سفر به مسگرآباد و دیدار با پاترول مسابقه‌ای تیم کلهر آفرود 

پاترول مسابقه‌ای تیم کلهر آفرود 

ملاقات با پاترول مسابقه‌ای تیم کلهر آفرود 

مسگر آباد محله ای برای پرورش نسل تازه ای از آفرودر هاست که نه تنها برای شکار یا طبیعت گردی، بلکه با هدف لذت بردن از توانایی خودروهای آفرود قدرتمند و حضور در مسابقات این رشته به تقویت و توسعه چنین خودروهای دست می زنند.

به سوی مسگر آباد

بزرگراه آزادگان را به سمت بهشت زهرا که ادامه بدهید، پس از خروجی سه راه افسریه به سمت شهرک مسعودیه، تابلو خیابان شهید کلهر را خواهید دید، خیابانی که در نهایت به مسگر آباد ختم می‌شود، محله‌ای در جنوب شرق تهران بزرگ اما سرشار از ویژگی‌های خالص زندگی غیر شهری که شاید مظهر آنها وجود لندروور های رنگارنگ درگوشه و کنارخیابان ها باشد، البته علاقه مندی مردمان این محله به آفرود و طبیعت گردی به ۳۷ لندروور موجود در مسگر آباد محدود نمی شود.

بلکه مسگر آباد محله ای برای پرورش نسل تازه ای از آفرودر هاست که نه تنها برای شکار یا طبیعت گردی، بلکه با هدف لذت بردن از توانایی خودروهای آفرود قدرتمند و حضور در مسابقات این رشته به تقویت و توسعه چنین خودروهای دست می زنند. همراهی با گروه کلهر آفرود در بعد از ظهری سرد و پائیزی کافی بود، تا ما هم طعم زندگی به سبک عشایر این منطقه را با چاشنی نعره های پیشرانه V8 دوج در پیکر نیسان پاترول بچشیم، پاترولی با نام مستعار یاکوزا…

درباره پاترول

نیسان پاترول نسل سوم که سال ها در کشورمان توسط پارس خودرو عرضه می شد،نسبتا سبک وزن، ارزان قیمت و بسیار بادوام است و به لطف وجود قطعات یدکی فراوان، همواره مورد توجه طبیعت گردان و آفرود دوستان کشورمان بوده است.اما این کوهنورد ساده دل ژاپنی برای حضور بر روی رینگ بوکس مسابقات حرفه ای چه چیز کم دارد؟

  • قلب جوان

قلبی جوان با نیرویی سرشار که جای خالی آن در نمونه های استاندارد پاترول به وضوح احساس می شود. همچنین فنربندی شمش پاترول نیز برای شرکت در مسابقات، بیش از حد قدیمی، خشک و ناکار آمد است و درست به همین دلیل، تعویض پیشرانه و ارتقاء فنربندی از اولویت های اساسی برای تبدیل پاترول به یک خودرو مسابقه ای تمام عیار است.

خوشبختانه فضای وسیع کاپوت، حتی برای نصب پیشرانه های بزرگ V8 نیز کافیست اما از آنجا که کیفیت گیربکس و دیفرانسیل پاترول به راستی بالاست،تعویض آن ها با نمونه های دیگر چندان منطقی نخواهد بود و از سوی دیگر مشکل عمده در جفت و جور کردن پیشرانه جدید با گیربکس استاندارد پاترول پدیدار می شود که باید به نوعی حل و فصل شود.

  • نقل قول از محمد کلهر

البته به گفته محمد کلهر که مسئولیت آماده سازی این خودرو را بر عهده داشته، نصب پیشرانه ۳۵۰ معروف شورولت بر روی پاترول چندان سخت نبوده و به عنوان قدم اول به انجام رسیده، اما در مرحله بعدی چنانچه با هدف افزایش قدرت قصد استفاده از پیشرانه ۳۶۱ دوج را داشته باشید، باید آمادگی خود را برای مواجه با حجم عظیم مشکلات فنی افزایش دهید.

در عوض تعویض فنرهای شمش باستانی برای محور جلو با نمونه های مدرن فنر لول به همراه اتصالات جانبی ظرف یک هفته امکان پذیر است و با صرف هزینه ای در حدود ۳ میلیون تومان (۴ سال پیش) توسط تیم کلهر آفرود انجام می شود. در این راستا ضمن ساخت قطعات واسطه، استفاده از فنرهای حلقوی و اتصالات پنهارد برخی خودروهای آمریکایی می تواند مفید باشد.

  • واکنش بهتر فنربندی

با چنین تمهیداتی واکنش فنربندی در رویارویی با ناهمواری‌ها بسیار بهتر شده و از سفتی فنربندی نیز کاسته می شود،در مقابل چرخ های عقب همچنان از فنربندی شمش بهره می گیرند که شاید برای عبور از مناطق ناهموار عالی نباشد، اما برای گذر پر سرعت از پیچ ها و طی مسیر های خارج جاده ای به شیوه رالی کارایی دارد، چرا که در چنین شرایطی سختی فنربندی عقب از حرکت گهواره‌ای بدنه ممانعت به عمل می آورد.

پیشرانه تنومند دوج که روزگاری نیرو بخش خودروهای جاودانه ای چون چلنجر و چارجر بوده است، نیز با استفاده از برخی قطعات داخلی مدل های دیگر از همین خانواده مورد بهینه سازی گسترده قرار گرفته و حالا طبق محاسبات مالک می‌تواند بیش از ۳۵۰ اسب بخار قدرت تولید کند، قدرتی که برای شتاب دادن به بدنه سبک وزن پاترول که از صندلی، متعلقات تزیینی و بسیاری قطعات زائد خالی شده است، فوق العاده زیاد است، تا آنجا که حتی در هنگام گذر از شیب های تند هم نیاز چندانی به استفاده از دنده های کمکی احساس نمی شود و گشتاور آمریکایی برای بخشیدن چابکی به مبارزه پا به سن گذاشته ژاپنی کافی به نظر می رسد.

پرواز با یاکوزا

اگر با مدل های استاندارد پاترول به آفرود رفته باشید، حتما ضعف پیشرانه در تامین قدرت کافی برای گذر از ناهمواری ها و ضربات کوبنده سیستم فنربندی را تجربه کرده اید،اما باید گفت که یاکوزا با قلب آمریکایی خود دنیای متفاوت است. پس از سوار شدن به این سامورائی سیه چرده،به لطف نبود درب موتور و شیشه جلو، خود را رو در روی پیشرانه V8 کاربراتوری خواهید یافت که دیوانه وار فریاد می‌کشد. به خصوص که گاهی عطسه های معروف کاربراتور نیز با شعله های آتش بازگشته از محفظه احتراق همراه می شود و در چنین شرایطی اژدهای یاکوزا دمی آتشین و پر خروش دارد.

در همین گیر و دار روغن از درب سوپاپ هم نشت می کند و در اثر گرمای پیشرانه دود و دمی به راه می اندازد و اگزوز نصفه و نیمه که تنها تا نزدیکی چرخ های جلو امتداد دارد، تمام سر و صدای پیشرانه را با کیفیتی بی نظیر به گوش سرنشینی که احتمالا در این شرایط کمی ترسیده است، می رساند.

لاستیک های پهن پیکر ۳۱۰ میلیمتری از برند Nitto با رینگ های عظیم الجثه به قطر ۱۵ اینچ و عرض ۱۰٫۵ اینچ، مجموعه ای ایده آل را برای گذر از ناهمواری ها فراهم آورده اند.آنچنان که پستی و بلندی مسیر های سنگلاخ تقریبا احساس نمی شود و با توجه به قدرت پیشرانه، پشت سرگذاشتن یک خاکریز ۱٫۵ متری برای یاکوزا همانقدر زحمت دارد که رد شدن از سرعت گیر برای یک خودرو سواری متداول.

  • تعلیق شمش

تعلیق شمش برای چرخ های عقب شاید خشک و غیر منعطف برای گذر از گودال های عمیق باشد، اما در عوض می تواند در هنگام دور زدن های سریع، در مقابل انتقال وزن بدنه مقاومت کند و همین مسئله در زمان پشت سر گذاشتن شیب های عرضی نیز از بازی بیش از حد اتاق جلوگیری می کند.

از این رو باید یاکوزا را یک آفرودر سرعتی نامید که به خصوص می تواند در مسابقات رالی مخصوص خودروهای دو دیفرانسیل (نظیر آنچه در مسابقه معروف داکار اتفاق می افتد)، موفق ظاهر شود.با این وجود متاسفانه تاکنون چنین مسابقات طولانی و پر سرعتی در کشورمان برگزار نشده و عمده مسابقات آفرود به شیب پیمایی های کم سرعت و پشت سر گذاشتن پیچ های تنگ در شیب عرضی مربوط می شود.

البته در چنین شرایطی عجیب نیست که خودروهای کم توان ، اما کوچک چهار سیلندر،سریعتر از انواع  قدرتمند و بزرگ V8 ظاهر می شوند.

  • کمربندهایتان را ببندید

به هر حال اگر زمانی فرصت سواری با یاکوزا برایتان فراهم شد، توصیه می کنیم، ضمن بستن کمربندی ایمنی، داشبورد را نیز محکم بچسبید، چرا که در اولین پرواز ها با این اژدهای بی شاخ و دم، برخورد سرتان به سقف حتمی خواهد بود.ضربه ای که با دردی لذت بخش همراه می شود، لذتی از جنس ترشح آدرنالین ناشی از یک تجربه فراموش نشدنی….

با تشکر از محمد کلهر، نعیم رجب و تیم کلهر آفرود که با همکاری صمیمانه خود، امکان تهیه این نوشتار را فراهم آوردند.

[تعداد: 3   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک