نگهداری خودرو سمند سورن بخش هفتم(شستشو خودرو سورن)

دفترچه راهنما سمند-شستشو و مراقبت از خودرو سورن 2

نگهداری خودرو سمند سورن بخش هفتم

(فصل چهارم  دفترچه راهنما سمند سورن- بخش هفتم)

در این فصل و بخش از دفترچه راهنما سمند سورن قصد داریم تا در رابطه با شستشو خودرو سورن صحبت نمایم. پس تا انتهای مقاله با رگلاژ همراه باشید.

 

توصیه‌های کیفی در فرآیند شستشوی خودرو سورن

۱- توصیه می‌شود شستشوی خودرو در وضعیت عادی هوا، هفته‌ای یک بار صورت پذیرد.

۲- حتی‌المقدور شستشوی خودرو می‌بایست در سایه انجام شود.

۳- توجه داشته باشید که شستشوی را حداقل بعد از نیم ساعت از اتمام کارکرد خودرو شروع کنید.

۴- هنگام شستشوی/خشک کردن خودرو استفاده از لباس‌ها یا وسایل تیز و برنده و زبر که منجر به صدمه به رنگ خودرو می‌شوند، مجاز نیست. استفاده از دستکش پلاستیکی در حین شستشو توصیه می‌گردد. ضمناً جهت محافظت از بدنه خودرو هنگام شستشو، از آب ولرم یا سرد استفاده گردد. آب داغ اکیدا استفاده نشود. همچنین توصیه می‌گردد از واکس‌ها و مواد جلا دهنده که ساینده و فرسایشی نیست، استفاده گردد.

۵- در حین شستشو/خشک کردن خودرو نمی‌بایست روی رکاب اتومبیل ایستاد یا روی سقف و بدنه خودرو فشار وارد کرد. همچنین توصیه می‌گردد جهت پاک کردن، برق انداختن و جلوگیری از خط و خش روی بدنه خودرو از دستمال چرمی یا کتانی استفاده گردد.

۶- به دلیل این که غبارهای ترمز بسیار خورنده‌اند، برای شستشوی خودرو ابتدا چرخ‌ها شسته شده و با تعویض دستمال و ظرف آب، بقیه قسمت‌های خودرو از بالا به پایین شستشو گردد. همچنین در صورت استفاده از رینگ‌های آلومینیومی و صفحات فلزی کرومی، جهت شستشو می‌بایست از یک پارچه نرم و تمیز آغشته به مخلوط آب و صابون ملایم استفاده گردد. لازم به ذکر است که سطوح رینگ‌ها مانند سطوح رنگ شده بدنه خودرو حساس بوده و توصیه می‌گردد از مواد شیمیایی قوی، شیمیایی و اسیدی و همچنین مواد فرسایشی و خورنده سطوح مانند مواد جلادهنده کرومی استفاده نشود. مواد جلادهنده کرومی صرفاً جهت جلادهی صفحات فلزی کرومی روی رینگ های آلومینیومی استفاده گردد.

۷- حداکثر دمای آب مصرفی جهت شستشوی خودرو ۶۰ درجه سانتیگراد، حداکثر فشار ۴ تا ۵ بار، فاصله بین نازل و محل شستشو ۱۰ سانتیمتر و زاویه پاشش ۲۵ درجه می‌باشد. این زاویه در واقع زاویه‌ای است که خروجی آب از نازل در دو سوی محور طولی (در امتداد خروج آب) می‌سازد. مطابق با شکل زیر:

شستشو و مراقبت از خودرو سورن

۸- ویژگی شوینده مناسب برای شستشوی خودرو: قدرت قلیایی ضعیفی داشته باشد.  ۹-PH =7

  • از روان کنندگی خوب برای حفاظت لایه شفاف از خط و خش و اثرات مارپیچی برخوردار باشد. ترجیحاً از شوینده‌های مایع استفاده گردد.
  • عاری از موادی باشد که پس از خشک شدن روی خودرو اثر می‌گذارند.
  • حاوی عوامل براق کننده برای حفظ براقیت و خشک شدن سریع باشد.

۹- در مورد خودروهایی با رنگ متالیک و دو پوششه استفاده از کارواش‌های اتوماتیک که از برس‌های دوار جهت شستشو استفاده می‌نمایند چندان توصیه نمی‌شود.

۱۰- در صورت مشاهده هرگونه لکه‌ای مانند فضله پرندگان، شیره درختان و … به دلیل نفوذ آن در رنگ بدنه، توصیه می‌گردد بلافاصله نسبت به شستشو و رفع لکه از سطح رنگ اقدام لازم صورت گیرد.

۱۱- در صورت نشت آب به صندوق عقب و قسمت‌های داخلی خودرو، آن را حتما خشک کنید.

نگهداری از چرم طبیعی خودرو سورن *

– چرم طبیعی نیاز به مراقبت دارد تا زیبایی و دوام خود را حفظ کند. هرگونه لک اعم از لک حاصل از مواد غذایی، الکل یا مایعات را با پارچه جاذب از روی چرم بردارید.

– در صورت ریختن آب روی چرم از سشوار یا برس برای خشک کردن چرم استفاده نکنید، فقط اجازه دهید به آرامی خشک شود.

– هرگز از پاک‌کننده‌های ظروف، حلال‌ها و صابون یا پولیش و پاک کننده‌های سایشی روی چرم استفاده نکنید. فقط از پاک کننده‌های مخصوص چرم استفاده کنید. این پاک کننده‌ها تمام لک‌ها و چربی‌ها را کاملاً پاک می‌کنند بدون آنکه از خود اثری باقی بگذارند.

– برای اطمینان از عدم تأثیر نامطلوب شوینده بر رنگ و ظاهر چرم ابتدا روی بخش‌هایی که در معرض دید نیستند، آزمایش کنید.

– لازم است سطح چرم را هر چند ماه یک بار تمیز کنید. ابتدا چرم را گردگیری کنید سپس برای تمیز کردن و محافظت کردن از سطح چرم از پاک کننده‌ها و محافظت کننده‌های چرم به صورت دورانی استفاده کنید. استشمام بوی چرم در چند ماه اول طبیعی می‌باشد.

– در صورت امکان در زمان توقف اتومبیل در پارکینگ، یکی از شیشه‌های اتومبیل کمی پایین باشد.

– حتی الامکان از تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی بر سطح چرم جلوگیری شود.

– از کشیدن هر نوع واکس بر سطح چرم خودداری نمایید زیرا باعث جذب گرد و غبار بر سطح چرم خواهد شد. روکش چرمی را می‌توان با یک پارچۀ نمناک تمیز کرد. چنانچه آلودگی سطح چرم زیاد باشد می‌توانید با استفاده از کف ایجاد شده از محلول شامپو و با استفاده از یک پارچه نخی سطح چرم را تمیز و سپس خشک نمایید.

– در صورت ایجاد ساییدگی یا رنگ رفتگی در اثر گذشت زمان، جهت اصلاح مجدد آن به مراکز مجاز ایران خودرو مراجعه نمایید.

نگهداری از پارچه مصرفی در تزئینات داخلی خودرو *

این نوع پارچه همانند انواع دیگر، نیاز به مراقبت دارد تا زیبایی و دوام خود را حفظ کند. بدین منظور هرگونه لک اعم از لک حاصل از مواد غذایی، الکل یا مایعات را با ابر و شامپو فرش از روی پارچه پاک کنید. هرگز از پاک کننده‌های ظروف، حلال‌ها و صابون یا پولیش و به خصوص پاک کننده‌های سایشی روی پارچه استفاده نکنید.

هشدار

هرگونه لک را فقط با شامپو فرش و اسفنج از روی پارچه پاک کنید.

* در صورت نصب در خودروی شما

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک