نگهداری خودرو سمند سورن بخش ششم

دفترچه راهنما سمند-شستشو و مراقبت از خودرو سورن 1

نگهداری خودرو سمند سورن بخش ششم

(فصل چهارم  دفترچه راهنما سمند سورن- بخش سوم)

در این فصل و بخش از دفترچه راهنما سمند سورن قصد داریم تا در رابطه با مراقبت از خودرو سورن صحبت نمایم. پس تا انتهای مقاله با رگلاژ همراه باشید.

 

شستشو و مراقبت از خودرو سورن ۱

شستشو و مراقبت از خودرو سورن

تمیز کردن سطح خارجی خودرو

برای حفظ جلای رنگ بدنه خودرو لطفا به نکات زیر توجه کنید:

– از آب داغ برای شستن خودرو استفاده نکنید.

– برای تمیز کردن گرد و خاک از روی بدنه‌های با رنگ متالیک، جهت جلوگیری از ایجاد خش و خراش از پارچه‌های نخی مرطوب استفاده گردد.

– از پودر رختشویی یا مایع ظرفشویی برای شستن خودرو استفاده نکنید.

– در هوای گرم، خودرو را زیر تابش مستقیم آفتاب نشویید.

– هنگامی که برای شستن از شلنگ استفاده می‌کنید، آب را مستقیماً به لاستیک‌های آب‌بندی پنجره‌ها، درب‌ها و همچنین اجزای ترمز نپاشید.

– از قرار دادن و خشک کردن زیرپایی روی بدنه خودرو خودداری نمایید. استمرار در عمل خشک کردن زیرپایی روی بدنه خودرو در مدت زمان طولانی منجر به تغییر رنگ بدنه خودرو خواهد گردید.

– اگر خودرو خیلی کثیف باشد، قبل از شستن، ابتدا از شلنگ آب برای زدودن گرد و خاک روی بدنه استفاده کنید. سپس خودرو را با آبِ سرد یا ولرم به همراه شامپوی مرغوب بشویید. برای اطمینان از پاک شدن ذرات خاک از روی بدنه از آب فراوان برای شستشو استفاده کنید. پس از شستشو، خودرو را با آب تمیز آب‌کشی و با یک تکه جیر خشک کنید.

تمیز کردن زیرِ خودرو

هر چند وقت یک بار بویژه در زمستان، گل و لای چسبیده به قسمت‌های زیرین خودرو مثلاً محفظه چرخ‌ها و درزهای شاسی که به سادگی گل و لای در آنجا جمع می‌شوند را با آب بشویید.

برای شست و شوی سطوح خارجی از مواد زیر استفاده کنید:

– شامپوی خودرو

– واکس براق کننده

– پاک کننده لکه قیر

– مایع شیشه پاک‌کن

– محافظ لاستیک‌های آب‌بندی

– پاک کننده رینگ و رینگِ آلومینیومی

هشدار

در بعضی از سیستم‌های شستشو با جریان آب پر فشار، آب به آب‌بندی‌های درب و پنجره نفوذ می‌کند و باعث خرابی قفل‌ها می‌شود. جریان آبِ پر فشار را مستقیماً به قسمت‌های حساس نگیرید.

نگهداری تجهیزات خودرو

قبل از نظافت، داخل اتاق خودرو را گردگیری کنید.

قسمت‌های پلاستیکی

ابتدا این قسمت‌ها را با شوینده‌های رقیق تمیز کنید، سپس محل را با پارچه نم‌دار پاک کنید. جلو داشبورد را برق نیندازید، این محل باید غیربراق باشد تا انعکاس آن در شیشه جلو مانع دید نشود.

موکت کف

از شوینده‌های خانگی رقیق شده مانند شامپو فرش استفاده کنید و برای جلوگیری از تغییر رنگ، آنها را در سایه خشک نمایید.

میکروفن موبایل هندزفری و سره دسته دنده سیستم کنترل سرعت هوشمند*

برای تمیز کردن دستگاه کافی است با یک دستمال و یا برس خشک، سطح بیرونی آن را پاک کنید. هرگز از وسایل پاک کننده زبر و خشن و یا مواد شیمیایی پاک کننده برای تمیز کردن روی دستگاه استفاده نکنید.

هشدار

– نصب تجهیزات اضافی: برای اطمینان از عملکرد صحیح خودرو و برای اجتناب از پایین آمدن سطح ایمنی خودرو به شما توصیه می‌کنیم از تجهیزات مورد تأیید سازنده که با خودرو مطابقت داشته و مورد تأیید گارانتی آن نیز می‌باشد، استفاده نمایید.

– تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی: هرگونه دستکاری بر روی مدار الکتریکی خودرو می‌بایست فقط توسط نمایندگی‌های مجاز صورت پذیرد چرا که یک اتصال غلط می‌‌تواند منجر به خرابی کلی اتصالات الکتریکی یا وسایلی که به آن وصل هستند، شود. هنگام نصب تجهیزات بعدی الکتریکی اطمینان حاصل نمایید که وسیله نصب شده به وسیله فیوز محافظت شده است؛ از محل قرارگیری فیوز و شدت جریان حداکثر آن آگاه باشید.

پاک کردن لکه‌های قیر

از الکل سفید برای زدودن لکه‌های قیر و چربی چسبیده به رنگ استفاده کنید. سپس محل را بلافاصله با آب و صابون بشویید تا بقایای الکل پاک شود.

حفاظت از بدنه خودرو

– پس از شستشو، رنگ خودرو را بررسی کنید. قسمت‌هایی از رنگ بدنه را که کنده شده یا خراشیده شده است، با نوک قلم رنگ کنید. چنانچه سطح بدنه لخت شده باشد، ابتدا بر روی منطقه آسیب دیده، رنگ آستری سپس رنگ اصلی بزنید و با لاک و قلم سطح آن را پرداخت کنید. این کار باید پس از شستشوی خودرو و قبل از واکس زدن و پولیش کردن انجام گیرد.

تعمیر خسارات وسیع رنگ بدنه لزوماً باید با توجه به توصیه‌های کارخانه سازنده صورت پذیرد. در غیر اینصورت اعتبار گارانتی خوردگی خودرو لغو می‌شود. برای اطمینان با نمایندگی مجاز ایران خودرو تماس بگیرید.

پولیش کردن رنگ بدنه

گاهی اوقات از پولیش مرغوب حاوی مواد زیر برای پرداخت رنگ استفاده کنید:

– ذرات ساینده نرم برای برداشتن لکه‌های سطحی بدون آسیب رساندن به رنگ

– مواد پر کننده برای برطرف کردن یا ترمیم خراش‌های روی بدنه

– واکس برای ایجاد پوشش حفاظتی بین رنگ و مواد خارجی

تیغه برف پاک‌کن

تیغه‌ها را در آب گرم و صابون بشویید. از الکل سفید و یا پاک کننده‌های بنزینی استفاده نکنید.

شیشه‌ها و آینه‌ها

مرتبا شیشه‌ها را از داخل و خارج با مایع شیشه پاک‌کن مرغوب تمیز کنید.

شیشه جلو: شیشه جلو را بخصوص بعد از شستشو و پولیش بدنه و نیز قبل از نصب تیغه برف پاک‌کن‌های جدید با مایع شیشه پاک‌کن بشویید.

شیشه عقب: سمت داخلی شیشه را توسط پارچه نرم و با حرکت چپ و راست تمیز کنید تا خسارتی به گرمکن‌های شیشه وارد نشود. شیشه را با مواد شوینده ساینده پاک نکنید، این کار به گرمکن‌های شیشه عقب صدمه می‌زند.

آینه‌ها: آینه‌ها را با آب و صابون بشویید. برای زدودن یخ از سطح آینه‌ها باید از کاردک‌های پلاستیکی استفاده کنید.

توجه

هرگز از مواد پاک کننده ساینده یا کاردک‌های فلزی استفاده نکنید.

مجموعه‌های داخلی خودرو

صندلی‌ها: جهت پاک کردن آلودگی از سطح صندلی‌ها باید از مواد پاک کننده استاندارد استفاده نمایید.

داشبورد: جهت مراقبت از داشبورد نیازی به استفاده از روکش نمی‌باشد زیرا در مقابل نور خورشید، گرما و سرما مقاوم است. برای پاک نمودن اثر چربی و سایر آلودگی‌های داشبورد فقط از مواد پاک کننده استاندارد استفاده کنید.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک