پژو ۲۰۶ صندوقدار پس از ۹۳ هزار کیلومتر

93 هزار کیلومتر با پژو 206 SD V8

۹۳ هزار کیلومتر با پژو ۲۰۶ SD V8

با نجومی شدن قیمت‌ها و کاهش کیفیت خودروهای جدید، بسیاری ناچارند خودروهای دست دوم را هم در میان گزینه‌های خود برای خرید لحاظ کنند و طبیعتا در پی افزایش بهای بنزین، گزینه‌ای همچون پژو ۲۰۶ صندوقدار با پیشرانه TU5، می‌تواند کم مصرف، مدرن و نسبتا توانمند باشد.

پژو 206 صندوقدار

فضای بیشتر

مشکل کمبود فضای ۲۰۶ برای استفاده خانوادگی نیز با پرداخت بهای بیشتر برای خرید مدل‌های صندوق‌دار یا همان SD حل می‌شود. چند سالی است که ۲۰۶ صندوقدار با چنین فلسفه‌ای به بازار عرضه شده. با توجه به اینکه ۲۰۶ صندوقدار و رانا تا سالیان سال در کشورمان تولید شده و می‌شوند و در عین حال نمونه‌های فعلی نیز در بازار دست دوم دست به دست می‌شوند، بر آن شدیم که این بار در قالب آزمایش فنی به بررسی بلند مدت پژو ۲۰۶ SD یا سدان با کارکردی نزدیک به ۹۳ هزار کیلومتر بپردازیم.

پژو 206 صندوقدار

پشت فرمان

رژیم چاقی

از نظر فنی مهمترین تفاوت پژو ۲۰۶ صندوقدار نسبت به نمونه هاچ بک به افزایش وزن در اثر اضافه شدن صندوق عقب و تصحیح آرایش تعلیق چرخ‌های عقب است، البته همین نکات نیز تاثیر محسوسی بر روی سواری و هندلینگ نمونه آریان (صندوق دار) به دنبال داشته‌اند.

خشکی تعلیق

متاسفانه خشکی تعلیق عقب چندان تفاوتی با نمونه هاچ بک ندارد و شدتِ ضربات وارده به کابین و سرنشینان در همان سطح آزار دهنده مدل پایه است، اما می‌توان گفت که به لطف اصلاحات انجام شده بر روی تعلیق، احساس راننده در هنگام گذر از پیچ‌ها در مقایسه با نمونه هاچ بک اندکی متفاوت است و چسبندگی چرخ‌های عقب به شکل ملموس تری احساس می‌شود.

خشکی تعلیق در گذر از مسیرهای ناهموار، روی مثبتی هم دارد که در هنگام رانندگی اسپرتی رخ می‌نماید، آنچنان که می‌توان گفت BODY ROLL (حرکت گهواره ای) بدنه در کمترین حدی است که از یک سیستم تعلیق ساده مکانیکی انتظار داریم.

فنربندی موفق

از سوی دیگر فنربندی در جذب موج‌های مسیر و حفظ پایداری خودرو در سرعت‌های بالا موفق به نظر می‌رسد، اما در مقابل ضربه‌های ناگهانی و دست اندازها، موجب بروز واکنش مخربی در سیستم تعلیق می‌شود و احساسی از آسیب دیدن خودرو را به سرنشینان و راننده منتقل می‌کنند. از این رو در مجموع باید گفت که فنربندی برای مناطق هموار و مسیرهای با کیفیت عملکرد خوب و نسبتا اسپرتی دارد.

اما از آنجا که چنین مسیرهایی در کشورمان به ندرت یافت می‌شوند، باید گفت که تعلیق نرم تر برای چنین خودرویی، می‌توانست انتخاب درست تری باشد. فرمان همانند تمامی خودروهای فرانسوی عملکردی خنثی و نسبتا بی احساس را به نمایش می‌گذارد، اما مسلما این عیب جزو ویژگی‌های ذاتی محصولات پژوست و انتظار نداریم که مهندسان ایرانی بتوانند در راستای رفع آن قدمی بر دارند.

زیبا نیست

از منظر طراحی، کمتر شکی وجود ندارد که پژو ۲۰۶ صندوقدار خودرویی زیبایی نیست اما عدم زیبایی خودرو در هنگام رانندگی نیز نفعی برای راننده به دنبال ندارد چرا که نه تنها دماغه خودرو، بلکه درب صندوق عقب نیز در دید راننده قرار نمی‌گیرند و از آنجا که آینه‌های جانبی برای مدل هاچ بک طراحی شده‌اند، در مقایسه با ابعاد خودرو اندکی کوچک به نظر می‌رسند. از این رو عجیب نیست که روی بدنه اکثر ۲۰۶ها، اثرات برخورد‌های جزئی و خط و خش دیده می‌شود.

پیشرانه

پیشرانه TU5 این روزها موتور شناخته شده ایست و بررسی مجدد توانایی‌های آن بیهوده به نظر می‌رسد، اما در مجموع می‌توان گفت که قدرت و گشتاور این پیشرانه برای سرعت بخشیدن به اتاق ۲۰۶ صندوق دار کفایت می‌کند و کمتر فردی است که پشت فرمان این خودرو از کندی حرکت گلایه کند.

پژو 206 صندوقدار

ضرایب گیربکس

اما نکته‌ای که جای بررسی بیشتر دارد، ضرایب دنده گیربکس پنج سرعته دستی است که شاید چندان برای یک سدان خانوادگی چون پژو ۲۰۶ صندوقدار مناسب نباشد. دنده‌های ۴ و ۵ برای تردد بزرگراهی (در سرعت‌های بالا) عملکرد خوبی دارند، اما ضرایب سه دنده نخست به نظر می‌توانست از این بهتر باشد.

مشخصات عملکرد گیربکس در ترکیب با گشتاور پیشرانه آنچنان است که تردد در مسیرهای شهری با دنده‌های ۲ و ۳ به آسانی ممکن می‌شود و کاربرد دنده یک که به نظر بیش از حد نیاز سنگین انتخاب شده به حرکت اولیه و تردد در مسیرهای بسیار پر شیب محدود شده است.

در واقع اگر فاصله میان ضرایب دنده ۱و ۲ کمتر بود، در گذر از سرعت گیرها پیشرانه کمتر در وضعیت دنده مرده قرار می‌گرفت، البته برای تردد روان در مسیرهای شهری عموما به دنده ۳ نیاز است.

بنابراین با توجه به گشتاور اندک پیشرانه در دورهایی پایین، لازم است که به خصوص در شرایط رانندگی فول بار (حداکثر وزن بار و مسافر) راننده مرتبا در حال تعویض دنده‌های ۱ الی ۳ و بلعکس باشد که باعث خستگی می‌شود.

ترمزها

ترمزهای چهار چرخ دیسک مجهز به توزیع کننده الکترونیکی نیروی ترمز (EBD) و سامانه ضد قفل (ABS) در مقایسه با توانایی‌های پیشرانه و وزن پژو ۲۰۶ صندوقدار عملکرد فوق العاده‌ای دارد. شاید بتوان بهترین ترمز در میان محصولات ایران خودرو را از آن ۲۰۶ تیپ ۵ / صندوقدار V8 دانست. خوشبختانه ABS تنها در مواقع لزوم وارد عمل می‌شود و در ترمزگیری‌های نه‌چندان شدید پایداری خودرو بدون احساس ضربات ABS به زیر پدال ترمز تامین می‌شود.

مشکلات در طی ۹۳ هزار کیلومتر

ایراد فراگیر

سوختن قطعات برقی، ایراد شایع و فراگیری است که گریبانگیر خانواده پژو ۲۰۶ و بسیاری دیگر از محصولات ایران خودرو می‌شود، علاوه بر سوختن مکرر چراغ‌های جلو و عقب و مخصوصا چراغ‌های ترمز که ظاهرا از ایراد سیم کشی ناشی می‌شود. خراب شدن مجموعه ABS در همان چند هزار کیلومتر اول و بروز عیب مجموعه شیشه شو نیز از دیگر مشکلات برقی پژو ۲۰۶ صندوقدار مورد آزمایش بوده‌اند.

سر و صدای کمتر

شل شدن پارچه صندلی‌های جلو پس از گذشت تنها چهار سال کمی توی ذوق می‌زوند و روکش فرمان نیز در طی ۳۰ هزار کیلومتر اولیه دچار عیوب ظاهری و رنگ و رو رفتگی شده است. با توجه به استحکام شاسی پژو ۲۰۶، به سر و صدا افتادن قطعات داخلی کابین کمتر از خودروهایی چون پارس، ۴۰۵ و سمند ملموس است اما به هرحال قطعاتی از ستون‌های میانی و داشبورد در اثر ضربات مکرری که در گذر از مسیر‌های ناهموار به خودرو وارد می‌آید، به سرو صدا افتاده‌اند، و به خصوص از کیلومتر ۶۰ هزار به بعد این مسئله مادام در حال بدتر شدن است.

دیسک و صفحه

دیسک و صفحه کلاچ پژو ۲۰۶ صندوقدار از دیگر قطعاتی است که با گذشت ۷۸ هزار کیلومتر ناگهان دچار نقص فنی شد و نیازبه تعویض پیدا کرد، رقمی که با توجه به قدرت پیشرانه و میزان کارکرد خودرو، از کیفیت نه‌چندان بالا دیسک و صفحه خبر می‌دهد. به گفته مالک نشانگر بنزین از همان ابتدای تحویل خودرو از دقت بالایی برخوردار نبوده است و پس از پیگیری مشخص شده که این مشکل از مجموعه پمپ بنزین برقی و سنجش گر درونی باک ناشی می‌شود که بیش از ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد. برای هزاران کیلومتر آمپر آب نیز به شکل عجیبی در سرعت‌های بالا به سمت منطقه سرد کار کردن پیشرانه حرکت می‌کرد.

به صورتی که احتمال باز ماندن بیش از اندازه ترموستات وجود داشت، اما در کیلومتر ۹۲ هزار، مشکل ترموستات بلاخره گریبان ۲۰۶ مورد بحث را گرفت و هزینه‌ای ۱۳۰ هزار تومانی را به مالک تحمیل کرد. البته در شرایط بدتر چنین عیبی می‌توانست به آسیب دیدگی سرسیلندر منجر شود که معضلی شایع و فراگیر برای اغلب پیشرانه‌های ساخت پژو است.

هرچند باید گفت که TU5 تا حد زیادی بهتر از سایر برادران خود ظاهر می‌شود و به شرطی که در گذر سال‌ها دچار افت کیفیت نشده باشد، می‌توان تا رقم‌های فراتر از ۱۵۰ هزار کیلومتر نیز به سالم بودن پیشرانه خوشبین بود، اما این به شرطیست که راننده نسبت به وضعیت پیشرانه حساس باشد و به شکل مرتب وضعیت آب و روغن را چک کند.

ریز و درشت

به هر روی ۲۰۶ سدان V8 با کارکردی در حد فاصل ۵۰ الی ۸۰ هزار، در مجموع می‌تواند به عنوان یک خودرو دست دوم، نمره قبولی بگیرد و مخصوصا برای افرادی که از طراحی ظاهری نچسب L90 فراری هستند، گزینه‌ای قابل دفاع باشد.

اما با نزدیک شدن کارکرد خودرو به مرز یکصد هزار کیلومتر، مشکلات ریز و درشت شروع می‌شوند و خریداران باید برای رسیدگی به وضعیت فنی خودرو زمان و هزینه نسبتا قابل توجهی را صرف کنند.

[تعداد: 3   میانگین:  4/5]

2 دیدگاه برای “پژو ۲۰۶ صندوقدار پس از ۹۳ هزار کیلومتر

  1. N30 گفته:

    به نظر من کلا پژو ۲۰۶ صندوقدارای سری اول که قبل از سال ۹۰ ایران خودرو میزد خیلی باکیفیت تر بودن. مخصوصا وی هشتاشون عالی بودن. من یکی داشتم هنوزم دست پسرخالمه و میتونم بگم نصف بیشتر مشکلات ماشینای مشابه چن سال اخیرو نداره.

  2. رامین گفته:

    من که آخرشم آبم با این ماشین تو یه جوب نمیره به خدا. عین بچه ای میمونه که مامیش کردن. حیف اون ۲۰۶ تخم مرغی به اون باحالی نبود آخه. خدایاااااااااااااا…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک