همه چیز درباره گیربکس یا جعبه دنده اتومبیل

گیربکس

هر آنچه باید در مورد سیستم انتقال قدرت خودرو (دنده – گیربکس) دانست

سیستم انتقال قدرت خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

جعبه دنده چیست؟

گیربکس چیست؟

قطعات اصلی سیستم انتقال قدرت چه هستند؟ 

  • اهمیت جعبه دنده

گیربکس یا جعبه دنده یکی از اجزای اصلی ماشین است و حتی اهمیتی برابر با موتور دارد. این سیستم دارای ۴ یا ۵ دنده برای حرکت رو به جلو و معمولاً یک دنده برای حرکت به عقب و موقعیت بی طرف است. با پیشرفت تکنولوژی امروزه ما شاهد استفاده از گیربکس‌های CVT و ۶،۷، ۸ و حتی ۹ سرعته اتوماتیک و دستی در خودروهای نسل جدید هستیم.

گشتاور تولیدی توسط موتور خودرو بعد از انتقال توسط کلاچ به گیربکس می‌رسد. وظیفه گیربکس خودرو انقال دور موتور با نسبت‌های گوناگون و رساندن آن به خطوط انتقال و میل گاردان در خودروهای دیفرانسیل عقب یا مستقیماً به دیفرانسیل در خودروهای دیفرانسیل جلو می‌باشد. اهمیت گیربکس به دو دلیل است، اول آن که هر موتوری دارای دور محدودی است و بیشتر از آن نمی‌تواند فعالیت کند و دوم آن که هر موتور با حداکثر دور خود می‌تواند گشتاور معینی است به تولید برساند. 

  • انواع گیربکس

جعبه دنده‌ها به دو دسته گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک تقسیم می‌شوند. گیربکس مکانیزم خاصی دارد که به وسیله آن میزان مشخصی از دور موتور را با استفاده از چرخ‌دنده‌های مختلف و سرعت‌های متفاوت، به همه چرخ‌های وسیله نقلیه منتقل می‌کند. در نتیجه با این کار می‌تواند نیرو و سرعت وسیله نقلیه را کنترل کند. گیربکس به راننده این امکان را می‌دهد که بدون بالا بردن بیش از حد دور موتور، بتواند آن را در حالت دخواه خود قرار دهد و خودرو را کنترل کند.

تفاوت دو دنده سبک و سنگین در قطر و اندازه است. مسلما قطر دنده سنگین بزرگتر از دنده سبک است. دنده سنگین دارای قدرت بالا و سرعت کم بوده و دنده سبک درست برعکس آن عمل می‌کند؛ یعنی دارای قدرت کم و سرعت بالا است. سیستم گیربکس توسط کلاچ به موتور متصل می‌شود.

  • کلاچ چه می‌کند؟

کلاچ ابزاری است که امکان قطع و وصل گیربکس و موتور را به هم فراهم می‌کند. در یک گیربکس ۵ سرعته، یکی از ۵ چرخ‌دنده به میله خروجی گیربکس قفل شده است و پس از آن نیروی حاصل از موتور با سرعت مورد نیاز به چرخ‌ها منتقل می‌شود. هنگام فشردن پدال کلاچ، اتصال موتور و گیربکس برای لحظاتی قطع می‌شود. زمانی که خودرو در دنده و موتور، روشن و درحال کار کردن است، اتومبیل می‌تواند پس از طی مسافت معینی متوقف شود. وقتی کلاچ را رها می‌کنیم، دوباره اتصال گیربکس با موتور برقرار می‌شود و میله ورودی به موتور با سرعت برابر با سرعت موتور، شروع به چرخیدن می‌کند.

اگر در عملکرد گیربکس خودرویتان اختلالی مشاهده می‌کنید، به اینجا مراجعه کنید. رگلاژ شما را به دیدن ویدئو معرفی گیربکس دعوت می‌کند.

 

جستجو قیمت تعمیرات در رگلاژ

دیگر زمان پرداخت هزینه تعمیرات خودرو، بدون اطلاع داشتن از میزان دقیق قیمت اتحادیه آن گذشته است. چرا که از طریق رگلاژ هر دارنده خودرو برای تعمیرات ماشین، قیمت عادلانه ای را پرداخت خواهد کرد. با توجه به شفافیت قیمتی (قیمت تعمیرات پژو۲۰۶) رگلاژ، دیگر نیازی به مذاکره و چانه زدن با تعمیرگاه را نخواهید داشت و از قیمت اعلامی تعمیرکار نیز شگفت زده نخواهید شد. قیمتی که توسط کارشناسان ما برای خدمت درخواستی شما اعلام شود به هیچ عنوان تغییری نخواهد کرد. مگر در صورتی که نوع خدمت درخواستی شما تغییر پیدا کند.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 5   میانگین:  3.8/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک