رویارویی سه کلمه، هاچ بک، آلمانی و داغ

آئودی S3 و ب ام و M 135i در برابر گلف R

رویارویی سه کلمه، هاچ بک، آلمانی و داغ

آئودی S3 و ب ام و M 135i در برابر گلف R

شاید باورش کمی سخت باشد، اما هاچ بک گلف در سال ۱۹۷۴ برای اولین بار معرفی شد،کلاسی تازه را افتتاح کرد و آنچنان موفق بود که تاکنون میلیون‌ها دستگاه فروش داشته.فولکس واگن در آن سال‌های پیرو شعار “خودرویی برای مردم” بود.

آئودی S3 و ب ام و M 135i در برابر گلف R

۴۰ سال با گلف

اما باید بگوییم که گلف در طول این ۴۰ سال، بارها و بارها علاقه مندان خود را فراتر از یک خودرو مردمی شگفت زده کرده است، شاید اولین این شگفتی‌ها هم مربوط به معرفی مدل GTI در سال ۱۹۷۶ می‌شد، ۱۱۰ اسب بخار قدرت برای بدنه سبک وزن گلف نسل اول واقعا بیش از حد نیاز عموم مردم بود و همین نکته فصلی هیجان انگیز را در تاریخ گلف گشود.

آئودی S3 و ب ام و M 135i در برابر گلف R

مرزهای هیجان

حالا فولکس واگن چندی است که مرز هیجان مدل‌های GTI را هم پشت سر گذاشته و با پسوند R به تولید هاچ‌بک‌های معرکه‌ای مشغول است که بیش از ۳۰۰ اسب بخار قدرت دارند،اما پس از چهار دهه، دیگر فولکس واگن در این بخش از بازار تنها نیست، آئودی S3 که به نوعی برادر زاده حلقه به گوش گلف محسوب می‌شود با مشخصاتی نزدیک در میدان حاضر است و از جنوب دیار ژرمن‌ها هم، ب ام و به سیم آخر زده است.

هاچ بکی چهار چرخ متحرک با موتور ۶ سیلندر تویین توربو تحت عنوان M135i که فقط با هدف به زیر کشیدن گلف بزرگ در چهلمین سالگرد سلطنش ساخته شده است،اما آیا آئودی و بی‌ام و می‌توانند در پیست زیبای هاکنهایم، از پس گلف R با تجربه بر آیند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش در مقاله پیش رو همراه ما باشید.

 

آئودی S3 و ب ام و M 135i در برابر گلف R

آئودی S3 خشونت طلب ریز نقس

آلمانی‌ها به منطقی بودن بیش از حد شهره هستند، اما عجیب است که این موجودات فرا منطقی چطور در دنیای خودروسازی دست به دیوانگی می‌زنند و ماشین هایی فراتر از حد تصور سریع و جذاب می‌سازند،اول از همه به سراغ آئودی S3 می‌رویم که بی‌شک برای قشر خاصی از ثروتمندان دوستدار جذابیت تولید شده است، چرا که حتی در مدل‌های پایه هم خودرو ارزانی نیست و چاشنی گران قیمت بودن به سبک خودروهای برتر آلمانی را همراه خود دارد.

در یک کلام

در یک کلام باید بگوییم که سامانه انتقال قدرت چهار چرخ متحرک این آئودی فوق العاده است و این تعریف به خصوص شامل حال دیفرانسیل حلزونی با کنترل الکترونیکی هم می‌شود.

طبیعتا انتقال ۳۰۰ اسب بخار قدرت به چرخ‌های جلو، حتی با وجود سامانه‌های الکترونیکی کنترلی و محدود کننده متعدد با منطق آلمانی‌ها جور در نمی‌آمده و از همین رو چاره‌ای جز استفاده از تجهیزات ۲ دیفرانسیل به بهای افزایش وزن کلی خودرو وجود نداشته است.

آئودی خالق تکنولوژی چهار چرخ متحرک کوآتروست و با این حساب عجیب نیست که زمینه انتقال قدرت یک سر و گردن جلوتر از سایرین باشد، اما به گیربکس دوبل کلاچ ۶ سرعته DSG که می‌رسیم، ماجرا کمی پیچیده می‌شود.

سرعت تعویض دنده‌ها

این گیربکس‌ها از نظر سرعت تعویض دنده و دقت الکترومکانیکی هنوز هم جزو بهترین‌های بازار هستند، اما باید بگوییم که تکنولوژی هیجان انگیز دوبل کلاچ در برابر نسل تازه گیربکس‌های اتوماتیک فوق سریع، رنگ می‌بازد، به خصوص که به نظر می‌رسد گیربکس از نظر نرم افزاری هم به خوبی با پیشرانه هماهنگ نیست و در بعضی حالات رانندگی، بیش از حد نیاز پیشرانه را تحت فشار قرار می‌دهد.

البته با تمام این اوصاف عملکرد اسپرتی S3 حرف ندارد و در رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت از حالت ایستاده، تنها به پنج ثانیه زمان نیاز دارد.

آئودی S3 و ب ام و M 135i در برابر گلف R

رقم برابر

رقمی که با بی‌ام و ۳۲۰ اسب بخاری برابر است.یعنی آئودی با این سیستم انتقال قدرت می‌تواند اختلاف قدرتی ۲۰ اسب بخاری نسبت به ب ام و را به راحتی جبران کند، اما بازهم ناچاریم تاکید کنیم که گیربکس در تمام شرایط رانندگی نمی‌تواند ایده آل ظاهر شود.

در فضای داخلی طراحی داشبورد به کلی با ۲ رقیب متفاوت است و شاید نسبت به سلیقه آلمانی ها، کمی بیش از حد ساده باشد، اما از این مسئله سلیقه‌ای که بگذریم به صندلی هایی می‌رسیم که واقعا راحت نیستند.

چنین ضعفی از آئودی بعید بود اما در ردیف عقب فضای کافی برای سرنشین بزرگسال وجود ندارد و در ردیف جلو هم طراحی صندلی‌ها به گونه ای است که به سرعت منجر به خستگی می‌شوند.

زندگی در گذشته

از سوی دیگر انگار که مهندسان آئودی در سال ۲۰۰۵ زندگی می‌کنند.تعلیق خودرو مورد آزمایش از مدل‌های انطباق پذیر نیست و بیش از حد خشک و سفت است،آنچنان که در مسیرهای خارج از پیست آزاردهنده به نظر می‌رسد.

حتی اگر منظورمان از عبارت “مسیر خارج از پیست”،اتوبان‌های صاف و هموار آلمان باشد.اتصالات عرضی چرخ‌های عقب به شکلی ملموس هر ضربه‌ای را به کابین منتقل می‌کنند و فرمان درست در نقطه مقابل، بازخورد مناسبی از وضعیت حرکتی خودرو ارائه نمی‌دهد و حتی با انتخاب حالت Dynamic نیز تغییری در این وضعیت به وجود نمی‌آید.

ESP بیش از حد در کنترل خودرو سخت گیری می‌کند و به همین دلیل رانندگی در پیست با S3 هیجان انگیز نیست.

با این اوصاف ناچاریم بگوییم که آئودی S3 در زمینه هندلینگ و لذت رانندگی نمی‌تواند با ۲ حریف خود رقابت کند،اما این چیزی از ارزش‌های آئودی به عنوان یک هاچ‌بک بسیار سریع، مدرن، اقتصادی،ایمن و خوش ساخت کم نمی‌کند.

 

آئودی S3 و ب ام و M 135i در برابر گلف R

بی ام و M135i با موتوری فوق العاده

معمولا اولین محصول هر خودروسازی در کلاسی تازه، با نقاط ضعفی همراه است که از کمبود تجربه ناشی می‌شود.نسل گذشته سری یک به عنوان اولین تجربه ب ام و در ساخت هاچ‌بک شهری هم از این قاعده مستثنی نبود، اما حالا با نسل دوم روبه‌رو هستیم که تقریبا از هر زاویه‌ای نسبت به مدل قبلی بهتر شده است.

به غیر از این مسئله، جای خوشحالی فراوان دارد که با وجود این قوانین سخت گیرانه زیست محیطی، هنوز می‌توانیم شاهد پیشرانه‌های ۶ سیلندر خطی باشیم که بخشی از اصالت بی‌ام و را یدک می‌کشند.

یک لیتر بیشتر

این پیشرانه هم‌چون موتورهای آئودی و گلف به توربوشارژر مجهز است، اما یک لیتر بیشتر از آن‌ها حجم دارد و با ۳٫۰ لیتر گنجایش، به راستی کاراکتری کلاسیک مدرن دارد.از آن جالب‌تر اینکه اهالی مونیخ ساعت‌ها زمان صرف کرده اند تا ضمن حفظ فضای داخلی، پیشرانه‌ای ۶ سیلندر توین توربو و سامانه انتقال قدرت به چهار چرخ را در هاچبکی به این کوچکی جای دهند.

همین نکته می‌تواند فضای نه چندان راحت سرنشینان را به خوبی توجیح کند.البته احساس سواری با ب ام و هم به کلی متفاوت است و سرنشینان به نوعی خود را با این خودرو یکپارچه احساس می‌کنند که نکته‌ای به راستی لذت بخش است.

عجیب نیست که ب ام و تحت هیچ شرایطی از گیربکس هشت سرعته اتوماتیک جدید ZF نمی‌گذرد.این گیربکس به سفارش ب ام و تنظیم می‌شود و به شکل اسرار آمیزی با تمامی موتورهای چهار، ۶ و هشت سیلندر بنزینی و دیزلی این کمپانی جفت و جور در می‌آید.

آئودی S3 و ب ام و M 135i در برابر گلف R

تفاوت دینامیکی

شاید مهمترین تفاوت دینامیکی ب ام و نسبت به ۲ خودرو دیگر در آرایش سیستم انتقال قدرت X DRIVE خلاصه شود.سری یک هنوز هم در واقع یک هاچ‌بک دیفرانسیل عقب است که در این نسخه خاص به دیفرانسیل الکترونیکی با صفحه کلاچ چند لایه در محور جلو مجهز شده است.

به این ترتیب M 135i در بسیاری پیچ‌ها می‌تواند تجربه‌های متفاوتی از کم فرمانی تا بیش فرمانی را به راننده هدیه دهد و کاملا بستگی به تنظیمات خودرو و مهارت راننده دارد که نتیجه کار تا چه حد لذت بخش باشد، اما روی مثبت سکه این است که این داغ ترین هاچ‌بک ب ام و، در مسیرهای مستقیم به اندازه آئودی سریع است و در پیچ‌ها بسیار بسیار با احساس‌تر ظاهر می‌شود و این طبیعتا برای خریداری چنین خودروهایی بسیار مهم است.

فنربندی سفت و اسپرت

فنربندی سفت و اسپرت یکی از عوامل هندلینگ خوب نسخه M 135i نسبت به سایر مدل‌های سری یک به حساب می‌آید اما عجیب است که حتی این فنربندی با پکیج اسپرت، در رانندگی روزمره عملکردی راحت و قابل قبول دارد و در صورت انتخاب حالت Comfort بسیار عالی عمل می‌کند.

بنابراین M 135i از نظر رفتار و عملکرد دوست داشتنی ترین عضو گروه است، اما در عوض گران قیمت ترین نیز هست و از نظر طراحی ظاهری نمی‌تواند همگان را جذب کند.با این حال باید بگوییم که این خودرو احتمالا آخرین محصول ب ام و با چنین شخصیتی است،چرا که نسل بعدی سری یک بر روی پلت فرم مشترک با مینی تولید می‌شود و خودرویی دیفرانسیل جلو خواهد بود که از پیشرانه ۶ سیلندر توربو هم بی‌بهره است.

با این حساب M 135i را باید آخرین سرباز جبهه لذت و قدرت به سبک ۶ سیلندرهای بی ام و دانست.

 

آئودی S3 و ب ام و M 135i در برابر گلف R

و سرانجام،سلطان گلف R  

موتور چهار سیلندر ۲ لیتری گلف R با آئودی S3 یکسان است و در واقع نمونه تقویت شده از پیشرانه مورد استفاده برای GTI محسوب می‌شود که به لطف تغییرات اعمال شده می‌تواند ۳۰۰ اسب بخار را راهی چرخ‌ها کند، اما بزرگترین تفاوت گلف و آئودی را باید در جعبه دنده جستجو کرد که بر خلاف S3 از گونه‌های دوبل کلاچ نبوده و از سری‌های اتوماتیک موسوم به اس ترونیک نشات گرفته است.

این جعبه دنده عملکردی نرم‌تر نسبت به DSG آئودی دارد، اما در عوض از نظر قابلیت‌های اسپرتی ضعیف‌تر ظاهر می‌شود، آنچنان که شتاب گیری صفر تا ۱۰۰ برای گلف R در حدود ۵٫۷ ثانیه به طول می‌انجامد و این یعنی ۰٫۷ ثانیه کند‌تر از آئودی و ب ام و.

مشابهت با آئودی

مجموعه انتقال قدرت و دیفرانسیل‌ها نیز با آئودی مشابهت دارد، اما خوشبختانه مهندسان فولکس واگن از تجربه گرانبهای خود در تنظیم کمک فنرها استفاده کرده اند و فنربندی در کمال تعجب نه تنها بهتر از آئودی، بلکه حتی نرمتر از تعلیق انطباق پذیر به نظر می‌رسد.

البته باید پذیرفت که این نرمی در پیچ‌ها تا حدی به هندلینگ گلف آسیب زده است، اما این مسئله در حدی نیست که تمایلی به تعویض مجموعه فنرها با مدل‌های سفت‌تر داشته باشید.ESP هم عملکرد خوبی دارد و راننده را در گذر از پیچ‌ها محدود نمی‌کند،با این حساب باید گلف R را یک هاچ‌بک سریع، اما منطقی و قابل استفاده برای زندگی روزمره دانست.

موارد برتری آن نسبت به آئودی کاملا روشن است، اما در مقابل بی ام و بحث کمی سلیقه‌ای می‌شود.

آئودی S3 و ب ام و M 135i در برابر گلف R

مهمتر از همه

مهمتر از همه آنکه پیشرانه چهار سیلندر توربو اقتصادی‌تر است و برچسب قیمت ۲ خودرو اختلافی پنج هزار یورویی را به نفع گلف نشان می‌دهد که رقم قابل توجهی است.از سوی دیگر گلف R پیشینه و پرستیژ ۴۰ سال تجربه را یدک می‌کشد و در جزییات، خودرو کامل تری نسبت به ب ام و است،برای مثال بتوان به صندلی‌های بهتر با رعایت استاندارد ISOFIX ،فضای داخلی کاربردی‌تر و هزینه نگهداری کمتر اشاره کرد.

با این حساب گلف با کسب ۵۱۴ امتیاز تاج پادشاهی خود را در این کلاس حفظ می‌کند.ب ام و M 135i گران قیمت و لذت بخش که یک هاچ‌بک اسپرتی با فضای داخلی نه چندان کافیست با ۵۰۹ امتیاز به رتبه دوم بسنده می‌کند و آئودی S3 سریع، اقتصادی، اما ناراحت و ملال آور هم چاره‌ای ندارد جز اینکه با ۵۰۲ امتیاز رتبه آخر را بپذیرد.

آئودی S3 و ب ام و M 135i در برابر گلف R

[تعداد: 3   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک