چگونه باید روغن‌ سوزی خودروی خود را متوقف کنید؟

چگونه باید روغن‌ سوزی خودروی خود را متوقف کنید؟

چطور می‌توان گفت یک خودرو روغن‌ سوزی دارد؟

روغن سوزی یک مشکل رایج برای مالکان خودرو است. به خصوص اگر خودرو مدل قدیمی بوده یا خودرویی که مسافت زیادی را پیموده باشد، خریداری کرده باشند.

آیا روغن سوزی واقعا یک مشکل به حساب می‌آید؟

موتور خودرو شما همیشه در فضایی که با نام محفظه احتراق شناخته می‌شود، کار می‌کند و در موتور سیلندرها در حال سوزاندن سوخت هستند. با وجود آن که روغن برای جلوگیری از اصطکاک همه‎‌ی قطعات مورد استفاده قرار می گیرد، موتور خودرو به گونه ای طراحی شده تا روغن را بیرون از محفظه احتراق نگه دارد. گاهی از برخی مردم خواهید شنید که روغن سوزی موتور خودرو امری طبیعی است. درست بودن حرف آنها بستگی به تعریف شما از طبیعی بودن دارد. اگر منظور شما از طبیعی رایج است، بله روغن سوزی یک مشکل بسیار رایج است، به خصوص در خودروهای قدیمی‌تر.

اما با این حال یک مشکل است، حتی اگر رایج باشد

این که خودرو شما برای این طراحی شده است که بعد از مدتی دچار روغن سوزی شود، اصلا طبیعی نیست. در حقیقت کاملا برعکس است. خودرو شما به منظور جلوگیری از سوختن روغن و یا حداقل سوختن آن به گونه‌ای که چشمگیر نباشد طراحی شده است. اگر خودرو شما به گونه‌ای روغن می‌سوزاند که در فاصله تعویض روغن سطح آن پایین می‌آید، این مسأله غیر طبیعی است.

روغن سوزی خودرو

چه دلایلی باعث می شود موتور روغن بسوزاند؟

وارد شدن روغن به محلی که نباید وارد شود؛ یعنی به محفظه‌ احتراق

راه‌هایی برای ورود روغن به این محفظه وجود دارد، مانند:

 • فرسودگی حلقه پیستون‌ها و دیواره سیلندرها
 • فرسودگی عایق دریچه‌ها
 • یا خرابی شیر PCV (تهویه مثبت محفظه میل لنگ)

غیر قابل چشم‌ پوشی

این مسئله‌ای نیست که قابل چشم پوشی باشد. روغن در خودرو سیال مهمی محسوب می‌شود. روغن همان چیزی است که موتور خودرو را از تخریب به دلیل تماس زیاد فلز روی فلز دیگر دور نگه می‌دارد. اگر سطح روغن زیاد پایین بیاید، عمل محافظت را به خوبی نمی‌تواند انجام دهد. حتی اگر شما به طور مداوم و برای این که سطح روغن پایین نیاید به خودرو روغن اضافه کنید، روغن سوزی کماکان یک مشکل بزرگ به حساب می‌آید. قسمتی که درباره عملکرد مبدل کاتالیزوری به هنگام خروج دود ناشی از روغن سوزی بود را به خاطر دارید؟

دود ایجاد شده می‌تواند سرانجام به این مبدل آسیب زده و باعث ضرورت تعویض آن شود. مبدل کاتالیزوری شامل فلزهای گرانبهایی نظیر پلاتنیوم می‌باشد و به همین دلیل قطعه‌ی ارزانی نیست. دود ناشی از روغن سوزی حتی می‌تواند باعث کاهش قدرت موتور و کاستن از بازدهی سوخت شود. روغن سوزی آلاینده‌های خروجی خودرو را افزایش می‌دهد که این امر برای محیط زیست مناسب نیست.

چگونه باید روغن‌سوزی خودروی خود را متوقف کنید؟

در میان سه دلیلی که برای روغن سوزی مطرح شد، خرابی شیر PCV از همه ساده‌تر بوده و به سادگی قابل تعمیر است. این به دلیل آن است که تعمیر سایر دلایل روغن سوزی که شامل فرسودگی دیواره سیلندر و حلقه پیستون و عایق‌بندی دریچه (واشر سر سیلندر) کار ساده‌ای نیست. اغلب به تعمیرات اساسی موتور منجر می‌شود. این کار پرهزینه بوده و برای مدتی نمی‌توانید با خودرو مسافت‌های زیاد را طی کنید.

با این حال می‌توانید راهکار ساده‌تری را امتحان کنید. برای یکسان‌سازی قطعات درون موتور و روغن، به جای تعویض قطعات درون موتور، روغن را تعویض کرده و از روغنی استفاده کنیم که با اجزای درون موتور خودرو سازگاری بیشتری دارد.

موتور هانی

افزاینده معمول

Motor Honey از افزاینده‌هایی است که به روغن معمولی خودرو اضافه می‌شود. برای کاهش روغن سوزی خودرو طراحی شده است (و دودی که گاهی اوقات منجر به آن می‌شود) بدون هیچ گونه تغییری در ساختار موتور. تنها کاری که شما باید انجام دهید اضافه کردن یک قوطی از آن به هنگام هر بار تعویض روغن است. این کار هزینه کمی دارد و از آنجایی که نصف وزن روغن موتور را دارد به صرفه است. این کار قطعا صرفه جویی در مصرف پول در مقایسه با افزودن روغن بین هر تعویض روغن است و اگر شما را از تعمیر موتور یا مبدل کاتالیزوری حفظ کند می‌تواند تا حد بسیاری به نفع شما باشد.

ما مدعی نیستیم که این یک جادوست و یا همیشه همه مشکلات شما را حل خواهد کرد. اما آنقدر روش آسان و ارزانی است که ارزش امتحان کردن را دارد.

گاهی اوقات شما با دیدن خروج دود آبی یا خاکستری که از لوله اگزوز می‌آید می‌توانید به روغن سوزی خودروی خود پی ببرید. که البته این مورد واضح‌ترین نشانه برای فهمیدن روغن سوزی است. با این وجود حتی اگر خروج دودی را از اگزوز خودرو مشاهده نکردید موتور خودروی شما می تواند روغن سوزی داشته باشد. این موضوع برای این است که خودرو دارای یک مبدل کاتالیزوری است که برای تمیز کردن دود خروجی از اگزوز و جلوگیری از رسیدن آلاینده‌ها به هوا طراحی شده است. به همین دلیل بسیاری (حتی اکثر) خودروهایی که روغن سوزی دارند هیچگونه دود قابل مشاهده و چشمگیری تولید نمی کنند.

بدون تولید دود چگونه می‌توان گفت که موتور خودرو روغن سوزی دارد؟

درجه ی روغن را چک کنید. اگر نشانگر آن سطح پایین روغن را نشان داد تنها دو حالت وجود دارد: نشتی روغن یا سوختن آن دورن موتور. اگر خودروی خود را شب در یک سطح تمیز پارک کرده و صبح زیر خودرو لکه روغن باشد می‌توان نتیجه گرفت که مشکل نشتی روغن است. اگر هیچ گونه نشتی موجود نباشد، مشکل روغن سوزی خودرو خواهد بود.


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

 • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
 • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک ترین، محبوب ترین و منصف ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
 • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
 • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
 • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچکترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده اند.
 • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت مندی مشتریان خود تلاش خواهد نمود.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 340    میانگین: 3.3/5]

337 دیدگاه برای “چگونه باید روغن‌ سوزی خودروی خود را متوقف کنید؟

 1. محسن اصلاحی گفته:

  سلام خسته نباشید چه روغنی برای ۲۰۶خوبه کم نمیکنه ماشین من هر سه هزار کیلومتر یه لیتر کم می‌کنه میشه راهنمایی کنید

 2. حسین گفته:

  سلام من برای ماینه رفتم و ماشینم کمی دودابی میکنه ایامکملی هست که بتونم توموتوربریزم که موقطی دودابی قطع بشه که بتونم ماینه فنی روبگیرم ممنون میشم کمکم کنید

 3. ناصر گفته:

  سلام ماشنم کاپرا شاسیه،مشکل ماشینم اینه که تو سینه کش وسربالایی ها ماشینم تو دور زیر۳۵۰۰،۳۰۰۰صدای چق چق میاد اما تو دور ۴۰۰۰ به بالا دیگه صدا نمیده یا صداش کم میشه ولی تو کفی صدانداره،بعد ماشین تو ۵۰۰۰کیلومتر نیم لیتر روغن کم میکنه البته اوایل پارس سوپرپایا ۱۰-۴۰میریختم اما چندماهیه روغن زیرول۱۰-۴۰میریزم که تو ۸۰۰۰امتحان کردم نیم لیترکمتر روغن کم میکنه،بعد وقتی که ماشین رو کاتاف میکنم(دور بالای۶۰۰۰) گهگاهی دود ابی میده ولی موقتی اونم زمانی که یا کاتاف میکنم یا پشت سرهم بالای ده بار ماشینو روشن خاموش کنم یک لحظه دود ابی میده،خواستم بپرسم ببینم میدونید دلیل هم صدای چق چق هم دود چیه؟
  ممنون بابت سایتتون

  • هژار باقری گروه رگلاژ گفته:

   سلام
   دود آبی و کم کردن روغن نشانه خراب شدن رینگ ها و نیاز به باز کردن سرسیلندر می باشد و صدای چق چق اگر از قسمت بالای سرسیلندر می باشد مربوط به استکانی ها و اگر از قسمت پایین موتور صدای چق چق شنیده میشه مربوط به یاتاقان ثابت ها می باشد

 4. حسین دهقان گفته:

  سلام،
  بنده یه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۱ دارم،
  امروز مکانیک گفت موتورش روغن سوزی داره ..

  الان چی کار باید کنم؟
  از این مکمل و چه روغنی استفاده کنم تا نتیجه بهتری بگیرم؟

  این مکمل در محل ما نیست، ایا میتونم از شما هم به شکل پستی خرید کنم؟

  تشکر فراوان

  • هژار باقری گروه رگلاژ گفته:

   سلام
   این مکمل برای رفع ایراد موقتی می باشد و بعد از یک هفته اثر خود را از دست می دهد،در صورت روغن ریزی باید سرسیلندر باز شود و یک دست رینگ پیستون تعویض کنید
   در صورت نیاز به تعمیرگاه مورد اطمینان با شماره ۷۲۴۹۱ تماس بگیرید تا در خدمت شما باشیم

 5. سعید گفته:

  سلام خوبید.بخاطر روغن سوزی میخوام رینگ و پیستون رو عوض کنم. برند ریک برای رینگ و فونکس برای پیستون و بوش خوبه؟؟ لطفا قیمت جنس اصلیش که تو بازار هست رو بگید؟ بنظر شما از چه برندی استفاده کنم؟ سپاسگزارم

 6. سعید گفته:

  سلام خوبید.بخاطر روغن سوزی پژو پارسم میخوام رینگ و پیستون رو عوض کنم. برند ریک برای رینگ و فونکس برای پیستون و بوش خوبه؟؟ لطفا قیمت جنس اصلیش که تو بازار هست رو بگید؟ بنظر شما از چه برندی استفاده کنم؟ سپاسگزارم

 7. milad گفته:

  سلام
  ماشین قدیمی دارم
  از اگزوز دود نمیکنه اما دری زوغن موتور بعداز گرم شدن باز میکنم بخار داره به اصطلاح میگن کمپرس داره… با این مکمل حل میشه؟؟؟ چقدر بریزم؟ یکی کافیه؟؟

 8. محسن گفته:

  عرض سلام و ادب…
  ماشینم یه پراید قدیمی هست بار آخری که خواستم روغنش رو تعویض کنم سرویس کار گفت فقط یه لیتر روغن داره…. !!!!
  فقط صبح زود که اولین استارت رو می خوره دود سفیدی خارج میشه بعد یکی دو دیقه دیگه تا آخر شب هیچ اثری از دود سفید نیست… بیشترین مقدار دود سفید هم تو روزایی هست که تازه روغنش رو عوض کردم.. البته با دور موتور در حد ۴ یا ۵ هم یه همچین وضعیت داره اما خیلی خفیف تر…
  مشکل اینجاست که احساس میکنم بعضی از همکاراتون جو الکی میدن برای تعمیر اورژانسی یکی میگه سه ملیون خرجشه یکی میگه نهصد تومن و یکی چهارصد ..یکی میگه موتور باید پیاده شه اونیکی میگه همون سوار ماشین تعمیر می کنم …. ممنون میشم با راهنمایی ارزشمندتون منو از این بلاتکلیفی در بیارین با سپاس

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام
   باید ابتدا سرسیلندر باز شود اگر فقط واشر سرسیلندر و رینگ پیستون وکف تراشی سرسیلندر لازم باشد حداکثر یک میلیون و نیم خرج داره اما اگر سوپاپ و پیستون و شاتون هم بخواد ممکن است تا دو و دویست هزینه داشته باشد و تا سرسیلندر باز نشود معلوم نیست

 9. حمید گفته:

  سلام وقت به خیر.
  من یک پراید هاچ بک مدل ۷۹ دارم که روغن سوزی داره و هم روغن ریزی چه قطعاتی باید تعویض کنم و چه مارکی مناسب ماشینم هستش ؟
  با تشکر از سایت خوبتون و تشکر از وقتی که برای پاسخگویی میزارید.

 10. جواد لمسه چی گفته:

  سلام وقت بخیر
  ماشین من ۲۰۶ تیپ دو از درب موتور فقط بخار دار روغن کم نمیکنه با دور موتور بالام حتی دود نداره دلیلش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

 11. شهروز گفته:

  یک پراید کاربراتوری مدل ۸۲دارم.جندروز پیش متوجه چکه روغن شدم. کاپوت روکه باز کردم محوطه دور فیلتر روغنی بود. داخل محفظه فیلتر هوا هم روغنی شده بود. ولی از دود چیزی متوجه نشدم. به تعمیرکارنشان دادم. گفت روغن سوزی دارد وحداقل دومیلیون تومان وسه روز وقت می‌خواهد. آیا براساس این اطلاعات حرف درستی زده است؟