باید گفت که بهترین حالت پاوراسلاید را در این خودرو مشاهده کردیم!فوق العاده قدرتمند، بی پایان ظاهر می‌شود و ابری از دود تایر را در این به راه می‌اندازد.

مه دود تایر آنچنان غلیظ است که شاید چند دقیقه تا محو شدن آن زمان لازم داشته باشد، جوری که فکر کردیم حتی استیگ هم کمی احساس شادی و شیطنت می‌کند، البته هرگز متوجه این مسئله در چهره استیگ نخواهید شد ولی به هرحال M6 خودرویی است که می‌تواند هر فردی را دچار شور و نشاط کند.

نتیجه گیری

شاید الان این سوال را بپرسید که جایگاه Z28 در این تست به کجا ختم می‌شود؟ اگر فکر می‌کنید چیزی در بین بی ام و نیسان است، سخت در اشتباهید، فراتر از نیسان! تنها چیزی است که می‌توانم بگوییم، درست است که سریع‌تر نیست، اما به شدت دیووانه است.

تمایل کمتری به سازش با شما دارد، این شوی ادعاهای بسیاری در پیست مسابقه دارد و به شدت در پیست خود را جسور جلوه می‌دهد. از آنجا که آمریکایی‌ها عاشق بازی با اعداد ارقام هستند، باید خدمتتان عرض کنم که این خودرو در پیچ‌های پیست ما، به صورت میانگین توانایی تحمل ۱٫۵ g را داشته، و بیش از ۵ ثانیه در بسیاری از پیست‌های آمریکا سریع‌تر از فورد موستانگ باس ۳۰۲ ظاهر شده است. هرچه دوست دارید بگویید، شاید این قضیه را انکار کنید، اما این لاستیک‌ها به شدت با این کامارو جفت و جور هستند و نیاز به ترمزگیری در ورودی پیچ‌ها را کاهش می‌دهند.

چرخ‌ها واقعا چسبندگی بالایی دارند، به گونه ای که در کمتر ماسل آمریکایی این مسئله را مشاهده کردیم.  فرمان آن به شدت تیز و فرز احساس می‌شود و موتور V8 با آن با کورس پیستون بلندش، دیوانه وار عظیم و بزرگ است، ۷ لیتر حجم، اصلا رقم کمی نیست و عجیب است که در پیچ‌های بیش فرمانی ملموس و خطرناکی هم اتفاق نمی‌افتاد.  

  • نیروهای جانبی

البته نیروهای شتاب جانبی وارد شده در پیست واقعا زیاد است و هنگامی که شما سرعت خودرو را به مرز لیمیت آن می‌رسانید، دچار کمی بیش فرمانی که در همه آمریکایی‌ها وجود دارد، می‌شود. اما به سرعت بسیار گشتاور موتور به گونه ای در سیستم حضور پیدا می‌کند. تا این مسئله را به حداقل خود برساند، همچون خودروهای مسابقه ای نسکار آمریکا. و من واقعا مجذوب تحوه مدیریت این قضیه توسط شوی شده ام.

این درست است که به اندازه بی ام و و نیسان خودرو باهوشی نیست و حتی فکر نمی‌کنم که این خودرو را به بتوان اصلا تکنولوژیکالی و توسعه یافته توصیف کرد. با این حال سیستم ترکشن کنترل ۵ حالته آن، حتی در حالت بیشترین حد تولید چسبندگی هم رفتاری آمریکایی و توام با سر کشی دارد. ویژگی ای که در مورد این کامارو اتفاق خوبی است و همان‌طوری است که باید باشد.

تجربه بالا

باید تجربه زیادی داشته باشید. تا بتوانید لاستیک‌ها را به حداکثر کارایی خود برسانید و از تمام پتانسیل آن‌ها استفاده کنید. شاسی کامارو بشدت سفت و محکم ساخته شده است. ترمزهای آن فوق العاده هستند و هرگز احساس کمبود قدرت در حین ترمزگیری‌های شدید را نخواهید داشت.

سیستم محدود کننده لغزش شوی بهتر از دو خودروی دیگر است و کشش بسیار عالی را برای شما به ارمغان می‌آورد. هیچ شکی نیست که انتخاب این هیولا تنها یک انتخاب دیووانه کننده و لذت بخش برای پیست مسابقه یا رقابت‌های خیابانی دیوانه وار خواهد بود.

البته نباید بیش از حد از شوی توقع سریع بودن داشته باشید. این خودرو در پیست نوربرگ رینگ از پورشه GT3 در حدود ۱۲ ثانیه کندتر است، حتی با این که پورشه لاستیک‌های چسبنده ای همچون شوی نداشته است. شکی نیست که ناچاریم بگوییم نیسان بهترین خودرو گروه است، اما شما با حس و حالی از نیسان پیاده می‌شوید که از ب ام و پیاده شده اید.

به زبان دیگر تنها کاماروست که می‌تواند راننده را به سر حد جنون از لذت رانندگی (و نه سریع بودن) برساند. مهم نیست چقدر سن دارید. همیشه یک چیز فریبنده برای انتخاب Z/28 وجود دارد!

شورلت تحسین برانگیز

شما قطعا شورولت را تحسین می‌کنید که چگونه یک خودرو به این بزرگی را تبدیل به یک دو میدانی کار قهار کرده است. نتایج و شیوه به دست آورد آن‌ها به شدت افتخار آمیز است، از یک طرف، در جلوی صورت روی شما یک شیشه بسیار بزرگ قرار گرفته که دیدی در حد یک کامیون کشنده را به شما می‌دهد و از طرف دیگر کابین عالی و محصور با چرم، گوش دادن به صدای موتور V8 پر جوش و خروش، آنهم در حالی که در پیست همه رقبا را سلاخی می‌کنید!

مجموع این احساسات قطعا جذاب و خوب است و دریافت آن‌ها با پرداخت رقم کمتری نسبت به دو خودرو دیگر این گروه ممکن می‌شود. اگر تکلیفتان به خودتان روشن نیست.

دنبال پرستیژ بیشتری نسبت به کامارو هستید، زیاد با خودرو به مسافرت می‌روید و کمتر اهل رفتن به پیست هستید، ب ام و ممکن است برایتان مناسب‌تر باشد. در نهایت نیسان GT-R فوق العاده برازنده کسانی است که جنون تکنولوژی دارند و همیشه بهترین‌ها را می‌خواهند. حتی اگر این تکنولوژی در دنیای واقعی کاربرد و لذت مضاعفی نسبت به سایر رقبا نداشته باشد.

[تعداد: 3   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک