آقای هندلینگ ۲: پورشه کیمن GTS در مقابل برادران بی‌ام‌و

آقای هندلینگ 2

آقای هندلینگ ۲: پورشه کیمن GTS در مقابل برادران بی‌ام‌و

آیا وقتش رسیده که در بخش مکانیکی خودروها شاهد انقلابی به سبک ب ام و i8  باشیم؟ این مدل در برابر پورشه کیمن GTS و بی ام و M4 در یک گروه جای گرفته‌اند.

هریک به شیوه خود

هر سه شرکت کننده را می‌توان محور متحرک عقب خواند، هرچند که ب ام و i8 این مسئله را به شیوه خود حل و فصل می‌کند و از یارای موتورهای برقی برای قدرت بخشیدن به چرخ‌های جلو هم بهره می‌برد.

M4 کوپه یک موتور ۶ سیلندر خطی تویین توربو دارد که ۴۲۵ اسب بخار چموش را به میدان می‌فرستد. پورشه کیمن GTS از موتور ۶ سیلندر تخت و تنفس طبیعی سود می‌برد و قدرتش هم به ۳۳۵ اسب بخار می‌رسد و در مقابل این دو آرایش مکانیکی کلاسیک، بی ام و i8 قرار گفته که دارای ترکیب هیبریدی بنزین و برق است. یک موتور به حجم ۱٫۵ لیتر که قدرت ۲۲۸ اسب بخاری را به لطف توربوشارژ‌های سه گانه استخراج می‌کند و این حجم از قدرت را بی واسطه به چرخ‌های عقب می‌فرستد.

موتور الکتریکی به قدرت ۱۲۹ اسب هم برای این خودرو در نظر گرفته شده که وظیفه تامین قدرت چرخ‌های جلو و شارژ باتری‌ها در زمان ترمزگیری را به دوش می‌کشد. بنابراین باید بگوییم که این ماشین می‌تواند در مقام یک چهارچرخ متحرک تمام عیار باشد!بدنه i8 از فیبرکربن ساخته شده و یکی از آیرودینامیک ترین‌ها در تاریخ خودروسازی است.

این ب ام و هیبریدی اولین مدل از نسل تازه خودروهای اسپرت است که در مسابقه روز هندلینگ ما شرکت می‌کند. در مقابل M4 و کیمن GTS قرار دارند که شاید از قدرت کافی برای برنده شدن در این مسابقه برخوردار نباشند، اما حداقل چهره هر دو خودرو به شدت زیباست و پرستیژ وصف ناشدنی ای دارند.

بی ام و M4

M4 یقینا نسبت به نسل‌های قبلتر از خود متفاوت است. نکته اصلی در جزئیات پنهان شده، گیربکس ۷ سرعته دوال کلاچ اتوماتیک و موتور توربوشارژ شده که اولین بار است که در تاریخ این نسل شاهدش هستیم و تا دور ۷۶۰۰ rpm  تمام قدرت را در اختیار شما قرار می‌دهد. صدای رزونانس مانند توربوها هم مدام شنیده می‌شود که قطعا شور و شعف خاصی را در حین رانندگی با این کوپه اصیل به راننده گوشزد می‌کند.

البته باید عنوان کرد که M4 رفتار یک ب ام و که همیشه از آن انتظار می‌رود را ندارد. در اغلب اوقات، عقب خودرو به کج شدن و ایجاد بیش فرمانی شدید تمایل دارد و شاید این پدیده در چند دقیقه اول به نظر سرگرم کننده باشد، اما برای رانندگی دقیق در پیست چندان کارآمد نیست. به نظر ما، این مسئله بسیار آزاردهنده است که یک خودرو توانایی پیچیدن به این خوبی را دارد، اما وقتی قدرت وارد مدار می‌شود، به خصوص در apex‌های پیچ شما خودتان را در حال کنترل کردن بیش فرمانی بیش از حد این ب ام و می‌بینید.

آقای هندلینگ 2

بازی در دست‌اندازها

از سوی دیگر، دامپرها که به صورت کلی علاقه به بازی کردن تحت دست انداز‌های بزرگ و کوچک را دارند، اکثر اوقات ضربه و کوبش‌ها را جذب کرده و رانندگی نسبتا راحتی را برای سرنشینان فراهم می‌کند، اما هرگز به نرمی، کیمن و i8 نمی‌شوند.

برخی از نویسندگان از این مسئله شکایت داشتند که نسبت‌های دنده چندان درست انتخاب نشده اند. اما واقعیت این است که طراحان و مهندسان M4 جایی بین پیست مسابقه و خیابان‌های درون شهری راه خود را گم کرده اند و به همین دلیل هم چنین اختلاف نظر‌هایی بین آزمایشگران ما پدیدار شده است. با این وجود در اکثر مواقع انتقال قدرت به نرمی و به سرعت انجام می‌شود و موسیقی متن این ب ام و هم تا حد زیادی به خودروهای مخصوص مسابقه نزدیک است.

دینامیک رانندگی ب ام و در مقابل دیگر عضو گروه همچون جگوار F-type چندان سرزنده نیست. گرچه شاید در حال حاضر خودروی به نظر سریعی باشد، اما به مانند ب ام و M3 E30 نیست که چندان اتومبیل پرقدرت و سرعتی نبود اما بالانس، فرمان پذیری و هندلینگ استثنایی را عرضه می‌کرد در یک کلام M4 جدید، هماهنگی و دقت مدل‌های پیش از خود را ندارد.

پورشه کیمن GTS

در عوض این هماهنگی موعود، دقیقا همان چیزی است که در رانندگی در کیمن دریافت می‌کنید. باید گفت که کیمن در حال حاضر بهترین خودروی موتور وسط دنیاست. واکنش‌های این خودرو در حین تنش‌های رانندگی کاملا منطقی است. بیش فرمانی کاملا کنترل شده و لذت بخش به نظر می‌رسد و با آن می‌توان همانند یک اتومبیل فرمول یک پیچ‌ها را طی کنید.

دقت کیمن GTS فراتر از اندازه گیری‌های معمول است که ما در نشریات انجام می‌دهیم. فنربندی اکثر ضربه‌ها را جذب می‌کند، ترمز به راستی قابل اطمینان است و گاز دادن به آن انقدر راحت انجام می‌شود که خدای خود را از وجود چنین انتخابی در بازار خودروهای اسپرت شکر خواهید کرد!

اشتباه نکنید، اصلا فکر نکنید این حرف‌ها بر بی هیجان بودن رانندگی با کیمن دلالت می‌کند. برای یک تست درایو حرفه ای خودرو واقعا راحت است که خودرو را از شرایط بیش فرمانی نجات دهد، تعادلی که شاسی کیمن به ارمغان می‌آورد، آن را یک خودرو تمام و کمال بدل ساخته است.

آقای هندلینگ 2

قوت در هندلینگ

برخلاف رقابت سال قبل که نسخه R این خودرو را به دلیل ضعف در هندلینگ چندان قابل توجه ندیدیم، کیمن GTS امسال به ماشین واقعا بی نظیری تبدیل شده و همه تیم آزمایش فنی را شگفت زده کرده بود.

در جاده ها، کیمن هیجان و برشی که در پیست دارد را ارائه نمی‌دهد، چرا که ضرایب دنده بسیار سنگینی دارد و تعویض مداوم دنده‌ها در سرعت پایین به نظر کسالت آور است.

اما چاره دیگری هم باقی نمی‌ماند. کیمن به طور یقین آن بسته کامل رانندگی را که انتظار داشته ایم در اختیار ما قرار می‌دهد و بسیار متمدنانه ظاهر می‌شود. موتور این ماشین آتش بسیار بزرگی در همین دورهای پایین به راه می‌اندازد و هر وقت اراده کنید کیمن شما را به اوج کمال می‌رساند.

در واقع این ماشین سازگاری چندانی با رانندگی آرام و شهری ندارد و همیشه به مانند آتش زیر خاکستر است و می‌تواند شهری را بهم بریزد.

بی‌ام‌و i8

 i8 با یک نمایش دراماتیک، شور و حال پنهان شده در پس ظاهر سوپراسپرت گونه خود را به معرض نمایش می‌گذارد. شاید کمی نامتعارف باشد که نوشته ای همچون eDrive را بر پیشانی یک BMW ببینیم، اما یک موتور کوچک ۳ سیلندر به نظر حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و به همراه موتورالکتریکی نمایشی هوشمندانه را به روی صحنه می‌برد.

چهره این ب ام و شبیه به یک سوپراسپرت موتور وسط تمام عیار است. صندلی در جایگاه بسیار عجیب و هوشمندانه‌ای قرار گرفته و به همین دلیل دید راننده به محیط پیرامون خودرو بسیار خوب است. کمی در شروع رانندگی متوجه کم فرمانی می‌شوم که زیاد درسرساز نیست. اما رفتار تهاجمی و رو به جلوی این ب ام و هیبریدی حتی می‌تواند برای شما بیش فرمانی لذت بخشی را به همراه داشته باشد.

لذت رانندگی

لذت بردن از این ب ام و تا حدی به رفتار فرمان و قرار گرفتن ترکشن کنترل در حالت اسپرت بستگی دارد. چرخ‌های جلو دارای زاویه کمبر بیش از حد هستند و کاملا می‌توانید متوجه چرخش بیشتر آن‌ها نسبت به یک ماشین معمولی بشوید. ترمز احساس غیرطبیعی و الکتریکی شده ای دارد و به نظر باید به کارایی ترمز‌ها شک کرد، زیرا تحت فشار‌های متداوم در پیست چندان قدرتمند ظاهر نمی‌شوند.

دامنه شارژ باتری‌ها در بی ام و به شرایط مورد نظر بستگی دارد و به نظر باید محدودیت خاص خودش را داشته باشد، شاید گاهی اوقات فکر کنید که کلا موتور الکتریکی از مدار قدرت خارج شده است، به خصوص در زمان کم بودن شارژ باتری‌ها این احساس پر رنگ تر می‌شود، اما باید عرض کنم که همیشه در باتری مقداری شارژ برای به حرکت درآوردن چرخ‌های جلو وجود دارد. گرچه باید تلاش ب ام و برای ارائه هندلینگ مناسب در شرایط نسبتا محدود i8 را ستود.

آقای هندلینگ 2

موتور بنزینی در شرایط اووربوست

با این حال، وقتی که نمی‌خواهید موتور بنزینی را در شرایط Overboost داشته باشید. باید حداقل شارژ باتری‌ها نیمه یا کامل باشد. اما همیشه سیکل بازیابی برگشت قدرت برای باتری‌ها فعال است.

احساس آرامش در جاده‌های پردست انداز از دیگر مزایای i8  است.  در عین حال از صدای موتور، واقعا شگفت زده خواهید شد که واقعا دلربا و زیباست و تنها از ۳ سیلندر بر می‌خیزد.  موتوری که مشترکات زیادی با نمونه قرار گرفته بر روی خودرو‌های مینی دارد، به خصوص در حین دون شیفت‌ها متوجه تولید یک صدای غرولند مانند خواهید شد که احساسی از قدرت و هیجان را به همراه دارد. حس بسیار خوب این ب ام و را باید در سرعت‌های پایین تحسین کرد، اما هرچه سرعت بیشتر می‌شود.

به همان نسبت حس دریافتی از خودرو هم کمتر می‌شود. باید قبول کرد که این ب ام و با اهداف مصرف سوخت بسیار پایین طراحی شده است و نباید انتظاراتی همچون یک لامبورگینی ۱۲ سیلندر را از آن داشت.

در هر صورت i8 یک خودروی واقعا جذاب در جاده‌های پیچ در پیچ است. موتورهای دوگانه باعث می‌شود که همیشه گشتاور مورد نظر به صورت آنی در اختیار شما قرار گیرد و رانندگی راحتی را نیز برای سرنشینان فراهم می‌کند. نکته ناامید کننده این هیبریدی فرمان آن است که درکل اطلاعات چندان خوبی را به راننده منتقل نمی‌کند. در یک جمله باید گفت که، حضور قوی تری در جاده‌ها نسبت به پیست مسابقه دارد و از این جهت برعکس کیمن GTS است.

جوایز راننده

i8 جوایز بسیار زیادی برای صاحبش در نظر گرفته است، اما این جایزه قطعا نمی‌تواند حضور عالی در یک پیست اتومبیل رانی باشد. خواهر سنتی تر آن یعنی M4، شخصیت به مراتب ساده تری دارد. حضور خوبی در پیست‌ها دارد، اما به همراه جنب و جوش مدوام عقب خودرو که کار را خراب می‌کند. در زمینه انتقال قدرت با وجود این همه داستانی که ب ام و تعریف کرده است، مشکل وجود دارد و اثری از آن احساس تند و تیز موتور V8 که در قلب M3 سابق می‌تپید، در M4 وجود ندارد.

به نظر دیگر این قضیه به یک رویا تبدیل شود که روزی بر روی یک بی ام و M3 یا اسم جدیدش یعنی M4 یک موتور V8 تنفس طبیعی ببینیم!

البته زیاد حسرت نخورید، کیمن GTS اینجا حضور دارد. شاید ضریب دنده‌ها کوتاه به نظر برسند، اما پورشه به طور قطع کامل‌ترین و رضایت‌بخش‌ترین حس رانندگی را در این جمع سه نفره ارائه می‌دهد. فرمان‌پذیری قدرتمند، انتقال قدرت مخملی و رانندگی به شدت عالی چه در جاده‌های معمولی و چه در پیست‌های اتومبیلرانی از ویژگی‌هایی هستند که این پورشه را به برنده این جدال سه‌جانبه مبدل می‌سازند.

لپ‌تایم‌ها:

بی ام و آی ۸: ۱:۱۹٫۴ ثانیه

پورشه کیمن جی‌تی‌اس:  ۱:۱۷٫۴ ثانیه

بی ام و ام ۴: ۱:۱۶٫۸ ثانیه

[تعداد: 4   میانگین:  5/5]

1 دیدگاه برای “آقای هندلینگ ۲: پورشه کیمن GTS در مقابل برادران بی‌ام‌و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک